
Справа № 815/5266/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., суддів Свиди Л.І., Потоцької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Біляївської районної організації Всеукраїнського обєднання «Батьківщина» до Біляївської районної виборчої комісії Одеської області, про визнання протиправними дій, скасування п.1,3 постанови №11 від 08.10.2017 року,-
В С Т А Н О В И В:
До суду звернулась Біляївська районна організаці Всеукраїнського обєднання «Батьківщина» (далі Біляївська РО ВО «Батьківщина») з адміністративним позовом до Біляївської районної виборчої комісії Одеської області (далі Біляївська РВК), в якому позивач просить:
- визнати протиправним дії відповідача щодо надання рекомендацій в питанні здійснення керівником Біляївської РО ВО «Батьківщина» ОСОБА_1 своїх повноважень керівника;
- скасувати пункт №1 та пункт №3 Постанови Біляївської РВК № 11 від 08 жовтня 2017 року «Щодо розгляду інформації зареєстрованих місцевих (міських, районних) організацій партій у межах Біляївського, Білгород- Дністровського та Овідіопольського районів та відповідно міст обласного підпорядкування районів», як такі що рішення по ним винесені протиправно та з перевищенням повноважень Біляївської РВК;
- звернути увагу Біляївської РВК на необхідність дотримання вимог виборчого законодавства та забезпечення реалізації виборчих прав громадян України під час підготовки і проведення місцевих виборів та організації своєї роботи.
Позивач зазначив, що на 29 жовтня 2017 року призначені перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад обєднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, за результати яких буде вибиратися депутатський корпус та голова Маяківської обєднаної територіальної громади Біляївського району.
Біляївська РО ОВ «Батьківщина» є учасником зазначеного виборчого процесу, висунула своїх кандидатів у депутати та кандидата на голову Маяківської ради об'єднаної громади.
Відповідно до ч. 1 ст.23 Закону України «Про місцеві вибори» Біляївська РВК здійснює формування дільничних виборчих комісій.
08 жовтня 2017 року Біляївська РО ОВ «Батьківщина», як місцева організація політичної партії, про утворення депутатської фракції якої оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, внесла до Біляївської РВК Подання щодо обов'язкового включення до складу дільничних виборчих комісій своїх представників.
Після внесення зазначеного подання Голова Біляївської РВК ОСОБА_2 повідомив керівника Біляївської РО ОВ «Батьківщина» ОСОБА_3, що подання на формування ДВК ним - ОСОБА_3 буде відхилено, оскільки за наявною у нього інформацією ОСОБА_3, як керівник Біляївської РО ОВ «Батьківщина», є ще керівником Біляївської районної організації Політичної партії «Фронт змін», а тому він є одночасно членом двох політичних партій і в звязку з чим він не повноважний підписувати Подання на формування ДВК від Біляївської РО ОВ «Батьківщина» .
Також 08 жовтня 2017року Біляївська РВК приймає Постанову №11 «Щодо розгляду інформації зареєстрованих місцевих (міських, районних) організацій партій у межах Біляївського, Білгород-Дністровського та Овідіопольського районів та відповідно міст обласного підпорядкування районів», якою: - рекомендує ОСОБА_3. вжити заходів щодо врегулювання питання з метою недопущення порушень прав як суб'єкта подання - Біляївської районної організації Політичної партії ВО « Батьківщина», так і кандидатів у члени ДВК, відповідно до чинного законодавства (п.1); - подання Біляївської РО ОВ «Батьківщина» прийняти для формування комісій ДВК (п.2); - з метою недопущення порушення прав як субєкта подання Біляївської РО ОВ «Батьківщина», так і кандидатів у члени дільничних виборчих комісій, підпис керівника Біляївської РО ОВ «Батьківщина», рекомендовати завірити вищестоячою организацією, згідно чинного законодавства (п.3)
Позивач з зазначеною Постановою не згодний, вважає її протиправною, направленою на порушення прав Біляївської РО ОВ «Батьківщина» в формуванні складу ДВК та відповідно не допущенню її представників до складу дільничних виборчих комісій.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що виборча комісія є спеціальним колегіальним органам, який наділений державою повноваженнями, визначенними ст. 23 Закону України «Про місцеві вибори». В зазначеному Законі не передбачено повноваження районних виборчих комісій надавати рекомендації, та ще й у вигляді Постанови виборчої комісії з питань, які не належать до компетенції виборчих комісій.
