Ухвала суду № 69497378, 04.10.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
04.10.2017
Номер справи
826/16076/16
Номер документу
69497378
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2017 року м. Київ К/800/15916/17

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г. Горбатюка С.А. Мороз Л.Л.

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної служби геології та надр України

на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 лютого 2017 року

на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року

у справі № 826/16076/16

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шахта Росія"

до Державної служби геології та надр України

про визнання протиправними дій, скасування припису,

В С Т А Н О В И Л А:

У жовтні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Шахта Росія" звернулося до суду з позовом до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними дій, скасування припису.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року, позов задоволено частково.

Скасовано припис Державної служби геології та надр України № 11 від 23.09.2016 року, винесений щодо ТОВ "Шахта "Росія" про усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

В решті позовних вимог відмовлено.

Задовольняючи частково позов, суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до висновку про відсутність порушень позивачем статті 24 Кодексу України про надра та Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами. В задоволенні іншої частини позовних вимог суди відмовили, оскільки саме до повноважень Державної служби геології та надр України належить видання обов'язкових до виконання приписів про усунення порушень.

Не погоджуючись рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Державна служба геології та надр України подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове, яким відмовити у задовольнні позову у повному обсязі.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Шахта Росія" направила на адресу Вищого адміністративного суду України письмові заперечення на касаційну скаргу, в яких просило залишити касаційну скаргу без задоволення, рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши і обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і наданої ними правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.

Згідно частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах касаційної скарги.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є власником спеціального дозволу на користування надрами № 5614 від 25.07.2012 року з метою видобування кам'яного вугілля та супутніх корисних копалин на родовищі «Шахтоділянка по пласту 1 у межах поля діючої шахти ВП "Шахта "Росія" ДП "Селидіввугілля", що розташоване у Красноармійському районі Донецької області. (а.с. 130-131)

Невід'ємною частиною спеціального дозволу позивача на користування надрами № 5614 від 25.07.2012 року є Угода про умови користування надрами № 5614 у редакції від 11.04.2016. (а.с 135 - 142)

У вересні 2016 року працівниками Державної служби геології та надр України на підставі ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 02.09.2016 року у справі № 263/10960/16-к (а.с. 164-165), наказу від 06.09.2016 року №293 (а.с. 194) та направлення на проведення перевірки від 08.09.2016 року № 16400/13/14-16 (а.с. 195) проведено позапланову перевірку ТОВ «Шахта Росія» з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини).

У ході перевірки встановлено порушення:

- статті 24 Кодексу України про надра, Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 - з лютого 2014 року припинено проведення підготовчих гірничих виробок з метою підготовки запасів вугілля 2 південної лави північного похилу ІІ ступені пласта 11 до відпрацювання;

- статті 24 Кодексу України про надра, Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615 - затримується виконання чинної Програми робіт, що є додатком до Угоди про умови користування надрами ТОВ «Шахта Росія», в частині проходження гірничих виробок;

- Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 - у бланку спеціального дозволу на користування надрами від 25.07.2012 року № 5614, наданого ТОВ «Шахта Росія», у графі «Відомість по власника» є технічна помилка, замість міста Новогродівка вказане місто Новгородівка.

Висновки перевірки зафіксовані в акті від 23.09.2016 року № 11 (а.с. 195-200).

На підставі викладених в акті перевірки висновків відповідачем винесено припис № 11 від 23.09.2016 року (а.с. 206), яким зобов'язано позивача у строк до 14.10.2016 року усунути порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати у письмовій формі до департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень. Крім того, наказом від 16.11.2016 року № 429 зупинено позивачу дію спеціального дозволу на користування надрами (а.с. 207).

Переглядаючи рішення, з урахуванням доводів касаційної скарги, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з позицією судів першої та апеляційної інстанцій виходить з наступного.

Згідно частини першої статті 18 Кодексу України про надра надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Приписи частин першої та другої статті 24 вказаного Кодексу визначають, що користувачі надр мають право: 1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; 2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу; 3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини; 4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами; 5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.

Користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Відповідно до статті 60 Кодексу України про надра державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

У частинах першій та третій статті 61 Кодексу України про надра закріплено, що державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Державний контроль за використанням і охороною надр у межах своєї компетенції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно п. 1 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 року № 1174 Положення про Державну службу геології та надр України (далі - Положення №1174) Держгеонадра України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Приписи статті 62 Кодексу України про надра визначають, що орган державного геологічного контролю перевіряє, зокрема, виконання вимог щодо охорони надр під час ведення робіт з їх вивчення; виконання державних програм геологорозвідувальних робіт, геологічних завдань і замовлень; дотримання нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення та використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами; своєчасність та відповідність установленим вимогам введення в експлуатацію розвіданих родовищ корисних копалин;

Орган державного геологічного контролю має право, зокрема, давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення недоліків і порушень під час геологічного вивчення надр.

Органу державного геологічного контролю відповідно до законодавства України може бути надано й інші права щодо запобігання і припинення порушень правил і норм геологічного вивчення надр.

Порядок здійснення державного геологічного контролю визначається Кабінетом Міністрів України.

Механізм проведення державного геологічного контролю з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр визначає затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294 Порядок здійснення державного геологічного контролю (далі - Порядок № 1294).

Згідно п. 16 Порядку № 1294 у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами.

Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Державної служби геології та надр України або суду в установленому законом порядку. Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (далі - Порядок №615), регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін.

Відповідно до п. 10 Порядку №615 невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.

Дозвіл з угодою про умови користування надрами та додатками до неї підлягає опублікуванню на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів після їх підписання.

Примірні угоди про умови користування надрами затверджуються органом з питань надання дозволу та підлягають публікації на його офіційному веб-сайті.

Скаржник вважає, що недотримання позивачем вимог Угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами від 25.07.2012 року № 5614, свідчить про обґрунтованість винесення Державною службою геології та надр України оскаржуваного припису, що не було враховано судами першої та апеляційної інстанцій.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з твердженням скаржника та вважає за необхідне зазначити наступне.

Позивач є власником спеціального дозволу на користування надрами № 5614 від 25.07.2012 з метою видобування кам'яного вугілля та супутніх корисних копалин на родовищі «Шахтоділянка по пласту 1 у межах поля діючої шахти ВП "Шахта "Росія" ДП "Селидіввугілля", що розташоване у Красноармійському районі Донецької області.

Невід'ємною частиною спеціального дозволу позивача на користування надрами № 5614 від 25.07.2012 є Угода про умови користування надрами № 5614 у редакції від 11.04.2016.

Згідно з пунктом 3.1 вказаної Угоди умови користування надрами, види та строки виконання надрокористувачем робіт з метою видобування корисних копалин протягом строку дії дозволу визначається в Програмі робіт з видобування корисних копалин, яка підписується сторонами і є невід'ємною частиною Угоди.

Пунктом 5.3 Угоди про умови користування надрами № 5614 у редакції від 11.04.2016 встановлено, що при виконанні робіт відповідно до умов Угоди надрокористувач зобов'язаний проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах зазначених у Програмі робіт.

Тому, відповідно до умов Угоди про умови користування надрами № 5614 у редакції від 11.04.2016 надрокористувач зобов'язаний виконувати роботи з видобування корисних копалин виключно у строки та в межах, встановлених у Програмі робіт, що є невід'ємною частиною Угоди.

Згідно з пунктом 9.1 вказаної Угоди невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цією Угодою є виправданим і не спричиняє відповідальності у тому разі, якщо таке невиконання неналежне виконання викликані обставинами непереборної сили (надзвичайна або невідворотна заданих умов непереборна подія, випадок).

Відповідно п. 9.2 Угоди обставинами непереборної сили вважаться такі події: війна, воєнні дії, повстання, мобілізація, страйк, епідемія, пожежа, вибухи, природні катастрофи та інші події, що не залежать від волі сторін.

Пунктом 9.3 цієї Угоди встановлено, що у разі виникнення обставин непереборної сили сторона, для якої виникли такі обставини, зобов'язана протягом 7 (семи) днів з моменту їх виникнення, повідомити іншу сторону про такі обставини та надати документи, що підтверджують їх настання. У випадку невчасного повідомлення сторона, для якої виникли форс-мажорні обставини, позбавляється права посилатися на їх дію.

Листом № 73 від 17.06.2014 року "Щодо внесення змін до Програми робіт, що є Додатком № 2 до Угоди про умови користування надрами від 29.10.2013 року № 5614" позивачем повідомлено відповідача про наявність форс - мажорних обставин, а саме ведення бойових дій на території Донецької області. (а.с. 156-158)

На підтвердження вищевказаного, позивачем додано копію довідки № 1000/12-12/03 від 10.06.2014 року Донецької торгово - промислової палати, які перешкоджають належному виконанню умов Угода про умови користування надрами № 5614 та програми робіт до неї.

Дозвіл на спеціальне користування надрами № 5614 від 25.07.2012 видано позивачу для роботи на родовищі "Шахтоділянка по пласту у межах поля діючої шахти ВП "Шахта "Росія" ДП "Селидіввугілля", яке розташоване в Красноармійському районі Донецької області.

Відповідно до акту № 11 від 12.09-23.09.2016 довідки № 1000/12-12/03 від 10.06.2014 Донецької торгово - промислової палати була також надана позивачем до перевірки. (а.с. 145-153, 166-170)

Відповідач був повідомлений про дію форс-мажорних обставин, проте, зазначені обставини не були враховані відповідачем при проведені перевірки.

З огляду на викладене, висновок відповідача щодо допущення позивачем порушення статті 24 Кодексу України про надра, Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011, яке полягає в тому, що з лютого 2014 року припинено проведення під готовчих гірничих виробок з метою підготовки запасів вугілля 2 південної лави північного І похилу II ступені пласта І1 до відпрацювання, є необґрунтованими.

Програмою робіт з видобування корисних копалин до Угоди про умови користування надрами № 5614 у редакції від 11.04.2016 передбачено, що строк робіт з продовження підготовки родовища до розробки - проходження гірничих виробок для позивача встановлено в межах 3 кв. 2016 - 4 кв. 2017.

Таким чином, враховуючи що кінцевий термін встановлений для проходження гірничих виробок на момент проведення перевірки фактично не настав, висновок відповідача щодо порушення позивачем Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011, яке полягає у затриманні виконання чинної Програми робіт, що є додатком до Угоди про умови користування надрами ТОВ «Шахта «Росія», в частині проходження гірничих виробок є необґрунтованими.

Наявність технічної помилки у спеціальному дозволі не може вважатися порушенням, допущеним позивачем, з огляду на наступне.

Згідно пп. пп. 9-11 п. 4 Положення № 1174 Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами).

Відповідно до п. 12 Порядку № 615 в редакції, яка була чинна на момент видачі Позивачу спеціального дозволу, дозвіл надається надрокористувачеві, а робочий примірник дозволу разом з відповідними документами зберігається в Держгеонадрах.

У дозволі зазначаються: реєстраційний номер і дата видачі; підстави для надання дозволу; вид користування надрами; відомості про ділянку надр, що надається у користування, із зазначенням її назви, місцезнаходження, координат, площі та у разі потреби обмежень щодо глибини використання; вид корисної копалини відповідно до переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 р. № 827, її запаси на час надання дозволу; найменування органу, який затвердив (апробував) запаси корисної копалини, дата складення і номер протоколу (для дозволів на видобування корисних копалин); мета користування надрами; джерело фінансування робіт; особливі умови; відомості про власника дозволу (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи, прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця (у дозволі, наданому фізичним особам, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті, зазначається серія та номер паспорта); відомості про погодження надання дозволу; строк дії дозволу.

Оскільки суб'єктом видачі спеціального дозволу є Державна служба геології та надр України, допущення технічної помилки при його заповненні та видачі не може охоплюватися обсягом відповідальності надрокористувача. Про що вірно зазначено судами попередніх інстанцій, вказуючи на безпідставність твердження відповідача про порушення ТОВ «Шахта Росія» Порядку № 615 в указаній частині.

Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли до обґрунтованих висновків про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно частини третьої статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, судова колегія,

У Х В А Л И Л А:

Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України - відхилити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 лютого 2017 року на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року у справі № 826/16076/16 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам і може переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та у порядку, передбачені статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді