Постанова № 69470908, 11.10.2017, Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
11.10.2017
Номер справи
699/682/17
Номер документу
69470908
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 699/682/17

Номер провадження 2-а/699/25/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.10.2017 м.Корсунь-Шевченківський

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого – судді Свитки С.Л.,

за участю секретаря судового засідання Ященко О.М.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Корсуні-Шевченківському адміністративний позов Корсунь-Шевченківської районної в Черкаській області організації Партії «ОСОБА_3 Порошенка «Солідарність» до Моринської сільської виборчої комісії Корсунь-Шевченківського району Черкаської області про визнання протиправним та скасування Постанови №14 від 5 жовтня 2017 року «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах Моринської об’єднаної територіальної громади від «ОСОБА_3 Порошенка «Солідарність»,

ВСТАНОВИВ:

До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області поступив адміністративний позов Корсунь-Шевченківської районної в Черкаській області організації Партії «ОСОБА_3 Порошенка «Солідарність» в якому просить:

1. визнати протиправною Постанову Моринської сільської виборчої комісії Корсунь-Шевченківського району Черкаської області № 14 від 5 жовтня 2017 року «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах Моринської об’єднаної територіальної громади від «ОСОБА_3 Порошенка «Солідарність»;

2. скасувати Постанову Моринської сільської виборчої комісії Корсунь-Шевченківського району Черкаської області № 14 від 5 жовтня 2017 року «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах Моринської об’єднаної територіальної громади від «ОСОБА_3 Порошенка «Солідарність»;

3. зобов’язати Моринську сільську виборчу комісію Корсунь-Шевченківського району Черкаської області зареєструвати кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Моринської об’єднаної громади Корсунь-Шевченківського району Черкаської області на перших виборах, що відбудуться 29 жовтня 2017 року, висунутих Корсунь-Шевченківською районною в Черкаській області організацією Партії «ОСОБА_3 Порошенка «Солідарність» від 04 жовтня 2017 року.

Свої вимоги позивач мотивував тим, що 04 жовтня 2017 року Корсунь-Шевченківською районною в Черкаській області організацією Партії «ОСОБА_3 Порошенка «Солідарність» було подано до Моринської сільської виборчої комісії Корсунь-Шевченківського району Черкаської області всі необхідні документи щодо висування кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Моринської об'єднаної громади Корсунь-Шевченківського району Черкаської області на перших виборах, що відбудуться 29 жовтня 2017 року. Моринською сільською виборчою комісією прийнято постанову №14 від 5 жовтня 2017 року, якою відмовлено позивачу в реєстрації кандидатів в депутати в одномандатному виборчому окрузі від Корсунь-Шевченківської районної в Черкаській області організації ПАРТІЇ «ОСОБА_3 ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ». Позивач вважає, що відповідач вийшов за межі наданих йому повноважень та порушив право бути обраним, постанову вважає незаконною, та такою, що прийнята із порушенням вимог законодавства про місцеві вибори, оскільки повний перелік документів передбачений ст. 39 Закону України «Про місцеві вибори» для реєстрації кандидатів у депутати було подано вчасно.

У суді представник позивача позов підтримав повністю та надав наступні пояснення, що 04.10.2017 року були подані документи, які прийняті комісією, тобто відповідачем. 05.10.2017 року комісія в порушення вимог ч.1 ст.46 Закону України «Про місцеві вибори» відмовила у реєстрації. Вважає, що при подачі повного пакету документів у кількості 10 штук, на кожного кандидата, були допущені виключно технічні помилки, які не впливають на хід виборчого процесу. Разом з тим, рішення унеможливлює участь кандидатів у депутати. Технічними помилками вважає те, що відповідача не було повідомлено про проведення зборів по висуненню кандидатів у депутати. Збори відбувалися о 18.00 год. 04.10.2017 року в приміщенні офісу партії в м. Корсуні-Шевченківському Черкаської області. Рішення про проведення зборів було прийняте 03.10.2017 року.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, мотивуючи тим, що 04.10.2017 року від позивача надійшли документи щодо реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах Моринської об’єднаної територіальної громади. 05.10.2017 року за рекомендації ЦВК питання було розглянуте на засіданні комісії та прийнято рішення про відмову в реєстрації. Повідомлення про проведення зборів надійшло 04.10.2017 року о 22.30 год., тобто після їх проведення, внаслідок чого було порушене право комісії бути присутніми на зборах.

Суд, вислухавши пояснення сторін, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, вважає, що у адміністративному позові належить відмовити в силу наступного.

В судовому засіданні встановлено, що рішенням зборів Корсунь-Шевченківської районної у Черкаській області організації Партії «ОСОБА_3 Порошенка «Солідарність» від 04.10.2017 року висунуто кандидатами у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Моринської об’єднаної громади Корсунь-Шевченківського району Черкаської області на перших виборах, що відбудуться 29.10.2017 року, таких осіб: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_5, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, які включені до виборчого списку кандидатів у депутати Моринської об’єднаної громади Корсунь-Шевченківського району Черкаської області.

Дату проведення зборів Корсунь-Шевченківською районною у Черкаській області організацією Партії «ОСОБА_3 Порошенка «Солідарність» було визначено 03.10.2017 року.

Повідомлення про проведення зборів надійшло до Моринської сільської виборчої комісії 04.10.2017 року о 22.30 год., про що свідчить відмітка на вказаному повідомленні.

04.10.2017 року позивачем до Моринської сільської виборчої комісії Корсунь-Шевченківського району Черкаської області подано на кожного кандидата у депутати від місцевої організації партії документи у такому складі:

1. Заява про реєстрацію кандидата, підписана керівником місцевої організації партії.

2. Копія свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії.

3. Копія рішення вищого керівного органу партії.

4. Рішення Зборів місцевої організації партії.

5. Заява особи про згоду балотуватися.

6. Автобіографія кандидата.

7. Декларація про майно.

8. Чотири фотографії.

9. Ксерокопія паспорта + реєстрація.

Вказані документи були прийняті Моринською сільською виборчою комісією від представника партійної організації ОСОБА_1 04.10.2017 року о 23.45 год., про що свідчить довідка № 69 від 04.10.2017 року, видана Моринською сільською виборчою комісією, із зазначенням переліку документів кандидатів у кожному пакеті,

Документи прийнято членом Моринської сільської виборчої комісії ОСОБА_13, про що свідчать відмітки виконані на рішенні зборів Корсунь-Шевченківської районної у Черкаській області організації Партії «ОСОБА_3 Порошенка «Солідарність» про висування кандидатів у депутати та на виборчому списку кандидатів у депутати.

05.10.2017 року о 18 год. 43 хв. Моринською сільською виборчою комісією винесено постанову «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах Моринської об’єднаної територіальної громади від ОСОБА_3 Порошенка «Солідарність» посилаючись на те, що ОСОБА_3 Порошенка не надіслав в установлені Законом строки у письмовому вигляді повідомлення про проведення зборів з метою висування кандидатів від партії з зазначенням дати, часу та місця проведення даних зборів, як того вимагає пункт 5 статті 37 Закону України «Про місцеві вибори», що зафіксовано відсутністю відповідного запису у Журналі «Реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії з місцевих виборів», що є відповідним порушенням загального порядку висування кандидатів місцевою організацією партії.

Нормативно-правовим актом, що визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, є Закон України «Про місцеві вибори» №595-VIII від 14.07.2015.

Згідно з ч.1 ст.20 вказаного Закону, виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Відповідно до частини першої статті 19 вищевказаного Закону систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів, а також територіальні виборчі комісії, до яких, зокрема, відносяться селищні, сільські виборчі комісії.

Територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України (ч. 1 ст. 25 Закону України «Про місцеві вибори»).

Відповідно до ст.9 Закону України «Про місцеві вибори» депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України. Депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Статтею 39 вищезгаданого Закону визначено умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, зокрема зазначено перелік документів, які необхідно подати.

У відповідності до частини дев*ятої статті 41 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати.

Частиною 1 статті 46 вищевказаного Закону визначено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:

1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;

2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;

3) припинення громадянства України особи;

4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;

6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Частиною 2 згаданої вище статті визначено, що рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення видається особі, яка відповідно до частини четвертої статті 41, частини другої статті 42, частини другої статті 43 цього Закону подавала документи для реєстрації кандидата (кандидатів) в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або кандидату особисто у строки, визначені частиною дев’ятою статті 41, частиною четвертою статті 42, частиною четвертою статті 43 цього Закону.

Вказаною статтею визначено вичерпний перелік підстав для відмови у реєстрації кандидатів у депутати.

Згідно ч.5 ст.37 вказаного Закону, про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) мають право бути присутніми члени відповідної територіальної виборчої комісії. Про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє також засоби масової інформації. Порядок акредитації представників засобів масової інформації на таких зборах (конференції) визначає організатор заходу.

Таку вимогу Корсунь-Шевченківською районною у Черкаській області організацією Партії «ОСОБА_3 Порошенка «Солідарність» дотримано не було, внаслідок чого порушено порядок та строк повідомлення Моринської сільської виборчої комісії Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, оскільки рішення про проведення таких зборів було прийнято 03.10.2017 року, які були призначені на 18.00 год. 04.10.2017 року, а повідомлення надійшло відповідачу лише 04.10.2017 року о 22.30 год., коли повідомляється не пізніш як за день до дня проведення зборів у зв*язку з чим позивачем порушено право відповідача, як територіальної виборчої комісії, бути присутніми під час проведення таких зборів.

Відповідно до ч.1 ст.38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ч.1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-ІV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод ратифікована Україною Законом України і набрала чинності для України 11вересня 1997 року та є обов’язковою.

У п.24 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Надточій проти України», в п.48 рішення Європейського суду з прав людини у справі «ОСОБА_12 проти України» та в п.23 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Гурепка проти України №2» наголошується на принципі рівності сторін одному із складників ширшої компетенції справедливого судового розгляду, який передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість відстоювати свою позицію у справі в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище, порівняно з опонентом.

Відповідно до вимог частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до частини 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З аналізу норм чинного законодавства та обставин справи суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Станом на час розгляду адміністративного позову судовий збір позивачем не сплачено, таким чином з Корсунь-Шевченківської районної в Черкаській області організації Партії «ОСОБА_3 Порошенка «Солідарність» необхідно стягнути в дохід держави судовий збір у сумі 640,00 грн.

Позивач до початку судового розгляду справи по суті не змінив предмет або підставу позову та до закінчення судового розгляду не збільшив і не зменшив розмір позовних вимог та не відмовився від адміністративного позову.

Заходи забезпечення адміністративного позову судом не вживалися.

Керуючись ст.ст. 159-163, 172, 177 КАС України, ЗУ «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 595-VIII,

Суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Корсунь-Шевченківської районної в Черкаській області організації Партії «ОСОБА_3 Порошенка «Солідарність» до Моринської сільської виборчої комісії Корсунь-Шевченківського району Черкаської області про визнання протиправним та скасування Постанови №14 від 5 жовтня 2017 року «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах Моринської об’єднаної територіальної громади від «ОСОБА_3 Порошенка «Солідарність» відмовити.

Стягнути з Корсунь-Шевченківської районної в Черкаській області організації Партії «ОСОБА_3 Порошенка «Солідарність» (вул. Ярослава Мудрого, 22, м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області, 19402), інші відомості про особу суду невідомі, у дохід держави судовий збір в сумі 640,00 грн. (одержувач УДКСУ у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області, код одержувача 36777264, банк одержувача ГУ ДКСУ у Черкаській області, МФО 854018, рахунок № 31218206700239, код ЄДРПОУ суду 02887711, код класифікації доходів бюджету 22030101 - судовий збір).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскарженою в порядку ст.177 КАС України до Київського апеляційного адміністративного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської областіу дводенний строк з дня її проголошення.

Суддя Свитка С. Л.