Постанова №11 від 08.10.2017 року в резолютивній частині є суперечливою, оскільки відповідно пункту №2 Біляївська РВК приймає подання Біляївської РО ВО «Батьківщина» для формування ДВК, а пунктом №3 рекомендує підпис керівника Біляївської РО ВО на цьому поданні засвідчити, згідно чинного законодавства.
Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «При місцеві вибори», подання на формування ДВК підписується відповідно керівником місцевої організації партії та засвідчується печаткою відповідної місцевої організації партії або печаткою організації відповідної політичної парт ії вищого рівня. Тобто мається на увазі, що не підпис засвідчується, а саме подання.
Також позивач вважає, що виборча комісія є органом який застосовую законодавство про вибори та контролює його дотримання, а не органом уповноваженим на здійсненням контролю за законодавством про політичні партії та законодавством про реєстрацію політичних партій.
Біляївською РО ВО «Батьківщина» було надано Подання на формування ДВК у відповідності до вимог ст. 23 Закону України «Про місцеві вибори», однак наявність Постанови №11 від 08.10.2017 року з протиправними, не відповідаючими вимогам закону рекомендаціями, дає підстави Відповідно до ч. 19 ст.27 Закону України «Про місцеві вибори».
Представник позивача подав заяву про розгляд справи у письмовому провадженні, в якій зазначив, що підтримує позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_4 РВК надав заяву про розгля справи за його відсутності, надав заперечення на позов, в яких позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
На думку представника відповідача зі змісту позовної заяви не вбачається ні суті порушень, ні обставин та доказів, які їх підтверджують. Представник відповідача у запереченнях зазначив, що згідно п.3 ч.4 ст.23 Закону України «Про місцеві вибори» до подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій додаються, зокрема: копія свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідчена територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) обєднань громадян, або посвідчена нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу.
Біляївська районна організація Політичної партії ВО «Батьківщина» - не додала до подання копію свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, що є грубим порушенням п.3 ч.4 ст.23 ЗУ «Про місцеві, вибори».
Також представник відповідача стверджує в запереченнях на позов, що територіальна районна виборча комісія здійснює в межах району контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори в частині, що стосується виборів у тому числі місцевими організаціями партій, їх представниками та уповноваженими особами. У законі не обмежені ті дії, які може використовувати територіальна комісія у порядку цього контролю.
Щодо питання повноважень Територіальної виборчої комісії видавати рекомендації учасникам виборчого процесу, то ні де немає заборони використовувати такі методи роботи комісії, так же, як надавати зауваження, поради і таке інше, бо це ніяким чином не порушує ніяких прав і не наносить шкоди учасникам виборчого процесу (у даному разі - районному осередку партії). Тим більше, що рекомендація надається саме на адресу представника осередка партії, де у комісії виникли обгрунтовані сумніви щодо правомірності повноважень самого представника осередка.
Також представник відповідача зазначив, шо 08.10.2017 року відбулося засідання Біляївської РВК та розглянута інформація щодо зареєстрованих місцевих (міських, районних) організацій політичних партій у межах Біляївського, Білгород-Дністровського та Овідіопольського районів та відповіно міст обласного підпорядкування районів, що надана Головним територіальним управлінням юстиції в Одеській області листом № 08.2-2639УОР від 18.09.2017 року, де зазначено, що голова Біляївської районної організації Політичної партії ВО «Батьківщина» ОСОБА_3 одночасно зареєстрований головою Біляївської районної організації Політичної партії «Фронт змін», що суперечить вимогам ст.6 Закону України «Про політичні партії», яка вказує, що «Громадянин України може перебувати одночаснолише в одній політичній партії».
