
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2017 р. Справа №805/2769/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., при секретарі судового засідання Смаль О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 с. Зоряне
до відповідача: Головного управління ДФС у Донецькій області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області
про: визнання звільнення ОСОБА_1 зі служби в органах податкової міліції Головного управління ДФС у Донецькій області на підставі п.п. є п. 64 Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України протиправним, скасування наказу Головного управління ДФС у Донецькій області № 260-0 від 05 липня 2017 року по особовому складу «Про звільнення ОСОБА_1 з органів податкової міліції 05 липня 2017 року за п.п. є п. 64 (за порушення дисципліни)», поновлення ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого відділу супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, стягнення з Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь ОСОБА_1 кошти щодо відшкодування моральної (не майнової) шкоди в розмірі 10000 грн., стягнення з Головного управління ДФС у Донецькій області на користь ОСОБА_1 з дня звільнення 05 липня 2017 року по теперішній час середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.
за участю:
представників сторін:
від позивача ОСОБА_1 особисто,
від відповідача ОСОБА_2 за довіреністю,
від третьої особи не зявився.
В С Т А Н ОВ И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання звільнення ОСОБА_1 зі служби в органах податкової міліції Головного управління ДФС у Донецькій області на підставі п.п. є п. 64 Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України протиправним, скасування наказу Головного управління ДФС у Донецькій області № 260-0 від 05 липня 2017 року по особовому складу Про звільнення ОСОБА_1 з органів податкової міліції 05 липня 2017 року за п.п. є п. 64 (за порушення дисципліни), поновлення ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого відділу супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, стягнення з Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь ОСОБА_1 кошти щодо відшкодування моральної (не майнової) шкоди в розмірі 10000 грн., стягнення з Головного управління ДФС у Донецькій області на користь ОСОБА_1 з дня звільнення 05 липня 2017 року по теперішній час середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що наказом Головного управління ДФС у Донецькій області від 05 липня 2017 року № 260-о «По особовому складу» його було звільнено з органів податкової міліції 05 липня 2017 року за п. «є» п. 64 (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Позивач вважає зазначений наказ незаконним, оскільки в період з 29 квітня 2017 року по 18 липня 2017 року ОСОБА_1 перебував на лікарняному та систематично інформував керівництво про факт перебування на лікарняному, спрямовуючи за місцем проходження служби до Головного управління ДФС у Донецькій області у м. Маріуполі. Позивач зазначає, що в період знаходження на лікарняному його в незаконний спосіб, в порушення вимог Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ було звільнено зі служби. Крім того, позивач посилається на те, що його звільнення негативно вплинуло на стан здоровя. Також, позивач зазначив, що підстави звільнення не відповідають нормам чинного законодавства та Положенню про проходження служби рядовим і нальчицьким складом органів внутрішніх справ України. В звязку з чим, позивач вважає наказ Головного управління ДФС у Донецькій області від 05 липня 2017 року № 260-о «По особовому складу» зі звільнення ОСОБА_1 з органів податкової міліції з 5 липня 2017 року за п.п. «є» п. 64 (за порушення дисципліни) незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Щодо обґрунтування вимоги про стягнення моральної шкоди в сумі 10000 грн. позивач зазначив, що незаконними діями відповідача йому заподіяно значної моральної шкоди, оскільки це спричинило порушення його нормальних життєвих звязків та породило невпевненість у майбутньому. Позивач зазначив, що моральна шкода також була заподіяна також тим, що до моменту звільнення він попрацював в органах податкової міліції значний термін і за цей час, здобув певних життєвих звязків, почував себе захищеним бо мав роботу та впевненість у завтрашньому дні. Позивач вважає, що відповідачем завдана йому моральна шкода в розмірі 10000 грн.
Крім того, позивач зазначив, що в результаті незаконного звільнення йому не була нарахована середньомісячна заробітна плата відповідачем, а при поновленні його на раніше займаній посаді зобовязаний виплатити заробітну плату за час вимушеного прогулу.
