
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
04 жовтня 2017 рокусправа № 808/4130/16Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Мельника В.В.
суддів: Сафронової С.В. Чепурнова Д.В.
за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.
розглянувши у відкритому
судовому засіданні адміністративну
справу за апеляційною скаргою Мелітопольської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2017 року у справі № 808/4130/16
за позовом Публічного акціонерного товариства «Мелітопольгаз»
до Мелітопольської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області
про скасування податкового повідомлення- рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Мелітопольгаз» (далі по тексту – Позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Мелітопольської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі по тексту - Відповідач) та Державної фіскальної служби України, в якому просило:
визнати протиправною бездіяльність відповідачів по незабезпеченню вчасного автоматичного збільшення суми, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у визначений законом термін;
скасувати податкові повідомлення-рішення Мелітопольської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області: № НОМЕР_1 від 13.07.2016, № НОМЕР_2 від 13.07.2016, № НОМЕР_3 від 13.07.2016, № НОМЕР_4 від 13.07.2016, № НОМЕР_5 від 13.07.2016, № НОМЕР_6 від 13.07.2016, № НОМЕР_7 від 13.07.2016.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 03 січня 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі № 808/4130/16.
Позивач, посилаючись на доводи, викладені у позовній заяві, зазначив, що ПАТ «Мелітопольгаз» визначає дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом, тобто податкові зобов’язання – за датою зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу), а податковий кредит – за датою списання коштів з банківського рахунку. З 03.08.2015 на підставі Закону України №643-VIII від 16.07.2015 “Про внесення змін до ПК України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість” значення суми податку (позитивне або від’ємне), на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН (SНакл), та значення усіх її складових дорівнюють 0, крім значень її складових SНакл Отр, SНакл Вид та SМитн, що були сформовані, починаючи з 01.07.2015. Дані зміни не враховували в значенні суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН суми податку за отриманими до 01.07.2015 платниками податків, які застосовують касовий метод, податковими накладними. Тобто, з 03.08.2015 по 01.01.2016 чинним законодавством України не передбачалось врахування в значенні суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні в ЄРПН сум податку за отриманими до 01.07.2015 платниками податків, які застосовують касовий метод, податковими накладними. У зв’язку з наведеним у позивача з 03.08.2015 утворилось від’ємне значення суми податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні. В подальшому, відповідно до змін до податкового законодавства, які відбулись з 01.01.2016, при складанні декларації з ПДВ за січень 2016 ПАТ “Мелітопольгаз” було відображено в декларації з ПДВ суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 01.07.2015, які у зв’язку із застосуванням касового методу податкового обліку включені до складу податкового кредиту з липня по жовтень 2015 року. Відповідно до приписів ст. 200-1 та п. 12 Порядку №569, з 22.02.2016 ДФС повинна була в автоматичному режимі відобразити в системі електронного адміністрування ПДВ в значенні показника SНакл суму податкового кредиту, зазначеного Позивачем в декларації з ПДВ за січень 2016. Однак ДФС відображено дану суму в системі електронного адміністрування ПДВ зазначені показники SНакл лише 25.04.2016. Отже, як стверджує позивач, утворення від’ємного значення на рахунку ПДВ продавця не є наслідком винних дій позивача, бо після набрання чинності положеннями ПК України щодо електронного адміністрування ПДВ у ПАТ “Мелітопольгаз” виникли труднощі з таким адмініструванням, оскільки саме відповідачами не забезпечено автоматичне збільшення від’ємного значення, на яке позивач мав право вчасно реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних.
В подальшому ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 01.03.2017 було задоволено клопотання представника позивача про відкликання та залишення без розгляду частини позовних вимог, заявлених до Державної фіскальної служби України, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Державної фіскальної служби України по незабезпеченню вчасного автоматичного збільшення суми, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у визначений законом термін - залишено без розгляду (т.1 а.с.103).
Також ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 13.04.2017 було задоволено клопотання представника відповідача та залишено без розгляду позовну заяву ПАТ “Мелітопольгаз” в частині визнання протиправною бездіяльності Мелітопольської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області по незабезпеченню вчасного автоматичного збільшення суми, на яку позивач ПАТ “Мелітопольгаз” має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки корегування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у визначений законом термін (т. 2 а.с. 235-236).