За наявною у Біляївської РВК інформацією на день розгляду питання - 08.10.2017 року - ОСОБА_3 продовжував перебувати одночасно на двох вищевказаних посадах у двох різних політичних партіях. Інших документів, які б спростовували вищевказані факти, до Біляївської районної виборчої комісії не надходило.
У звязку з вищевикладеними фактами, у Біляївської РВК є підстави сумніватися у правомочності дій ОСОБА_3 щодо підписання ним від Біляївської районної організації Політичної партії ВО «Батьківщина» Подання кандидатур про включення до складу ділничних виборчих комісій, як поданого місцевою організацією політичної партії, про утворення депутатської фракції якоїо голошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання.
Біляївська РВК прийняла постанову, якою рекомендовала ОСОБА_3 вжити заходів щодо врегулювання питання з метою недопущення порушень прав як суб'єкта подання - Біляївської районної організації Політичної партії ВО « Батьківщина», так і кандидатів у члени ДВК, відповідно до чинного законодавства.
Представник відповідача вважає, що Біляївська РВК Одеської області не вчиняла ніяких дій та не допускала протиправної бездіяльності, не приймала жодних рішень, які б порушували або протиправно впливали б на її права та обовязки. А тому немає предмету спору, оскільки права Біляївської районної організації ВО «Батьківщина» не порушивались.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України від 14.07.2015 року №595- VII «Про місцеві вибори», який визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.
Статтею 14 Закону визначено, що місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними, додатковими або першими. Перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією у порядку, визначеному законом.
Згідно зі ст.24 Закону ЦВК, крім повноважень, передбачених Законом України "Про Центральну виборчу комісію", призначає перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів у порядку, визначеному законом.
Постановою ЦВК від 18.08.2017 року №164 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад обєднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 29 жовтня 2017 року» призначені на неділю, 29 жовтня 2017 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад обєднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1-24; оголошено з 9 вересня 2017 року початок виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад обєднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських юлів, призначених пунктом 1 цієї постанови.
Відповідно до Переліку обєднаних територіальних громад, утворених в межах Одеської області, у яких призначаються перші місцеві вибори 29.10.2017 року (додаток 14 постанови ЦВК від 18.08.2017 року №164 ) таки вибори призначені, зокрема, в Маяківській сільської обєднаної територіальної громаді - в Маяківську сільську раду Біляївського району Одеської області, а також вибори Маяківського сільського голови Біляївського району Одеської області.
Статтею 12 Закону встановлено, що суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевихвиборах є, зокрема, виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах.
Постановою ЦВК від 06.09.2015 року №230 сформований склад обласних, районних, міських (міст обласного значення та міста Києва), районних у місті Києві виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів зокрема в межах Одеської області (додатки 342-375). Відповідно до додатку №348 сформована Біляївська РВК.
Згідно з даними ЄДР ЮО, ФОП та ГО Політична партія Біляївська районна організація Всеукраїнського обєднання «Батьківщина» зареєстрована 27.09.2001 року, керівником є ОСОБА_3
Біляївська РО ВО «Батьківщина» для участі у місцевих виборах, призначених на 29.10.2017 року висунула кандидатів в Маяківську сільську раду Біляївського району Одеської області, а також на посаду Маяківського сільського голови Біляївського району Одеської області, що не оспорюється відповідачем.
Таким чином, сторони по справі є субєктами виборчого процесу.
Частиною 3 ст.11 Закону України «Про місцеві вибори» визначені етапи виборчого процесу, яким є, зокрема, утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій;
Порядок утворення дільничної виборчої комісії встановлений ст.23 Закону, відповідно до якої дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення без районного поділу), районною у місті територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.