Позивач у судовому засіданні підтримав викладені у позовній заяві обставини та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача надав суду заперечення на позовну заяву відповідно до якого просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування наданих до суду заперечень відповідач посилається на те, що з метою встановлення причин не виконання своїх посадових обовязків у звязку з не прибуттям на місце роботи до ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області старшого оперуповноваженого відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області майора податкової міліції ОСОБА_1, на підставі ст.. 14 Дисциплінарного статуту ОВС України та листа першого заступника ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області від 26 травня 2017 року № 5743/7/05-15-21-02 підготовлено доручення першого заступника ГУ ДФС у Донецькій області про призначення службового розслідування. В результаті проведеного службового розслідування було встановлено відсутність позивача на службі без поважних причин з 27 квітня 2017 року по 05 липня 2017 року, що є грубим порушенням дисципліни, Присяги працівника податкової міліції, вимог статті 7 Дисциплінарного статуту ОВС України, регламенту ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області. Відповідач зазначив, що у звязку з відсутністю позивача на місці служби з 28 квітня 2017 року з незясованих причин, ОСОБА_1 було притягнено до дисциплінарної відповідальності, і як результат звільнено за пп «є» п. 64 (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ згідно наказу ГУ ДФС у Донецькій області від 05 липня 2017 року № 260-о «По особовому складу». Відповідач вважає, що ГУ ДФС у Донецькій області при складанні наказу про звільнення діяло в межах наданих повноважень та в порядку передбаченому Законами України.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав обставини викладені у запереченнях на позовну заяву та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області надав пояснення відповідно до яких зазначив, що позивач був відсутній на робочому місці з 27 квітня 2017 року по 28 квітня 2017 року, а згідно наданих листків непрацездатності перебував на лікарняному лише з 29 квітня 2017 року, тому висновки службового розслідування та наказ ГУ ДФС у Донецькій області про звільнення від 05 липня 2017 року № 260-о є цілком законним. В звязку з чим, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, 20 жовтня 2008 року прийнятий на службу до органів податкової міліції, згідно наказу Державної податкової адміністрації у Донецькій області № 465-о від 20 жовтня 2008 року.
Як вбачається з копії трудової книжки, наказом Головного управління Міндоходів у Донецькій області № 52-о від 30 квітня 2015 року ОСОБА_1 звільнено із органів податкової міліції, а наказом Головного управління ДФС у Донецькій області від 05 липня 2016 року № 179-о ОСОБА_1 поновлено на попередній роботі за рішенням Донецького апеляційного адміністративного суду, запис № 6 про звільнення визнано недійсним (т. 1, а.с. 22-23).
З метою встановлення причин не виконання своїх посадових обовязків у звязку не прибуттям на місце роботи до ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області старшого оперуповноваженого відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області майора податкової міліції ОСОБА_1, на підставі ст. 14 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22 лютого 2006 року № 3460-VI та листа першого заступника ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_3 від 26 травня 2017 року № 5743/7/05-15-21-02 підготовлено доручення першого заступника ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_4 про призначення службового розслідування відносно старшого оперуповноваженого відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області майора податкової міліції ОСОБА_1.
Посадовими особами Головного управління ДФС у Донецькій області за результатами проведеного службового розслідування стосовно старшого оперуповноваженого відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області майора податкової міліції ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, з метою зясування причин відсутності на робочому місці з 28 квітня 2017 року, складено висновок службового розслідування стосовно старшого оперуповноваженого відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м. Краматорську ГУДФС у Донецькій області майора податкової міліції ОСОБА_1, який затверджено в.о начальника Головного управління ДФС у Донецькій області ОСОБА_4 03 липня 2017 року за № 309/05-99-04-02-35 (т. 1, а.с. 106-109).
У ході службового розслідування встановлено, що 26 травня 2017 року першим заступником начальника ДПІ у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області ОСОБА_3М на імя начальника Головного управління ДФС у Донецькій області ОСОБА_5 було підготовлено лист № 5743/7/05-15-21-02 (вхідний Головного управління ДФС у Донецькій області від 31.05.2017 №4408/7), в якому повідомлялось про те, що 28 квітня 2017 року старший оперуповноважений ОСОБА_6 не прибув на місце роботи до ДПІ у м. Краматорську за адресою Донецька область, м. Краматорськ, бул. Машинобудівників, 22, у звязку з чим він не виконує свої посадові обовязки. Про причини відсутності на робочому місці керівництво ДПІ у м. Краматорську повідомлено не було.
По факту відсутності на робочому місці ОСОБА_6 складено відповідні акти. З метою встановлення причини відсутності співробітниками оперативного управління ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_7 та ОСОБА_8 було здійснено виїзд за адресою мешкання ОСОБА_6, проведена бесіда з їх родичами та сусідами, в результаті чого встановлено, що ОСОБА_6 не перебував за місцем постійного проживання, місце перебування на той час родичам невідоме.
Крім того, начальником відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області майором податкової міліції ОСОБА_9 в період з 28 квітня 2017 року по 23 травня 2017 року неодноразово були здійснені спроби встановити з підлеглим ОСОБА_6 телефонний зв'язок, але вказаний телефонний номер був не активним. Тобто керівництву відділу неможливо було зясувати причину неявки підлеглого на робоче місце.
Також, ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області надані завірені копії табелів робочого часу оперативного управління ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області за квітень-травень 2017 року, в яких зазначено, що ОСОБА_6 був відсутній з незясованих причин на своєму робочому місці з 28 квітня 2017 року.
