
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/6910/17
провадження № 2-а/753/348/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" вересня 2017 р. Дарницький районний суд міста Києва
в складі: головуючого судді ЛЕОНТЮК Л.К.
за участю секретаря АВДЄЄНКО .А.
без участі сторін:
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ЛІВОБЕРЕЖНОГО ОБ"ЄДНАНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в м. КИЄВІ про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії, суд
в с т а н о в и в :
Позивачка ОСОБА_2 в особі свого представника звернулася до суду з позовом до ЛО УПФ України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії. В обгрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що вона з 01 червня 2009року перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Загальний трудовий стаж становить 42 роки 10 місяців, в тому числі стаж державної служби 10 років один місяць, який визначено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №283«Про порядок обчислення стажу державної служби». 10 березня 2017року вона , звернулась до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку пенсії на підставі Довідки 19.1-27/36-17від 28лютого 2017року та Довідки 19.1-27/38-17від 28лютого 2017року, наданих Державною службою статистики України. Вказувала, що Відповідачем не враховано при обчисленні розміру пенсії державного службовця матеріальна допомога, компенсація за невикористану відпустку та індексація грошових доходів, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та відносно перерахунку пенсії з підстав зростання з січня 2017року заробітної плати: розміру посадового окладу, надбавок за ранг та надбавок за вислугу років за стаж державної служби працюючим державним службовцям та включення до складових заробітної плати. Під час роботи в Державній службі статистики з червня 1999 року по липень 2009року Позивач кожен рік отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та кожен місяць індексацію заробітної плати.
Вважає, що заявлені позовні вимоги мають бути задоволені саме з 01.01.2017року, оскільки саме з 01.01.2017року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця у неї виникло право на перерахунок пенсії, призначеної відповідно до ст.ст. 37, 37-1Закон України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії), Законодавець не встановлює жодного обмеження щодо дати, з якої пенсіонер має право на здійснення перерахунку пенсії, та пов'язує його з моментом виникнення права.
Пенсія за віком як державному службовцю Позивачу була призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції на час призначення пенсії, тобто до набрання чинності Закону України від 28.12.2014р.№76-VIIIа також постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622.
Отже новий порядок перерахунку пенсій державних службовців, встановлений Законом №76,не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія була призначена до набирання ним (Законом №76)чинності, до 01.01.2015року, у тому числі і на Позивача.
Згідно довідки №19.1-27/38-17 від 28.02.2017року, виданої Державною Службою статистики України на ім'я Позивача про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата головного спеціаліста- економіста відділу статистики промисловості, електроенергетики, водо- та газопостачання Департаменту статистики виробництва з 01.01.2017року становить 10519,94грн., в т. ч. посадовий оклад 5900,00грн., надбавка за 7 ранг - 400,00грн., надбавка за вислугу років (30%)посадового окладу - 1770,00грн., надбавка за інтенсивність праці 654,21грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 260,83грн., грошова допомога до щорічної відпустки - 105,09грн., премія - 2429.81грн.
Вважає, що Відповідачем безпідставно було відмовлено у здійсненні Позивачу перерахунку пенсії на підставі Довідки 19.1-27/36-17від 28лютого 2017року та Довідки 19.1-27/38-17від 28лютого 2017року, наданих Державною службою статистики України у рахуванням матеріальної допомоги, компенсації за невикористану відпустку та індексації грошових доходів, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та відносно перерахунку пенсії з підстав зростання з січня 2017року заробітної плати: розміру посадового окладу, надбавок за ранг та надбавок за вислугу років за стаж державної служби працюючим державним службовцям та включення до складових заробітної плати.
А тому просить: визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у місті Києві щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії).
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити з 01.01.2017року перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» ( в редакції, чинній на час призначення пенсії) в розмірі 80 відсотків, виходячи з середньомісячної суми зазначених виплат, на підставі Інформаційної довідки виданої Державної служби статистики України від 28 лютого 2017року №19.1-27/38-17без становлення будь-якого строку та обмеження у часі у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Визнати дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправними щодо не включення до розрахунку складових заробітної плати при перерахунку ОСОБА_2 пенсії сум інших виплат (матеріальної допомоги, компенсації за невикористану відпустку та індексації грошових доходів), на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві включити в розрахунок розміру пенсії ОСОБА_2 складові заробітної плати на підставі Довідки про складові заробітної плати № 19.1-27/36-17від 28лютого 2017року в «інші виплати» матеріальну допомогу, компенсацію за невикористану відпустку та індексацію грошових доходів, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, здійснити перерахунок пенсії та її виплати з 28 лютого 2017року.