Право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають:1) місцеві організації політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання;2) місцеві організації політичних партій, кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатних виборчих округах;3) кандидати у депутати в одномандатних виборчих округах;4) кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.
При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання, шляхом жеребкування, що проводиться у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією, не пізніш як на п'ятий день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до складу такої комісії.
Щодо кандидатур, поданих місцевими організаціями політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, жеребкування не проводиться. Кандидатури від таких суб'єктів подання включаються до складу кожної дільничної виборчої комісії за умови наявності відповідних подань та їх відповідності встановленим цим Законом вимогам.
Таким чином, позивач є субєктом подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.
Використовуючи своє право Біляївська РО ВО «Батьківщина» подала до Біляївської РВК подання з кандидатурами для формування складу дільничних виборчих комісій.
Біляївська РВК 08.10.2017 року приймає постанову №11 «Щодо розгляду інформації зареєстрованих місцевих (міських, районних) організацій політичних партій в межах Біляївського, Білгород-Дністровського та Овідіопольського районів та відповідно міст обласного підпорядкування районів.
Згідно з п.2 цієї постанови Біляївська РВК вирішила подання Біляївської РО ОВ «Батьківщина», про утворення депутатської фракції якої оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, прийняти для формування комісій ДВК.
У той же час пунктами 1,3 постанови Біляївської РВК № 11 від 08.10.2017 року вирішено:- рекомендувати ОСОБА_3 вжити заходів щодо врегулювання питання, з метою недопущення порушень прав як суб'єкта подання - Біляївської районної організації Політичної партії ВО « Батьківщина», так і кандидатів у члени ДВК, відповідно до чинного законодавства (п.1); - з метою недопущення порушення прав як субєкта подання Біляївської районної організації Політичної партії ВО « Батьківщина», так і кандидатів у члени дільничних виборчих комісій, підпис керівника Біляївської районної організації Політичної партії ВО «Батьківщина» рекомендовати завірити вищестоячою организацією, згідно чинного законодавства (п.3).
Відповідно до змісту постанови Біляївської РВК № 11 від 08.10.2017 року комісія розглянула інформацію щодо зареєстрованих місцевих (міських, районних) організацій політичних партій у межах Біляївського, Білгород-Дністровського та Овідіопольського районів та відповідно міст обласного підпорядкування районів, що надана Головним територіальним управлінням юстиції в Одеській області листом № 08.2-2639УОР від 18.09.2017 року, де зазначено, що голова Біляївської районної організації Політичної партії ВО «Батьківщина» ОСОБА_3 одночасно зареєстрований головою Біляївської районної організації Політичної партії «Фронт змін», встановлено, що вказаний факт суперечить вимогам ст.б Закону України «Про політичні партії», яка вказує, що «Громадянин України може перебувати одночасно лише в одній політичній партії».
За наявною у Біляївської РВК інформацією на день розгляду питання - 08.10.2017 року - ОСОБА_3 продовжує перебувати одночасно на двох вищевказаних посадах у двох різних політичних партіях. Інших документів, які б спростовували вищевказані факти, до Біляївської районної виборчої комісії не надходило.
У зв'язку з вищевикладеними фактами, керуючись ст.б ЗУ «Про політичні партії», частини 1 та 2 ст. 25 ЗУ «Про місцеві вибори», у Біляївської РВК є підстави сумніватися у правомочності дій ОСОБА_3 щодо підписання ним від Біляївської районної організації Політичної партії ВО «Батьківщина» Подання кандидатур про включення до складу дільничних виборчих комісій, як поданого місцевою організацією політичної партії, про утворення депутатської фракції якої оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання.
Таким чином, комісія в обґрунтування наявності порушення ст.б ЗУ «Про політичні партії» зі сторони керівника Біляївської РО ВО «Батьківщина» ОСОБА_3 посилається на наданий Головним територіальним управлінням юстиції в Одеській області лист № 08.2-2639УОР від 18.09.2017 року та наявну інформацію (не зазначені документи, які підтверджують цю інформацію) у Біляївської РВК на день розгляду питання - 08.10.2017 року - ОСОБА_3 продовжує перебувати одночасно на двох вищевказаних посадах у двох різних політичних партіях.
