
Копія
Справа № 822/2625/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2017 року м. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:позивача: ОСОБА_3, представника відповідача: ОСОБА_4,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 06.09.2017 року №4/7926 щодо відмови у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію";
- зобов'язати Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України провести нарахування та виплату ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв'язку з захворюванням, отриманим під час проходження служби в органах внутрішніх справ, що призвело до встановлення другої групи інвалідності відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію", а також Постанови КМ України від 21.10.2015 № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 червня 2017 року по справі №822/1367/17 адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено частково. Постановлено визнати протиправною бездіяльність Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, щодо не розгляду поданої ОСОБА_3 заяви та долучених до неї документів про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із захворюванням, отриманим під час проходження служби в органах внутрішніх справ, що призвело до встановлення ІІ групи інвалідності. Зобов'язати Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України розглянути подану ОСОБА_3 заяву із долученими до неї документами та прийняти рішення.
Вказує, що 06.09.2017 року отримав лист №4/7926 від заступника начальника Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України згідно якого позивачу повернуто матеріали, які були ним направлені для виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням групи інвалідності та копію протоколу засідання комісії Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України з розгляду питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги від 21.07.2017 року №1/в-17.
Зазначає, що протоколом №1/в-17 від 21.07.2017 року йому відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги на підставі положень Закону України "Про Національну поліцію" з мотивів того, що згідно п.4 ст.97 вказаного закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується особам, яким інвалідність встановлена протягом 6 місяців після звільнення, а так як позивач звільнився ще у 2015 році, то прав на таку допомогу не має.
Позивач з відмовою у виплаті одноразової грошової допомоги не погоджується, оскільки зі служби в органах внутрішніх справ і кримінально - виконавчої служби України його було звільнено відповідно до Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, внаслідок чого звернувся до суду з адміністративним позовом.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду заперечення, в якому просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у ньому.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_3 проходив службу в органах внутрішніх справ і кримінально-виконавчої служби України.
Наказом ДПтС України № 67/ОС-16 від 29.03.2016 року, яким внесено зміни до пункту наказу ДПтС України від 11.12.2015 року № 235/ОС-15 полковник внутрішньої служби ОСОБА_3 (С-685422), начальник Райківецької виправної колонії №78 був звільнений у запас Збройних Сил України відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, 03 грудня 2015 року за пунктом 64 "в" (через обмежений стан здоров'я).
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0901305 від 06.02.2017 року за результатами первинного огляду ОСОБА_3 встановлено з 03.02.2017 року другу групу інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Свідоцтвом про хворобу № 422 від 24.12.2015 року також підтверджено наявність у позивача захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
09.02.2017 року позивач через державну установу "Райківецька виправна колонія (№78)" звернувся до начальника Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України із заявою з метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. На що отримав відповідь листом від 20.04.2017 року № 1265 в якому зазначалося, що звернення ОСОБА_3 стосовно виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням групи інвалідності розглянуто Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України. Згідно п. 4 ст. 97 Закону України “Про національну поліцію” від 02.07.2015 року №580-VIII, позивач не набув права на отримання одноразової грошової допомоги, що призначається і виплачується особам, яким встановлена інвалідність протягом шести місяців після звільнення у зв'язку з тим, що ОСОБА_3 був звільнений зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України відповідно до Закону України “Про національну поліцію” наказом Державної пенітенціарної служби України від 11.12.2015 року № 235/ОС-15 14 грудня 2015 року.
Вважаючи вищезазначені дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із адміністративним позовом.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 червня 2017 року по справі №822/1367/17 за позовом ОСОБА_3 до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено частково. Постановлено визнати протиправною бездіяльність Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, щодо не розгляду поданої ОСОБА_3 заяви та долучених до неї документів про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із захворюванням, отриманим під час проходження служби в органах внутрішніх справ, що призвело до встановлення ІІ групи інвалідності. Зобов'язати Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України розглянути подану ОСОБА_3 заяву із долученими до неї документами та прийняти рішення.
Вказана постанова суду набрала законної сили 30.06.2017 року.
В подальшому, на виконання вказаної постанови суду, листом від 06.09.2017 року №4/7926 відповідач повернув позивачу матеріали, які були ним направлені для виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням групи інвалідності та копію протоколу засідання комісії Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України з розгляду питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги від 21.07.2017 року №1/в-17.
На думку суду відповідач не виконав рішення суду яке набрало законної сили, в мотивувальній частині якого вказано відповідачу на порушення вимог передбачених п.9 Порядку №850.
