
Єдиний унікальний номер 236/1048/17 Номер провадження 22-ц/775/1369/2017
10 жовтня 2017 року
Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого судді суддів
ОСОБА_1,
ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю секретаря судового засідання Яворського О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмуті апеляційну скаргу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» на рішення Краснолиманського міського суду Донецької області від 19 червня 2017 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_4 до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про захист прав споживачів,
10.04.2017 року позивач звернувся до Краснолиманського міського суду Донецької області з вказаною позовною заявою, яку мотивував тим, що у січні 2017 року йому зателефонував контролер Краснолиманського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства та запитав про строки повірки лічильника води, склад сімї та місце роботи. На час розмови позивач про строки повірки лічильника не памятав, питання повірки лічильника обліку води при цьому не вирішувалось. При проведенні сплати по комунальним платежам за січень 2017 року позивачем була виявлена заборгованість більше 1500 грн. При зясуванні причини виникнення заборгованості контролером Краснолиманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Вода Донбасу» було розяснено, що позивачу зроблений перерахунок по середнім показникам починаючи з 01.01.2016 року. Керуючись нормами діючого Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Порядком проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 474 від 08.07.2015 року, якими встановлено ким та в які строки проводиться повірка засобів вимірювальної техніки, 21.02.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про скасування неправомірного рішення відповідачем, але отримав відмову. Із вказаним рішенням позивач не погодився та звернувся до суду.
Рішенням Краснолиманського міського суду Донецької області від 19 червня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_4 були задоволені. Відповідача зобов»язано: забезпечити за власний рахунок проведення планової повірки лічильника холодної води № 319885 за адресою: АДРЕСА_1; здійснити перерахунок оплати за послуги з водопостачання та водовідведення з 01 січня 2016 року з урахуванням показань лічильника холодної води № 319885, який поновити на абонентському обліку.
ВСТАНОВИВ:
Відповідач КП «Компанія «Вода Донбасу» не погодилось с рішенням суду та подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати, постановити новее, яким залишити без задоволення позовні вимоги ОСОБА_4, посилаючись на наступне:
судом дана неналежна оцінка доказам по справі;
рішення прийняте з порушенням норм матеріального права, оскільки для КП «Компанія «Вода Донбасу» Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг №2869 від
26.11.2015 року був затверджений тариф на централізоване водопостачання та водовідведення згідно з Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженим Постановою КМУ №869 від 01.06.2011 року. Національною комісією у 2016 році встановлені нові порядки формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, які формуються відповідно до «Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення», затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.03.2016 року № 302. Згідно п. 3.4. вказаного Порядку до складу чинного тарифу на послугу з централізованого водопостачання не включені витрати з періодичної повірки, обслуговування і ремонту ( в тому числі демонтажу, транспортуванню та монтажу) засобів обліку води, що нележать фізичним особам. Тарифи на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення ( з використанням внутрішньо будинкових систем) до теперішнього часу для КП «Компанія «Вода Донбасу» не встановлені;
рішення провести перерахунок нарахувань плати за послуги з водопостачання та водовідведення розрахунковим шляхом відповідно до встановлених норм з
01.01.2016 року було прийняте керівництвом компанії в зв»язку з тяжкою політичною та економічною ситуацією, що склалася у 2015 році.
Позивач ОСОБА_4 в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив відмовити в її задоволенні.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи без участі його представника.
Відповідно до частини 2 ст. 305 ЦПК України неявка сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час і місце розгляду справи, не перешкоджає розглядові справи.
Заслухавши пояснення позивача ОСОБА_4, суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позов ОСОБА_4, суд виходив із того, що проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води(у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) має здійснюватися за рахунок виконавця зазначених послуг, а витрати, понесені виконавцем, відшкодовуються не інакше, як шляхом їх включення у тариф на послуги з постачання холодної води та водовідведення та сплати споживачем щомісячно у складі цих послуг. Отже, підприємства, які надають споживачам послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (виконавці), повинні забезпечити виконання робіт з періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії за рахунок включення цих робіт до тарифу на послуги з утримання будинків і споруд відповідно до укладених між ними договорів.
З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів погоджується з наступних
підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_4 є споживачем послуг з постачання води і водовідведення, особовий рахунок № 662, в квартирі за адресою: АДРЕСА_2.
За вказаною адресою згідно акту № 662 від 04.11.2011 року був здійснений прийом в експлуатацію приладу обліку холодної води типу «КВ -55» № 319885, який був опломбований та в подальшому 09 вересня 2014 року повинен був пройти державну повірку (а.с.54).
Згідно паспорту лічильника води, введеного в експлуатацію 08.09.2011 року повірочний інтервал повинен складати не більше 4-х років, тобто не пізніше 08.09.2015 року (а.с.55-56). Згідно акту інвентаризації від 12.08.2016 року позивача було повідомлено про необхідність проведення періодичної повірки (а.с.78).
Позивач ОСОБА_4 за власний рахунок прилад обліку води не повірив.
