
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 жовтня 2017 року м. Київ К/800/23032/16
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Єрьоміна А.В.(головуючий); Горбатюка С.А., Мороз Л.Л., розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Аерофлот - російські авіалінії» до Державної авіаційної служби України про визнання дій протиправними, визнання нечинною та скасування постанови, за касаційною скаргою Державної авіаційної служби України на окрему ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2016 року, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2015 року відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» (далі - ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії», позивач) звернулося до суду з позовом до Державної авіаційної служби України (далі - відповідач), в якому з урахуванням збільшення розміру позовних вимог та зміни підстав адміністративного позову просило:
визнати протиправними дії щодо складення протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації № 2212 від 15.01.2015;
визнати нечинною та скасувати постанову № 2212 від 23.01.2015 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації.
Свої вимоги обґрунтовувало тим, що оскаржувані протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації та постанова про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації підлягають скасуванню, оскільки прийняті з порушенням вимог законодавства, порушують його права та законні інтереси.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 червня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2016 року, позов задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано постанову Державної авіаційної служби України № 2212 від 23.01.2015 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації.
Окремою ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2016 року встановлено порушення Державною авіаційною службою України строків притягнення до адміністративної відповідальності суб'єкта авіаційної діяльності. Ухвалено звернути увагу Міністерства інфраструктури України, Ради національної безпеки і оборони України та Генеральної прокуратури України на викладене в окремій ухвалі для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У касаційній скарзі Державна авіаційна служба України, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України скасувати окрему ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2016 року.
У запереченні на касаційну скаргу ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії» посилаючись на законність судового рішення, просить залишити його без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд зазначає наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 15.01.2015 державним інспектором Державної авіаційної служби України було проведено перевірку інформації, викладеної в телеграмі Украероцентру № 151645, під час якої встановлено, що повітряне судно позивача, виконуючи рейс AFL 1910, здійснило політ з порушенням порядку використання повітряного простору України, незважаючи на заборону використання повітряного простору. Вказаними діями порушено вимоги статті 30 Повітряного кодексу України, пункти 94 та 118 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 № 401 «Про затвердження Положення про використання повітряного простору України», про що складено протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації № 2212.
23.01.2015 на підставі зазначеного протоколу відповідачем винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації № 2212, якою накладено на позивача штраф у сумі 136000 грн.
При прийнятті окремої ухвали, апеляційний суд виходив з наступного.
Відповідно до абзацу 4 пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України за правопорушення в галузі цивільної авіації до юридичних осіб, які полягають у порушенні правил та порядку використання повітряного простору України, до суб'єктів авіаційної діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу від п'яти до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною третьою статті 128 Повітряного кодексу України визначено, що штраф може бути накладено на юридичну особу - суб'єкта авіаційної діяльності протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.
Аналогічне положення закріплене у пункті 3.5 Порядку накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, який затверджено Наказом Міністерства інфраструктури України № 637 від 26 грудня 2011 року (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 2.1 Порядку підставою для розгляду справи про правопорушення у галузі цивільної авіації є протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації.
Положеннями пункту 2.4 Порядку у разі скоєння суб'єктом правопорушення на території аеропорту керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники складають протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації та у триденний строк направляють його до Державіаслужби України.
Пунктом 2.5 Порядку визначено, що протокол складається за кожним виявленим фактом правопорушення у галузі цивільної авіації.
Відповідно до пункту 3.1. Порядку розглядає справи про правопорушення у галузі цивільної авіації Державіаслужба України, за результатами розгляду виноситься постанова про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації.
В пункті 4.2 Порядку зазначено, що факти правопорушень, визначених у статті 127 Повітряного кодексу України, виявляються державними інспекторами та уповноваженими на проведення перевірок посадовими особами Державіаслужби України шляхом проведення планових та позапланових перевірок, а також керівниками аеропортів, начальниками служб авіаційної безпеки та їх заступниками під час виконання ними своїх посадових обов'язків.
Таким чином, при виявленні факту вчинення суб'єктом авіаційної діяльності порушення норм щодо порядку використання повітряного простору України, відповідач, приймаючи рішення про накладення штрафу, має діяти в межах граничних строків, встановлених статтею 128 Повітряного Кодексу України.
Закінчення будь-якого зі встановлених зазначеною статтею строків виключає можливість застосування таких санкцій.
Відповідно до пункту 121 розділу X Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401 (далі - Положення), інформація про факти порушення порядку використання повітряного простору невідкладно доводиться до відома Державіаслужби.
Пунктом 122 Положення визначено, що розслідування порушень порядку використання повітряного простору проводиться з метою встановлення причин виникнення та вжиття необхідних заходів для запобігання порушенням. Розслідування повинно починатися негайно після того, як стало відомо про факт порушення, та закінчуватися не пізніше ніж у семиденний термін.
Встановлено, що 15.07.2014 складено телеграму Украероцентру № 151645 про факт порушення позивачем порядку використання повітряного простору України і в цей же день доведено її до відома Державіаслужби.
Таким чином, шестимісячний строк для накладення уповноваженим органом з питань цивільної авіації штрафу на позивача закінчився 15.01.2015.
Однак, перевірку інформації, вказаної в телеграмі Украероцентру № 151645, було проведено лише 15.01.2015.
Оскаржувану постанову відповідачем було прийнято 23.01.2015.
Таким чином, Державіаслужбою при прийнятті спірної постанови не дотримано вимог, встановлених частиною третьою статті 128 Повітряного кодексу України та пункту 3.5 Порядку щодо граничних строків накладення штрафу на позивача.
Колегія суддів вважає, що постановляючи окрему ухвалу, суд апеляційної інстанції обґрунтовано виходив з того, що таке порушення відповідачем вимог законодавства фактично позбавило суд можливості дослідити фактичні обставини щодо вчинення позивачем порушення правил та порядку використання повітряного простору України, установлення у його діях наявності або відсутності складу такого правопорушення, оскільки недотримання строку притягнення позивача до відповідальності є самостійною і безумовною підставою для визнання прийнятого відповідачем рішення протиправним та його скасування.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення.
Таким чином, рішення суду апеляційної інстанції є законним та обґрунтованим, підстав для його скасування немає.
Відповідно до частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного суду України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної авіаційної служби України - відхилити, а окрему ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.
Судді