
621/1959/16-ц
2/621/114/17
РІШЕННЯ
іменем України
02 жовтня 2017 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Овдієнка В.В.
з участю: секретарів Єрмоленко О.О., Лацько А.С.
прокурора Юр'єва І.Д.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовною заявою заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області ОСОБА_3, в інтересах Зміївської міської ради Харківської області, до ОСОБА_4 про внесення змін до договору оренди землі,
у с т а н о в и в:
29.09.2016 року заступник керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області ОСОБА_3 звернулася до суду з позовною заявою, а 20.01.2017 року, 16.03.2017 року із заявами про уточнення позовних вимог, в інтересах Зміївської міської ради Харківської області, до ОСОБА_4 з наступними вимогами: внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 26.10.2006 року, зареєстрованого у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель від 26.10.2006 року №040669100032, виклавши п.п. 5 та 9 договору в наступній редакції: "п. 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 158669 грн. 84 коп."; "п. 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Зміївської міської ради у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі за 1 рік".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням XXVII сесії Зміївської міської ради IV скликання від 24.11.2005 року затверджено проект землеустрою щодо відведення та надання в оренду ОСОБА_4 земельної ділянки для обслуговування нежитлових приміщень загальною площею 0,03116 га по провулку Залізничний, 7-А, в м. Зміїв, із земель запасу громадської та житлової забудови строком до 26.10.2056 для ведення комерційної діяльності (обслуговування нежитлових приміщень), у тому числі: 0,02436 га під капітальними спорудами; 0,00206 га вільна територія.
На підставі вказаного рішення, 26.10.2006 року між Зміївською міською радою та ОСОБА_4 укладено договір оренди землі, який 26.10.2006 року зареєстровано Зміївським районним відділом Харківської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель за №040669100032.
Згідно п. 9 вказаного договору орендна плата вноситься орендарем у грошовому вигляді на рахунок ради в розмірі 311 грн. 60 коп. за 0,03116 га за рік.
Згідно зі ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначення її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
На підставі п. 13 вищевказаного договору оренди землі розмір орендної плати переглядається, у тому числі "в інших випадках, передбачених законом".
Відповідно до пункту 289.1. ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативно грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 15 цього Закону передбачено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативно грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 18 Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Рішенням Зміївської міської ради від 13.12.2011 №14 затверджено Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі на території Зміївської міської ради (зі змінами відповідно рішення Зміївської міськради №8-V від 05.02.2016).
Вказане рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативно-грошова оцінка земель міста Зміїв застосовується з моменту затвердження.
Згідно п. 3 рішення Зміївської міської ради від 13.12.2011 №14 "Про затвердження Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі на території Зміївської міської ради" виконавчий комітет Зміївської міської ради зобовязано привести у відповідність до цього Положення діючі договори оренди земельних ділянок.
Згідно п. 3.1 вказаного Положення розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди земельної ділянки, враховуючи вимоги чинного законодавства, цього Положення та зазначається у договорі оренди земельної ділянки.
Згідно п. 2.4 вказаного Положення розмір річної орендної плати встановлюється на рівні 12% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки для магазинів, барів, ресторанів, кафе, літніх майданчиків.
Встановлено, що фактично на орендованій земельній ділянці знаходиться та діє кафе «Е-віта». Про даний торгівельний комплекс також згадується у п. 2 вищевказаного рішення XXVII сесії Зміївської міської ради IV скликання від 24.11.2005 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання в оренду ОСОБА_4 земельної ділянки.
Всі вищевказані рішення Зміївської міської ради є чинними.
Згідно зі ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом є обовязковими до виконання на відповідній території.
Враховуючи викладене, зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою для внесення змін до договору оренди землі.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
На підставі вищевказаних рішень та з урахуванням, вищевказаних вимог діючого законодавства Зміївською міською радою: виконано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності станом на 01.01.2013 № 390/16, який становить 12% від її нормативної грошової оцінки і складає 22453,52 грн. (двадцять дві тисячі чотириста пятдесят три гривні 52 копійки), або в місяць 1871,12 грн.; одержано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Зміївська міська рада керуючись ст. ст. 639, 654 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 14, 30 Закону України «Про оренду землі», п. 36 Постанови КМУ від 03.03.2004 №220 «Про затвердження Типового договору оренди землі» підготувала проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 26.10.2006, який вручено безпосередньо ОСОБА_4, про що свідчить підпис останньої, зроблений 22.08.2011 у «Списку фізичних та юридичних осіб, які отримали повідомлення про необхідність укладення додаткових угод до існуючих договорів оренди стосовно орендної плати».
