Постанова № 69494121, 10.10.2017, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2017
Номер справи
806/1640/17
Номер документу
69494121
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2017 року м.Житомир справа № 806/1640/17

категорія 6.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Токаревої М.С.,

секретар судового засідання Мельниченко О.В.,

за участю: позивача та представника відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом виконувача обов'язків керівника Бердичівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації та Ружинської районної державної адміністрації до відділу державної реєстрації Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області, третя особа: сільськогосподарський виробничий кооператив "Ружинський" про визнання протиправним та скасування рішення, визнання свідоцтва нечинним,

встановив:

Виконувач обов'язків керівника Бердичівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації та Ружинської районної державної адміністрації звернувся з позовом до Відділу державної реєстрації Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення №2340687 від 17.05.2013 року, визнання свідоцтва нечинним. В обгрунтування позову прокурор зазначив, що відсутні жодні, передбачені чинним законодавством документи, щодо підтвердження права власності СВК "Ружинський" на об'єкт нерухомого майна у вигляді гідроспоруди "Старий садок-1" за адресою Житомирська область, Ружинський район, смт.Ружин, вул.Колгоспна,1-б. При проведенні державної реєстрації не було враховано, що вказана споруда від реорганізованого КСП ім.Леніна СВК "Ружинський" передавалася виключно на баланс, а не у власність. Така протиправна державна реєстрація призвела до порушень прав держави в особі Житомирської обласної та Ружинської районної державних адміністрацій, так як фактично позбавило державу в особі вказаних органів розпоряджатися землями водного фонду, на яких розміщена гідроспоруда.

У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник Житомирської обласної державної адміністрації позовні вимоги органу прокуратури не підтримав і зазначив, що оскаржувана реєстраційна дія не призвела до порушень жодних прав держави.

Представник Ружинської районної державної адміністрації в судове засідання не прибув, направив суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував і зазначила, що оскаржувана реєстраційна дія з одночасною видачею свідоцтва про право власності була проведена у повній відповідності до вимог чинного законодавства. На думку представника відповідача, право власності СВК "Ружинський" на спірну споруду ґрунтується на рішенні зборів співвласників майнових паїв реорганізованого КСП ім.Леніна (протокол №1 від 20.04.2004) про передачу вказаної гідроспоруди у власність СВК "Ружинський" як підприємства - правонаступника. Вказаний протокол із додатком №6 був долучений до матеріалів реєстраційної справи і був вилучений правоохоронними органами.

Представники третьої особи проти позову заперечили і зазначили, що СВК "Ружинський" є єдиним підприємством - правонаступником реорганізованого КСП ім.Леніна. Враховуючи, що гідроспоруда "Старий садок-1" не підлягає майновому розпаюванню між членами КСП, рішеннями зборів співвласників майнових паїв реорганізованого КСП ім.Леніна вказана гідроспоруда спочатку була передана на баланс СВК "Ружинський", а в подальшому - у власність. Вказаний об'єкт нерухомого майна не проходив державної реєстрації з моменту його будівництва, а тому після виготовлення в 2012 році технічного паспорту та встановлення адреси в травні 2013 року всі необхідні документи були подані для проведення державної реєстрації. Також вказує, що оскаржувана державна реєстрація цієї споруди проведена у повній відповідності до вимог чинного законодавства. Земельна ділянка водного фонду, на якій розташована споруда, ще з 21.11.2001 перебуває в оренді СВК "Ружинський" з терміном до 21.12.2034. Вказане майно ніколи не відносилося до державної власності, а тому жодних прав держави при його реєстрації не порушено.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

В судовому засіданні встановлено та визнається сторонами, що в розумінні зазначених вимог Закону N1952-IV гідроспоруда "Старий садок-1" за адресою Житомирська область, Ружинський район, смт.Ружин, вул.Колгоспна,1-б, є об'єктом нерухомого майна, право власності на яке підлягає державній реєстрації у Державному реєстрі прав.

Ця обставина підтверджується дослідженим судом технічним паспортом на вказану гідроспоруду.

Судом встановлено та визнається сторонами, що 17.05.2013 державним реєстратором Реєстраційної служби Ружинського районного управління юстиції проведено державну реєстрацію права власності сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ружинський" на вказану гідроспоруду ( рішення №2340687). Одночасно на підтвердження такої державної реєстрації відповідно до вимог ст.18 Закону N1952-IV було видано оскаржуване свідоцтво про право власності.

Суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до правомірності вказаної державної реєстрації.

Як зазначено в позові, державна реєстрація проведена без жодного належного документу на підтвердження права власності СВК "Ружинський" на вказану гідроспоруду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав державної реєстрації речових прав на нерухоме майно регулюються правовими нормами Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 1 липня 2004 року N 1952-IV (надалі - Закон N1952-IV), що були чинні на день виникнення спору.

За приписами ч.1 ст.4 Закону N1952-IV обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, в тому числі право власності на нерухоме майно.

Відповідно до вимог ст.5 Закону N1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Підстави для державної реєстрації прав та їх обтяжень визначені правовими нормами ст.19 Закону N1952-IV.