Суд вважає обґрунтованими доводи позивача, що резолютивна частина постанови Біляївської РВК № 11 від 08.10.2017 року сама по собі є суперечливою, оскільки РВК ставить під сумнів правомочність дій ОСОБА_3 щодо підписання ним від Біляївської районної організації Політичної партії ВО «Батьківщина» Подання кандидатур про включення до складу дільничних виборчих комісій, у той же час вказане подання приймає.
Щодо зазначення у запереченнях на позов, що Біляївська районна організація Політичної партії ВО «Батьківщина» - не додала до подання копію свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, що є грубим порушенням п.3 ч.4 ст.23 ЗУ «Про місцеві, вибори», то зміст оскаржуваної постанови свідчить про те, що вказане питання взагалі не було предметом розгляду при прийнятті постанови №11 від 08.10.2017 року.
Повноваження територіальних комісій визначені ст.25, а організація її роботи ст.27 Закону України «Про місцеві вибори». Крім того, постановою ЦВК №228 від 05.09.2015 року затверджений Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів (далі Порядок №228).
Відповідно до ч.1 ст.25 Закону територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів в межах повноважень та в порядку, передбачених цим та іншими законами України, та крім чітко визначених ст.25 Закону повноважень, має право відповідно до вказаної норми права здійснювати інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
З урахуванням зазначеного, суд не приймає до уваги доводи позивача, що виборча комісія є органом, який застосовую лише законодавство про вибори та контролює його дотримання, оскільки при прийнятті своїх рішень в межах повноважень виборча комісія має право та повинна керуватися законодавством України.
У той же час, суд вважає обґрунтованими доводи позивача, що прийняття відповідачем рішення у формі постанови, яка має рекомендаційний характер, не відповідає вимога законодавства.
Статтею 27 Закону України «Про місцеві вибори», розділом 9 Постанови №228 визначено, що виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання. На засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання.
З питань поточної діяльності комісія може приймати протокольні рішення, зміст яких заноситься до протоколу виборчої комісії та не оформлюється окремим документом.
Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття.
Рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити:1) найменування комісії;2) найменування рішення, час, дату та місце його прийняття і порядковий номер;3) мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії;4) посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення;5) резолютивну частину.
Рішення виборчої комісії підписується головуючим на засіданні. Зміст та номер рішення повинні бути відображені у протоколі відповідного засідання комісії.
Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для всіх суб'єктів та інших учасників виборчого процесу. Ніхто не має права втручатися в діяльність виборчої комісії, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.19 ст.27 Закону рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом.
Пунктом 9.6 розділу 9 Постанови №228 встановлено, що рішення виборчої комісії з питання порядку денного ухвалюється у формі постанови, яка оформлюється відповідно до пункту 9.7 та розділу 10 цього Порядку (додаток 1).
Відповідно до п.9.7 Постанова виборчої комісії повинна містити: - найменування комісії;- найменування рішення (постанова);- час, дату та місце прийняття;- порядковий номер;- мотивувальну частину;- нормативно-правове обґрунтування;- резолютивну частину.
Найменування постанови виборчої комісії повинно бути лаконічним та відображати її основний зміст. Якщо в постанові йдеться про кілька питань, найменування може бути узагальненим.
Мотивувальна частина постанови повинна містити посилання на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні виборчої комісії, встановлені факти та підстави для ухвалення рішення.
Нормативно-правовим обґрунтуванням постанови є посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті постанови.
Резолютивна частина повинна містити відповідне рішення виборчої комісії, викладене у формі висновку, із зазначенням завдань і заходів, спрямованих на реалізацію повноважень комісії з питання, що розглядається.
