Постанова № 69465629, 05.09.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2017
Номер справи
520/16492/16-а
Номер документу
69465629
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2017 р.м.ОдесаСправа № 520/16492/16-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Луняченко В.О.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: судді Домусчі С.Д.

суддів: Коваля М.П., Кравця О.О.

за участю секретаря судового засідання – Тутової Л.С.

представника апелянта ОСОБА_1

ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на постанову Київського районного суду м. Одеси від 23 січня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням «інших виплат» з часу призначення пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

26 грудня 2016 року ОСОБА_2 звернулась до Київського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси в якому просила суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця;

- скасувати рішення відповідача від 20.12.2016 р. року про відмову перерахувати пенсію державного службовця із суми «інші виплати», а саме - матеріальної допомоги на оздоровлення та на соціально - побутові потреби, грошової винагороди (ПКМУ № 212), премії до державних свят, професійних та ювілейних свят, індексації та одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зазначених в довідці від 19.12.2016 р. № 112-Б, виданої департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради;

- зобов'язати відповідача провести з 01.12.2006 року перерахунок пенсії, призначеної, відповідно до Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії, в розмірі 80% від розміру заробітної плати державного службовця з урахуванням всіх виплат, на які нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціальних питань, сум індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів з урахуванням проведених виплат, зазначених в довідці департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 19.12.2016 р. № 112- Б;

- зобов'язати відповідача при подальшому здійсненні перерахунків пенсії відповідно до статті ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» здійснювати нарахування пенсії з врахуванням вищевказаних виплат.

Постановою від 23 січня 2017 року, ухваленою в порядку скороченого провадження, Київський районний суд м. Одеси частково задовольнив адміністративний позов:

- визнав протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії державного службовця та скасував рішення відповідача від 20.12.2016 р. року про відмову позивачу у перерахунку пенсії державного службовця із суми «інші виплати», а саме - матеріальної допомоги на оздоровлення та на соціально - побутові потреби, грошової винагороди (ПКМУ № 212), премії до державних свят, професійних та ювілейних свят, індексації та одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зазначених в довідці від 19.12.2016 р. № 112-Б, виданої департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради;

- зобов'язав відповідача провести з 01.12.2006 року перерахунок пенсії, призначеної позивачу, відповідно до Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсії» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії, в розмірі 80% від розміру заробітної плати державного службовця з урахуванням всіх виплат, на які нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціальних питань, сум індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів з урахуванням проведених виплат, зазначених в довідці департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 19.12.2016 р. № 112- Б;

- звернув постанову до негайного виконання у межах одного місяця;

- у задоволенні решти позовних вимог позивача відмовив.

Не погоджуючись з постановою суду, управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси подало апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального і процесуального права, оскільки пенсія позивачу розрахована у відповідності до вимог чинного законодавства.

Ухвалою від 20.06.2017 року відповідача – апелянта управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси замінено на процесуального правонаступника – Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (а.с. 68-69)

Ухвалюючи постанову про часткове задоволення адміністративного позову, суд першої інстанції встановив, що позивач працювала начальником відділу допомог та соціальних гарантій Управління праці та соціального захисту населення Приморської районної адміністрації Одеської міської ради.

30.11.2006 року позивач звільнилась з займаної посади, стаж державного службовця складає 13 років 9 місяців 28 днів, та 01.12.2006 року позивачу призначено пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року.

Також суд першої інстанції встановив, що за час роботи в управлінні соціального захисту позивач отримувала премії до державних свят, професійних та ювілейних свят та інші виплати, а саме матеріальну допомогу на оздоровлення та на соціально - побутові потреби, які є складовою заробітної плати державного службовця. Така допомога має постійний характер, в обов'язковому порядку виплачується не частіше ніж один раз на рік і з неї утримується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. При звільненні з посади позивачці виплачена на підставі розпорядження міського голови одноразова грошова допомога у розмірі 10 місячних посадових окладів, з якої також утримався збір на обов'язкове держане пенсійне страхування. За період 2004 - 2006 років сума вказаних отриманих коштів склала - 9134,24 гривень.

Суд першої інстанції встановив, що при обчисленні розміру пенсії державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року позивачу враховано - посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років у розмірі 20 % від посадового окладу та премія. Інші виплати, а саме - матеріальна допомога на оздоровлення та на соціально - побутові потреби, грошова винагорода (ПКМУ № 212), премії до державних свят, професійних та ювілейних свят, індексація та одноразова грошова допомога у розмірі 10 місячних посадових окладів, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в розрахунок обчислення пенсії не включено.