Після проведення відповідачем перерахунку та нарахування заборгованості за середніми показниками, починаючи з 01.01.2016 року, позивач ОСОБА_4 звернувся до Краснолиманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» із завою про скасування неправомірного перерахунку та здійснення повірки обліку лічильника відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 474 від 08.07.2015 року (а.с.34).
Згідно відповіді відповідача від 21.02.2017 № П-6 позивачу у проведенні повірки було відмовлено, у звязку з тим, що до складу чинного тарифу на послугу з централізованого водопостачання не включені витрати з періодичної повірки, обслуговування і ремонту (в тому числі демонтажу, транспортуванню, монтажу) засобів обліку води, що належать фізичним особам, зокрема Краснолиманське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства не повинно здійснювати зазначені роботи за власний рахунок на безоплатній основі (а.с.35). В порядку ст.16 Закону України «Про звернення громадян» позивач звернувся до відповідача зі скаргою, яку з аналогічних підстав було залишено без задоволення (а.с. 37-39).
На думку суду першої інстанції, з якою погоджується апеляційний суд, така відмова відповідача у здійсненні повірки лічильника обліку води суперечить положенням чинного законодавства.
Суд першої інстанції правильно встановив, що правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 15 січня 2015 року № 124-УІН, який набрав чинності .
Частиною четвертою статті 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" встановлено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію і газ), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, здійснюються за рахунок субєктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання, якщо інше не встановлено договором, укладеним відповідно до законів, що регулюють відносини у сферах електроенергетики та газопостачання.
Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію і газ), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, покладається на субєктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання.
Абз. 4 п.4 ст. 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" передбачено, що Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 липня 2015 року № 474 затверджений Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, який набрав чинності одночасно із Законом України від 5 червня 2014 р. № 1314-VII Про метрологію та метрологічну діяльність.
ПЗ. Порядку передбачено, що періодичній повірці, обслуговуванню та ремонту підлягають засоби вимірювальної техніки, які введені в експлуатацію в установленому порядку.
П5. Порядку встановлено, що проведення періодичної повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, а також норми часу, необхідного для проведення повірки таких засобів, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.
Згідно п 6. Порядку періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок виконавців.
Порядок надання комунальних послуг, права та відповідальність споживачів і виконавців цих послуг регламентується Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, надалі - Правила).
Пунктами 9, 30, 32 Правил передбачено, що квартирні засоби обліку води і теплової енергії беруться виконавцем на абонентський облік, а їх періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) проводяться за рахунок виконавця, до обов'язків якого входить контроль міжповіркових інтервалів, повірка квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, в той час як обов'язком споживача є своєчасна оплата наданих послуг за цінами і тарифами, встановленими згідно з вимогами законодавства.
Отже, підприємства, які надають послуги з водопостачання повинні забезпечити виконання робіт з періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних засобів обліку води за рахунок включення цих робіт до тарифу на водопостачання. При цьому за змістом пункту 10 Правил справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п'ятим пункту 16 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.
Пунктом 15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення передбачено, що засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці.
Періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця.
За цей час споживач оплачує відповідні послуги з централізованого постачання холодної та гарячої води - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці.
з централізованого опалення - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередній опалювальний період.
У разі несправності засобів обліку води і теплової енергії, що не підлягає усуненню,
плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами)
споживання.
Тобто сплата не за показниками засобів обліку води може здійснюватись тільки у
випадку їх несправності і під час періодичної повірки. В період з 01.01.2016 року
лічильник, який встановлено у квартирі позивача не перебував на повірці, та доказів його
несправності в цей період суду не надано, тому нарахування відповідачем боргу за
середніми показниками суд першої інстанції обгрунтовано визнав безпідставним.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до
правильного висновку, що проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт
квартирних засобів обліку води (у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж
після повірки) має здійснюватися за рахунок виконавця зазначених послуг, а витрати,
понесені виконавцем, відшкодовуються не інакше, як шляхом їх включення у тариф на
послуги з постачання холодної води та водовідведення та сплати споживачем щомісячно у
складі цих послуг. Підприємства, які надають послуги споживачам з утримання будинків і
споруд та прибудинкових територій (виконавці), повинні забезпечити виконання робіт з
періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних засобів обліку води та
теплової енергії за рахунок включення цих робіт до тарифу на послуги з утримання
будинків і споруд відповідно до укладених між ними договорів.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає рішення суду законним та
обгрутнованим, ухваленим з додержанням норм матеріального та процесуального права,
тому доводи апеляційної скарги, а саме щодо неналежної оцінки доказів та неправильного
застосування норм матеріального права по справі не заслуговують на увагу.
Згідно з ч.І ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і
залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з
додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 313, 314 ЦПК України, апеляційний суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Компанія «Вода
Донбасу» відхилити.
Рішення Краснолиманського міського суду Донецької області від 19 червня 2017
року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з часу проголошення і може бути
оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до касаційного суду протягом двадцяти
днів з дня проголошення.
Головуючий: