
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"11" жовтня 2017 р. справа №812/693/16
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15
Суддя-доповідач Донецького апеляційного адміністративного суду Шишов О.О., розглянувши заяву Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про зменшення суми судового збору, яка була визначена ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2017 року у справі № 812/693/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганськобленерго" до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
До Донецького апеляційного адміністративного суду надійшла адміністративна справа №812/693/16 з апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2016 року. Разом з апеляційною скаргою апелянтом заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Ухвалою судді Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2017 року у задоволенні клопотання Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про відстрочення сплати судового збору - було відмовлено.
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2016 року у справі № 812/693/16- залишено без руху, з наданням строку для усунення недоліків шляхом надіслання на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду документу про сплату судового збору у сумі 4 336 680,84 грн.
09 жовтня 2017 року на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду від ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області до суду надійшло клопотання про зменшення розміру суми судового збору, в обґрунтування якого зокрема зазначив, що податкове повідомлення-рішення форми "В4": № 0000101501 від 13.01.2016 року, № 0000901501 від 10.02.2016 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 129 986 422 грн. та у розмірі 128 512 469 грн. та № 0001731501від 11.03.2016 року про зменшення розміру від'ємного значення суми ПДВ У РОЗМІРІ 127 482 664,00 грн. не носять майновий характер, так як вони не впливають на майновий склад майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганськобленерго", у зв'язку з чим просив визнати належною сумою для сплати судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03.10.2016 року у справі № 812/693/16 про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, зокрема, форми "В4" у розмірі 4547,40 грн.
Суддя-доповідач зазначає, що вирішення питання про розподіл вимог на майнові та немайнові слід вирішувати з урахуванням практики Верховного Суду України. Зокрема, в ухвалах від 13 січня 2016 року (55159722), від 15 січня 2016 року (55160036), де Верховний Суд зазначив, що орган державної податкової інспекції у справах про оскарження податкових повідомлень-рішень зобов'язаний сплатити судовий збір за ставкою, передбаченою для майнового спору.
Відповідно до ч.1 ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Враховуючи зазначене, суддя-доповідач апеляційної інстанції дійшов до висновку, що податкові повідомлення-рішення форми "В4" носять майновий характер, та сплата судового збору повинна визначатися саме за ставками майнового характеру.
Крім того, необхідно звернути увагу податкового органу на те, що право на суд не є абсолютним і може підлягати легітимним обмеженням. У випадку, коли доступ особи до суду обмежується або законом, або фактично таке обмеження не суперечить пунктові 1 статті 6 Конвенції, якщо воно не завдає шкоди самій суті права і переслідує легітимну мету за умови забезпечення розумної пропорційності між використовуваними засобами та метою, яка має бути досягнута (див. рішення у справі «Ашинґдейн проти Сполученого Королівства» (Ashingdane v. the United Kingdom) від 28 травня 1985 року, п. 57, cерія А, № 93).
Відповідно до частини першої статті 88 КАС України та ст.8 Закону України «Про судовий збір», суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Тобто, в даному випадку доступ до суду обмежений Законом.
Частиною 3 статті 9 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI від 8 липня 2011 року (далі - Закон № 3674-VI) передбачено, що кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади.
Виходячи з викладеного, судовий збір є джерелом фінансового забезпечення судової системи із цільовим його спрямуванням виключно на потреби судочинства.
Стаття 5 Закону № 3674-VI визначає вичерпний перелік осіб звільнених від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях. Відповідно до вказаної статті, в редакції на час звернення з апеляційною скаргою, апелянт не входить до переліку осіб, яких звільнено від сплати судового збору.
За приписами статті 8 Закону № 3674-VI, суд, враховуючи майновий стан сторони суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати, відстрочення або розстрочення сплати судового збору є правом суду, заява сторони розглядається виходячи з наведених в ній обставин, які підтверджені належними доказами.
З вищевикладеного вбачається, що єдиною підставою для задоволення клопотання є врахування майнового стану сторони, обґрунтування цих обставин, які свідчать про неможливість оплати судового збору, покладається на сторону, яка звертається з заявою.
Зважаючи на визначений судом розмір судового збору та оскільки скаржником не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження неможливості сплати судового збору, вищевказане обумовлює відмову в задоволенні клопотання апелянта.
Суддя вважає за необхідне також зазначити, що обов'язок сплати судового збору слугує гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду, відповідає встановленим ст. 129 Конституції України основним засадам судочинства, а саме: рівності усіх учасників судового процесу перед законам і судом.
При таких обставинах необхідно відмовити у зменшені суми судового збору.
За таких обставин, суддя-доповідач вважає доцільним продовжити строк для усунення недоліків апеляційної скарги протягом семи днів з наступного дня після отримання копії цієї ухвали шляхом надіслання на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду документу про сплату судового збору у розмірі 4 336 680,84 грн.
Керуючись ст. 102, 108, 187, 189 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про зменшення суми судового збору, яка була визначена ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2017 року у справі № 812/693/16 - відмовити.
Продовжити Державній податковій інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області строк для усунення виявлених недоліків апеляційної скарги протягом семи днів з наступного дня після отримання копії цієї ухвали шляхом надіслання на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду документу про сплату судового збору у розмірі передбаченим чинним законодавством.
В разі невиконання вимог цієї ухвали апеляційна скарга повертається апелянтові.
Ухвала може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого адміністративного суду України.
Суддя-доповідач: О.О.Шишов