Ухвала суду № 69496421, 10.10.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2017
Номер справи
812/636/17
Номер документу
69496421
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Секірська А.Г.

Суддя-доповідач - Чебанов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2017 року справа № 812/636/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Чебанова О.О., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., при секретарі судового засідання Борисові А.А., представника відповідача - Шульковської І.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2017 року у справі № 812/636/17 за позовом Державного підприємства «Первомайськвугілля» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.01.2017 № 0000644709,-

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Первомайськвугілля» (далі - позивач) звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Запорізького управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, в якому просило скасувати рішення Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС України від 17.01.2017 № 0000644709 про застосування до ДП «Первомайськвугілля» за затримку на 395-939 календарних днів сплати грошового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 114303,45 грн. штрафу у розмірі 20% у сумі 22860,69 грн. (т.1 а.с. 3-7).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 15.05.2017 здійснено заміну первинного відповідача у справі - Запорізького управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на належного - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач) (т.1 а.с. 45).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2017 року у справі № 812/636/17 позовні вимоги було задоволено повністю, внаслідок чого визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 17 січня 2017 № 0000644709, винесене Запорізьким управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України, яким зобов'язано державне підприємство «Первомайськвугілля» сплатити штраф у розмірі 22860,69 грн. (20% за затримку на 395-939 календарних днів сплати грошового зобов'язання у сумі 114303,45 грн.) (т.2 а.с. 56-60).

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову (т.2 а.с. 70-71).

Разом з апеляційною скаргою надійшло клопотання Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, в якому висловлено прохання провести судове засідання по справі № 812/636/17 в режимі відеоконференції, проведення якої доручити Запорізькому окружному адміністративному суду за адресою: вул. Сергія Синенка , буд. 65-В, м. Запоріжжя, 69041.

Керуючись ч. 1-3 ст. 122-1 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький апеляційний адміністративний суд ухвалою від 19.09.2017 задовольнив зазначене клопотання.

Апеляційний розгляд справи здійснювався із застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу та в режимі відеоконференції відповідно до ст.ст. 41, 122-1 КАС України.

Представник відповідача у судовому засіданні в режимі відеоконференції підтримала доводи апеляційної скарги, просила її задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ДП «Первомайськвугілля» зареєстроване як юридична особа 31.03.2003, місцезнаходженням юридичної особи є Луганська область, Попаснянський район, м. Гірське, вул. Куйбишева, буд. 21, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 19.11.2016 (т.1 а.с. 8-9).

Відповідно до п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

20.12.2016 начальником відділу податкового супроводження підприємств паливно-енергетичного комплексу та житлово-комунального господарства Запорізького управління ОВПП ДФС Златопольською Е.О. проведено камеральну перевірку ДП «Первомайськвугілля» з питання своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток за період з 21.03.2014 по 06.10.2015, за результатами якої складено акт від 21.12.2016 № 80/28-10-47-09/32320594 (т.1 а.с. 10 - 13).

Згідно з висновками акта камеральною перевіркою встановлено порушення п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасна сплата узгодженого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств у сумі 114 303,45 грн. з затримкою більше 30 календарних днів.

Відповідно до п. 76.1 ст. 76 Податкового кодексу України (в редакції станом на дату оформлення результатів перевірки - 21.12.2016) камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Перевіркою встановлена несвоєчасна сплата ДП «Первомайськвугілля» грошових зобов'язань з податку на прибуток, заявлених в податковій декларації з податку на прибуток за 2012 рік та розстрочених (відстрочених) сум податкового боргу з податку на прибуток за рішеннями судів, на загальну суму 114 303,45 грн., а саме: 1) податкова декларація з податку на прибуток підприємства від 19.02.2013 № 9087058458 - граничний термін сплати 19.02.2013: дата погашення податкового боргу 15.05.2014, сума 10000 грн., кількість днів затримки - 450; дата погашення податкового боргу 21.03.2014, сума 9444 грн., кількість днів затримки - 395; дата погашення податкового боргу 14.05.2014, сума 10000 грн., кількість днів затримки - 449; дата погашення податкового боргу 17.04.2014, сума 9200 грн., кількість днів затримки - 422; дата погашення податкового боргу 26.06.2014, сума 32843,35 грн., кількість днів затримки - 492; дата погашення податкового боргу 18.04.2014, сума 10000 грн., кількість днів затримки - 423; дата погашення податкового боргу 28.03.2014, сума 14200 грн., кількість днів затримки - 402; 2) рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу № 812/3115, граничний термін сплати - 31.07.2013: дата погашення податкового боргу 06.10.2015, сума 157,8 грн., кількість днів затримки - 958; дата погашення податкового боргу 06.10.2015, сума 1000 грн., кількість днів затримки - 958; дата погашення податкового боргу 06.10.2015, сума 1000 грн., кількість днів затримки - 958; дата погашення податкового боргу 06.10.2015, сума 642,2 грн., кількість днів затримки - 958; дата погашення податкового боргу 06.10.2015, сума 199,45 грн., кількість днів затримки - 958; дата погашення податкового боргу 06.10.2015, сума 200 грн., кількість днів затримки - 958; дата погашення податкового боргу 06.10.2015, сума 1000 грн., кількість днів затримки - 958; дата погашення податкового боргу 06.10.2015, сума 1000 грн., кількість днів затримки - 958; дата погашення податкового боргу 06.10.2015, сума 1000 грн., кількість днів затримки - 958; 3) рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу № 3839, граничний термін сплати 30.11.2011: дата погашення податкового боргу 26.06.2014, сума 6356,65 грн., кількість днів затримки - 949; 4) рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу № 812/346/14, граничний термін сплати - 30.01.2014: дата погашення податкового боргу 06.10.2015, сума 1010 грн., кількість днів затримки - 614; дата погашення податкового боргу 06.10.2015, сума 1010 грн., кількість днів затримки - 614; дата погашення податкового боргу 06.10.2015, сума 1010 грн., кількість днів затримки - 614; дата погашення податкового боргу 06.10.2015, сума 264,55 грн., кількість днів затримки - 614; дата погашення податкового боргу 06.10.2015, сума 745,45 грн., кількість днів затримки - 614; дата погашення податкового боргу 06.10.2015, сума 1010 грн., кількість днів затримки - 614; дата погашення податкового боргу 06.10.2015, сума 1010 грн., кількість днів затримки - 614.

Погашення податкового боргу з податку на прибуток здійснювалось шляхом надходження розстрочених (відстрочених) сум юридичних осіб платіжними дорученнями від 21.03.2014 № 2132 на суму 15000,00 грн.; від 27.03.2014 № 2231 на суму 14200 грн.; від 17.04.2014 № 2468 на суму 9200 грн.; від 18.04.2014 № 2484 на суму 10000 грн.; від 14.05.2014 № 2769 на суму 10000 грн.; від 15.05.2014 № 2785 на суму 10000 грн. та від 26.06.2014 на суму 39200 грн., що підтверджується інтегрованою карткою платника податку на прибуток підприємств за 2014 рік (т.1 а.с. 241-244).

17.01.2017 Запорізьким управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України винесено податкове повідомлення - рішення № 0000644709, згідно з яким відповідно до акта № 80/28-10-47-09/32320594 від 21.12.2016 встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток, визначеного пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України та на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 395-939 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 114 303,45 грн. зобов'язано ДП «Первомайськвугілля» сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 22 860,69 грн. за платежем: податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності (т.1 а.с. 14).

27.01.2017 позивач направив до ДФС України скаргу № 01/4-9-33 про скасування податкового повідомлення-рішення від 17.01.2017 № 0000644709 (т.1 а.с. 17-19).

Рішенням ДФС від 16.02.2017 № 3182/6/99-99-11-01-25 продовжено розгляд скарги ДП «Первомайськвугілля» до 01.04.2017 (т.1 а.с. 20), рішенням ДФС від 29.03.2017 № 6440/6/99-99-11-03-01-25 скаргу залишено без задоволення (т.1 а.с. 22-24).

Підпунктом 5 пункту 135 Закону України від 21.12.2016 № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (далі - Закон № 1797-VIII) у розділі ХХ «Перехідні положення» підрозділ 10 Податкового кодексу України доповнено пунктом 38, яким установлено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, для платників податків, які станом на 14 квітня 2014 року мали місцезнаходження (місце проживання) на тимчасово окупованій території, що визнана такою відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», або в населених пунктах на лінії зіткнення, та/або платників податків, які мають об'єкти оподаткування місцевими податками, зборами на цих територіях, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті. Дія цього пункту не поширюється на територію України, визнану тимчасово окупованою відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Населені пункти на лінії зіткнення - населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України (п. 38.1 п. 38 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України).

Відповідно до підпункту 38.2 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України на період проведення антитерористичної операції для платників податків, місцезнаходженням (місцем проживання) яких станом на 14 квітня 2014 року була тимчасово окупована територія та/або територія населених пунктів на лінії зіткнення і які станом на 1 січня 2017 року не змінили своє місцезнаходження (місце проживання) із зазначених територій на іншу територію України: 1) зупиняється нарахування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені за несвоєчасне погашення визначених станом на 14 квітня 2014 року грошових зобов'язань; 2) зупиняється застосування норм статей 59, 60 (в частині податкових вимог), 87-101 цього Кодексу.

Відлік строку давності, визначений статтею 102 цього Кодексу, зупиняється на період, протягом якого до платників податків, зазначених у цьому підпункті, не застосовувалися заходи стягнення, передбачені статтями 59, 60, 87-101 цього Кодексу.

Норми цього підпункту не застосовуються: з дати реєстрації зміни місця проживання фізичною особою - платником податків і переселення на іншу територію України на постійне місце проживання, місце проживання внутрішньо переміщеної особи та проведення реєстраційної дії щодо зміни місця проживання фізичної особи - підприємця; з дати реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи на іншу територію України.