З метою встановлення обставин відсутності на робочому місці ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області на адресу мешкання ОСОБА_6 були спрямовані листи з проханням повідомити письмово про причини відсутності на робочому місці або зявитися для надання пояснень за місцем проходження служби за адресою Донецька область, м. Краматорськ, бул. Машинобудівників, 22. Від ОСОБА_6 отримані відповіді, в яких він зазначає, що знаходиться на лікарняному. З приводу пояснень зазначає, що вони будуть надані після виходу з лікарняного.
Крім того, Головним управлінням ДФС у Донецькій області спрямовані листи на адресу місця проживання ОСОБА_6, в яких повідомлено про проведення стосовно нього службового розслідування та наголошено на необхідність надання письмових пояснень з приводу відсутності на робочому місці або зявитись для надання пояснень за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул.130-ї Таганрозької дивізії, 114. На даний час відповіді від ОСОБА_6 не отримані.
У звязку з проведенням службового розслідування відносно ОСОБА_10 та ОСОБА_6 Головним управлінням ДФС у Донецькій області підготовлені та направлені листи від 26.06.2017 до Департаментів охорони здоровя ОДА областей: Донецької, Дніпропетровської, Харківської, Львівської, Одеської, Луганської, Запорізької, Київської, Вінницької, Полтавської, Івано-Франківської, Хмельницької, Закарпатської, Житомирської, Черкаської, Рівенської, Миколаївської, Сумської, Тернопільської, Херсонської, Чернігівської, Волинської, Кіровоградської, Чернівецької, щодо надання інформації про звернення за медичною допомогою до лікувальних закладів та знаходженням на листках непрацездатності вищевказаних працівників.
Станом на дату складання висновку отримана лише відповідь від Селидівської центральної міської лікарні Донецької області про те, що ОСОБА_6 знаходився на амбулаторному лікуванні в період з 29 червня 2017 року по 12 травня 2017 року по листку непрацездатності, який на даний час до ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області ненаданий.
Під час службового розслідування по суті розгляду було отримано та долучено до службового розслідування рапорт старшого оперуповповаженого з ОВС ВОЗ УВБ ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_11 на імя начальника УВБ ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_12, в якому зазначено, що здійснено виїзд за ою мешкання ОСОБА_6 Також проведена бесіда з дружиною ОСОБА_6, яка пояснила, що її чоловік з по теперішній час знаходиться на лікарняному. Надати будь які пояснення щодо місця фактичного перебування чи контактні телефони чоловіка відмовилась.
Таким чином, в результаті проведеного службового розслідування було встановлена відсутність на службі без поважних причин старшого оперуповноваженого відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області старшого оперуповноваженого відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м, Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області майора податкової міліції ОСОБА_6 з 28 червня 2017 року по цей час, що є грубим порушенням дисципліни, Присяги працівника податкової міліції, вимог статті 7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22 лютого 2006 р. № 3460-IV, регламенту Державної податкової інспекції у м. Краматоську Головного управління ДФС у Донецькій області.
Відповідно до встановлених обставин за результатами проведеного службового розслідування комісія прийшла до висновку про закінчення службового розслідування відносно старшого оперуповноваженого відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області майора податкової міліції ОСОБА_6
Згідно п. 2 зазначеного висновку за встановлене порушення дисципліни, Присяги працівника податкової міліції, вимог ст. 7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22 лютого 2006 року № 3460-IV, на підставі п. 8 ст. 12 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, виражене у неприбутті на місце служби 28 квітня 2017 року з незясованих причин та відсутністю на робочому місці по цей час, старший оперуповноважений відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області майор податкової міліції ОСОБА_6 притягнутий до дисциплінарної відповідальності.
Наказом Головного управління ДФС у Донецькій області від 05 липня 2017 року № 260-о «По особовому складу», зокрема, майора податкової міліції ОСОБА_1 звільнено за п.п. «є» п. 64 (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справа, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України РСР від 29 липня 1991 року № 114 з посади старшого оперуповноважного відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м. Краматоську Головного управління ДФС у Донецькій області з 05 липня 2017 року. Невикористана відпустка за 2015 рік 23 доби, за 2016 рік 10 діб, за 2017 рік 20 діб (т.1, а.с. 64-65).
З матеріалів справи вбачається, що на адресу позивача був направлений лист Головного управління ДФС у Донецькій області № 11922/10/05-99-04-02-33 від 05 липня 2017 року, відповідно до якого позивача повідомлено про звільнення та необхідність прибуття до відділу проходження служби у податковій міліції управління по роботі з персоналом Головного управління ДФС у Донецькій області для ознайомлення з висновками службового розслідування, наказом про звільнення, внесення запису до трудової книжки та повернення службового посвідчення, виданого ГУ ДФС у Донецькій області (т. 1, а.с. 18).
Позивачем, на адресу Головного управління ДФС у Донецькій області був спрямований лист про неможливість прибуття до управління по роботі з персоналом Головного управління ДФС у Донецькій області, в звязку з перебуванням на лікарняному.