Встановив суд першої інстанції і те, що 19 грудня 2016 року Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради надав позивачу довідку про складові заробітної плати за період з 01.12.2004 року по 30.11.2006 року (надбавки та премії за останні 24 місяці роботи з розшифровкою виплат) за займаною нею посадою начальника відділу управління праці та соціального захисту населення Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, проте рішенням управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 20.12.2016 року № 824832 ОСОБА_2 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.

Суд першої інстанції встановив, що відмова обґрунтована посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, яким з 01.06.2015 р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ. Також відмова має відсилання на набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, яким зокрема скасована ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року. Зазначено у відмові і про те, що Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасований пункт 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865, яким передбачався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року. За таких обставин у відмові зазначено про те, що з урахуванням вимог Закону України«Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016, пенсії в порядку та на умовах, визначених законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Посилаючись на приписи ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 46 Конституції України, ч. 1 ст. 37, ч. 1 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії), ч. 1 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року (в редакції чинній на час звернення позивача до пенсійного органу), п. 3 Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів» від 09.12.2015 року, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, дослідивши довідку про заробітну плату від 19.12.2016 року № 112-Б, яку позивач подавала для перерахунку пенсії, суд першої інстанції зазначив, що не можуть бути звужені гарантії чи скасовані під час прийняття нових законів і внесення змін до чинних, про що неодноразово наголошено у правових позиціях Конституційного Суду України (зокрема, у рішеннях від 3 червня 2013 року №3-рп/2013, від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005).

Також, застосовуючи норми ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», суд першої інстанції дійшов висновку, що у відповідача відсутні на момент призначення пенсії позивачу були всі відомості щодо отримуваних сум заробітної плати, з якої сплачувались страхові внески з урахуванням інших виплат, а тому розрахунок пенсії позивача проведений не у повному обсязі з вини відповідача.

Відмовляючи у задоволенні вимог про зобов'язання відповідача в подальшому при здійсненні перерахунків пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, здійснювати нарахування пенсії з врахуванням вищевказаних «інших виплат», суд першої інстанції зазначив, що рішення суду не може бути прийнято на майбутнє, та не може ґрунтуватися на припущеннях, домислах, і фактичних обставинах, які на момент його ухвалення, хронологічно ще не відбулися, проте ймовірно можуть мати місце у майбутньому, оскільки таке рішення не буде ґрунтуватися на приписах чинного законодавства та буде суперечити законодавчо визначеним принципам і завданням адміністративного судочинства.

Заслухавши суддю доповідача, пояснення представника апелянта, позивача розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга може бути задоволена частково.

Апеляційний суд встановив, що предметом спору в цій справі є

- протиправність, на думку позивача, дій пенсійного органу щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача у зв’язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, та на підставі довідки від 19.12.2016 року про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці або за будь-які 6 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»;

- вимога про скасування рішення відповідача від 20.12.2016 р. року про відмову перерахувати пенсію державного службовця із суми «інші виплати», а саме - матеріальної допомоги на оздоровлення та на соціально - побутові потреби, грошової винагороди (ПКМУ № 212), премії до державних свят, професійних та ювілейних свят, індексації та одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зазначених в довідці від 19.12.2016 р. № 112-Б, виданої департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради;

- вимога про зобов'язання відповідача провести з 01.12.2006 року перерахунок пенсії, призначеної, відповідно до Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Паро деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії, в розмірі 80% від розміру заробітної плати державного службовця з урахуванням всіх виплат, на які нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціальних питань, сум індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів з урахуванням проведених виплат, зазначених в довідці департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 19.12.2016 р. № 112- Б;

- вимога про зобов'язання відповідача при подальшому здійсненні перерахунків пенсії відповідно до статті ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» здійснювати нарахування пенсії з врахуванням вищевказаних виплат.

Апеляційний суд встановив, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку в Центральному об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одеси, яке є правонаступником управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси.

Відповідно до наданої апелянтом, на виконання ухвали апеляційного суду про витребування доказів, копії пенсійної справи ОСОБА_2, позивачу з 04 грудня 2006 року призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, в розмірі 83% від сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зазначені обставини сторонами у справі не оспорюються.

Також сторонами у справі не оспорюється та матеріалами копії пенсійної справи підтверджений той факт, що 20 грудня 2016 року ОСОБА_2 звернулась до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси із заявою:

- про перерахунок пенсії у зв’язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року, додавши до заяви довідку Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 19.12.2016 року № 112-Б;

- про перерахунок розміру пенсії з урахуванням інших виплат, додавши довідку Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 19.12.2016 року № 112-Б, за формою, затвердженою Постановою Правління ПФУ від 14.02.2011 року № 5-1, про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці або за будь-які 6 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Рішенням № 824832 від 20.12.2016 року ОСОБА_2 відмовлено у задоволенні її заяви про проведення перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, та у перерахунку розмірі пенсії з урахуванням «інших виплат» (а.с. 15).

Суд першої інстанції правильно встановив, що оскаржене рішення пенсійного органу №824832 від 20.12.2016 року обґрунтоване:

- посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, яким з 01.06.2015 р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ;

- посиланням на набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, яким зокрема скасована ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року;

- тим, що Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасований пункт 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865, яким передбачався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року.

- тим, що оскільки ОСОБА_3 України«Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, набрав чинності з 01.05.2016, пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Що стосується перерахунку пенсії позивача у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, апеляційний суд зазначає, що 16.01.2003 року прийнятий ОСОБА_3 України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» № 432-IV, який набрав чинності 04.02.2003 року, відповідно до якого ОСОБА_3 України «Про державну службу» 1993 року доповнений ст. 37-1, якою встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

ОСОБА_3 України «Про державну службу» 1993 року був доповнений ст. 37-1, Постановою КМУ № 581 від 23.04.2003 року (яка втратила чинність на підставі Постанови КМУ № 622 від 14.09.2016 року) була доповнена пунктом 4 Постанова КМУ № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Так пунктом 4 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

З 13.12.2005 року стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» 1993 року (в редакції Закону № 3108- IV від 17.11.2005 року) передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. При цьому пункт 4 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року змін не зазнав.

З 01.01.2015 року стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» 1993 року (в редакції Закону № 76-VІІІ від 28.12.2014 року), встановлювала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому пунктом 16 розділу ІІ Закону України № 76-VІІІ від 28.12.2014 року Кабінету Міністрів України був наданий місячний строк, з дня набрання чинності цим Законом, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.

На виконання пункту 16 розділу ІІ Закону України № 76-VІІІ від 28.12.2014 року Кабінет Міністрів України не приймав Постанови, якою б встановлював умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям відповідно до Закону України «Про державну службу» 1993 року.

10 грудня 2015 року прийнятий ОСОБА_3 України «Про державну службу» № 889-VIII, який в повному обсязі набрав чинності з 01 травня 2016 року, та статтею 90 якого встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п. 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 р., визнаний таким, що втратив чинність ОСОБА_3 України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Приписи ст. 37 ОСОБА_3 України «Про державну службу» від 16.12.1993 року стосуються пенсійного забезпечення (права на призначення пенсії), в той час як ст. 37-1 цього закону визначає порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, які встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року втратила чинність з 01.05.2016 року.

Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів, яка діє з 01.12.2015 року, внесені зміни до Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року, якими виключений пункт четвертий з Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року, що передбачав умови та порядок проведення перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

З урахуванням зазначених нормативно-правових актів, перерахунок пенсій державним службовцям саме у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям був передбачений з 04.02.2003 року по 01.12.2015 року, оскільки з 01.01.2015 року по 01.12.2015 року Кабінет Міністрів України не прийняв жодної Постанови, якою б були визначені умови та порядок перерахунку пенсії державного службовця.

В період з 01.12.2015 року по 01.05.2016 року ОСОБА_3 України «Про державну службу» 1993 року, в ст. 37-1 закріплював лише саму можливість проведення перерахунку пенсії, але не визначав ні умов такого перерахунку, ні порядку проведення такого перерахунку.

З 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який не передбачає для проведення перерахунку пенсії такої умови як «підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям».

Також Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів, яка діє з 01.12.2015 року, передбачено збільшення на 25 відсотків (п. 3), посадових окладів державних службовців визначених, окрім іншого, додатком № 55 Постанови КМУ № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

ОСОБА_3 з 01.12.2015 року підвищений розмір заробітної плати працюючим державним службовцям, та саме з цього часу для пенсіонерів, які одержують пенсію державного службовця, відсутня така підстава для перерахунку розміру пенсії як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, та іншого Кабінетом Міністрів України не встановлено, а з 01.05.2016 року втратила чинність норма Закону, якою лише задекларовано право на перерахунок пенсії державного службовця, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу, та про правомірність рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії.

Також апеляційний суд зазначає, що 02 березня 2015 року був прийнятий ОСОБА_3 України № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», який набрав чинності з 01 квітня 2015 року та п. 5 розділу І якого частина 4 ст. 37 Закону України «Про державну службу» 1993 року, була замінена чотирма частинами, які встановлювали підстави для припинення виплати пенсії державного службовця, підстави для зменшення розміру пенсії яка виплачується, підстави для поновлення виплати пенсії державного службовця, призначеної за Законом України «Про державну службу» 1993 року, на період з 01 квітня по 31 грудня 2015 року.