Вказані законні вимоги Зміївської міської ради відповідачем було проігноровано, на пропозицію Зміївської міської ради відповіді або будь-якої інформації на цей час не направлено.
Одночасно зазначено, що Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року N 15-рп/2002(справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2ст. 124 Конституції Українистосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Передбаченестаттею 188 Господарського кодексу Українинадсилання іншій стороні пропозиції про розірвання договору в разі виникнення необхідності є правом, а не обов'язком особи, яка використовує його добровільно, виходячи з власних інтересів, та може звернутися за захистом свого порушеного права шляхом подання позову про розірвання договору.
На сьогоднішній день, розмір орендної плати за землю, яку сплачує відповідач за вищезазначеним договором, не відповідає положенням пункту 289.1. ст. 289 Податкового кодексу України та вищевказаним рішенням Зміївської міської ради в частині розміру орендної плати (менше мінімально встановленого законом розміру 3% від нормативно грошової оцінки).
Ухилення Орендаря від підписання додаткової угоди до договору оренди землі завдає значних збитків територіальної громаді міста Зміїв у вигляді неодержаного доходу за користування земельною ділянкою комунальної власності.
Для проведення розміру орендної плати у відповідність з вимогами діючого законодавства в укладений між позивачем та відповідачем договір оренди землі повинні бути внесені відповідні зміни стосовно розміру орендної плати та вартості нормативної грошової оцінки земельної ділянки шляхом укладання додаткової угоди до договору оренди землі.
Згідно із п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» (із змінами) у разі припинення уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Так, за результатами розгляду аналогічних справ судовими органами прийняті рішення на користь органів місцевого самоврядування у таких справах: Постанова Вищого господарського суду України від 13.03.2012 у справі № 60/287-10; Постанова Вищого господарського суду України від 03.07.2014 у справі № 922/533/14; Постанова Вищого господарського суду України від 16.03.2016 у справі № 922/3068/16.
Згідно з ст. 45 ЦПК України з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою (заявою), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві (заяві) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Враховуючи важливість даного питання стосовно наповнення дохідної частини місцевого бюджету Чугуївська місцева прокуратура відповідно до ст. 23 «Про прокуратуру» вживає заходи представницького характеру, шляхом звернення до суду з позовною заявою.
Тобто, в даному випадку підставою для представництва є порушення інтересів держави, оскільки, у звязку із невідповідністю розміру орендної плати вимогам чинного податкового законодавства, місцевий бюджет недоотримує значну суму коштів.
Крім того, з часу отримання ОСОБА_4 проекту додаткової угоди Зміївською міською радою питання щодо внесення змін до договору оренди землі в судому порядку не ініційовано, що свідчить про бездіяльність вказаного органу.
Платником судового збору, відповідно до ст. 2 Закону України «Про судовий збір» є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Відповідно до платіжного доручення №2028 від 27.09.2016 судовий збір за подання даного позову у розмірі 1378,00 грн. сплачено прокуратурою Харківської області.
Прокурор Юр'єва І.Д. та представник Зміївської міської ради Харківської області ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримали позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача адвокат ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснила, що між Зміївською міською радою та ОСОБА_4 26 жовтня 2006 року був укладений договір оренди земельної ділянки для обслуговування нежитлового приміщення, яка знаходиться в м. Змієві, провулок Залізничний, №7а, площею 0,3116 га. Договір був укладений між сторонами на строк 50 років.
Відповідно до п. 11 договору, обчислення орендної плати здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Пунктом 13 цього договору встановлено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
У позовній заяві зазначено, що розмір орендної плати має бути змінений з підстав зазначених в п. 13 договору оренди землі - "В інших випадках, передбачених законом", а саме з підстав визначених в п. 281.1 ст. 289 Податкового кодексу України, в якому встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Натомість Податковий кодекс України вступив в силу з 01.01.2011 року, зворотної сили в часі не має, а тому його положення не відносяться до договорів, укладених до набрання Податковим кодексом чинності, в тому числі до договору оренди земельної ділянки, укладеного між сторонами 26.10.2006 року.
Відповідно до частини 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У своєму Рішенні від 09.02.1999 р № 1-рп / 99 Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватися на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб.
Однак надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Прикінцеві та / або перехідні положення Податкового Кодексу України не містять норм, які надавали б йому зворотної сили. Також цей нормативний акт не містить перехідних положень, які визначали б порядок нарахування і сплати податків, що підлягали нарахуванню та сплати до набрання чинності Податкового Кодексу України.