Не погодившись з наказом Головного управління ДФС у Донецькій області від 05 липня 2017 року № 260-о «По особовому складу», позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до статті 48 Податкового кодексу України (далі по тексту ПК України) податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Завданнями податкової міліції є: запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у сфері оподаткування та бюджетній сфері, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування та бюджетній сфері; запобігання і протидія корупції у контролюючих органах та виявлення її фактів; забезпечення безпеки діяльності працівників контролюючих органів, захисту їх від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків.
Згідно ст. 352 ПК України визначено, що на службу до податкової міліції приймаються на контрактній основі громадяни України, які мають відповідну освіту, здатні за своїми особистими, діловими, моральними якостями та станом здоров'я виконувати обов'язки відповідно до покладених на податкову міліцію завдань.
Приписами п. 353.1 статті 353 ПК України передбачено, що особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Аналогічні приписи містяться в п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 1998 року № 1716 «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їх вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги».
Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ затверджено постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114 (далі по тексту - Положення № 114).
Відповідно до пункту 64 Положення № 114 особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік): а) за віком - при досягненні віку, встановленого для них пунктом 7 цього Положення. Крім того, за віком можуть бути звільнені особи середнього начальницького складу, які мають вислугу 20 і більше років (у пільговому обчисленні), і яким до досягнення встановленого віку перебування на службі залишилося 3 роки і менше, а за їх бажанням при досягненні цього віку - незалежно від наявності вислуги років; б) через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби в мирний час (у військовий час - обмежено придатними 2-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії; в) через обмежений стан здоров'я - у разі визнання їх придатними до військової служби поза строєм у мирний час (у військовий час обмежено придатними 1-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії при неможливості використання їх на службі у зв'язку з відсутністю відповідних вакантних посад; г) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі; д) через службову невідповідність; є) за порушення дисципліни; ж) за власним бажанням - при наявності поважних причин, що перешкоджають виконанню службових обов'язків; з) у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади, установи, організації; и) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України; і) у зв'язку з непроходженням випробування в період іспитового строку; ї) у зв'язку з прямим підпорядкуванням близькій особі; й) у разі набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права обіймати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, чи кримінального правопорушення.
Закон України «Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України» від 22 лютого 2006 року № 3460-IV (далі по тексту Дисциплінарний статут ОВС) визначає сутність службової дисципліни, обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (далі - особи рядового і начальницького складу) стосовно її дотримання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень.
Відповідно до ст. 1 Дисциплінарного статуту ОВС службова дисципліна - дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.
Службова дисципліна в органах внутрішніх справ досягається: створенням належних умов проходження служби особами рядового і начальницького складу; набуттям високого рівня професіоналізму; забезпеченням гласності та об'єктивності під час проведення оцінки результатів службової діяльності; дотриманням законності і статутного порядку; повсякденною вимогливістю начальників до підлеглих, постійною турботою про них, виявленням поваги до їх особистої гідності; вихованням в осіб рядового і начальницького складу високих моральних і ділових якостей; забезпеченням соціальної справедливості та високого рівня соціально-правового захисту; умілим поєднанням і правильним застосуванням заходів переконання, примусу, дисциплінарного та громадського впливу; належним виконанням умов контракту про проходження служби.
Згідно ст. 2 Дисциплінарного статуту ОВС дисциплінарний проступок - невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни.
Приписами ч. 1 ст. 5 Дисциплінарного статуту ОВС визначено, що за вчинення дисциплінарних проступків особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.
Статтею 7 Дисциплінарного статуту ОВС передбачено, що службова дисципліна базується на високій свідомості та зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу: дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників; захищати і охороняти від протиправних посягань життя, здоров'я, права та свободи громадян, власність, довкілля, інтереси суспільства і держави; поважати людську гідність, виявляти турботу про громадян і бути готовим у будь-який час надати їм допомогу; дотримуватися норм професійної та службової етики; берегти державну таємницю; у службовій діяльності бути чесною, об'єктивною і незалежною від будь-якого впливу громадян, їх об'єднань та інших юридичних осіб; стійко переносити всі труднощі та обмеження, пов'язані зі службою; постійно підвищувати свій професійний та культурний рівень; сприяти начальникам у зміцненні службової дисципліни, забезпеченні законності та статутного порядку; виявляти повагу до колег по службі та інших громадян, бути ввічливим, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету; з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час, бути прикладом у дотриманні громадського порядку, припиняти протиправні дії осіб, які їх учиняють; берегти та підтримувати в належному стані передані їй в користування вогнепальну зброю, спеціальні засоби, майно і техніку.
У разі виявлення порушень законодавства, зловживань чи інших правопорушень у службовій діяльності особа рядового або начальницького складу повинна вжити заходів щодо припинення цих порушень та доповісти про це безпосередньому або старшому прямому начальникові.
