
№ 760/20080/17
№ 1-кс/760/13959/17
У Х В АЛ А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04. 10. 2017 року слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва Бобровник О. В., при секретарі Яковенко Н. К., за участю прокурора Макар О. І., підозрюваного ОСОБА_1, захисників: Жовнерчука С. А., Кострюкова Д. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду в м. Києві клопотання старшого детектива Національного бюро Першого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро Єршова П. А., погоджене начальником шостого відділу управління процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України Козачиною С. С. - про продовження строку тримання під вартою підозрюваному -
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю с. Рудня Овруцького району Житомирської області, громадянину України, одруженому, із вищою освітою, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3, фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2, в силу ст.89 КК України не судимого,
у кримінальному провадженні за №42016000000000870 від 29 березня 2016 року,
В С Т А Н О В И В:
До слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого детектива Національного бюро Першого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро Єршова П. А., погоджене начальником шостого відділу управління процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України Козачиною С. С. - про продовження строку тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у кримінальному провадженні за №42016000000000870 від 29 березня 2016 року.
Подане клопотання обґрунтоване тим, що Національним антикорупційним бюро України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42016000000000870 від 29.03.2016, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою Генеральної прокуратури України за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.191, ч. 2 ст. 364, ч.ч. 1, 2 ст. 366, ч. 2 ст. 210, ч. 1 ст. 205 КК України КК України.
08 серпня 2017 року о 10 годині 45 хвилин ОСОБА_1 затриманий в порядку ст.208 КПК України.
08 серпня 2017 року о 19 годині 45 хвилин ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 210 КК України.
10.08.2017 слідчим суддею Солом'янського районного суду м. Києва постановлено ухвалу про задоволення клопотання про застосування до підозрюваного ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою строком 60 днів, строк дії вказаного запобіжного заходу закінчується о 10 год. 45 хв. 06.10.2017. Крім цього, слідчим суддею визначено заставу в розмірі 5000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 8 420 000 грн.
Детектив в поданому клопотанні посилався на те, що під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків передбачених п.п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, які не зменшились з часу обрання відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, які виправдовують тримання особи під вартою підозрюваного.
Також детектив зазначав, що на теперішній час завершити досудове розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про тримання ОСОБА_1 під вартою не надається можливим, оскільки для закінчення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні необхідно виконати ряд процесуальних, слідчих (розшукових) дій.
В зв'язку із зазначеним детектив просив слідчого суддю продовжити підозрюваному ОСОБА_1 строк тримання під вартою на 60 днів із альтернативою внесення підозрюваним застави у розмірі 5000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 8 420 000 гривень, та покладенням на підозрюваного, у разі внесення застави обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, а саме: прибувати до детектива, прокурора або суду за кожним їхнім викликом та вимогою, залежно від стадії кримінального провадження; не відлучатися із населеного пункту, в якому перебуває, без дозволу детектива, прокурора або суду; повідомляти детектива, прокурора або суд про змін свого місця проживання; утримуватися від спілкування із особовим складом Адміністрації, органів та підрозділів Державної прикордонної служби України, 1 Окремого відділу капітального будівництва Державної прикордонної служби України та працівниками, керівниками та засновниками ТОВ «АЗІ», ТОВ «Будцентр Витязь», ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», ТОВ «Кіт-Трейд» та інших господарських товариств, які виконували та виконують роботи з інженерно-технічного облаштування кордону; здати на зберігання детективу у кримінальному провадженні свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну; носити електронний засіб контролю.
В судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання з підстав зазначених у ньому та просив слідчого суддю про задоволення клопотання.
Підозрюваний та його захисники в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання, посилаючись на необґрунтованість пред'явленої ОСОБА_1 підозри. Також зазначали, що підозрюваний не має намір переховуватись від органів досудового розслідування та вчиняти будь-які дії, які перешкоджатимуть здійсненню досудового розслідування, зазначали що будь-які ризики передбачені ст. 177 КПК України відсутні, в зв'язку з чим просили слідчого суддю відмовити в задоволення клопотання про продовження строку тримання під вартою та застосувати до підозрюваного запобіжний захід не пов'язаний із триманням під вартою.
Заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши та дослідивши матеріали клопотання, якими сторона обвинувачення обґрунтовує доводи клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.
В ході розгляду клопотання встановлено, що Національним антикорупційним бюро України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42016000000000870 від 29.03.2016, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою Генеральної прокуратури України за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.191, ч. 2 ст. 364, ч.ч. 1, 2 ст. 366, ч. 2 ст. 210, ч. 1 ст. 205 КК України КК України.
Досудовим слідством встановлено, що ОСОБА_1, перебуваючи на посаді начальника 1 окремого відділу капітального будівництва ДПСУ, діючи умисно, із корисливих мотивів, всупереч інтересам служби, протягом березня-травня 2015 року вступив з начальником управління будівництва Департаменту ресурсного забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України ОСОБА_6 в попередню злочинну змову, спрямовану на заволодіння коштами Державного бюджету України, які були виділені Кабінетом Міністрів України згідно Розпорядження від 14.05.2015 № 439-р для реалізації Плану заходів з інженерно-технічного облаштування українсько-російського державного кордону, територій, прилеглих до районів проведення антитерористичної операції та Автономної Республіки Крим, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем та перерахування їх на рахунки заздалегідь підібраних за власним розсудом господарських товариств та підприємств, залученими для виконання цих робіт - ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», ТОВ «Агентство захисту інформації», ТОВ «Будцентр Витязь».
Керівниками зазначених господарських товариств та підприємств - ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9, за домовленістю з ОСОБА_6 та ОСОБА_1, за наслідками проведення будівельних робіт протягом листопада 2015 року - травня 2016 року складались та підписувались акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В, до яких вносились відомості, які не відповідають дійсності, зокрема щодо фактично виконаних обсягів робіт, при цьому частина робіт, включених до Актів, взагалі виконана не була, а підлеглі ОСОБА_6 та ОСОБА_1 особи, визначені здійснювати технічний нагляд за будівництвом об'єктів, зокрема старший офіцер виробничо-технічного відділення 1 ОВКБ ДПСУ ОСОБА_10 за попередньою змовою з останніми підтверджував своїм підписом обсяги нібито виконаних будівельних робіт, які насправді виконані не були.
В подальшому начальником 1 ОВКБ ДПСУ ОСОБА_1, як розпорядником коштів, за домовленістю із ОСОБА_6, підписувались акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В із внесеними до них недостовірними відомостями щодо обсягів фактично виконаних робіт, та платіжні доручення про перерахування коштів на рахунки зазначених господарських товариств та підприємств, а їх керівниками - ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 частина отриманих від 1 ОВКБ ДПСУ грошових коштів через налагоджену схему конвертації безготівкових коштів у готівку із залученням заздалегідь підібраних особисто ОСОБА_6 та ОСОБА_1 субпідрядних господарських товариств, зокрема ТОВ «Кіт-Трейд», за сприянням ОСОБА_11, розкрадалась та розподілялась між співучасниками злочинної схеми - ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_11, що надало змогу останнім заволодіти грошовими коштами Державного бюджету України, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах та спричинити Державному бюджету України збитки на загальну суму 16 688 496,31 грн., що в шістсот і більше разів перевищувала неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину та становила особливо великий розмір.
Окрім цього, начальник управління будівництва Департаменту ресурсного забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України ОСОБА_6, діючи за попередньою змовою із начальником 1 ОВКБ ДПСУ ОСОБА_1, в порушення ст.ст.116, 119 Бюджетного кодексу України, у період з 12.06.2015 по 30.12.2015 організував та керував нецільовим використанням бюджетних коштів 1 ОВКБ ДПСУ та СхРУ ДПСУ, внаслідок чого Державною прикордонною службою України здійснено нецільове використання бюджетних коштів за бюджетною програмою 1002120 «Заходи з інженерно-технічного облаштування кордону» відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 року № 439-р щодо інженерно-технічного облаштування українсько-російського державного кордону, територій, прилеглих до районів проведення антитерористичної операції та Автономної Республіки Крим.
Так, управлінням будівництва ДРЗ АДПСУ протягом червня - грудня 2015 року вносились зміни та подавались на затвердження скориговані Титульні списки Державної прикордонної служби України щодо виконання заходів з інженерно-технічного облаштування кордону за КПКВ 1002120 на 2015 рік, зокрема 26.06.2015, 13.08.2015, 14.09.2015, 24.10.2015, 23.11.2015, 28.12.2015, 30.12.2015, що вказує на відсутність чітких критеріїв відбору об'єктів та єдиних підходів до розподілу і використання бюджетних коштів.
В результаті зазначених коригувань, здійснених управлінням будівництва ДРЗ АДПСУ до Титульного списку, затвердженого 30.12.2015 по Харківському прикордонному загону включено такі об'єкти:
- «Реконструкція нежитлових приміщень в будівлі літ. «Г-2» під адміністративні приміщення по вул. Стартовій, 11 у м. Харкові (інв. № 10310029), обсяг капіталовкладень на 2015 рік - 6005,2 тис.грн, замовник будівництва - 1 ОВКБ;
-«Реконструкція будівлі шкільного інтернату під відділ прикордонної служби «Тополі» (інв. № 10310064)», обсяг капіталовкладень на 2015 рік - 1680,0 тис.грн, замовник будівництва - Східне регіональне управління ДПСУ;
-«Реконструкція будівлі клубу літ. «В-2» під адміністративні приміщення по пров. Інженерному, 7 в м. Харкові», обсяг капіталовкладень на 2015 рік - 5527,0 тис.грн, замовник будівництва - Східне регіональне управління ДПСУ;
В результаті дій ОСОБА_6, який діяв за попередньою змовою із ОСОБА_1, в порушення ст.ст.116, 119 Бюджетного кодексу України, у період з 12.06.2015 по 30.12.2015 здійснено нецільове використання бюджетних коштів за бюджетною програмою 1002120 в особливо великих розмірах на загальну суму 13 212 155,11 грн, що в три тисячі і більше разів перевищувала неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину та становила особливо великий розмір.
08 серпня 2017 року о 10 годині 45 хвилин ОСОБА_1 затриманий в порядку ст.208 КПК України.
08 серпня 2017 року о 19 годині 45 хвилин ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 210 КК України.
10.08.2017 слідчим суддею Солом'янського районного суду м. Києва постановлено ухвалу про задоволення клопотання про застосування до підозрюваного ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою строком 60 днів, строк дії вказаного запобіжного заходу закінчується о 10 год. 45 хв. 06.10.2017. Крім цього, слідчим суддею визначено заставу в розмірі 5000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 8 420 000 грн.
22.08.2017 за результатами розгляду апеляційної скарги захисника ОСОБА_1 на вищевказану ухвалу слідчого судді Солом'янського районного суду м.Києва, Апеляційним судом м. Києва відмовлено в її задоволенні та залишено без змін ухвалу слідчого судді Солом'янського районного суду м.Києва від 10.08.2017 про обрання ОСОБА_1 запобіжного заходу.
18.09.2017 слідчим суддею Солом'янського районного суду м. Києва у задоволенні клопотання захисника ОСОБА_1 про зміну запобіжного заходу відносно підозрюваного ОСОБА_1 відмовлено.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушеннях підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами, а саме:
●наказом Голови Державної прикордонної служби України від 11.03.2015 № 189-ОС, відповідно до якого ОСОБА_1 прийнятий на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу та призначений на посаду начальника 1 окремого відділу капітального будівництва (далі 1 ОВКБ) Державної прикордонної служби України (далі ДПСУ);
●положенням про 1 окремий відділ капітального будівництва Державної прикордонної служби України, відповідно до якого безпосередньо керівництво Відділом здійснює управління будівництва Департаменту ресурсного забезпечення Адміністрації Держприкордонслужби України, та відповідно до п.7 Положення начальник Відділу підпорядковується безпосередньо в своїй діяльності начальнику управління будівництва Департаменту ресурсного забезпечення Адміністрації Держприкордонслужби України;
●службовими записками від 27.03.2015 вих.№74/ВН-57 та від 29.04.2015 № 74/ВН-83, та довідками №№ 405-414 від 02.04.2015 та № 557 від 06.05.2015, якими були внесені зміни до кошторисів, якими кошторисні призначення із дев'яти військових частин Державної прикордонної служби України на загальну суму 300 млн.грн. у повному обсязі були перерозподілені на 1 ОВКБ ДПСУ, та замовником щодо виконання заходів з інженерно-технічного облаштування кордону КПКВК 1002120 був визначений 1 ОВКБ ДПСУ;
●висновком експерта від 04.11.2016 за результатами експертизи щодо законності віднесення інформації до державної таємниці, відповідно до якого у договорах підряду № 50-15 та № 53-15 із ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» та договорах підряду № 92-15 та № 93-15 із ТОВ «Будцентр Витязь» відомості (інформація), що становить державну таємницю, передбачені ст.1.10.5 ЗВДТ відсутня, та зазначеним договорам підряду необґрунтовано надано гриф секретності «Таємно» на підставі ст.1.10.5 ЗВДТ;
●висновком експерта від 14.09.2016 № 5-ЕВ за результатами експертизи щодо законності віднесення інформації до державної таємниці, відповідно до якого у договорах підряду № 75-15 та № 78-15 із ТОВ «АЗІ» відомостей (інформації), що становить державну таємницю, передбачену ст.1.1.9 ЗВДТ, не містить та зазначеним договорам гриф секретності «Таємно» на підставі ст.1.1.9 ЗВДТ надано необґрунтовано;
●протоколом огляду актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В по об'єктах шифр 388-21-15-4 та 388-21-15-7, складених і підписаних 1 ОВКБ ДПСУ та ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», ТОВ «АЗІ», ТОВ «Будцентр Витязь», а саме:
-акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2015 року форми КБ-2в на виконання робіт з улаштування рокадної дороги, на підготовчі роботи, на земляні роботи, з улаштування контрольно-слідової смуги по договору № 50-15 від 17.08.2015 на об'єкті шифр 388-21-15-4, на загальну суму 9 582 844,8 грн, між Замовником - 1 ОВКБ ДПСУ та Генпідрядником - ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», роботи по якому не виконані на загальну суму 3 882 010 грн;
-акту № 3 приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2015 року форми КБ-2в на виконання робіт з улаштування рокадної дороги по договору № 53-15 від 17.08.2015 на об'єкті шифр 388-21-15-7, на загальну суму 4285264,07 грн, між Замовником - 1 ОВКБ ДПСУ та Генпідрядником - ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», роботи по якому не виконані на загальну суму 1 335 619,09 грн;
-акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2015 року форми КБ-2в на виконання робіт з облаштування сітчастої огорожі по металевим стовпам по договору № 75-15 від 02.11.2015 на об'єкті шифр 388-21-15-4 на загальну суму 4 127 658,00 грн між Замовником - 1 окремим відділом капітального будівництва Державної прикордонної служби України та Генпідрядником - ТОВ «АЗІ», роботи по якому не виконані на загальну суму 1 081 597 грн;
-акту № 2 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2015 року форми КБ-2в на виконання робіт з облаштування сітчастої огорожі по металевим стовпам по договору № 75-15 від 02.11.2015 на об'єкті шифр 388-21-15-4 на загальну суму 1 230 040,80 грн, між Замовником - 1 ОВКБ ДПСУ та Генпідрядником - ТОВ «АЗІ», та актом № 3 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2015 року форми КБ-2в на виконання робіт з облаштування сітчастої огорожі по металевим стовпам по договору № 75-15 від 02.11.2015 на об'єкті шифр 388-21-15-4 на загальну суму 3 767 445,60 грн, між Замовником - 1 ОВКБ ДПСУ та Генпідрядником - ТОВ «АЗІ», роботи по яким не виконані на загальну суму 984 803 грн;
-акту № 1, 2, 3 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2015 року форми КБ-2в на виконання робіт з облаштування сітчастої огорожі по металевим стовпам по договору № 78-15 від 02.11.2015 на об'єкті шифр 388-21-15-7 на загальні суми по кожному акту 2 529 975,60 грн, 768 832,80 грн, 3286258,80 грн, відповідно, між Замовником - 1 ОВКБ ДПСУ та Генпідрядником - ТОВ «АЗІ», роботи по яким не виконані на загальну суму 1467106,09 грн;
-акту № 2 приймання виконаних будівельних робіт за березень 2016 року форми КБ-2в по договору № 50-15 від 17.08.2015 (станом на 30.03.2016 був розірваний та будь-які роботи за ним вже не виконувались), на об'єкті шифр 388-21-15-4 на загальну суму 28640,40 грн, складений між Замовником - 1 ОВКБ ДПСУ та Генпідрядником - ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», роботи по якому не виконані на загальну суму 28 640 грн;
-акту № 9 приймання виконаних будівельних робіт за травень 2016 року форми КБ-2в на виконання робіт з улаштування рокадної дороги по договору № 93-15 від 10.12.2015 на об'єкті шифр 388-21-15-7 на загальну суму 31086206,80 грн, між Замовником - 1 ОВКБ ДПСУ та Генпідрядником - ТОВ «Будцентр Витязь», роботи по якому не виконані на загальну суму 6 404 037,13 грн;
-акту № 3 приймання виконаних будівельних робіт за травень 2016 року форми КБ-2в на виконання робіт з улаштування рокадної дороги по договору № 92-15 від 10.12.2015 на об'єкті шифр 388-21-15-4 на загальну суму 21814736,40 грн, між Замовником - 1 ОВКБ ДПСУ та Генпідрядником - ТОВ «Будцентр Витязь», роботи по якому не виконані на загальну суму 1 504 684 грн;
●актом ревізії від 31.03.2016 № 07-30/394 ДФІ в м. Києві окремих питань фінансово-господарської діяльності 1 окремого відділу капітального будівництва ДПС України за період з 01.01.2013 по 31.12.2015, відповідно до якого 1 окремим відділом капітального будівництва ДПС України проведено оплату по актах приймання виконаних будівельних робіт ф.КБ-2в, до яких генпідрядною організацією ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» за договором від 17.08.2015 № 50-15 шифр 388-21-15-4 включено завищену вартість виконаних робіт та витрати, проведення яких не підтверджено на загальну суму 28 640,4 грн;
●платіжними дорученнями на перерахування бюджетних коштів з рахунку 1 окремого відділу капітального будівництва Державної прикордонної служби України № 35215038009841 на рахунки комерційних структур: ТОВ «Будцентр Витязь», ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», ТОВ «АЗІ», в якості здійснення оплати по вищевказаних актах приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в на об'єктах шифр 388-21-15-4 та шифр 388-21-15-7, роботи по яких виконані не були на загальну суму 16 774 632,31 грн;
●службовими записками № 74/ВН-291 від 12.11.2015 та № 74/ВН-320 від 04.12.2015, підписаними ОСОБА_6, якими він клопотав про перерахування бюджетних коштів за програмою КПКВК 1002120 «Заходи з інженерно-технічного облаштування кордону», передбачених на листопад 2015 року та грудень 2015 року на рахунок 1 ОВКБ ДПСУ, та розподілами відкритих асигнувань № 305 від 17.11.2015 та № 336 від 07.12.2015, складеними за наслідками зазначених службових записок;
●висновком судової будівельно-технічної експертизи від 27.06.2017 №11525/16-42/13920/13921/16-42, відповідно до якого станом на момент натурного обстеження, за наданими матеріалами справи, додатково наданою технічною документацією, встановлено не відповідність обсягів фактично виконаних робіт, внесених до актів приймання виконаних робіт, підписаних 1-м Окремим відділом капітального будівництва Державної прикордонної служби України та ТОВ «Агентство захисту інформації», ТОВ «Будцентр Витязь», ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», за шифром 388-21-15-4. За результатами проведеного розрахунку вартості обсягів невиконаних робіт, що включені до актів приймання виконаних робіт, які можливо встановити за наявними матеріалами справи та результатами проведеного натурного обстеження, встановлено невиконання (завищення) вартості робіт на загальну суму 7 481 734 грн.
●протоколом огляду місця події від 3.08.2016, відповідно до якого детективами НАБ України за участю експертів оглянуто ділянку місцевості в Харківській області під шифром 388-21-15-4;
●висновком судової будівельно-технічної експертизи від 31.03.2017 №13216/16-42, згідно з яким станом на момент дослідження, за даними матеріалами справи та додатковою документацією у наданому на дослідження обсязі, встановлено не відповідність обсягів фактично виконаних будівельних робіт, внесених до актів приймання виконаних робіт, підписаних 1-м Окремим відділом капітального будівництва Державної прикордонної служби України та ТОВ «Агентство захисту інформації», ТОВ «Будцентр Витязь», ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», за шифром 388-21-15-7. За результатами проведеного розрахунку, вартість обсягів невиконаних робіт, що включені до актів приймання виконаних робіт і які можливо встановити за наявними матеріалами, становить 1 467 106, 09 грн.;
●протоколом огляду місця події від 19.08.2016, відповідно до якого детективами НАБ України оглянуто ділянку місцевості в Харківській області під шифром 388-21-15-7;
●висновком судової будівельно-технічної експертизи від 28.04.2017 №7198/7199/17-42, згідно з яким станом на момент дослідження, за даними матеріалами справи та додатковою документацією у наданому на дослідження обсязі, встановлено не відповідність обсягів фактично виконаних будівельних робіт, внесених до актів приймання виконаних робіт, підписаних 1-м Окремим відділом капітального будівництва Державної прикордонної служби України та ТОВ «Агентство захисту інформації», ТОВ «Будцентр Витязь», ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», за шифром 388-21-15-7. За результатами проведеного розрахунку, вартість обсягів невиконаних робіт, що включені до актів приймання виконаних робіт і які можливо встановити за наявними матеріалами, становить 7 739 656,22 грн.
●висновком судової економічної експертизи від 14.07.2017 № 83/7, згідно з яким в об'ємі наданих на дослідження документів, документально підтверджуються завдані Державному бюджету збитки, внаслідок включення до актів приймання виконаних будівельних робіт (ф.КБ-2) по об'єкту шифр 388-21-15-4, складених і підписаних від імені 1 окремого відділу капітального будівництва Державної прикордонної служби України та генпідрядниками: ТОВ «Агентство захисту інформації», ТОВ «Будцентр Витязь» та ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», робіт, які фактично не були виконані (з врахуванням висновку Київського науково-дослідного інституту судових експертиз: судової будівельно-технічної експертизи № 11525/16-42/13920/13921/16-42 від 27.06.2017), на суму 7 481 734,00 грн.;
●висновком судової економічної експертизи від 14.07.2017 № 84/7, згідно з яким в об'ємі наданих на дослідження документів, документально підтверджуються завдані Державному бюджету збитки, внаслідок включення до актів приймання виконаних будівельних робіт (ф.КБ-2) по об'єкту шифр 388-21-15-4, складених і підписаних від імені 1 окремого відділу капітального будівництва Державної прикордонної служби України та генпідрядниками: ТОВ «Агентство захисту інформації», ТОВ «Будцентр Витязь» та ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», робіт, які фактично не були виконані (з врахуванням висновків Київського науково-дослідного інституту судових експертиз: судової будівельно-технічної експертизи № 13216/16-42 від 31.03.2017 та додаткової судової будівельно-технічної експертизи № 7198/7199/17-42 від 28.04.2017 ), у сумі 9206 762,31 грн;
●протоколом огляду банківських виписок по рахункам: №2600000122318 ТОВ «Кіт-трейд», відкритому у ПАТ «КБ Глобус»; № 2600510986 ТОВ «БУДЦЕНТР ВИТЯЗЬ», відкритому в ПАТ «МЕГАБАНК»; № 26002401155 ТОВ «АЗІ», відкритому в АТ «Райффайзен Банк Аваль», згідно яких ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», ТОВ «АЗІ», ТОВ «Будцентр Витязь» перераховувались грошові кошти, отримані від 1 ОВКБ ДПСУ, за виконання робіт з інженерно-технічного облаштування кордону на рахунки ТОВ «Кіт-Трейд»;
●протоколом огляду узагальненого матеріалу Державної служби фінансового моніторингу України №0188/2017/ДСК, згідно з висновками якого у Держфінмоніторингу є підозри вважати, що за участю та з використанням рахунків юридичних осіб - ТОВ «Кіт-Трейд», ТОВ «Квестор+», ТОВ «Культекс», ТОВ «Глорі компані», ТОВ «Укр трейд альянс», ТОВ «Дайрес», відкритих у ПАТ «КБ «Глобус», Київському ГРУ ПАТ КБ «Приватбанк», ПАТ «Сбербанк», ПАТ «УкрСиббанк», налагоджено схему «конвертації» безготівкових коштів в готівку»;
●відомостями, які містяться в протоколах НСРД про результати здійснення зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, щодо невиконання частини робіт з інженерно-технічного облаштування кордону, змови співучасників та спільних дій, спрямованих на укриття слідів злочину - невиконання частини робіт, та розподілення коштів, здобутих внаслідок вчинення кримінального правопорушення, зв'язків службових осіб ДПСУ та генпідрядних та підрядних підприємств;
●протоколом огляду книг обліку разових перепусток входу до будівлі за адресою: м.Київ, вул.Ялтинська, 11, яким встановлено, що ОСОБА_11 117 разів відвідував начальника управління будівництва ДРЗ АДПСУ ОСОБА_6, начальника 1 ОВКБ ДПСУ ОСОБА_1, заступника начальника 1 ОВКБ ДПСУ ОСОБА_13
●протоколом огляду мобільного телефону «Samsung J7», чорного кольору, ІМЕІ НОМЕР_1, належного ОСОБА_11, вилученого під час проведення обшуку 08.08.2017 за адресою: АДРЕСА_1, в якому наявна фотографія аркушу паперу з розрахунком невиконаних робіт субпідрядника ДП «Чернігівський облавтодор» - ТОВ «Київшляхбуд» на загальну суму 1 025 705,66 грн.
●паспортом бюджетної програми 1002120 «Заходи з інженерно-технічного облаштування кордону» на 2015 рік, затверженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства фінансів України від 19.02.2015 №181/159, із змінами, затвердженими Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства фінансів України від 30.11.2015 № 1522/1102 «Про внесення змін до паспортів бюджетних програм на 2015 рік», яким визначені підстави для виконання бюджетної програми, мета бюджетної програми, завдання бюджетної програми, напрями використання бюджетних коштів та результативні показники бюджетної програми;
●планом заходів щодо інженерно-технічного облаштування українсько-російського державного кордону, територій, прилеглих до районів проведення антитерористичної операції та Автономної Республіки Крим, затвердженим Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 № 439-р, яким визначені завдання, які належало реалізувати, їх кількісні показники та прогнозовані обсяги фінансових ресурсів для виконання завдань;
●відомостями, викладеними в протоколі № 8 від 12.06.2015 засідання технічно-експертної комісії при Адміністрації Державної прикордонної служби України, згідно яких ОСОБА_6 та ОСОБА_1 доповідали щодо існування потреби у включенні до титульного списку по КПКВ 1002120 «Виконання інженерно-технічного облаштування кордону на 2015 рік» двох об'єктів: «реконструкція нежитлових приміщень під адміністративні приміщення по вул. Стартовій, 11 у м. Харкові» та «реконструкція будівлі клубу літ. «В-2» під адміністративні приміщення по пров. Інженерному, 7 в м. Харкові», внаслідок чого Державною прикордонною службою України здійснено нецільове використання бюджетних коштів;
●титульними списками ДПСУ на 2015 рік від 24.04.2015 та скоригованими титульними списками ДПСУ на 2015 рік від 26.06.2015, від 13.08.2015, від 14.09.2015, від 24.10.2015, від 23.11.2015, від 28.12.2015, від 30.12.2015, підготовленими управлінням будівництва ДРЗ АДПСУ, начальником якого є ОСОБА_6, до яких протягом 2015 року включені три об'єкти - «Реконструкція нежитлових приміщень в будівлі літ. «Г-2» під адміністративні приміщення по вул. Стартовій, 11 у м. Харкові; «Реконструкція будівлі шкільного інтернату під відділ прикордонної служби «Тополі»; «Реконструкція будівлі клубу літ. «В-2» під адміністративні приміщення по пров. Інженерному, 7 в м. Харкові», внаслідок чого Державною прикордонною службою України здійснено нецільове використання бюджетних коштів;
●копія Звітів на ім'я заступників Голови Державної прикордонної служби України про результати перевірки виконання заходів щодо реалізації розпорядження Кабінету Міністрів України № 439-р від 14.05.2015 у 2015 році та підготовки пропозицій щодо обсягів робіт в 2016 році вх.№ 149/0/17-16-ДСК від 24.02.2016, та звіту про результати роботи на ділянках Луганського та Харківського прикордонних загонів Східного регіонального управління вх.№ 495/0/17-16-ДСК від 30.05.2016, підписаних заступником директора Департаменту аналізу та оцінки інформації полковником С.Верхняцьким, відповідно до яких керівництву ДПСУ, у тому числі ОСОБА_6 було достеменно відомо про не виконання у повному обсязі вже профінансованих ДПСУ робіт з облаштування кордону відповідно до вищевказаного розпорядження КМУ. Так на першому аркуші звіту від 24.02.2016 вказано: «на окремих ділянках відділу «Дергачі» (близько 2,2 км) металевий паркан встановлено з порушенням технічних вимог (встановлення без проти підкопної сітки та не у всіх випадках опори паркану були залиті бетоном). В результаті паркан має витяжки та деформації, розриви по металу в місцях його з'єднання». На другому аркуші звіту: «на ділянці Харківського прикордонного загону не завершено роботи, які були профінансовані у 2015 році - з облаштування 55,6 км рокадної дороги, 12,6 км металевого паркану, 5 опорних пунктів та 7 вогневих позицій»; На третьому аркуші звіту від 30.05.2016: «відмічається неякісне облаштування споруд підрядними організаціями на окремих ділянках, а саме: огорожа встановлена неякісно з порушенням вимог проектної документації; опори огорожі не забетоновані, із-за неправильного планування ґрунту знизу огорожі здійснюється її руйнування (впс «Вільхуватка», «Вовчанськ», «Жовтневе», «Дергачі»);тощо;
●висновком судово-економічної експертизи від 28.07.2016 №10120/16-45, згідно з яким висновки Акта ДФІ в м.Києві від 31.03.2016 № 07-30/394 ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності 1 окремого відділу капітального будівництва Державної прикордонної служби України за період з 01.01.2013 по 31.12.2015 у частині нецільового використання бюджетних коштів на загальну суму 6 005 162,87 грн, виділених з резервного фонду Державного бюджету у зв'язку з оголошеною мобілізацією за бюджетною програмою 1002120«Заходи з інженерно-технічного облаштування кордону» відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 № 439-р щодо інженерно-технічного облаштування українсько-російського державного кордону, територій, прилеглих до районів проведення антитерористичної операції та Автономної Республіки Крим, чим не дотримано ст.ст.116, 119 Бюджетного кодексу України, документально підтверджуються на загальну суму 6 005 162,87 грн.
26.09.2017 року постановою заступника Генерального прокурора України - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Холодницького Н.І. строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до 5-ти місяців, тобто до 08. 01. 2018 року.
Вбачається, що на даний час продовжують існувати ризики, заявлені при обранні ОСОБА_1 запобіжного заходу, передбачені ст. 177 КПК України, а саме: можливість підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілих та свідків у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Встановлено, що на теперішній час завершити досудове розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про тримання ОСОБА_1 під вартою не надається можливим, оскільки для закінчення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні необхідно виконати ряд процесуальних, слідчих (розшукових) дій, зокрема: отримати висновки експертів за результатом проведення судових будівельно-технічних експертиз, експертизи зброї та слідів і обставин її використання, вибухових речовин і продуктів вибуху (пострілу), комп'ютерно-технічних експертиз, почеркознавчих експертиз, експертиз матеріалів, речовин та виробів; здійснити тимчасові доступи до речей і документів, які перебувають у володінні банківських установ, з метою вилучення оригіналів документів генеральних підрядників ТОВ «Будцентр Витязь», ТОВ «АЗІ», ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», а також суб'єктів господарювання, з якими зазначеними генеральними підрядниками укладались договори підряду, які зберігаються у матеріалах банківських справ; зняти грифи обмеження доступу з договорів підряду та додатків до них, засекречених необґрунтовано, відповідно до яких здійснювались роботи ТОВ «Будцентр Витязь», ТОВ «АЗІ», ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» з інженерно-технічного облаштування державного кордону України; здійснити огляди предметів та документів, вилучених під час проведення слідчих (розшукових) дій під час здійснення розслідування; за результатами отриманих висновків судових експертиз, проведених слідчих (розшукових) та процесуальних дій встановити осіб, які можуть бути причетні до скоєння кримінальних правопорушень, у зв'язку з якими здійснюється досудове розслідування, провести їх допити, виконати вимоги ст. 290 КПК України, скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування; за необхідності виконати інші слідчі дії.
Здійснення вищевказаних процесуальних, слідчих (розшукових) дій під час проведення досудового розслідування необхідно для всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, оскільки в подальшому під час проведення судового розгляду даного провадження вони можуть мати доказове значення винуватості підозрюваних.
Вбачається, що вказані процесуальні дії не могли бути здійснені раніше з об'єктивних причин через наявність обставин, що перешкоджали їх здійсненню, а саме - значної кількості необхідних слідчих дій, проживання свідків на значній відстані від міста Києва, використання з метою вчинення злочинів суб'єктів господарювання та фізичних осіб, які проживають/зареєстровані в різних областях України.
Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
Вирішуючи питання про продовження строку застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_1, слідчий суддя враховує вимоги п.п. 3 і 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.
В клопотанні про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_1 органом досудового розслідування зазначалися ризики передбачені ст. 177 КПК України які вказують на те, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілих та свідків у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Встановлено, що зазначені ризики не зменшилися та їх запобігання, можливо лише при продовженні строку запобіжного заходу відносно підозрюваного ОСОБА_1 у вигляді тримання під вартою, оскільки жоден із більш м'яких запобіжних заходів не може запобігти вказаним ризикам.
Зважаючи на ступінь тяжкості та характер вчиненого кримінального правопорушення, особу підозрюваного, а також на існування ризиків, передбачених пунктами 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий суддя приходить до висновку, що в разі обрання ОСОБА_1 більш м'якого запобіжного заходу, останній завдяки своєму становищу може негативно впливати на хід досудового розслідування у даному провадженні, а також переховуватись від органів досудового розслідування та суду, а тому застосування більш м'яких запобіжних заходів, в тому числі домашній арешт, вбачається недостатніми для запобігання ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України.
Враховуючи, що прокурором під час розгляду даного клопотання було доведено наявність всіх обставин, передбачених ч. 1 ст. 194 КПК України, слідчий суддя дійшов до висновку про наявність підстав для продовження строку тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_1 строком на 60 днів, з 04. 10. 2017 року по 02. 12. 2017 року до 10 год. 45 хв. із альтернативою внесення застави підозрюваним у розмірі 5000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 8 420 000 гривень.
При цьому слідчий суддя вважає, що вид запобіжного заходу у виді тримання під вартою є пропорційним ризикам у кримінальному провадженні, оскільки ризик того, що підозрюваний ОСОБА_1 зможе перешкодити встановленню істини у кримінальному провадженні з часу обрання відносно нього запобіжного заходу не зменшився.
Також, в разі внесення підозрюваним застави слідчий суддя вважає за необхідне покласти на підозрюваного наступні обов'язки, а саме: прибувати до детектива, прокурора або суду за кожним їхнім викликом та вимогою, залежно від стадії кримінального провадження; не відлучатися із населеного пункту, в якому перебуває, без дозволу детектива, прокурора або суду; повідомляти детектива, прокурора або суд про змін свого місця проживання; утримуватися від спілкування із особовим складом Адміністрації, органів та підрозділів Державної прикордонної служби України, 1 Окремого відділу капітального будівництва Державної прикордонної служби України та працівниками, керівниками та засновниками ТОВ «АЗІ», ТОВ «Будцентр Витязь», ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», ТОВ «Кіт-Трейд» та інших господарських товариств, які виконували та виконують роботи з інженерно-технічного облаштування кордону; здати на зберігання детективу у кримінальному провадженні свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну; носити електронний засіб контролю.
Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 177, 178, 183, 184, 192-194, 196, 197, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання задовольнити.
Продовжити строк тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, строком на 60 днів, з 04. 10. 2017 року по 02. 12. 2017 року до 10 год. 45 хв.
Розмір застави визначити у розмірі 5000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 8 420 000 гривень у національній грошовій одиниці, яка може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на наступний депозитний рахунок - отримувач: ТУДСАУ в місті Києві, ЄДРПОУ: 26268059, МФО: 820172, банк: Державна казначейська служба України в м. Києві, р/р № 37318005112089, та надати документ, що це підтверджує, до Солом'янського районного суду міста Києва.
Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, протягом дії ухвали.
У разі внесення застави покласти на підозрюваного ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, наступні обов'язки:
- прибувати до детектива, прокурора або суду за кожним їхнім викликом та вимогою, залежно від стадії кримінального провадження;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому перебуває, без дозволу детектива, прокурора або суду;
- повідомляти детектива, прокурора або суд про змін свого місця проживання;
- утримуватися від спілкування із особовим складом Адміністрації, органів та підрозділів Державної прикордонної служби України, 1 Окремого відділу капітального будівництва Державної прикордонної служби України та працівниками, керівниками та засновниками ТОВ «АЗІ», ТОВ «Будцентр Витязь», ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», ТОВ «Кіт-Трейд» та інших господарських товариств, які виконували та виконують роботи з інженерно-технічного облаштування кордону;
- здати на зберігання детективу у кримінальному провадженні свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;
- носити електронний засіб контролю.
Роз'яснити підозрюваному, що у разі внесення застави у визначеному у даній ухвалі розмірі, оригінал документу з відміткою банку, який підтверджує внесення на депозитний рахунок коштів має бути наданий уповноваженій службовій особі місця ув'язнення.
Після отримання та перевірки документа, що підтверджує внесення застави, уповноважена службова особа місця ув'язнення має негайно здійснити розпорядження про звільнення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з-під варти та повідомити усно і письмово слідчого, прокурора та слідчого суддю Солом'янського районного суду м. Києва.
У разі внесення застави та з моменту звільнення підозрюваного з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної у даній ухвалі, підозрюваний зобов'язаний виконувати покладені на нього обов'язки, строк дії яких встановити до 02. 12. 2017 року включно з моменту внесення застави.
З моменту звільнення з-під варти у зв'язку з внесенням застави підозрюваний ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у виді застави.
Ухвала щодо продовження запобіжного заходу у виді тримання під вартою підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Контроль за виконанням ухвали покласти на начальника шостого відділу управління процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України Козачину С. С.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційного суду міста Києва протягом 5 (п'яти) днів з дня її оголошення, а підозрюваним - в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.
Слідчий суддя О. В. Бобровник