Отже, виходячи зі змісту частини першої статті 58 Конституції України та з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 р №1-рп / 99, Податковий Кодекс України не може застосовуватися до відносин, які виникли між сторонами до набрання ним чинності.
Крім того, представник відповідача адвокат ОСОБА_2 заявила клопотання про застосування до позовних вимог наслідків пропуску строку позовної давності.
В обґрунтування клопотання вказала, що Зміївська міська рада Зміївського району Харківської області прийняла рішення №14 «Про затвердження Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі на території Зміївської міської ради» 13.12.2011 року.
Згідно з п. 3 цього рішення виконавчий комітет Зміївської міської ради зобов'язано привести у відповідність до цього Положення чинні договори оренди земельних ділянок.
Як вбачається з матеріалів цивільної справи, Зміївська міська рада на виконання рішення Зміївської міської ради №14 від 13.12.2011 року вручила 22 серпня 2011 року ОСОБА_4 проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, який укладений між сторонами та запропонувала в двадцятиденний строк підписати додаткову угоду.
Відповідач запропонований проект додаткової угоди не підписала.
Тобто на 21 день з дня вручення ОСОБА_4 проекту додаткової угоди - 11 вересня 2011 року права Зміївської міської ради були порушені, як вважає прокурор, і у Зміївської міської ради виникло право звертатися до суду.
Натомість заступник керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області ОСОБА_3 звернулася до суду з позовною заявою, в інтересах Зміївської міської ради Харківської області, лише 29 вересня 2016 року, з пропуском строку позовної давності.
Крім того, на обґрунтування доводів щодо застосування наслідків пропуску строків позовної давності посилалася на практику Верховного Суду України (постанова від 14.09.2016 року №6-2165цс16, постанова від 01.07.2015 року №6-178цс15, постанова від 23.12.2014 року №3-194гс14, постанова від 25.03.2015 року №3-21гс15).
Міський голова Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області ОСОБА_5 подав заперечення на заяву представника відповідача про застосування до позовної вимоги строку позовної давності, в обґрунтування заперечень вказав, що Змїївським районним судом Харківської області розглядається справа № 621/1959/16- ц за позовом заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Зміївської міської ради до ОСОБА_4 про внесення змін до договору оренди землі. 28 липня 2017 року представником відповідача була подана заява про застосування до позовних вимог строку позовної давності, з якою Зміївська міська не погоджується та заперечує з наступних підстав.
26 жовтня 2006 року між Зміївською міською радою та ОСОБА_4 укладено договір оренди землі, який 26.10.2006 зареєстровано Змїївським районним відділом Харківської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в Державному реєстрі земель за №040669100032.
Згідно п. 9 вказаного договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовому вигляді на рахунок ради в розмірі 311 грн. 60 коп. за 0,03116 га на рік.
На підставі п. 13 договору оренди землі розмір орендної плати переглядається, у тому числі «в інших випадках, передбачених законом».
Відповідно до пункту 289.1. ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативно - грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Рішенням XI сесії V скликання Змїївської міської ради від 12 серпня 2011 року №38 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м.Зміїв Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області. Крім того, Зміївською міською радою 13 грудня 2011 року рішенням №14 було затверджено Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі на території Зміївської міської ради, у відповідності до пункту 2.3 якого базою для обчислення орендної плати є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що надається в оренду. Також, згідно із пунктом З вказаного рішення, виконавчий комітет Зміївської міської ради зобов'язано привести у відповідність до цього Положення діючі договори оренди земельних ділянок.
Відповідачу неодноразово направлялися проекти додаткових угод до договору оренди земельної ділянки, однак відповідач ігнорує пропозиції Зміївської міської ради, щодо укладення додаткових угод, а тому порушення прав Зміївської міської ради є триваючими та існують і на сьогодні.
Додатково повідомлено, що лист з проектом додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, який 26.10.2006 зареєстровано Зміївським районним відділом Харківської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» у Державному реєстрі земель за №040669100032, направлявся відповідачці також 03 липня 2014 року вих.№02-19/529 (копія листа додається).
З огляду на вищевикладене, вважав, що строки позовної давності не пропущені, тому в задоволенні заяви представника відповідача про застосування до позовних вимог строку позовної давності, просив відмовити, а позовну заяву заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Зміївської міської ради до ОСОБА_4 про внесення змін до договору оренди землі задовольнити в повному обсязі.
Крім того, заступником керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області ОСОБА_3 було також подано заперечення на заяву представника відповідача адвоката ОСОБА_2, в якій вона просила вважати безпідставними та необґрунтованими вимоги щодо застосування до позовних вимог строку позовної давності, у звязку з чим просила відмовити у задоволенні заяви відповідача про застосування до позовних вимог строку позовної давності, в обґрунтування чого зазначила наступне:
Згідно з ч. 1 ст. 261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Вищевказані положення Цивільного кодексу України не можуть бути застосовані з огляду на наступне.