Разом з тим, перелік таких підстав не є вичерпним. Як зазначено в п.6 ч.1 ст.19 цього ж Закону N1952-IV, державна реєстрація прав проводиться також на підставі інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Судом встановлено та визнається сторонами, що спірна гідроспоруда входила до складу майна, що підлягало розпаюванню, колишнього реорганізованого КСП ім.Леніна за інвентарним номером 138 як гребля бригади №1 (молодий садок).

У зв’язку з цим при вирішенні спору підлягають застосуванню також положення нормативно-правових актів, які регулюють майнові, пайові відносини членів колективних сільськогосподарських підприємств та правовий режим пайового фонду майна членів цих підприємств, а саме Закону від 14 лютого 1992 р. "Про колективне сільськогосподарське підприємство", Указу Президента України від 3 грудня 1999 р. N 1529/99 "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки" та Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 14 березня 2001 р. N 62 (надалі - Порядок N 62) Слід зазначити, що Порядок N 62 втратив чинність згідно з наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 11 квітня 2013 року N 253.

Відповідно до ст.ст.7,9 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" майно колективного підприємства належить його членам на праві спільної часткової власності, а майновий пай є грошовим еквівалентом трудового внеску кожного працівника в колективне майно, визначеним на день паювання.

Згідно з пунктами 9, 16 Порядку N 62 розпорядження майном реорганізованого колективного підприємства, в тому числі виділення зі складу пайового фонду майна в натурі окремим власникам чи групі власників за їх бажанням у процесі вирішення майнових питань, здійснюється згідно із затвердженою загальними зборами членів колективного сільськогосподарського підприємства структурою пайового фонду та не інакше, як на підставі рішення зборів співвласників майнових паїв.

Наведені обставини свідчать, що саме рішення зборів співвласників майнових паїв реорганізованого КСП є правомірним документом, що підтверджує виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно такого реорганізованого КСП.

Така ж правова позиція викладена в Ухвалі Верховного суду України (колегії суддів судової палати в цивільних справах) від 28 травня 2009 року.

Судом встановлено, що для проведення спірної реєстраційної дії окрім інших документів був поданий протокол №1 зборів співвласників майнових паїв реорганізованого КСП ім.Леніна від 20.02.2004 та додатки №1 та №6 до нього.

Як зазначено в дослідженому судом протоколі №1 зборів співвласників майнових паїв реорганізованого КСП ім.Леніна від 20.02.2004 та додатку №6 до нього, збори співвласників майнових паїв реорганізованого КСП ім.Леніна передали у повноправне володіння, користування та розпорядження СВК "Ружинський", як правонаступника, відповідне майно, що не підлягає паюванню, в тому числі спірну гідроспоруду.

Вказані рішення зборів співвласників майнових паїв реорганізованого КСП ім.Леніна ні на час проведення державної реєстрації, ні на час судового розгляду вказаного спору не змінені та не скасовані в установленому законом порядку.

Таким чином, в розумінні вимог п.6 ч.1 ст.19 Закону N1952-IV, саме вказані протокол №1 зборів співвласників майнових паїв реорганізованого КСП ім.Леніна від 20.02.2004 та додаток №6 до нього є документом, що підтверджують перехід права власності на спірну гідроспоруду до СВК "Ружинський".

Зазначене свідчить, що оскаржуване рішення про державну реєстрацію за індексним номером 2340687 від 17.05.2013 про державну реєстрацію права власності Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ружинський" на вказану гідроспоруду з одночасною видачею оскаржуваного свідоцтва про право власності винесене у відповідності до вимог Закону N1952-IV.

Водночас, суд враховує, що відповідно до вимог п.14 Порядку N 62 майно, що не підлягає паюванню, зокрема, яке неможливо виділити у натурі в рахунок майнових паїв та поділити його без ушкодження, а саме: дороги, капітальні вкладення на поліпшення земель (меліоративні, осушувальні, іригаційні та інші мережі), гідротехнічні споруди, ставки, багаторічні насадження, лісосмуги, а також об'єкти, які знаходяться в загальному користуванні, передаються на баланс підприємствам-правонаступникам.

Вказана правова норма не виключає можливість переходу права власності на таке майно до підприємства-правонаступника шляхом передачі його на баланс, так як в розумінні вимог статті 104 ЦК України майно, права та обов'язки припиненої юридичної особи переходять до правонаступників шляхом передачі майна на баланс.

Разом з тим, суд зазначає, що в судовому засіданні не знайшли свого підтвердження доводи прокуратури щодо наявності порушених прав Житомирської обласної державної адміністрації, Ружинської районної державної адміністрації на розпорядження землями водного фонду, на яких розташована спірна гідроспоруда.

Судом встановлено та підтверджується дослідженими договорами оренди водного об'єкта та земельної ділянки водного фонду, що Ружинська районна державна адміністрація в результаті державної реєстрації права власності на гідроспоруду за СВК "Ружинський" не позбавлена і не обмежена в праві розпоряджатися вказаною земельною ділянкою.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги органу прокуратури не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства і не відповідають обставинам справи, а тому є безпідставними і задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя М.С. Токарева