Також ці зміни встановили максимальний розмір пенсії державного службовця та те, що з 01 січня 2016 року пенсія призначена відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» 1993 року, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» 1993 року, законами України «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність», виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, за відсутності з 01.12.2015 р. умов для проведення перерахунку пенсії державного службовця за Законом України «Про державну службу» 1993 року, враховуючи обчислення та виплату з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсій призначених за Законом України «Про державну службу» 1993 року, враховуючи відсутність в Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» такої умови перерахунку пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, та втрату чинності з 01.05.2016 року статтею 37-1 Законом України «Про державну службу» 1993 року, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову, та правомірність дій відповідача та прийнятого ним рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії.

Що стосується вимоги позивача щодо перерахунку розмірі пенсії на підставі довідки Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 19.12.2016 року № 112-Б, за формою, затвердженою Постановою Правління ПФУ від 14.02.2011 року № 5-1, про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці або за будь-які 6 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», апеляційний суд зазначає наступне.

ОСОБА_3 звернення позивача до пенсійного органу відбулось 20 грудня 2016 року, після втрати чинності Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, зокрема також в частині щодо призначення пенсії за віком державним службовцям, та щодо перерахунку пенсій державних службовців, а з 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормам Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яким не передбачений перерахунок розміру пенсії державного службовця, апеляційний суд вважає помилковим висновок суду першої інстанції про наявність правових підстав для зобов’язання пенсійного органу провести перерахунок пенсії державного службовця, яку отримує позивач, з урахуванням інших виплат, які не були враховані під час призначення пенсії 04.12.2006 року.

При цьому апеляційний суд зазначає про невідповідність висновків суду першої інстанції щодо наявності у відповідача на час призначення пенсії 04.12.2006 року інформації щодо інших виплат - сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціальних питань, сум індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів. Такий висновок суду першої інстанції спростований матеріалами копії пенсійної справи позивача, яка надана апелянтом на вимогу апеляційного суду.

Також апеляційний суд зазначає, що одноразова грошова допомога у розмірі 10 місячних посадових окладів віднесена до видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій, перелік яких затверджений Постановою КМУ № 697 від 18.051998 року.

Факт не нарахування та не сплати збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування із такої виплати, як одноразова грошова допомога у розмірі 10 місячних посадових окладів, підтверджений листом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 10.08.2017 року № 02-24/164, який наданий на виконання ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2017 року про витребування доказів.

Апеляційний суд зазначає також і про те, що форма довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджена Постановою Правління ПФУ від 14 лютого 2011 року № 5-1 "Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі N 2а-4753/09/2670", яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 р. за N 210/18948, та яка набрала чинності 04.03.2011 року.

Позивач ні в адміністративному позові, ні при розгляді справи судом апеляційної інстанції не надав жодних пояснень своєї бездіяльності в період з березня 2011 року по грудень 2016 року щодо отримання довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», форма якої затверджена Постановою Правління ПФУ від 14 лютого 2011 року № 5-1.

За таких обставин, апеляційний суд зазначає про відсутність закону чи нормативно-правового акту, станом на час звернення позивача із заявою до пенсійного органу – 20.12.2016 року, на підставі якого апелянт мав законні підстави для перерахунку розміру пенсії позивача та для перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням заробітної плати державного службовця.

При цьому апеляційний суд відхиляє доводи апеляційної скарги щодо неправомірності віднесення до складових заробітної плати, яка враховується при визначенні розміру пенсії, «інших виплат» (матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, одноразових премій), як такі, що суперечать правовій позиції викладеній в постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11) та від 14 травня 2013 року (справа №21-125а13), які, відповідно до ч.1 ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та мають враховуватися судами при застосуванні відповідних норм права.

Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог, оскільки за приписами ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в той час як вимога про проведення перерахунку пенсії, викладена у заяві позивача від 20.12.2016 року, та вимоги адміністративного позову є фактично вимогами про зобов’язання вчинити дії які не передбачені нормами чинного законодавства.

Також апеляційний суд вважає за необхідне зазначити, що за матеріалами копії пенсійної справи позивача (розпорядження про перерахунок пенсії з 01.05.2016 року) розмір пенсійних виплат, які отримує позивач не зменшився, а збільшився, що не надає підстав дійти висновку про звуження пенсійних прав позивача, про що помилково зазначив суд першої інстанції.

Апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставин, які мають значення для справи, що призвело до порушення норм матеріального і процесуального права та до неправильного вирішення справи, у зв’язку з чим, відповідно до п.4 ч. 1 ст. 202 КАС України, апеляційна скарга має бути задоволена частково, оскаржена постанова – скасована та ухвалена нова постанова про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2, 11, 69-71, 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, ст. ст. 207, 211, 212, ч. 5 ст. 254 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі задовольнити частково.

Постанову Київського районного суду м. Одеси від 23 січня 2017 року скасувати та ухвалити нову постанову.

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням «інших виплат» з часу призначення пенсії.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.

Головуючий: суддя С.Д.Домусчі

суддя М.П.Коваль

суддя О.О.Кравець