Постанова № 69464215, 10.10.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2017
Номер справи
815/4617/17
Номер документу
69464215
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/4617/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2017 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого суддіЛевчук О.А.,

за участю секретаря Кудряшової А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Середньофонтанський 19-Б» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Середньофонтанський 19-Б (код за ЄДРПОУ: 35503046, адреса: вул. Середньофонтанська, буд. 19, корп. Б, м. Одеса, 65039) шляхом зобовязання Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Середньофонтанський 19-Б (код за ЄДРПОУ: 35503046) повністю зупинити роботи з експлуатації одинадцяти пасажирських ліфтів облік. №№ 7561, 7562, 7563, 7564, 7565, 7566, 7567, 7568, 7569, 7570, 7571 (тип ЛП-0621, 2005 року виробництва, ПП «Ліфтмаркет»), розташованих за адресою:вул. Середньофонтанська, буд. 19, корп. Б, м. Одеса, 65039, у зв'язку із загрозою життю та здоровю людей.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що під час проведення позапланової перевірки Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Середньофонтанський 19-Б було виявлено всього 10 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки та актом перевірки субєкта господарювання від 23 серпня 2017 року № 15/14.1/06-908 встановлено 1 порушення, яке створює загрозу життю та здоровю людей.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала, просила його задовольнити, зазначила, що станом на дату розгляду справи порушення, виявлені під час перевірки відповідачем не усунуті.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, в його задоволенні просив відмовити. В обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що між ОСББ «Середньофонтанський 19-Б» та ТОВ «ЕЛЕ-ТЕКС» укладений договір від 01.09.2017 року №127 на експлуатацію ліфтів, відповідно до якого експлуатація та обслуговування 11 ліфтів за адресою м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-Б, та відповідно до наказу директора ТОВ «ЕЛЕ-ТЕКС» від 01.09.2017 року він поклав на себе обовязок бути відповідальним за організацію експлуатації 11 ліфтів, які знаходяться за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-Б. Разом з тим, представник відповідача зазначає, що не зважаючи на те, що відповідач не згоден з визначеним позивачем порушенням щодо обовязку отримати дозвіл на експлуатацію ліфтів, відповідачем вживаються дії щодо отримання такого дозволу, а тому немає підстав для зупинення робіт з експлуатації ліфтів за зазначеною адресою.

Дослідивши та проаналізувавши надані докази суд встановив наступне.

Судом встановлено, що у період з 22 серпня 2017 року по 23 серпня 2017 року посадовими особами ГУ Держпраці в Одеській області проведено позапланову перевірку Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Середньофонтанський 19-Б на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки під час експлуатації ліфтів у будинку за адресою м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-Б, за результатом якої складений акт від 23.08.2017 року № 15/14.1/06-908. (а.с. 14-18).

Під час перевірки встановлено 10 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 1 порушення створює загрозу життю та здоровю людей а саме:

-п. 6 ПКМУ № 1107, ст. 21 ЗУ №2694 не отримано дозвіл територіального органу спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охороні праці на експлуатацію ліфтів.

На підставі акту перевірки винесено припис № 15/14.1/06-908-1445 від 23 серпня 2016 року з вимогою усунення виявлених порушень, які несуть загрозу життя та здоровю людей. Вказаний припис отриманий головою правління ОСББ «Середньофонтанський 19-Б» - ОСОБА_1 23.08.2017 року, про що свідчить її підпис (а.с. 39-40).

У відповідності до ч. 1 п. 1 та ч. 3 п. 1 Положення про Головне управління Держпраці в Одеській області, затвердженого Наказом Державної служби України з питань праці від 04.02.2016 року № 8 (далі Положення) ГУ Держпраці в Одеській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується. Повноваження Управління Держпраці поширюються на територію Одеської області.

Підпунктом 15 п. 4 Положення передбачено, що ГУ Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України № 877-V від 05.04.2007 року «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі Закон України №877-V),

Відповідно до ст. 1 Закону України №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі-органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

В силу ч. 1 ст. 4 Закону державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Пунктами 2.1, 2.2 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826 (далі Положення № 826) встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) суб'єктів господарювання, у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів, що поділяються на планові та позапланові.

Пунктами 2.26 та 2.27 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року № 826, передбачено, що у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку в посадової особи Держгірпромнагляду України виникає право заборони виконання робіт, виробництва. Заборона виконання робіт або виробництва, обмеження виробництва здійснюються на підставі відповідного акта перевірки.

