Ухвала суду № 69492915, 12.10.2017, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
12.10.2017
Номер справи
766/14014/17
Номер документу
69492915
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа №766/14014/17

н/п 1-кс/766/10405/17

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.10.2017 року Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області Радченко Г.А., при секретарі Тимошенко Ю. О., за участю прокурора: Штоколова А. Є., розглянувши клопотання прокурора відділу прокуратури Херсонської області ОСОБА_1, про надання дозволу на проведення перевірки,

встановив:

Слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням в якому просив: задовольнити клопотання і винести ухвалу про надання дозволу на проведення спеціалістами ГУ ДФС у Херсонській області позапланової документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства, дотримання вимог валютного та іншого законодавства, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) ТОВ «Аутстаффер» (код ЄДР 38044531) за весь період діяльності товариства.

В обґрунтування клопотання посилався на те, що Досудовим розслідуванням Слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС у Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №32017230000000076 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-1 КК України за фактом умисного ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування службовими особами ТОВ «Аутстаффер» (код ЄДР 38044531, податкова адреса: м. Херсон, пров. Білозерський, буд. 30, директор та головний бухгалтер: ОСОБА_2), засновником підприємства є ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) та ТОВ «Стафф Сервіс» (код ЄДР 38697427, податкова адреса: АДРЕСА_1, директор, головний бухгалтер та засновник: ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_2) шляхом ненарахування і несплати ЄСВ, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету Пенсійного фонду коштів у значних розмірах

встановлено, що ТОВ «Аутстаффер» і ТОВ «Стафф Сервіс» надають СГД (фізичним та юридичним особам, яких згідно наявної інформації понад 760) послуги по наданню персоналу у різних сферах господарської діяльності на умовах аутстаффінгу (оренди трудових ресурсів). При цьому обовязки щодо нарахування та сплати прибуткового податку з громадян, війського збору та єдиного внеску на обовязкове державне соціальне страхування ТОВ «Аутстаффер» і ТОВ «Стафф Сервіс», як податкові агенти не здійснюють.

Згідно ст.39 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено «Діяльність суб'єктів господарювання, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця». При цьому: «Діяльність суб'єктів господарювання - роботодавців, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця на умовах трудових договорів, здійснюється на підставі дозволу, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції».

Порядок видачі дозволу на наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця встановлюється Кабінетом Міністрів України. У теперішній час цей порядок не діє, дозволи на наймання працівників для виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця не видавались і не видаються, у тому числі ТОВ «Аутстаффер» і ТОВ «Стафф-сервіс» такі дозволи не отримували.

Тим самим надання працівників для виконання роботи у іншого роботодавця у відповідності до ст.39 Закону України не відповідає чинному законодавству. Крім того: «Суб'єкти господарювання - роботодавці, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, направляють працівників за умови, якщо це передбачено колективним договором такого роботодавця, та за наявності згоди первинної профспілкової організації і зобов'язані: 1) укласти договір з роботодавцем про застосування праці працівника;2) виплачувати працівникові заробітну плату в розмірі, не нижчому, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом, та заробітної плати, яку отримує працівник у роботодавця за виконання такої ж роботи; 3) забезпечувати працівнику час роботи та відпочинку на умовах, визначених для працівників роботодавця, що передбачено умовами колективного договору та правилами внутрішнього трудового розпорядку;4) нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на користь працівника; 5) не перешкоджати укладенню трудового договору між працівником та роботодавцем, у якого виконувалися ним роботи. ТОВ «Аутстаффер» і ТОВ «Стафф-сервіс» є роботодавцями, які виплачують грошову винагороду працівникам, переданим іншим роботодавцям за договорами аутстаффінга і тому мають сплачувати податки і збори при виплаті заробітної плати.

ТОВ «Аутстаффер» за весь період діяльності з 2012 року органами ГУ ДФС у Херсонській області не перевірявся.

Згідно п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

За правилами пп.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності, в тому числі, рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанови органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

Дослідивши докази по даних матеріалах вважаєю, що клопотання є обґрунтованим, оскільки отримана в процесі здійснення перевірки інформація може мати суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні.

Проведення такої перевірки слід доручити спеціалістам ГУ ДФС у Херсонській області.