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2017 року у справі № 808/4130/16 адміністративний позов задоволено повністю (суддя – Стрельнікова Н.В.).
Визнано протиправними та скасовано, прийняті Мелітопольською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області, податкові повідомлення-рішення №0001011201 від 13 липня 2016 року, № НОМЕР_2 від 13 липня 2016 року, №0001031201 від 13 липня 2016 року, №0001041201 від 13 липня 2016 року, №0001051201 від 13 липня 2016 року, №0001061201 від 13 липня 2016 року, №0001071201 від 13 липня 2016 року.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що Позивач намагався зареєструвати зазначені у акті перевірки податкові накладні у встановлений законом термін, що підтверджується відповідними копіями податкових накладних та квитанціями про їх неприйняття. З огляду на вказане, утворення від’ємного значення на рахунку ПДВ позивача і неможливість внаслідок цього їх зареєструвати не є наслідком винних дій останнього. Оскільки платником податку було вчинено всі можливі і допустимі заходи для недопущення порушення законодавства при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, а недоліки в роботі системи електронного адміністрування податку на додану вартість не залежали від дій позивача, то відсутні правові підстави для застосування до позивача відповідальності у вигляді штрафу.
Відповідач – Мелітопольська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Запорізькій області, не погодившись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2017 року у справі № 808/4130/16 та прийняти нову постанову, якою відмовити задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Вимоги апеляційної скарги мотивовано тим, що у період з 01.07.2015 року по 22.04.2016 року позивачем було зареєстровано виданих податкових накладних на загальну суму ПДВ 903 794,58 грн., при цьому за даними податкової звітності з ПДВ за періоди з липня 2015 року по січень 2016 року сума податкових зобов’язань з ПДВ становила 13888460 грн., що свідчить про недотримання позивачем норм ст. 201 ПК України обов’язкової реєстрації податкових накладних в той період, коли нормами ПК України не передбачалося збільшення реєстраційної суми шляхом відображення в таблиці 3 (Д5) податкової декларації суми податку, зазначеної в податкових накладних, складених до 01.07.2015 року, які були включені до складу податкового кредиту до набрання чинності цим Порядком у зв’язку із застосуванням касового методу податкового обліку. При цьому за приписами абз. 12 п. 201.10 ст. 201 ПК України, якщо сума, визначена відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов’язаний перерахувати потрібну сум коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, що не було взято до уваги судом першої інстанції. Також зауважено, що всупереч того факту, що позовні вимоги ТОВ «Мелітопольгаз» в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача та ДФС України по незабезпеченню вчасного автоматичного збільшення суми, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, були залишені без розгляду, судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення була надана правова оцінка вказаним обставинам та фактично встановлено обставини неправомірності дій відповідача.
Позивачем – ПАТ «Мелітопольгаз» було подано заперечення на апеляційну скаргу Відповідача, в яких Позивач просить в її задоволенні відмовити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, як законну та обґрунтовану. Зазначали, що за умови коректної роботи Єдиного реєстру податкових накладних необхідність в перерахуванні потрібної суми коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у позивача була б відсутня, а тому застосування приписів абз. 12 п. 201.10. ст. 201 ПК України є недоцільним, так як утворення від’ємного значення на рахунку ПДВ не є наслідком винних дій ТОВ «Мелітопольгаз», в той час, як дана ситуація спричинена тим, що тривалий час питання відображення сум по касовому методу обліку в обрахунку суми, на яку платники ПДВ мають право зареєструвати податкові накладні, було не врегульоване.
Представник Відповідача у судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги, просив скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2017 року у справі № 808/4130/16 та відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник Позивача у судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги Відповідача як безпідставної та необґрунтованої та просив залишити без змін оскаржувану постанову суду першої інстанції.
У судовому засіданні, заслухавши представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи в їх сукупності, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі ст. 76 гл. 8 розділу ІІ, п. 200.10 ст. 200 розділу V Податкового кодексу України, головним державним інспектором відділу адміністрування ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб Мелітопольської ДПІ ОСОБА_1 проведено камеральну перевірку даних з податку на додану вартість ПАТ “Мелітопольгаз” за квітень 2016 року, про що складено акт №1069/08-32-12-01/05535 від 17.06.2016 (т.1 а.с. 11-12).