Відповідно до ст. 12 Дисциплінарного статуту ОВС службова дисципліна базується на високій свідомості та зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу: дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників; захищати і охороняти від протиправних посягань життя, здоров'я, права та свободи громадян, власність, довкілля, інтереси суспільства і держави; поважати людську гідність, виявляти турботу про громадян і бути готовим у будь-який час надати їм допомогу; дотримуватися норм професійної та службової етики; берегти державну таємницю; у службовій діяльності бути чесною, об'єктивною і незалежною від будь-якого впливу громадян, їх об'єднань та інших юридичних осіб; стійко переносити всі труднощі та обмеження, пов'язані зі службою; постійно підвищувати свій професійний та культурний рівень; сприяти начальникам у зміцненні службової дисципліни, забезпеченні законності та статутного порядку; виявляти повагу до колег по службі та інших громадян, бути ввічливим, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету; з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час, бути прикладом у дотриманні громадського порядку, припиняти протиправні дії осіб, які їх учиняють; берегти та підтримувати в належному стані передані їй в користування вогнепальну зброю, спеціальні засоби, майно і техніку.
Судом встановлено, що посадовими особами Головного управління ДФС у Донецькій області проведено службове розслідування стосовно старшого оперуповноваженого відділу оперативно супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області майора податкової міліції ОСОБА_1 з метою зясування причин відсутності його на робочому місці 28 квітня 2017 року.
За результатами перевірки складено висновок № 309/05-99-04-02-35 службового розслідування стосовно старшого оперуповноваженого відділу оперативно супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області майора податкової міліції ОСОБА_1, затвердженого 03 липня 2017 року в.о начальника Головного управління ДФС у Донецькій області ОСОБА_4 (т. 1, а.с. 106-109).
З висновку вбачається, що за порушення дисципліни, Присяги працівника податкової міліції, вимог ст. 7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22.02.2006 року № 3460-IV, на підставі п. 8 ст. 12 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, виражене у неприбутті на місце служби 28 квітня 2017 року з незясованих причин та відсутністю на робочому місці по цей час, старшого оперуповноваженого відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області майор податкової міліції ОСОБА_6 притягнено до дисциплінарної відповідальності.
В звязку з відсутністю позивача на службі з 28 квітня 2017 року по час складання висновку з належних причин, Головним управлінням ДФС у Донецькій області прийнято наказ від 05 липня 2017 року № 260-о «По особовому складу» про звільнення за п.п. «є» п. 64 (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ майора податкової міліції ОСОБА_1 з посади старшого оперуповноваженого відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області (т. 1, а.с. 64-65).
Судом з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 з 29 квітня 2017 року по 12 травня 2017 року, з 15 травня 2017 року по 22 травня 2017 року, з 23 травня 2017 року по 16 червня 2017 року, з 19 червня 2017 року по 03 липня 2017 року, з 04 липня 2017 року по 17 липня 2017 року перебував на лікарняному, що підтверджується наданими до суду листками непрацездатності серії АДГ № 144440, серії АГТ № 448930, довідкою непрацездатності № 54, № 12, № 14 (т. 2, а.с. 27-29).
Суд зазначає, що вищезазначені листки непрацездатності та довідки непрацездатності були спрямовані позивачем до ДПІ у м. Краматорськ для нарахування та оплати лікарняного згідно чинного законодавства, однак повернуті позивачу для усунення недоліків. Листом від 23 серпня 2017 року позивачем на адресу ДПІ у м. Краматорську були повторно направлені листки непрацездатності та довідки непрацездатності для нарахування та оплати лікарняних, які були прийняті та був здійснений розрахунок.
Позивач у судовому засіданні зазначив, що 27 квітня 2017 року перебуваючи на службі почав себе погано почувати, про що повідомив свого безпосереднього керівника, начальника відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперуповноваженого управління ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_9, а також повідомляв про можливий вихід на лікарняний.
З матеріалів справи вбачається, що за фактом відсутності позивача на службі у період з 28 квітня 2017 року по 03 липня 2017 року першим заступником начальника ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_13 складені акти про відсутність ОСОБА_1 на робочому місці (т. 1, а.с. 95-100, 145-186).
Відповідно до наданих до суду копії табелів робочого часу оперативного управління ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області за квітень травень 2017 року вбачається, що ОСОБА_1 був відсутній з незясованих причин на своєму робочому місці з 28 квітня 2017 року (т. 1, а.с 44-59).
Крім того, з метою встановлення обставин відсутності на робочому місці ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області на адресу мешкання ОСОБА_1 було спрямовано лист № 5632/05-15-21-04 від 23 травня 2017 року з проханням повідомити письмово про причини відсутності на робочому місці або зявитися для надання пояснень за місцем проходження служби (т. 1, а.с. 78).
Позивачем на адресу першого заступника начальника ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області спрямовано лист, відповідно до якого позивач зазначав, що з 27 квітня 2017 року по теперішній час перебуває на лікарняному, по закінченню лікування будуть надані підтверджуючі документи (т.1, а.с. 79).
Також, з метою зясування причин відсутності позивача на службі під час службового розслідування було проведено бесіду з дружиною ОСОБА_1, яка пояснила, що її чоловік з 27 квітня 2017 року по теперішній час знаходиться на лікарняному, однак надати будь які пояснення щодо місця фактичного перебування чи контактні телефони чоловіка відмовилась, про що старшим оперуповноваженим з ОВС ВОЗ УВБ ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_11 на імя начальника УВБ ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_12 складено рапорт.
У судовому засіданні у якості свідків було допитано начальник відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області ОСОБА_9, старшого оперуповноваженого відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області ОСОБА_8 та першого заступника начальника ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_14, які зазначили, що позивач не повідомляв їх про вихід на лікарняний.
Також, у якості свідка була допита дружина позивача ОСОБА_15, яка зазначила, про те, що вона надавала пояснення працівникам, які приїжджали за місцем проживання, стосовно того, що її чоловік перебуває на лікарняному.
Відповідно, до наданих суду листків непрацездатності серії АДГ № 144440, серії АГТ № 448930 та довідок непрацездатності № 54, № 12, № 14 вбачається , що ОСОБА_1 перебував на лікарняному з 29 квітня 2017 року по 12 травня 2017 року, з 15 травня 2017 року по 22 травня 2017 року, з 23 травня 2017 року по 16 червня 2017 року, з 19 червня 2017 року по 03 липня 2017 року, з 04 липня 2017 року по 17 липня 2017 року.
Судом встановлено, що з 29 квітня 2017 року по 17 липня 2017 року ОСОБА_1 знаходився на лікарняному, що підтверджується матеріалами справи.
Отже, на момент звільнення майора податкової міліції ОСОБА_1 з посади старшого оперуповноваженого відділу оперативного супровадження адміністрування ПДВ оперативного управління ДПІ у м. Краматорську Головного управління ДІС у Донецькій області 05 липня 2017 року, за порушення дисципліни та винесенням відповідного наказу, ОСОБА_1 перебував на лікарняному.
Суд зазначає, що ч. 3 ст. 40 Кодексу законів про працю України визначено, що не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктом 5 цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці. Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.
Пунктом 17 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року № 9 Про практику розгляду судами трудових спорів визначено правила про недопустимість звільнення працівника в період тимчасової непрацездатності, а також у період перебування у відпустці (ч.3 ст.40 КЗпП), що стосуються як передбачених статтями 40, 41(1) КЗпП, так й інших випадків, коли розірвання трудового договору відповідно до чинного законодавства провадиться з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. При цьому маються на увазі щорічні, а також інші відпустки, що надаються працівникам як із збереженням, так і без збереження заробітку.
Однак, суд вважає, за доцільне зазначити, що погоджується з доводами відповідача стосовно відсутності позивача на службі без законних підстав 28 квітня 2017 року та 13 травня 2017 року, з огляду на наступне.
Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач фактично був відсутній на службі 28 квітня 2017 року, однак з наданого до суду листка непрацездатності серії АДГ № 144440 вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на лікарняному з 29 квітня 2017 року. Крім того, згідно зазначеного листа непрацездатності позивача було зобовязано приступити до роботи 13 травня 2017 року. Відповідно до листка непрацездатності серії АГТ № 448930 позивач з 15 травня 2017 року перебуває на лікарняному.
Суд звертає увагу, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 року № 850-р «Про перенесення робочих днів у 2017 року» 13 травня 2017 року визначено робочим днем, в звязку з чим позивач повинен був приступити до виконання своїх службових обовязків.
З огляду на вищевикладене, позивачем не надано суду належних доказів, які б підтверджували законність підстав відсутності на службі 28 квітня 2017 року та 13 травня 2017 року.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до довідки непрацездатності № 14 вбачається, що ОСОБА_1 перебував на лікарняному з 04 липня 2017 року по 17 липня 2017 року, та відповідно з 18 липня 2017 року позивач повинен був приступити до роботи, однак у зазначений у лікарняному листі строк позивач на роботу не зявився.
Отже, суд погоджується з висновком службового розслідування, відповідно до якого встановлено, що позивач без поважних причин не перебував на роботі 28 квітня 2017 року, 13 травня 2017 року, однак зазначає, що наказ відповідача про звільнення ОСОБА_1, винесений 05 липня 2017 року є протиправним, оскільки на момент прийняття оскаржуваного наказу про звільнення позивач перебував на лікарняному.
В звязку з чим, суд зазначає, що відповідач протиправно звільнив ОСОБА_1 зі служби в органах податкової міліції Головного управління ДФС у Донецькій області на підставі п.п. «є» п. 64 (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.