Резолютивна частина може містити вказівки на необхідність доведення змісту постанови до суб'єктів, на яких поширюється її дія, виконавців, осіб, на яких покладається контроль за виконанням документа, а також строки його виконання та додатки.
Резолютивна частина постанови складається з пронумерованих пунктів та підпунктів.
Таким чином, постанова РВК як розпорядчий документ субєкта владних повноважень є обовязковим для виконання, викладається у формі висновку, із зазначенням завдань і заходів, спрямованих на реалізацію повноважень комісії з питання, що розглядається.
Таке поняття постанови виключає можливість викладення в її резолютивній частині будь-яких рекомендацій, оскільки рекомендація це пропозиція, порада, відповідно у оскаржуваних пунктах постанови пропозиція, порада стосовно обрання способу поведінки, що виключає обовязковість її виконання та відповідно не є рішенням субєкта владних повноважень у розумінні законодавства.
При таких обставинах суд дійшов висновку, що є обґрунтованою позиція позивача про невідповідність п.1,п.3 постанови Біляївської РВК № 11 від 08.10.2017 року вищезазначеним положенням законодавства, та визнання їх такими, що підлягають скасуванню.
Представник відповідача у запереченнях на позов зазначив, що ТВК має право видавати рекомендації учасникам виборчого процесу, ніде немає заборони використовувати такі методи роботи комісії, так же, як надавати зауваження, поради і таке інше, бо це ніяким чином не порушує ніяких прав і не наносить ніякої шкоди учасникам виборчого процесу (у даному разі - районному осередку партії). Тим більше, що рекомендація надасться саме в адресу представника осередка партії, де у комісії виникли обгрунтовані сумніви щодо правомірності повноважень самого представника осередка.
Оцінюючи вказані доводи представника відповідача суд вважає, що представник відповідача підмінює поняття щодо методів роботи виборчих комісій, серед яких можуть застосовуватися рекомендації, поради, проте постанова це прийняте комісією рішення, її висновок, із зазначенням завдань і заходів, спрямованих на реалізацію повноважень комісії з питання, що розглядається, та є обовязковим для виконання, на відміну від таких методів роботи комісії як поради та рекомендацій.
Також суд вважає, що прийняття вказаних рішень з посиланням лише на наявність сумнівів у Біляївської РВК у правомочності дій ОСОБА_3 щодо підписання ним від Біляївської районної організації Політичної партії ВО «Батьківщина» Подання кандидатур про включення до складу дільничних виборчих комісій, без визначення у встановленому законодавством порядку нелегітимності його дій, та відповідно його підпису, як керівника (голови) Біляївської РО ВО «Батьківщина» порушує права Біляївської РО ВО «Батьківщина» не тільки як субєкта подання кандидатів у члени дільничних виборчих комісій, а і як субєкта виборчого процесу.
При цьому суд зауважує, що відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий процес здійснюється на засадах, зокрема, неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, судів, підприємств, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до місцевих організацій партій, кандидатів.
Відповідач як субєкт владних повноважень не надав належних доказів в спростування достовірності даних ЄДР ЮО, ФОП та ГО, згідно з якими Політична партія Біляївська районна організація Всеукраїнського обєднання «Батьківщина» зареєстрована 27.09.2001 року, керівником її значиться ОСОБА_3 з 29.09.2016 року. До суду позивачем надана також копія протоколу звітно виборної комісії Біляївської РО ВО «Батьківщина» від 29.09.2017 року про обрання головою Біляївської РО ВО «Батьківщина» ОСОБА_3
У п. 3 оскаржуваної постанови зазначено, що з метою недопущення порушення прав як субєкта подання Біляївської РО ОВ «Батьківщина», так і кандидатів у члени дільничних виборчих комісій, підпис керівника Біляївської РО ОВ «Батьківщина», рекомендовати завірити вищестоячою организацією, згідно чинного законодавства. Біляївська РВК не зазначає згідно якого саме законодавчтва вона рекомендує завірити підпис керівника Біляївської РО ОВ «Батьківщина» вищестоячою организацією.