Перевіркою встановлено, що в порушення абз. 11 п.201.10 ст. 201 розділу V ПК України підприємством ПАТ “Мелітопольгаз” несвоєчасно зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування, виписані в жовтні, листопаді, грудні 2015 року, січні, лютому, березні, квітні 2016 року:
- які підлягають наданню покупцям-платникам ПДВ в кількості 25 шт. на суму ПДІ 970925,66 грн. зареєстровано в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації до 15 календарних днів , в кількості 34 шт. на суму ПДВ 834711,83 грн., зареєстровано в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів в кількості 50 шт. на суму ПДВ 1998420,88 грн., в кількості 1 шт. розрахунок коригування №106 від 31.03.2016 на суму податку на додану вартість 27,49 грн., зареєстровано в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів в кількості 261 шт. на суму ПДВ 7447166,79 грн., зареєстровано в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації від 61 і більше календарних днів;
- податкові накладні, виписані не платниками ПДВ в кількості 2 шт. на суму ПДВ 500,28 грн., зареєстровано в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів, в кількості 2 шт. на суму ПДВ 979,18 грн., зареєстровано в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів, в кількості 5 шт. на суму ПДВ 25664,04 грн., зареєстровано в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації від 61 і більше календарних днів.
13.07.2016 Мелітопольською ОДПІ на підставі акту перевірки згідно зі ст.120-1 ПК України винесені наступні податкові повідомлення-рішення, якими застосовано штрафні санкції за затримку реєстрації податкових накладних:
- № НОМЕР_1, яким до ПАТ “Мелітопольгаз” застосовано штрафні санкції в сумі 348104,66 грн.;
- № НОМЕР_2, яким до ПАТ “Мелітопольгаз” застосовано штрафні санкції в сумі 572037,79 грн.;
- № НОМЕР_3, яким до ПАТ “Мелітопольгаз” застосовано штрафні санкції в сумі 885989,19 грн.;
- № НОМЕР_4 яким до ПАТ “Мелітопольгаз” застосовано штрафні санкції в сумі 1149446,91 грн.;
- № НОМЕР_5, яким до ПАТ “Мелітопольгаз” застосовано штрафні санкції в сумі 610566,58 грн.;
- № НОМЕР_6, яким до ПАТ “Мелітопольгаз” застосовано штрафні санкції в сумі 275021,58 грн.;
- № НОМЕР_7, яким до ПАТ “Мелітопольгаз” застосовано штрафні санкції в сумі 1269,53 грн.
Позивач скористався досудовим порядком оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень та подав відповідні скарги до Головного управління ДФС у Запорізькій області та ДФС України, які рішеннями від 26.09.2016 року № 3314/10/08-01-10-01-13 та від 05.12.2016 року № 26223/6/99-99-11-03-01-25 відповідно були залишені без задоволення.
Визнання протиправними та скасування вказаних податкових повідомлень-рішень і було предметом судового розгляду.
Надаючи правову оцінку рішенню суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.
Статтею 9 ПК України податок на додану вартість визначено як загальнодержавний податок, а п.п. 14.1.178 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.
Згідно п. 187.10 ст. 187 ПК України, платники податку, які постачають теплову енергію, газ природний (крім скрапленого), у тому числі надають послуги з його транспортування та постачання, надають послуги з водопостачання, водовідведення чи послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.
Зазначене правило визначення дати виникнення податкових зобов'язань поширюється також на операції з постачання зазначених товарів/послуг для ЖЕКів та бюджетних установ, що отримують такі товари/послуги, якщо вони зареєстровані як платники податку.
Для цілей цього пункту послугами, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, вважаються послуги з технічного обслуговування ліфтів та диспетчерських систем, систем протипожежної автоматики та димовидалення, побутових електроплит, обслуговування димовентиляційних каналів, внутрішньобудинкових систем водо- і теплопостачання, водовідведення та зливової каналізації, вивезення та утилізації твердого побутового та грубого сміття, прибирання будинкової та прибудинкової території, а також інші послуги, які надаються ЖЕКами зазначеним у цьому пункті покупцям за їх рахунок.
