
Справа № 278/1811/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2017 року м. Житомир
Житомирський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Дубовік О. М.,
при секретарі Поліщук І. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 фонду України та ОСОБА_3 управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.
Зазначив, що 28 жовтня 2015 року його було звільнено зі служби та призначено пенсію за інвалідністю. На даний час позивач перебуває на обліку в ОСОБА_3 управлінні ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області та отримує пенсію згідно зі Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких категорій інших осіб”. У травні 2017 року позивач направив заяву до ОСОБА_3 управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області про перерахунок його пенсії у зв’язку зі зміною встановлених розмірів посадових окладів осіб начальницького складу міжрегіональних управлінь із питань виконання кримінальних виконань та пробації, однак був повідомлений, що не має підстав для перерахунку, у зв’язку з ненадходженням із ОСОБА_2 фонду України інформації про підстави перерахунку пенсії. Після звернення до ОСОБА_2 фонду України з заявою здійснити інформування ОСОБА_3 управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області позивача було повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії у зв’язку з тим, що на сьогодні не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії. Зазначені відмови позивач вважає незаконними, а своє право на отримання належної йому пенсії порушеним.
У зв’язку з зазначеним просить: визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 фонду України щодо нездійснення повідомлення ОСОБА_3 управлінню ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області про підстави проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1; зобов'язати ОСОБА_2 фонд України здійснити повідомлення ОСОБА_3 управлінню ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області про підстави проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 в порядку, визначеному частиною 2 пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45; визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області в частині відмови ОСОБА_1 в перерахунку розміру призначеної пенсії з 01.11.2015 року з грошового забезпечення з урахуванням виплат матеріальної допомоги в розмірах, зазначених у довідці управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області від 13.03.2017 № 5/15-303; зобов'язати Головне управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01.11.2015 року в розмірі 40 % грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог в розмірах, зазначених у довідці управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області від 13.03.2017 №5/15-303; зобов’язати ОСОБА_2 фонд України та Головне управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області подати протягом п'ятнадцяти днів з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення.
Представник відповідача ОСОБА_3 управління пенсійного фонду України в Житомирській області подав заперечення на позов, яким просить відмовити в задоволення позовних вимог (а.с. 23-28).
Представник відповідача ОСОБА_2 фонду України також подав заперечення на позов, яким просить відмовити в задоволенні позову (а.с. 40-43)
У судове засідання з’явився представник відповідача ОСОБА_3 управління пенсійного фонду України в Житомирській області. Зазначив, що підстави для проведення перерахунку з 2015 року відсутні, оскільки перерахунок має здійснюватися з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну пенсії та що підстав для перерахунку пенсії немає, оскільки грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не входять до складу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, зауважив, що на момент звернення позивача до суду Кабінетом Міністрів України не прийнята постанова, яка передбачає порядок, умови та розмір перерахунку пенсії.
Позивач подав заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с. 38).
Представник відповідача ОСОБА_2 фонду України також просив розглянути справи без його участі (а.с. 40-43).
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі встановив такі факти відповідні їм правовідносини.
Згідно з наказом Державної пенітенціарної служби України від 28 жовтня 2015 року № 195/ОС-15 позивача через обмежений стан здоров’я було звільнено в запас Збройних Сил України (а.с. 10).
Встановлено, що позивач звертався щодо перерахунку йому пенсії до Державної пенітенціарної служби України, ОСОБА_2 фонду України та ОСОБА_3 управління пенсійного фонду України в Житомирській області, однак отримав відповіді про те, що перерахунок йому пенсії підлягатиме реалізації після видання Кабінетом Міністрів України нормативно-правового, який визначав би умови, порядок та розмір перерахунку пенсій, оскільки на час звернення такий нормативно-правовий акт відсутній (а.с. 9, 11, 12-13).
Відповідно до частини 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і в доведенні перед судом їх переконливості (частина 1 статті 11 КАС України).
У преамбулі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-XII від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-XII) зазначено, що цей Закон визначає умови, норми й порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького й рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно зі ст. 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики й мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Позивач має інвалідність ІІІ групи (а.с. 15).
Згідно зі ст. 21 Закону № 2262-XII пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в розмірі: інвалідам ІІІ групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано ст. 63 Закону № 2262-XII.
Так, згідно зі ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отож, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Наведений висновок узгоджується із правовою позицією Верховного суду України, яка викладена в постанові від 06 липня 2016 по справі № 2-а/638/70/15.
Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п. 2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк ОСОБА_2 фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
ОСОБА_2 фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління ОСОБА_2 фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління ОСОБА_2 фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 № 1036 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового й начальницького складу та деяких інших осіб" у частині встановлення розмірів посадових окладів рядового й начальницького складу установ виконання покарань.
Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою ОСОБА_2 фонду України від 30 січня 2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані в п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один із видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Як убачається з листа Державної пенітенціарної служби України № 5/1-1058-Тл/2-17 (а.с. 9) з метою виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294» до ОСОБА_2 фонду України комісією з ліквідації Державної пенітенціарної служби України було направлено лист від 09 лютого 2017 № 4/4-367-Тл/2-17 стосовно інформування підпорядкованих територіальних органів ОСОБА_2 фонду України про зміну з 01 січня 2017 року посадових окладів особам рядового й начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та необхідності проведення перерахунку пенсій.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 фонд України не вчинив дій щодо інформування ОСОБА_3 управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України.
Суд звертає увагу на те, що на момент звернення позивача до ОСОБА_2 фонду України за перерахунком пенсії, як зазначає Головне управління пенсійного фонду України в Житомирській області, порядок перерахунку пенсій особам, які звільнені з ДПтС України не врегульований, разом із цим звертає увагу на те, що Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України, на думку відповідача, не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються й не можуть бути скасовані, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 28 грудня 2016 року № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294», якою було підвищено розмір грошового забезпечення.
Таким чином, з огляду на викладене вище, суд вважає, що відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод та Європейського суду з прав людини, який визначив, що відсутність нормативно-правового акта, який би визначив розмір виплати, на яку розраховує заявник, є невиправданим втручанням.
Так, відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в рішенні від 27 травня 2013 року по справі «Суханов та Ільченко проти України» першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету в «інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар.
Більш того, Європейський Суд вказав, що Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, однак, жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Таким чином, у даному випадку відмова держави здійснити певні дії становила втручання в права заявників, передбачені ст. 1 Першого протоколу, так як заявники мали «законне сподівання» на перерахунок пенсії.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що в результаті ненадсилання до ОСОБА_3 управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області інформації про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач допустив протиправну бездіяльність.
Стосовно тверджень представника відповідача ОСОБА_3 управління пенсійного фонду України в Житомирській області про відсутність підстав перерахунку пенсії позивачу з 01 листопада 2015 року суд зазначає, що, на переконання суду, вони є помилковими, оскільки, як закріплено в ч. 4 ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ОСОБА_2 фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Щодо зауважень представника відповідача ОСОБА_3 управління пенсійного фонду України в Житомирській області стосовно того, що грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не входять до складу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення суд зазначає, що Верховним судом України у постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15), приписи якої мають враховуватись іншими судами загальної юрисдикції, було вказано, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Оскільки, як убачається з довідки Управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області № 5/15-303 від 13 березня 2017 року (а.с. 14), на основні та додаткові види грошового забезпечення позивача було нараховано та сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, на переконання суду, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань позивача відносяться до складу грошового забезпечення, з розміру якого має обчислюватися пенсія.
З огляду на викладене, враховуючи фактичні обставини справи, а також із метою повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача в повному обсязі.
Крім того, користуючись передбаченим ч. 1 ст. 267 КАС України правом, суд вважає за потрібне зобов'язати відповідачів подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У ч. 1 ст. 94 КАС України зазначено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною в справі, або якщо стороною в справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, позивачу має бути присуджений сплачений ним судовий збір, який складає 673,60 грн, за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись ст.ст. 6, 10, 11, 71, 94, 267 КАС України, ст.ст. 1, 21, 63 Закону № 2262-XII, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 фонду України та ОСОБА_3 управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії щодо інформування стосовно наявності пістав перерахунку пенсії та щодо здійснення перерахунку пенсії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 фонду України щодо нездійснення повідомлення ОСОБА_3 управлінню ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області про підстави проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати ОСОБА_2 фонд України здійснити повідомлення ОСОБА_3 управлінню ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області про підстави проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 в порядку, визначеному частиною 2 пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області в частині відмови ОСОБА_1 в перерахунку розміру призначеної пенсії з 01.11.2015 року з грошового забезпечення з урахуванням виплат матеріальної допомоги в розмірах, зазначених у довідці управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області від 13.03.2017 № 5/15-303.
Зобов'язати Головне управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01.11.2015 року в розмірі 40 % грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог в розмірах, зазначених у довідці управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області від 13.03.2017 №5/15-303.
Зобов’язати ОСОБА_2 фонд України та Головне управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області подати протягом п'ятнадцяти днів з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення.
Стягнути з ОСОБА_2 фонду України та ОСОБА_3 управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 673 грн 60 коп.
Постанова суду вступає в законну силу після спливу строку на апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський районний суд Житомирської області. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О. М. Дубовік