Прокурор в судовому засіданні подане клопотання підтримав, просив його задовольнити.

Слідчий суддя, заслухавши пояснення слідчого, дослідивши матеріали клопотання, приходить до висновку, що воно підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до п.5 ч.2 ст. 40 КПК України слідчий уповноважений звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотанням про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для провадження слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення мети.

У ч.2 ст. 93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок…

Також, у п. 4 ч.2 ст. 99 КПК України вказано, що до документів, які є доказами, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.

Згідно п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

У відповідності до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» у 2015-2016 роках перевірки підприємств, установ і організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів грн. за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами КПК України.

Згідно із п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014 надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Слідчим суддею встановлено, що досудовим розслідуванням Слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС у Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №32017230000000076 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-1 КК України за фактом умисного ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування службовими особами ТОВ «Аутстаффер» (код ЄДР 38044531, податкова адреса: м. Херсон, пров. Білозерський, буд. 30, директор та головний бухгалтер: ОСОБА_2), засновником підприємства є ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) та ТОВ «Стафф Сервіс» (код ЄДР 38697427, податкова адреса: АДРЕСА_1, директор, головний бухгалтер та засновник: ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_2) шляхом ненарахування і несплати ЄСВ, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету Пенсійного фонду коштів у значних розмірах встановлено, що ТОВ «Аутстаффер» і ТОВ «Стафф Сервіс» надають СГД (фізичним та юридичним особам, яких згідно наявної інформації понад 760) послуги по наданню персоналу у різних сферах господарської діяльності на умовах аутстаффінгу (оренди трудових ресурсів). При цьому обовязки щодо нарахування та сплати прибуткового податку з громадян, війського збору та єдиного внеску на обовязкове державне соціальне страхування ТОВ «Аутстаффер» і ТОВ «Стафф Сервіс», як податкові агенти не здійснюють.

Згідно ст.39 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено «Діяльність суб'єктів господарювання, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця». При цьому: «Діяльність суб'єктів господарювання - роботодавців, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця на умовах трудових договорів, здійснюється на підставі дозволу, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції».

Порядок видачі дозволу на наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця встановлюється Кабінетом Міністрів України. У теперішній час цей порядок не діє, дозволи на наймання працівників для виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця не видавались і не видаються, у тому числі ТОВ «Аутстаффер» і ТОВ «Стафф-сервіс» такі дозволи не отримували.

Тим самим надання працівників для виконання роботи у іншого роботодавця у відповідності до ст.39 Закону України не відповідає чинному законодавству. Крім того: «Суб'єкти господарювання - роботодавці, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, направляють працівників за умови, якщо це передбачено колективним договором такого роботодавця, та за наявності згоди первинної профспілкової організації і зобов'язані: 1) укласти договір з роботодавцем про застосування праці працівника;2) виплачувати працівникові заробітну плату в розмірі, не нижчому, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом, та заробітної плати, яку отримує працівник у роботодавця за виконання такої ж роботи; 3) забезпечувати працівнику час роботи та відпочинку на умовах, визначених для працівників роботодавця, що передбачено умовами колективного договору та правилами внутрішнього трудового розпорядку;4) нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на користь працівника; 5) не перешкоджати укладенню трудового договору між працівником та роботодавцем, у якого виконувалися ним роботи. ТОВ «Аутстаффер» і ТОВ «Стафф-сервіс» є роботодавцями, які виплачують грошову винагороду працівникам, переданим іншим роботодавцям за договорами аутстаффінга і тому мають сплачувати податки і збори при виплаті заробітної плати.

ТОВ «Аутстаффер» за весь період діяльності з 2012 року органами ГУ ДФС у Херсонській області не перевірявся.

Дослідивши докази по даних матеріалах вважаю, що клопотання є обґрунтованим, оскільки отримана в процесі здійснення перевірки інформація може мати суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 40, 84, 91, 93, 99 КПК України, -

ухвалив:

Задовольнити клопотання та надати дозвіл на проведення спеціалістами ГУ ДФС у Херсонській області позапланової документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства, дотримання вимог валютного та іншого законодавства, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) ТОВ «Аутстаффер» (код ЄДР 38044531) за весь період діяльності товариства.

Встановити строк дії ухвали один місяць з моменту її винесення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

СуддяОСОБА_5