Відповідно до п. 6 ПКМ України № 1107 Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається: роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3; виробникові або постачальникові машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - виробник або постачальник) - на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3. У разі коли дозвіл на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки отримано виробником або постачальником до прийняття зобов'язань щодо їх постачання, роботодавець може застосовувати зазначені машини, механізми, устатковання на підставі завіреної в установленому законодавством порядку копії дозволу, одержаної від такого виробника або постачальника.

Відповідно до пункту 6.4.26 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів шахта ліфта повинна бути забезпечена постійним електричним освітленням, що дає інтенсивність світла не менше ніж 50 люкс на висоту 1000мм. над дахом кабіни і на підлогу приямка, навіть якщо двері шахти закриті. Стаціонарну електричну мережу не встановлюють, якщо шахта частково огороджена і має достатнє освітлення. Дозволяється в глухих шахтах, у разі розміщення в них ліфтів з автоматичним приводом дверей кабіни і шахти, вмикати їх освітлення тільки під час проведення оглядів і ремонтів. Електричні лампи освітлення шахти повинні бути захищені від механічних пошкоджень.

Згідно п. 6.5.27 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів (НПАОП 0.00-1.02-08) у шахті ліфта не дозволяється встановлювати устатковання і прокладати комунікації, які не стосуються ліфта, крім систем, призначених для опалення і вентиляції шахти. Пускорегулювальні пристрої цих систем не повинні розміщуватись усередині шахти. Прокладання в шахтах трубопроводів каналізації та водоводів, паропроводів і газопроводів забороняється.

Крім того, пунктом 9.1.6 вказаних правил встановлено, що ліфти підлягають перереєстрації після: реконструкції; модернізації, якщо був складений новий паспорт ліфта; передачі у власність або експлуатацію іншому суб'єкту господарювання.

Відповідно до пункту 9.7.1 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів (НПАОП 0.00-1.02-08), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 7 жовтня 2008року за №937/15628 суб'єкт господарювання, який має намір розпочати (продовжити) експлуатацію ліфтів, повинен отримати дозвіл відповідно до вимог законодавства і забезпечувати їх утримання в справному стані та безпечно експлуатувати шляхом організації належного технічного обслуговування, технічного огляду та ремонту. З цією метою він повинен: - призначати наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів та організацію їх експлуатації; - призначати наказом електромеханіків, які одночасно є відповідальними особами за їх справний стан; - призначати наказом ліфтерів і операторів диспетчерського зв'язку (якщо такий є).

Відповідно до п. 9.7.15 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорон праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 року №190, зареєстрованого Міністерством юстиції України 07.10.2008 року № 937/15628, робота ліфта не дозволяється, якщо: відсутній паспорт чи відомості про реєстрацію; не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта; закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта; не призначено наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів, за організацію експлуатації та за справний стан ліфтів; відсутній атестований обслуговуючий персонал (електромеханіки, ліфтери); не виконані приписи посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці; знос канатів перевищує встановлені норми; є тріщини, деформації в металоконструкціях ліфта; несправні прилади і пристрої безпеки, а також мають місце інші несправності, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта.

Отже, з аналізу вказаних норм законодавства, вбачається, що зазначені в акті перевірки порушення, є такими, що несуть загрозу життю та здоровю людей.

Так, судом встановлено, що ОСББ «Середньофонтанський 19-Б» здійснює експлуатацію 11 ліфтів за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19, корп. Б, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями паспортів цих ліфтів. (а.с. 45-141).

01.09.2017 року між ТОВ «ЕЛЕ-ТЕКС» (підрядник) та ОСББ «Середньофонтанський 19-Б» укладений договір №127 на експлуатацію ліфтів. (а.с. 152-154).

Відповідно до умов договору замовник передає, а підрядник приймає на себе організацію та виконання робіт з експлуатації 11 (одинадцяти) ліфтів на обєкті замовника, встановлених за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-Б. (а.с. 152-154).

На підставі наказу директора ТОВ «ЕЛЕ ТЕКС» № в-18 від 01.09.2017 року, директор вказаного підприємства ОСОБА_2 поклав на себе обовязок бути відповідальним за організацію експлуатації 11 ліфтів, які знаходяться за адресою м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-Б. (а.с. 158).

Відповідно до дозволу № 041.13.51, виданого 28.01.2013 року територіальним управлінням Держгірпромнагляду в Одеській області, ТОВ «ЕЛЕ-ТЕКС» дозволяється експлуатувати ліфти, ескалатори, траволатори, зокрема ліфти пасажирські, вантажні, лікарняні з електро та гідроприводом, вітчизняного і закордонного виробництва, за договорами: ВАТ «Щербинський ліфтобудівельний завод», ВАТ «Карачаровський механічний завод», РУП завод «Могилевліфтмаш», ТОВ «Карат-Ліфткомплект», ТОВ «Завод Евроформат», ТОВ «Ізамет 1991», ТОВ «Технос», ТОВ «Тиссеп Крупп Елевеэтор Україна», ТОВ «Коне-Ліфт».