Закон України «При місцеві вибори» має лише одне зауваження щодо підпису та його засвідчення на поданні на формування ДВК.
Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «При місцеві вибори», місцева організація партії, про утворення депутатської фракції якої оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані у багатомандатному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, вносять до відповідної територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії). Подання підписується відповідно керівником місцевої організації партії та засвідчується печаткою відповідної місцевої організації партії або печаткою організації відповідної політичної партії вищого рівня.
Таким чином, зазначене подання підписується у будь-якому разі керівником місцевої організації партії, а засвідчуватися вказаний підпис може печаткою відповідної місцевої організації партії або печаткою організації відповідної політичної партії вищого рівня. Оскільки підпис керівника Біляївської РО ОВ «Батьківщина» на поданні засвідчений печаткою відповідної місцевої організації партії у відповідності до ч.4 ст.23 Закону, п.3 постанови Біляївської РВК №11 від 08.10.2017 року не грунтується на вимогах законодавства.
Суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправними та скасування пункт №1 та пункт №3 Постанови Біляївської РВК № 11 від 08 жовтня 2017 року, інші вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Позивач просив визнати протиправними дії відповідача щодо надання рекомендацій в питанні здійснення керівником Біляївської РО ВО «Батьківщина» ОСОБА_3 своїх повноважень керівника.
Але відповідно до ст.17 КАС України в порядку адміністративного судочинства розглядаються спори фізичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Обовязковою ознакою нормативно-правового акту чи акту індивідуальної дії, а також відповідних дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень є створення ними юридичних наслідків у формі прав, обовязків, їх зміни чи припинення. Оцінка дій по прийняттю рішення надається судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення. Самі дії відповідача щодо надання рекомендацій в питанні здійснення керівником Біляївської РО ВО «Батьківщина» ОСОБА_3 своїх повноважень керівника не створюють юридичних наслідків для позивача. Крім того, вказана позиція відповідача фактично викладена у оскаржуваному позивачем п.1 постанови.
Не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо звернення уваги Біляївської РВК на необхідність дотримання вимог виборчого законодавства та забезпечення реалізації виборчих прав громадян України під час підготовки і проведення місцевих виборів та організації своєї роботи, оскільки вказана вимога є неконкретизованою відносно позивача та не відповідає приписам ст.105 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з ч.ч.1,4 ст.70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ч.3 ст.86 КАС України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи встановлені у судовому засіданні факти, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Позивачем при поданні позову судовий збір не сплачений.
Суд вважає необхідним при розподілі судових витрат стягнути з позивача витрати на суму 2400,00грн., з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань витрати на у сумі 2400,00грн. гривень на рахунок 31212206784005 отримувач УК у м. Одесі/Київський район код отримувача 38016923, банк отримувача ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код класіфікації доходів бюджету 22030101.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-164,172 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Біляївської районної організації Всеукраїнського обєднання «Батьківщина» до Біляївської районної виборчої комісії Одеської області, про визнання протиправними дій, скасування п.1,3 постанови №11 від 08.10.2017 року задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати п.1 та п.3 постанови Біляївської районної виборчої комісії Одеської області №11 від 08.10.2017 року «Щодо розгляду інформації зареєстрованих місцевих (міських, районних) організацій партій у межах Біляївського, Білгород-Дністровського та Овідіопольського районів та відповідно міст обласного підпорядкування районів»
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на рахунок 31212206784005 отримувач УК у м. Одесі/Київський район код отримувача 38016923, банк отримувача ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код класіфікації доходів бюджету 22030101 з Біляївської районної виборчої комісії Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати у сумі 2400,00грн., з Біляївської районної організації Всеукраїнського обєднання «Батьківщина» судові витрати у сумі 2400,00грн.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду у строки та порядку встановленому ст.177 КАС України.
Головуючий Катаєва Е.В.
Судді Свида Л.І.
ОСОБА_5