Позовна давність на позовні вимоги в даному випадку не поширюється, оскільки відносини між сторонами є триваючими і обовязки, встановлені договором оренди, підлягають виконанню сторонами протягом всього строку дії договору.
Власник земельної ділянки, може предявити свої вимоги у будь-який час дії договору, незалежно від того, коли почалося порушення його прав.
Таким чином, незастосування позовної давності до позовів про внесення змін до договору оренди землі у звязку з невідповідністю істотних умов договору чинному законодавству обґрунтовується триваючим характером порушення, тому початок перебігу позовної давності весь час автоматично відсувається.
Стосовно триваючих порушень Пленум Вищого господарського суду України розяснює у пункті 5.1 Постанови від 29.05.2013 № 10 «Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів», що позовна давність не може поширюватися на вимоги про усунення перешкод у здійсненні власником права користування та розпоряджання своїм майном, навіть якщо ці порушення і не поєднані із позбавленням володіння (ст. 391 ЦК), оскільки в такому разі йдеться про так зване триваюче правопорушення. Аналогічне положення містить пункт 36 Постанови Пленуму ВССУ № 5 від 07.02.2014 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав».
Більш того, згідно п. 37 договору оренди землі від 26.10.2006 року, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку.
Таким чином, сторони можуть звернутися до суду у будь-який момент з приводу внесення змін до договору оренди землі у разі недосягнення взаємної згоди.
Також слід зазначити, що у своїй заяві від 28.07.2017 року представник відповідача вказала, що Верховний Суд України у своїй постанові від 14.09.2016 «№6-2154цс15» зазначив, що на такі позови, як позов, що розглядаються в цій справі поширюються положення статті 257 ЦК України щодо загальної позовної давності.
Проаналізувавши текст вищевказаної Постанови Верховного Суду України від 14.09.2017 вбачається, що судова палата у цивільних та господарських справах розглянула справу за позовом прокурора «про визнання незаконними та скасування розпоряджень, визнання недійсними державних актів та скасування їх державної реєстрації, визнання недійсними договорів купівлі-продажу та витребування земельних ділянок», який не має нічого спільного з позовом про внесення змін до договору оренди землі, який розглядається у цій справі, у звязку з чим врахування положень вищевказаної постанови є недоцільним.
Вислухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, допитавши свідка, дослідивши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:
Рішенням Зміївської міської ради ХХVІІ сесії ІV скликання від 24.11.2005 року розірвано договір оренди земельної ділянки комерційного призначення для обслуговування торгівельного комплексу "Е-Віта", площею 0,02277 га, укладений 15.10.2002 року, у зв'язку з розширенням земельної ділянки, та затверджено проект землеустрою щодо надання в оренду ОСОБА_4 земельної ділянки для обслуговування нежитлових приміщень по пров. Залізничному, 7а, м. Змієва, площею 0,03116 га, в м. Змієві, пров. Залізничний, 7а (а. с. 10).
26.10.2006 року між Зміївською міською радою в особі міського голови ОСОБА_6 та ОСОБА_4 укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,03116 га, для ведення комерційної діяльності (обслуговування нежитлового приміщення) з правом послідуючого викупу, яка знаходиться в м. Змієві, провул. Залізничний, №7а.
Зазначений договір 26.10.2006 року зареєстровано Зміївським районним відділом Харківської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель за №040669100032.
Згідно п. п. 9, 13 вказаного договору: орендна плата вноситься орендарем у грошовому вигляді на рахунок ради в розмірі 311 грн. 60 коп. на рік за 0,03116 га; розмір орендної плати переглядається, у тому числі "в інших випадках, передбачених законом" (а. с. 12-22).
Рішенням Зміївської міської ради ХІ сесії V скликання від 12.08.2011 року №38 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Змієва (а. с. 33).
Рішенням Зміївської міської ради ХVІ сесії VІ скликання від 13.12.2011 року №14 затверджено Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі на території Зміївської міської ради, а Рішенням Зміївської міської ради V сесії VІІ скликання від 05.02.2016 року №8-V внесено зміни до зазначеного Положення. (а. с. 26-31).
Пунктом 3 вказаного рішення Зміївської міської ради від 13.12.2011 №14 зобов'язано виконавчий комітет Зміївської міської ради привести у відповідність до цього Положення діючі договори оренди земельних ділянок.
