Постанова № 69451515, 09.10.2017, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
09.10.2017
Номер справи
127/18648/17
Номер документу
69451515
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 127/18648/17

Провадження № 2-а/127/777/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09.10.2017 м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Король О.П., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, посилаючись на те, що він перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Вінницькій області як одержувач пенсії згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Позивач зазначив, що 23.12.2015 року прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким внесено зміни до чинного законодавства, зокрема визначено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських. Таким чином, позивач вважає, що з 01.01.2016 року йому як пенсіонеру органів внутрішніх справ України має бути перерахована пенсія у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, що здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45. На виконання вимог постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 30.06.2017 року Управлінням МВС у Вінницькій області на адресу відповідача направлена довідка №97547 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, однак відповідач пенсію не перерахував. Чергове звернення позивача від 07.08.2017 року залишено без реагування. Вважаючи свої права порушеними, позивач і звернувся до суду з даним позовом та просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, а також встановити судовий контроль за виконанням рішення шляхом зобов'язання подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Відповідач в строки, визначеній ст.183-2 КАС України, подав заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив про те, що після надходження всіх довідок, головним управлінням здійснюється формування у потребі коштів, необхідних для проведення перерахунку пенсій, так як виплата цих пенсій забезпечується додатковими коштами з Державного бюджету України.

Відповідно до ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Суд вважає, що повідомлені позивачем обставини та наявні у справи докази є достатніми для ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання, а тому розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази в справі, суд приходить до наступного.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області як одержувач пенсії згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII, яким ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після ч. 2 доповнено новою частиною наступного змісту: "Перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

22 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку розміру пенсії, зважаючи на вказані норми закону та у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Листом від 05 січня 2017 року за №1814/с-12 Головне управління ПФУ у Вінницькій області повідомило, що відсутні підстави для проведення перерахунку, оскільки органи ПФУ не наділені самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють нарахування пенсії на підставі наданих їм довідок про розмір грошового забезпечення.

04 серпня 2017 року позивач повторно звернувся із заявою про перерахунок пенсії, вказуючи на те, що відповідна довідка за №97547 про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії направлена на адресу відповідача Управлінням МВС України у Вінницькій області.

Листом Головного управління ПФУ у Вінницькій області від 09 серпня 2017 року за №524/С-12 позивача повідомлено про отримання ним довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та про направлення інформація до ПФУ щодо середніх розмірів грошового забезпечення та поінформовано, що перерахунок та виплату буде забезпечено після виділення додаткових коштів.

Правовідносини щодо порядку та умов перерахунку призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII (далі - Закон №900-VIII) із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спору.

Згідно з положеннями ч. 18 ст. 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Аналіз вказаних правових норм дає підстави для висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Згідно з п. 1 зазначеної Постанови грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Водночас, положеннями абз. 2 п. 15 розділу XI "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України " Про Національну поліцію"(далі - Закон №580-VIII, із змінами згідно із Законом №900-VIII) передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Крім того, ст. 102 Закону №580-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-ХІІ.

Нормами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (надалі - Порядок №45) визначено, що перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

За положеннями п. 2 вказаного Порядку рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення(надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.

В той же час, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

В свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Також положеннями п. 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51Закону №2262-12. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

21 липня 2017 року ГУ ПФУ у Вінницькій області отримало від ліквідаційної комісії (реєстр №12 вих. 193/22-2017 від 20 липня 2017 року) довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, що слідує зі змісту листа відповідача від 09 серпня 2017 року №524/С-12.

Враховуючи положення п. 4 Порядку №45 та ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ відповідач зобов'язаний був ухвалити рішення про перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії станом на 01 серпня 2017 і здійснити виплату перерахованого розміру пенсії.

Проте, орган Пенсійного фонду не прийняв рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії на підставі наданої довідки, а відтак не здійснив перерахунку раніше призначеної йому пенсії на підставі вказаної довідки.

За таких обставин суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, внаслідок чого порушив гарантоване державою право позивача на пенсійне забезпечення. Щодо посилання УПФУ у Вінницькій області на відсутність виділення коштів з Державного бюджету України як на обґрунтовану підставу для затримки проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, то такі дії суперечать нормам Закону №2262-ХІІ та Порядку №45.

Що стосується вимоги позивача щодо здійснення перерахунку та виплати йому пенсії з 01 січня 2016 року згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" суд вважає, що дана вимога підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Оскільки 01 січня 2016 року є датою виникнення права у позивача на перерахунок пенсії, то ОСОБА_1 має право на перерахунок та виплату пенсію саме з 01 січня 2016 року.

Щодо вимоги про виплату пенсії без обмеження граничного розміру, то суд приходить до висновку про відмову в задоволенні цієї позовної вимоги, оскільки передбачені законодавством України тимчасові обмежувальні заходи зі встановлення граничного розміру виплат встановленні для запобігання фінансової катастрофи України у вказаний економічно-складний для держави Україна період та таке обмеження відповідає чинним нормам Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також рішенням ЄСПЛ у справах "Ейрі проти Ірландії", "Кйартан Асмундсон проти Ісландії" та "Великода проти України" у тому значенні, про який суд зазначив вище.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Вінницькій області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду, то суд зважає, що відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відтак, встановити судовий контроль за виконанням судового рішення є правом суду, а не обов'язком. Оскільки у матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б вказували на те, що відповідач ухилятиметься від його виконання, відтак, суд не вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням винесеного рішення.

Розподіл судових витрат суд проводить відповідно до ст.94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.19 Конституції України, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року №900, ст.ст. 6, 94, 160, 161, 163,183-2 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 у відшкодування витрат зі сплати судового збору 640,00 грн.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання.

Суддя