Із протоколу засідання комісії Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України з розгляду питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення або інвалідності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально - виконавчої служби України від 21.07.2017 року №1/в-17 вбачається, що позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги відмовлено, з підстави того, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується особам, яким інвалідність встановлена протягом 6 місяців після звільнення, а так як позивач звільнився ще у 2015 році, то прав на таку допомогу не має.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про державну кримінально - виконавчу службу" правовою основою діяльності Державної кримінально - виконавчої служби України є Конституція України, цей та інші закони України, акти Президента України і Кабінету Міністрів України, чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також видані відповідно до них нормативно-правові акти Міністерства юстиції України.
Згідно ч. 5 ст. 23 Закону України "Про державну кримінально - виконавчу службу" на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України "Про Національну поліцію" , а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для поліцейських. На працівників кримінально-виконавчої служби поширюються умови оплати праці, передбачені для працівників Національної поліції, які не мають спеціальних звань.
Відповідно до абз. 3 п. 15 Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про Національну поліцію" право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Згідно із ч.6 ст. 23 Закону України "Про міліцію" (чинного до 09.11.2015 р.) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджено постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 р. Пунктом 2 Порядку № 850 передбачено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) працівника міліції - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи (пп.2 п. 3 Порядку №850).
Працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України) (п. 7 Порядку №850).
Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції (п. 8 Порядку №850).
МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови (п. 9 Порядку №850).
Грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС (п. 10 Порядку №850).
Виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування органом внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, суми виплати на рахунок, відкритий особою, якій призначається грошова допомога, в установі банку або через касу органу внутрішніх справ (п. 11 Порядку №850).
Як зазначає в судовому засіданні позивач та підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, інвалідність ОСОБА_3Г встановлено 06.02.2017 року.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач рішенням оформленим протоколом засідання комісії Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України з розгляду питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення або інвалідності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально - виконавчої служби України від 21.07.2017 року №1/в-17 відмовив позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги згідно ст. 97 п. 4 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року №580-VIII, оскільки ОСОБА_3 не набув права на отримання одноразової грошової допомоги, що призначається і виплачується особам, яким встановлена інвалідність протягом шести місяців після звільнення.
Однак, суд не бере до уваги посилання відповідача на вказані вище підстави відмови позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги, оскільки Наказом ДПтС України № 67/ОС-16 від 29.03.2016 року, яким внесено зміни до пункту наказу ДПтС України від 11.12.2015 року № 235/ОС-15 полковник внутрішньої служби ОСОБА_3 (С-685422), начальник Райківецької виправної колонії управління ДПтС України у Хмельницькій області №78 був звільнений у запас Збройних Сил України відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, 03 грудня 2015 року за пунктом 64 "в" (через обмежений стан здоров'я), як працівник міліції, а тому при нарахуванні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги відповідач повинен керуватися частиною 6 статті 23 Закону України "Про міліцію" та Порядком № 850 (оскільки вони були чинними на момент встановлення позивачу інвалідності та виникнення у нього права на отримання такої одноразової грошової допомоги), а не ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" і Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4, який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Також, судом враховано, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 червня 2017 року по справі №822/1367/17 за позовом ОСОБА_3 до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено частково. Зокрема, Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України зобов'язано розглянути подану ОСОБА_3 заяву із долученими до неї документами відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджено постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 р., та прийняти рішення.
Однак суд вважає, що вказану постанову суду, яка набрала законної сили 30.06.2017 року, відповідачем не виконано, оскільки заяву позивача щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги із долученими до неї документами відповідачем розглянуто згідно п. 4 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію", а не у відповідності до Порядку № 850.
Згідно ч. 1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Таким чином, оскаржуване рішення Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 06.09.2017 року №4/7926 щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" є протиправним та належать до скасування.
Враховуючи наведене вище, відповідачем не доведено правомірність своїх дій, тому позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України є обґрунтованими, в свою чергу відповідач не довів правомірність своїх дій, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У вказаній нормі кореспондують положення абзацу 6 п. 4 ч. 1 ст. 163 КАС України, згідно з якими у резолютивній частині постанови суду може бути встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
З метою належного захисту порушених прав позивача, для забезпечення реального виконання рішення, суд вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень, а саме зобов'язати Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України подати до 27.10.2017 року звіт про виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №822/2625/17.
Керуючись статтями 158-163, 267 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 06.09.2017 року №4/7926 та зобов'язати Центральне-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України провести нарахування та виплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу у зв'язку з захворюванням, отриманим під час проходження служби в органах внутрішніх справ, що призвело до встановлення другої групи інвалідності відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію", а також Постанови КМ України, від 21.10.2015, № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції".
Зобов'язати Центральне-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України подати до 27.10.2017 року звіт про виконання судового рішення.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 10 жовтня 2017 року о 10 год. 00 хв.
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1