З огляду на вищевикладене суд приходить висновку, що наказ Головного управління ДФС у Донецькій області № 260-0 від 05 липня 2017 року «По особовому складу», яким звільнено з посади старшого оперуповноваженого відділу оперативного управління ДПІ у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області за п.п. «є» п. 64 (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ майора податкової міліції ОСОБА_1 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги позивача про поновлення ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого відділу оперативного управління ДПІ у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області, суд зазначає.
Відповідно до частини 1, 2 статті 235 Кодексу законів про працю України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у звязку з повідомленням про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Суд зазначає, що вирішення питання щодо звільнення особи має передувати вирішенню питання щодо працевлаштування цієї особи роботодавцем.
Про обов'язок працевлаштування працівника саме роботодавцем, свідчать і роз'яснення Пленуму Верховного Суду України, які викладені в п. 9 Постанови Верховного Суду України № 9 від 06 листопада 1992 року, із змінами та доповненнями, «Про практику розгляду судами трудових спорів».
В зв'язку з тим, що наказ Головного управління ДФС у Донецькій області № 260-0 від 05 липня 2017 року «По особовому складу», яким звільнено з посади старшого оперуповноваженого відділу оперативного управління ДПІ у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області за п.п. «є» п. 64 (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ майора податкової міліції ОСОБА_1 визнано протиправним та скасуванню, суд приходить висновку, про необхідність поновлення ОСОБА_1 на посаді посади старшого оперуповноваженого відділу оперативного управління ДПІ у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області з 06 липня 2017 року.
Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про стягнення на його користь з дня звільнення 05 липня 2017 року по теперішній час середній заробіток за весь час вимушеного прогулу, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Кодексу законів про працю України вказаний Кодекс регулює трудові відносини всіх працівників, сприяючи зростанню продуктивності праці, поліпшенню якості роботи, підвищенню ефективності суспільного виробництва і піднесенню на цій основі матеріального і культурного рівня життя трудящих, зміцненню трудової дисципліни і поступовому перетворенню праці на благо суспільства в першу життєву потребу кожної працездатної людини.
Статтею 2-1 Кодексу законів про працю України визначено, що Україна забезпечує рівність трудових прав усіх громадян незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної приналежності, статі, мови, політичних поглядів, релігійних переконань, роду і характеру занять, місця проживання та інших обставин.
Відповідно до частини 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Частиною 2 статті 235 Кодексу законів про працю України передбачено, що при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Згідно абз. 1, 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженому постановою Кабінету міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100 (далі Порядок № 100), обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.
Частиною 8 цього Порядку встановлено, що нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
У разі коли середня місячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат і допомоги, вона обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати, розрахованої згідно з абзацом першим цього пункту, на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді.
Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства.
Суд зазначає, що відповідно до положень Порядку обчислення середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Відповідно до довідки від 27 вересня 2017 року № 7930/10/05-15-05-013 щодо нарахованої та виплаченої заробітної плати ОСОБА_1 за період з січня 2017 року по липень 2017 року, що останніми 2 календарними місяцями, які передували звільненню є травень та червень 2017 року. Однак, з зазначеної довідки вбачається, що у квітні, травні та червні 2017 року позивач перебував на лікарняному, а відповідно з наданої довідки не можливо встановити, чи нараховувались за відповідний період позивачу лікарняні.
Тому, на думку суду, є доцільним вважати останніми двома повними місяцями служби позивача: лютий та березень 2017 року.
Так, з наданої до суду довідки від 27 вересня 2017 року № 7930/10/05-15-05- вбачається, що в лютому 201 7 року ОСОБА_1 нараховано грошове забезпечення у розмірі 4892 грн., у березні 2017 року 5763,75 грн. (т.1, а.с. 97).
Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 05 серпня 2016 року № 11535/0/14-16/13 «Про розрахунок норми тривалості робочого часу на 2017 рік» кількість робочих днів у лютому 2017 року становить 20 дні, у березні 2017 року 22 дні.
Так, середньоденна заробітна плата складає: 4892 грн. (лютий 2017 року ) + 5763,75 грн. (березень 2017 року) : 42 робочі дні за два місяці (20 робочі дні у лютому 2017 року та 22 робочі дні у березні 2017 року) = 253,71 грн.
Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 05 серпня 2016 року № 11535/0/14-16/13 «Про розрахунок норми тривалості робочого часу на 2017 рік» кількість робочих днів в період з 06 липня 2017 року по день фактичного поновлення на посаді (04 жовтня 2017 року) становить 64 дні.
Таким чином, сума середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 06 липня 2017 року по 04 жовтня 2017 року, що підлягає стягненню на користь позивача, становить 253,71 грн. (середньоденна заробітна плата) * 64 дні = 16237,44 грн.