Відповідно до п.п. 14.1.266 п. 14.1 ст. 14 ПК України, касовий метод для цілей оподаткування згідно з розділом V цього Кодексу - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).
Отже, відповідно до приписів п. 187.10 ст. 187 ПК України, ПАТ “Мелітопольгаз” визначає дату виникнення податкових зобов’язань з податку на додану вартість та податкового кредиту за касовим методом, а саме – податкові зобов’язання за датою зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу), а податковий кредит – за датою списання коштів з банківського рахунку.
Відповідно п. 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податку накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Згідно п. 11 підрозділу 2 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України з 01.02.2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування по податкових накладних незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Колегія суддів апеляційного суду зауважує, що зміни, запроваджені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», не передбачали збільшення реєстраційної суми за рахунок податкових накладних, виписаних до 01.07.2015 року для жодної категорії платників податків, в тому числі, і тих, які застосовують касовий метод податкового обліку податку.
Згідно абзаців 10, 11 пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Так, згідно п. 200-1.1 ст. 200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
- суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
- суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
- суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 цього Кодексу.
Згідно п.п. 200-1.3 ПК України, платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (ОСОБА_2 Накл), обчислену за такою формулою:
ОСОБА_2 Накл = ОСОБА_2 НаклОтр + ОСОБА_2 + ОСОБА_2 ПопРах -
ОСОБА_2 НаклВид - ОСОБА_2 Відшкод - ОСОБА_2 Перевищ,
де:
ОСОБА_2 НаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
ОСОБА_2 - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;
ОСОБА_2 ПопРах - загальна сума поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника;
ОСОБА_2 НаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
ОСОБА_2 Відшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань, проведених за результатами перевірок;
ОСОБА_2 Перевищ - загальна сума перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Показники формули, визначеної цим пунктом, обраховуються з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку показників SНаклОтр та SНаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку. Для обрахунку показників SНаклОтр, SНаклВид та SМитн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року.
Під час обрахунку суми SНакл також використовуються показники, визначені пунктом 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу.
Пунктом 200-1.4 статті 200-1 ПК України визначено, що на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти, в тому числі, з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України.
Згідно абзацу 12 пункту 201.10 статті 201 ПК України якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
У відповідності до п. 12 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі – Порядок № 569), якщо сума, обчислена відповідно до пункту 9 цього Порядку, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній, яку платник податку повинен зареєструвати в Реєстрі, такий платник перераховує необхідну суму коштів з поточного рахунка на електронний рахунок.
З аналізу наведених приписів законодавства слідує, що реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою їх виписки, проте, якщо сума на такому рахунку є меншою, ніж сума податку в податковій накладній яку платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
З огляду на вказане, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що для реєстрації в реєстрі податкових накладних платник податків зобов'язаний перерахувати зі свого поточного рахунку на свій рахунок в СЕА ПДВ суму коштів, обчислену у відповідності до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України.
З матеріалів справи вбачається, що в період з 01.07.2015 року по 22.04.2016 року ТОВ «Мелітопольгаз» зареєстровано виданих податкових накладних на загальну сум ПДВ 903 794,58 грн., при цьому за даними податкової звітності з ПДВ за періоди з липня 2015 року по січень 2016 року сума податкових зобов’язань з ПДВ становила 13 888 460 грн., що свідчить про недотримання Позивачем норм ст. 201 ПК України в частині обов’язкової реєстрації податкових накладних в той період, коли нормами ПК України не передбачалося збільшення реєстраційної суми шляхом відображення в таблиці 3 (Д5) (додаток 5) податкової декларації суми податку, зазначеної в податкових накладних, складених до 01.07.2015 року, які були включені до складу податкового кредиту до набрання чинності Порядку у зв’язку із застосуванням касового методу податкового обліку.