Згідно даних технічних паспортів 11 ліфтів, установлених за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19 корп. Б, підприємство виробник є ПП «Ліфтмаркет».

Таким чином, у ТОВ «ЕЛЕ-ТЕКС» відсутній дозвіл Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області на експлуатацію ліфтів виробника ПП «Ліфтмаркет», які установлені за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19 ОСОБА_3

Також представником відповідача надана копія договору №01526 від 22.09.2017 року про надання послуг, відповідно до умов якого замовник ОСББ «Середньофонтанський 19-Б» доручає, а виконавець (ДП «Чорноморський експертно-технічний центр Держпраці») зобовязується надати послугу, що полягає у видачі експертного висновку (для одержання Дозволу) щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації машин, механізмів, устаткування та їх відповідності вимогам зазначеного законодавства. (а.с. 202-205).

Проте, доказів а підтвердження отримання зазначеного висновку для одержання дозволу територіального органу спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охороні праці на експлуатацію ліфтів, а також доказів отримання самого дозволу, відповідачем до суду не надано.

За таких обставин, суд вважає необґрунтованими доводи представника відповідача, що відповідачем усунуто порушення п.1 акту перевірки від 23.08.2017 року.

Доказів відсутності зазначених порушень станом на час проведення перевірки відповідачем не надано.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги Головного управління Держпраці в Одеській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Середньофонтанський 19-Б (код за ЄДРПОУ: 35503046, адреса: вул. Середньофонтанська, буд. 19, корп. Б, м. Одеса, 65039) шляхом зобовязання Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Середньофонтанський 19-Б (код за ЄДРПОУ: 35503046) повністю зупинити роботи з експлуатації одинадцяти пасажирських ліфтів облік. №№ 7561, 7562, 7563, 7564, 7565, 7566, 7567, 7568, 7569, 7570, 7571 (тип ЛП-0621, 2005 року виробництва, ПП «Ліфтмаркет»), розташованих за адресою:вул. Середньофонтанська, буд. 19, корп. Б, м. Одеса, 65039, у зв'язку із загрозою життю та здоровю людей.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих доказів, приймаючи до уваги те, що станом на дату розгляду справи відповідачем не усунуті порушення, зазначені в акті від 23 серпня 2017 року № 15/14.1/06-908, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Середньофонтанський 19-Б про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Також, суд вважає за необхідне розяснити відповідачу, що на підставі ч.12 ст. 183-2 КАС України він має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати до Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Середньофонтанський 19-Б» (код ЄДРПОУ 35503046, юридична адреса: 65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 19, корпус Б) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зобовязання Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Середньофонтанський 19-Б (код за ЄДРПОУ: 35503046) повністю зупинити роботи з експлуатації: одинадцяти пасажирських ліфтів облік. №№ 7561, 7562, 7563, 7564, 7565, 7566, 7567, 7568, 7569, 7570, 7571 (тип, ЛП-0621, 2005 року виробництва, ПП Ліфтмаркет), розташованих за адресою: вул. Середньофонтанська, буд. 19, корпус Б, м. Одеса, 65039, у зв'язку із загрозою життю та здоровю людей.

Зобовязати Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Середньофонтанський 19-Б (код ЄДРПОУ 35503046, юридична адреса: 65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 19, корпус Б) зупинити роботи з експлуатації: одинадцяти пасажирських ліфтів облік. №№ 7561, 7562, 7563, 7564, 7565, 7566, 7567, 7568, 7569, 7570, 7571 (тип, ЛП-0621, 2005 року виробництва, ПП Ліфтмаркет), розташованих за адресою: вул. Середньофонтанська, буд. 19, корпус Б, м. Одеса, 65039, у зв'язку із загрозою життю та здоровю людей.

Звернути постанову до негайного виконання в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Середньофонтанський 19-Б (код ЄДРПОУ 35503046, юридична адреса: 65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 19, корпус Б) шляхом зобовязання Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Середньофонтанський 19-Б зупинити роботи з експлуатації: одинадцяти пасажирських ліфтів облік. №№ 7561, 7562, 7563, 7564, 7565, 7566, 7567, 7568, 7569, 7570, 7571 (тип, ЛП-0621, 2005 року виробництва, ПП Ліфтмаркет), розташованих за адресою: вул. Середньофонтанська, буд. 19, корпус Б, м. Одеса, 65039, у зв'язку із загрозою життю та здоровю людей.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 10 жовтня 2017 року.

Суддя Левчук О.А.

.