Так, середньомісячна заробітна плата складає: 253,71 грн. (середньоденна заробітна плата) * 20 днів (лютий 2017 року)+ 22 дні (березень 2017 року): 2 = 5327,91 грн.
З огляду на вищевикладене суд приходить висновку про задоволення позовних вимог в частині стягнення середнього заробітної плати за час вимушеного прогулу за період з 06 липня 2017 року по 04 жовтня 2017 року в сумі 16237,44 грн. з відрахуванням податків, зборів, обовязкових платежів.
Щодо позовних вимог позивача про стягнення з Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь ОСОБА_1 кошти щодо відшкодування моральної (не майнової) шкоди в розмірі 10000 грн., суд зазначає.
Вирішуючи питання про стягнення моральної шкоди, суд керується статтею 237-1 Кодексу законів про працю України, відповідно до якої відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
При цьому, зазначена норма сформульована так, що відшкодувати моральну шкоду, заподіяну працівникові роботодавцем, можна тільки за наявності трьох життєвих обставин: моральних страждань; втрати нормальних життєвих зв'язків; необхідності додаткових зусиль для організації свого життя.
Оскільки під час провадження у даній справі позивач не пояснив з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір моральної шкоди, та якими доказами це підтверджується, не надав належних доказів щодо втрати ним нормальних життєвих звязків та необхідності додаткових зусиль для організації його життя в задоволенні позову в частині стягнення на користь ОСОБА_1 10000 грн. в якості моральної шкоди слід відмовити.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частин 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до пунктів 2, 3 частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць та про поновлення на посаді у відносинах публічної служби. Отже, постанову суду в частині поновлення позивача на посаді та стягнення з відповідача на користь позивача грошового забезпечення за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць слід звернути до негайного виконання.
З огляду на вищевикладене суд приходить висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 с. Зоряне до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання звільнення ОСОБА_1 зі служби в органах податкової міліції Головного управління ДФС у Донецькій області на підставі п.п. «є» п. 64 Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України протиправним, скасування наказу Головного управління ДФС у Донецькій області № 260-0 від 05 липня 2017 року по особовому складу «Про звільнення ОСОБА_1 з органів податкової міліції 05 липня 2017 року за п.п. «є» п. 64 (за порушення дисципліни)», поновлення ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого відділу супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, стягнення з Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь ОСОБА_1 кошти щодо відшкодування моральної (не майнової) шкоди в розмірі 10000 грн., стягнення з Головного управління ДФС у Донецькій області на користь ОСОБА_1 з дня звільнення 05 липня 2017 року по теперішній час середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.
Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 с. Зоряне до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання звільнення ОСОБА_1 зі служби в органах податкової міліції Головного управління ДФС у Донецькій області на підставі п.п. є п. 64 Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України протиправним, скасування наказу Головного управління ДФС у Донецькій області № 260-0 від 05 липня 2017 року по особовому складу Про звільнення ОСОБА_1 з органів податкової міліції 05 липня 2017 року за п.п. є п. 64 (за порушення дисципліни), поновлення ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого відділу супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, стягнення з Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь ОСОБА_1 кошти щодо відшкодування моральної (не майнової) шкоди в розмірі 10000 грн., стягнення з Головного управління ДФС у Донецькій області на користь ОСОБА_1 з дня звільнення 05 липня 2017 року по теперішній час середній заробіток за весь час вимушеного прогулу задовольнити частково.
Визнати звільнення ОСОБА_1 зі служби в органах податкової міліції Головного управління ДФС у Донецькій області на підставі п.п. є п. 64 Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України протиправним.
Скасувати наказ Головного управління ДФС у Донецькій області № 260-0 від 05 липня 2017 року По особовому складу в частині звільнення з посади старшого оперуповноваженого відділу оперативного управління ДПІ у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області за п.п. є п. 64 (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ майора податкової міліції ОСОБА_1.
Поновити майора податкової міліції ОСОБА_1 на посади старшого оперуповноваженого відділу оперативного управління ДПІ у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області з 06 липня 2017 року.
Стягнути з Головного управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028, юридична адреса: 87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької Дивізії, буд. 114) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса реєстрації: 85621, Донецька область, Мар'їнський район, с. Зоряне, вул. Грушова, буд. 5) середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 06 липня 2017 року по 04 жовтня 2017 року в сумі 16237 (шістнадцять тисяч двісті тридцять сім) гривень 44 копійки (з відрахуванням податків, зборів, обовязкових платежів).
В решті позовних вимог відмовити.
Постанову в частині поновлення на посаді та стягнення середньої заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць в розмірі 5327,91 грн. звернути до негайного виконання.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 04 жовтня 2017 року в присутності позивача та представника відповідача.
Повний текст постанови буде складено та підписано 10 жовтня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Олішевська B.В.