Відповідно до п.п. 2.4, 3.1 Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі на території Зміївської міської ради розміррічної орендної плати встановлюється на рівні 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки для магазинів, барів, ресторанів, кафе, літніх майданчиків; форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди земельної ділянки, враховуючи вимоги чинного законодавства, цього Положення та зазначається у договорі оренди земельної ділянки.
22.08.2011 року ОСОБА_4 було вручено повідомлення Зміївської міської ради про необхідність укладання додаткової угоди до договору оренди стосовно орендної плати у зв'язку з прийняттям рішення ХІ сесії V скликання від 12.08.2011 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Змієва. (а. с. 24, 25).
Незважаючи на це, додаткові угоди до вказаного договору не укладалися, розмір орендної плати не переглядався, що вбачається з повідомлення Зміївського міського голови від 08.09.2016 року (а. с. 23).
Таким чином, оскільки виконавчим комітетом Зміївської міської ради не виконано передбачене пунктом 3 рішення Зміївської міської ради від 13.12.2011 №14 щодо приведення у відповідність до чинного Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі на території Зміївської міської ради спірного договору оренди земельної ділянки, наявні підстави для представництва в суді інтересів Зміївської міської ради прокурором.
За даними витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Зміїв від 09.03.2017 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 311,6 кв.м, кадастровий номер 6321710100:02:003:0114, розташованої в м. Зміїв по пров. Залізничному, 7а, цільове призначення для роздрібної торгівлі та комерційних послуг, складає 158669 грн. 84 коп. (а. с. 69, 70).
Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні підтвердив факт надання та підписання ним, як начальником Відділу Держгеокадастру у Зміївському районі, зазначеного витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Зміїв від 09.03.2017 року.
Статтею першою Закону України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною першою статті 15 Закону України "Про оренду землі" передбачено істотні умови договору оренди землі, серед яких є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно ч. 1 п. 289.1 ст. 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до п. п. 288.5.1, 288.5.2 п. 288.5. ст. 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно п. п. 271.1.1 п. 271.1 статті 271 ПК України, база оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Зазначеними вище, дослідженими в судовому засіданні доказами підтверджується, що відповідно до спірного договору оренди земельної ділянки від 26.10.2006 року, ставка орендної плати є істотно нижчою, порівняно з розміром орендної плати, який має розраховуватися відповідно до ст. ст. 288, 271 ПК України, рішень Зміївської міської ради ХІ сесії V скликання від 12.08.2011 року №38, ХVІ сесії VІ скликання від 13.12.2011 року №14, V сесії VІІ скликання від 05.02.2016 року №8-V, що є підставою для внесення відповідних змін до договору оренди.
Відповідно до ст. ст. 256, 257, ч. 1 ст. 261 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Частиною 1 ст. 360-7 ЦПК України передбачено, що висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 355 цього Кодексу, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Заява представника відповідача адвоката ОСОБА_8 щодо пропуску прокурором строків позовної давності є необґрунтованою і не підлягає задоволенню.
Так, спірний договір оренди земельної ділянки є чинним, позовна заява не містить вимог щодо визначення нової ставки орендної плати за минулий час, а вимгається внесення змін до договору оренди в частині орендної плати, які, у разі задоволення позову, мають бути чинними з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Отже, відсутні підстави вважати, що позивачем пропущений строк позовної давності.
Посилання представника відповідача на правові висновки Верховного Суду України, обов'язковість яких передбачена ч. 1 ст. 360-7 ЦПК України, є безпідставним, оскільки судові рішення, вказані у заяві про застосування позовної давності, ухвалені у справах з іншими предметами спору, тому надані у них правові висновки не можуть бути застосовані до спірних правовідносин у даній справі.
За таких обставин, оскільки наявні законні підстави для задоволення позову, суду належить ухвалити рішення про задоволення позову у повному обсязі.
Згідно зі ст. 88 ЦПК України з відповідача належить стягнути на користь позивача витрати по сплаті судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 15, 60, 88, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 26.10.2006 року, зареєстрованого у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.10.2006 року №040669100032, виклавши пункти 5 та 9 договору в наступній редакції:
"п. 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 158669 грн. 84 коп."
"п. 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Зміївської міської ради у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі за 1 рік".
Стягнути зі ОСОБА_4 на користь прокуратури Харківської області 1378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. на відшкодування витрат по сплаті судового збору, які перерахувати на рахунок №35212041007171, код 02910108, банк отримувач: Державна казначейська служба України м. Київ, код 820172, код класифікації видатків бюджету 2800.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через Зміївський районний суд шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутніми під час проголошення рішення в той самий строк з дня отримання його копії.
Головуючий: