
Справа 237/4181/17
Номер провадження 1-кс/237/395/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.10.17 рокум. Курахове
Слідчий суддя Мар'їнського районного суду Донецької області Медведський М.Д.,
за участю секретаря Готовщикової Т.О.,
начальника Марїнського відділу Волноваської місцевої прокуратури ОСОБА_1,
представника МПП «СДС» ОСОБА_2,
розглянув клопотання старшого слідчого СВ Мар'їнського ВП Волноваського ВП ГУНП в Донецькій області майора поліції ОСОБА_3, погодженого з начальником Марїнського відділу Волноваської місцевої прокуратури ОСОБА_1, про щодо надання дозволу посадовим особам головного управління Держпраці у Донецькій області на проведення перевірки субєкта господарювання, у кримінальному провадженні №12016050690000976, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.06.2016,
ВСТАНОВИВ:
29.09.2017 до суду надійшло клопотання слідчого СВ Мар'їнського ВП Волноваського ВП ГУНП в Донецькій області майора поліції ОСОБА_3, в якому вона просить надати дозвіл посадовим особам головного управління Держпраці у Донецькій області на проведення перевірки субєкта господарювання.
Клопотання обґрунтовано наступним:
У провадженні слідчого відділу Марїнського відділення поліції Волноваського відділу поліції ГУНП в Донецької області перебувають матеріали кримінального провадження №12016050690000976 від 27 липня 2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.239 ч.1 КК України.
Зокрема встановлено, що 27 липня 2016 року до чергової частини Марїнського ВП Волноваського ВП ГУНП в Донецькій області, надійшов рапорт від заступника начальника сектору Мар'їнського ВП ОСОБА_4 про те, що в ході збору матеріалу ЖЄО №2747 від 16.07.2016, який надійшов від першого заступника керівника ОШ ЦУ СБ України в районі проведення АТО полковника Радчук, було виявлено порушення чинного законодавства у сфері земельних відносин з боку посадових осіб МПП «СДС» (код ЄДРПОУ 22014072), зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, Промзона, 63, в частині порушення Закону України «Про охорону земель», що підтверджено Державною екологічною інспекцією в Донецькій області.
Під час досудового розслідування встановлено, що ОШ ЦУ СБУ в районі проведення АТО отримано інформацію щодо наявності передумов до виникнення надзвичайних подій із загрозою для життя та здоровя людей у звязку із порушенням чинного законодавства у сфері екологічної безпеки з боку посадових осіб МПП «СДС» (код ЄДРПОУ 22014072, юридична адреса: м. Курахове, проспект Запорізький, Промзона, 63, директор ОСОБА_5) під час хімічної та термічної переробки нутрощів тварин на потужностях, розташованих у м. Курахове Марїнського району Донецької області на двох промислових майданчиках:
-промисловий майданчик №1 розміщується на території проммайданчика Курахівської ТЕС за адресою: м. Курахове, вул. Енергетиків (Плеханова), 40.
-промисловий майданчик №2 знаходиться в промзоні за адресою: м. Курахове, вул. Маяковського, 1.
Відповідно до ч.2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч.2 ст. 89 КПК України одним із процесуальних джерел доказівєдокументи, до яких п.4 ч.2 ст. 99 КПК України віднесено і акти перевірок.
За ч.2 ст. 1 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положеньКонституції України, цього Кодексу та інших законів України.
Згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) це планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий та прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до п.п. б, п.12 прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п.п.в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Згідно з п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до додатку зазначеної постанови, однією з держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців є Держекоінспекція.
Крім того, відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік Державною фіскальною службою України та її територіальними органами, Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або з вимогамиКримінального процесуального кодексу України. Норми зазначеного пункту із змінами, внесеними Законом України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №1728-VIII від 03.11.2016, відповідно до ч.1 ст. 7 Прикінцевих положень зазначеного Закону, діють до 31 грудня 2017 року включно.
Таким чином, законом встановлено судовий контроль за дотриманням законності та обґрунтованості втручання у господарську діяльність, зумовлену потребами досудового розслідування задля досягнення його дієвості.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.
Згідно п.1. Положення по Державну екологічну інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 13.04.2011 №454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України. Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до п.п. «б», пп. 2 п.4 Положення Державна екологічна інспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель щодо: консервації деградованих і малопродуктивних земель; збереження водно-болотних угідь; виконання екологічних вимог при наданні у власність і користування, в тому числі в оренду, земельних ділянок; здійснення заходів щодо запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; встановлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також щодо додержання режиму використання їх територій; ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду.
Крім того, відповідно до п.п. 5,6,12 Положення Державна екологічна інспекція України в межах своїх повноважень проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження а також розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії.
Згідно ч. 1 ст. 107 КПК України суд вважає можливим розглядати вказане клопотання без засобів аудіо технічної фіксації, клопотань від учасників про застосування аудіо технічної фіксації, в тому числі в судовому засіданні, не надійшло.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просив його задовольнити.
Представник МПП «СДС» проти проведення перевірки, оскільки така перевірка вже проводилась раніше на підставі Ухвали іншого слідчого судді. За результатами такої перевірки встановлені деякі порушення, за які посадових осіб МПП «СДС» притягнуто до адміністративної відповідальності, а підприємство компенсувало шкоду у встановленому законодавством порядку.
Дослідивши додані до клопотання докази, вислухавши учасників кримінального провадження, оцінюючи ці докази з огляду на їх належність, допустимість, достовірність, кожного окремо, а також достатність і взаємний звязок наданих доказів у їх сукупності, заслухавши пояснення сторін, слідчий суддя дійшов до висновку про необґрунтованість клопотання та необхідність відмови у його задоволенні.
В судовому засіданні встановлено, що перевірка органами Державної екологічної інспекції у Донецькій області на МПП «СДС» вже проводилась в межах досудового розслідування кримінального провадження №12016050690000976 від 27 липня 2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.239 ч.1 КК України. Прокурор дану обставину не заперечував. В той же час, клопотання слідчого не містить жодного обґрунтування призначення повторної перевірки дотримання екологічних норм з боку МПП «СДС» та чому результати первісної перевірки ставляться під сумнів органом досудового розслідування.
На підставі викладеного і керуючись п.10 ч.2 ст.36, п.5 ч.2 ст.40, ч.2 ст.93 КПК України, слідчий суддя,
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні клопотання та наданні дозволу на проведення комплексної позапланової перевірки щодо стану вимог природоохоронного законодавства з боку посадових осіб МПП «СДС» (код ЄДРПОУ 22014072), який розташований за адресою: Донецька область, Мар'їнський район, місто Курахове, Промзона, 63, спеціалістам Державної екологічної інспекції у Донецькій області, в повному обсязі.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Дата документу 11.10.17