Таким чином, ТОВ «Мелітопольгаз» з метою виконання вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України мало можливість збільшити реєстраційну суму за рахунок суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість як в період з 01.07.2015 року до 22.02.2016 року, та к і в період з 22.02.2016 року (дата надання декларації із збільшенням реєстраційної суми за рахунок касового методу) до 22.04.2016 року (дата проведення операції збільшення реєстраційної суми за даними системи електронного адміністрування ПДВ «Реєстр операцій ПДВ» ДФС України «Реєстрація сум по касовому методу обліку»).
Відповідно пункту 9 Порядку ведення єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є:
1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної;
2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до п.200-1.3 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015 року);
5) порушення вимог, встановлених п.201.1 ст.201 та/або п.192.1 статті 192 ПК України.
Так, Позивач намагався зареєструвати спірні податкові накладні, разом з тим, ТОВ «Мелітопольгаз» були отримані квитанції про їх неприйняття із зазначенням причини «сума ПДВ не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ» (т.1 а.с. 198-250, т.2 а.с. 1-225).
Таким чином, відмова податкового органу у неприйнятті вказаних податкових накладних є правомірною та ґрунтувалась на приписах чинного законодавства.
В той же час, доказів протягом вказаного періоду перерахування коштів платником податків зі свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість з метою дотримання приписів абзацу 12 пункту 201.10 статті 201 ПК України Позивачем надано не було.
Актом камеральної перевірки встановлено порушення Позивачем вимог п. 201.1 та 201.10 ст.201 ПК України в частині своєчасності реєстрації податкових накладних, виписаних в жовтні-грудні 2015 року, січні–квітні 2016 року на загальну суму 11 251 252,65 грн. (а.с.59-62 т.1), а саме:
25 податкових накладних на суму ПДВ 970 925,66 грн. з порушенням терміну реєстрації в 15 календарних днів;
34 податкові накладні на суму ПДВ 834 711,83 грн. з порушенням терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
50 податкових накладних на суму ПДВ 1 998 420,80 грн. та розрахунок коригування № 106 від 31.03.2016 року на суму ПДВ 27,49 грн. з порушенням терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
261 податкова накладна на суму ПДВ 7 447 166,79 грн. з порушенням терміну реєстрації від 61 і більше календарних днів;
2 податкові накладні, виписані не платниками ПДВ на суму ПДВ 500,28 грн., порушенням терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
2 податкові накладні, виписані не платниками ПДВ на суму ПДВ 979,18 грн., порушенням терміну реєстрації від 61 і більше календарних днів.
Згідно пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст.201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.
Відповідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що на час прийняття Відповідачем оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, норми ПК України, як і жоден нормативно-правовий акт, не містили положень, які б звільняли платника податку від обов'язку своєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних чи від відповідальності за не вчинення таких дій. При цьому в ході судового розгляду встановлено недотримання Позивачем приписів абзацу 12 пункту 201.10 статті 201 ПК України в частині поповнення рахунку системи електронного адміністрування з метою вчасної та належної реєстрації податкових накладних з урахуванням внесених в податкове законодавство.
Також, суд апеляційної інстанції зауважує, що суд першої інстанції вдався до надання правової оцінки правомірності дій податкового органу щодо неприйняття податкових накладних, в той час, як позовні вимоги у вказаній частині були залишені без розгляду відповідними ухвалами Запорізького окружного адміністративного суду, що набрали законної сили, і предметом спору було визнання протиправними та скасування лише податкових повідомлень-рішень, при цьому факт реєстрації податкових накладних із порушенням граничного строку їх реєстрації Позивачем не заперечувався.
Виходячи з викладеного, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції під час розгляду даної справи були порушені норми матеріального права, неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, і тому вимоги апеляційної скарги Відповідача підлягають задоволенню, а постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2017 року у справі № 808/4130/16 підлягає скасуванню із прийняттям нової постанови в цій частині про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Враховуючи викладене, керуючись ч. 3 ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Мелітопольської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області - задовольнити.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2017 року у справі № 808/4130/16 – скасувати та прийняти нову постанову.
В задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Мелітопольгаз» - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складання рішення в повному обсязі відповідно до ст. 160 зазначеного кодексу - з дня складання рішення в повному обсязі.
Повний текст виготовлено – 05 жовтня 2017 р.
Головуючий: В.В. Мельник
Суддя: С.В. Сафронова
Суддя: Д.В. Чепурнов