Таким чином, передумовами для застосування абзацу 2 п.п. 38.2 п. 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України є: 1) місцезнаходження платника податків станом на 14.04.2014 і до 01.01.2017 включно на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів що розташовані на лінії зіткнення; 2) грошові зобов'язання мають бути визначені станом на 14.04.2014.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 № 254-VIII визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р (зі змінами, внесеними розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1276-р) затверджено Перелік населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення та Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Станом на 14.04.2014 місцезнаходженням юридичної особи було м. Первомайськ Луганської області, яке включено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Місто Гірське Луганської області, яке є місцезнаходженням ДП «Первомайськвугілля» з 02.10.2014 по теперішній час включено до Переліку населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення (т.2 а.с. 36-50).

Згідно з абзацом першим пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 49.18.3 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України (в редакції станом на дату подання декларації з податку на прибуток підприємств) податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Тобто строк подання податкової декларації з податку на прибуток за 2012 рік становив 28.02.2013, граничний строк сплати зобов'язань, визначених у декларації, - 10.03.2013.

Відповідачем не заперечується той факт, що грошові зобов'язання, за несвоєчасну сплату яких оскаржуваним податковим повідомленням - рішенням до ДП «Первомайськвугілля» застосовано штрафні санкції, були визначеними станом на 14.04.2014, тобто у відповідності до п.38.2 п. 38 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України за ними зупиняється нарахування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

З огляду на те, що місцезнаходженням ДП «Первомайськвугілля» станом на 14.04.2014 було м. Первомайськ Луганської області, з 02.10.2014 по теперішній час - м. Гірське Луганської області (населений пункт на лінії зіткнення), грошові зобов'язання, за несвоєчасну сплату яких застосовано штраф, були визначені станом на 14.04.2014, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 17.01.2017 винесено Запорізьким управлінням ОВПП ДФС в порушення вимог п.38.2 п. 38 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України.

Крім того, щодо обґрунтованості оскаржуваного податкового повідомлення - рішення, колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке.

В акті камеральної перевірки зазначено, що під час перевірки використані рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу від 30.11.2011 № 3839; податкова декларація з податку на прибуток підприємства за 2012 рік від 08.02.2013 № 9087058458; рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу від 31.07.2013 № 812/3115; рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу від 30.01.2014 № 812/346/14 (т.1 а.с. 11-12).

Податкову декларацію з податку на прибуток за 2012 рік від 08.02.2013 відповідачем долучено до матеріалів справи (т.1 а.с. 133-134).

Рішення про розстрочення (відстрочення) податкового боргу від 30.11.2011 № 3839, від 31.07.2013 № 812/3115 та від 30.01.2014 № 812/346/14 сторонами не надано, згідно з даними КП «ДСС» та відомостями з Єдиного державного реєстру судових рішень відсутні рішення з такими номерами та від таких дат.

Відповідно до частини другої статті 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представник відповідача у судовому засіданні суду першої інстанції пояснив, що ці рішення відсутні в Запорізькому управлінні ОВПП ДФС, вони були відсутні в обліковій справі ДП «Первомайськвугілля», переданій від СДПІ з ОВПП у м. Луганську, тому надати їх суду немає можливості.

Таким чином, колегія суддів позбавлена можливості перевірити обґрунтованість сум штрафу, визначених оскаржуваним податковим повідомленням - рішенням, та у зв'язку з відсутністю у відповідача рішень про розстрочення (відстрочення) податкового боргу від 30.11.2011 № 3839, від 31.07.2013 № 812/3115 та від 30.01.2014 № 812/346/14, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість податкового повідомлення-рішення від 17.01.2017 № 0000644709.

Щодо посилань апелянта на те, що наявність сертифікату ТПП України є підставою для отримання відстрочення, але ні в якому разі не відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу заявника або розстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу, проте позивач не повідомив контролюючий орган про звернення до будь-якого територіального органу ДФС України зі заявою про відстрочення терміну сплати зобов'язань, не надано інформацію (документи) щодо результатів розгляду такої заяви, колегія суддів зазначає, що в даному випадку незалежно від наявності сертифікату ТПП та факту звернення платника до контролюючого органу з заявою про відстрочення терміну сплати зобов'язань, у відповідача не було законних підстав виносити оскаржуване податкове повідомлення - рішення з огляду на викладені вище обставини.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що податкове повідомлення - рішення від 17.01.2017 № 0000644709 є необґрунтованим та винесеним з порушенням вимог п.38.2 п. 38 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України.

Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись статтями 11, 24, 41, 122-1, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2017 року у справі № 812/636/17 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2017 року у справі № 812/636/17 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після складення у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала складена 11.10.2017.

Головуючий суддя О.О. Чебанов

Судді І.В. Сіваченко

О.О. Шишов