Позивачка та її представник ОСОБА_3 , яка діє за договором про надання правової допомоги № 221 від 30 березня 2017 року на підставі ордеру серія КВ № 191160 від 30.03. 2017 року ( а.с. 32-33), належним чином повідомлені , у судове засідання не прибули, проте від представника позивачки ОСОБА_3 надійшло письмове клопотання про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Представник відповідача Курганська Л.В., яка діє за довіреністю № 7025/001 від 03.05. 2017 року у судове засідання не прибула, надала суду письмове клопотання про розгляд адміністративної справи за її відсутності, письмові заперечення підтримує та просила у задоволенні позові відмовити у повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 41 ч.1 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі ( у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, вважає що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав .
Як слідує із матеріалів адміністративної справи та встановлено в судовому засіданні, позивачка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Лівобережному об"єднаному управління Пенсійного фонду України в м. Києві та з 01.06.2009 отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України "Про державну службу".
10 березня 2017 року позивачка звернулась до Лівобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою щодо перерахунку пенсії на підставі Довідки 19.1-27/36-17від 28лютого 2017року та Довідки 19.1-27/38-17від 28лютого 2017року, наданих Державною службою статистики України. Вказувала, що Відповідачем не враховано при обчисленні розміру пенсії державного службовця матеріальна допомога, компенсація за невикористану відпустку та індексація грошових доходів, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та відносно перерахунку пенсії з підстав зростання з січня 2017року заробітної плати: розміру посадового окладу, надбавок за ранг та надбавок за вислугу років за стаж державної служби працюючим державним службовцям та включення до складових заробітної плати. Під час роботи в Державній службі статистики з червня 1999 року по липень 2009року Позивач кожен рік отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та кожен місяць індексацію заробітної плати.
14 березня 2017 року ОСОБА_2 отримала від Лівобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві лист за № 4284/14/Ч-435 про відмову у задоволення її заяви ( а.с. 31).
Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів» встановлені нові розміри посадових окладів, надбавок за ранг та надбавок за вислугу років за стаж державної служби. Крім того також збільшені виплати (такі як: надбавка за інтенсивність праці, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога до щорічної основної відпустки, премії) за відповідною посадою державного службовця відповідно до п.4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016р. №622.
Закон України «Про державну службу» встановлює чіткі критерії, за яких державний службовець має право на пенсійне забезпечення. Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993року (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії Позивачу) одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії Позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом , відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок здійснюється виходячи із сум заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час звернення Позивача щодо перерахунку пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» №865 від 31.05.2000року .
Згідно п.4 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000року ( в редакції від 25 березня 2014року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003року №32-IV«Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набирання чинності Закону України «Про державну службу» визначається в такому порядку:
- Пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначена пенсію,- на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;
- Іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих для перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою за рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000року №865,(вредакції,) перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Відповідно до ч.1,3 ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Згідно із ст.8 Конституції України «В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони України та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується».
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Звуження змісту та обсягу прав на пенсійне забезпечення шляхом прийняття нових законів внесення змін до чинних законів відповідно до ст.22 Конституції України не допускається. Крім того відповідно до вимог ст.22 та 64 Конституції України право на
пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлене Законом України «Про державну службу» є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Пенсія за віком як державному службовцю Позивачу була призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції на час призначення пенсії, тобто до набрання чинності Закону України від 28.12.2014р.№76-VIIIа також постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622.
Отже новий порядок перерахунку пенсій державних службовців, встановлений Законом №76,не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія була призначена до набирання ним (Законом №76)чинності, до 01.01.2015року, у тому числі і на Позивача.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Положенням 4.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 2 КАС України передбачає, що завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно довідки №19.1-27/38-17 від 28.02.2017року, виданої Державною Службою статистики України на ім'я Позивача про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата головного спеціаліста- економіста відділу статистики промисловості, електроенергетики, водо- та газопостачання Департаменту статистики виробництва з 01.01.2017року становить 10519,94грн., в т. ч. посадовий оклад 5900,00грн., надбавка за 7 ранг - 400,00грн., надбавка за вислугу років (30%)посадового окладу - 1770,00грн., надбавка за інтенсивність праці 654,21грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 260,83грн., грошова допомога до щорічної відпустки - 105,09грн., премія - 2429.81грн.
Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788 (Постанова Верховного Суду України від 20.02.2012 по справі № 21-430а11).
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду м. Києва по справах №2а- 8893/12/2670, №2а-4753/09/2670» затверджено нову форму довідки про заробітну плату державних службовців, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону про держслужбу, до якої включено колонку «інші виплати».
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, суд приходить до висновку, що Відповідачем безпідставно було відмовлено у здійсненні Позивачу перерахунку пенсії на підставі Довідки 19.1-27/36-17 від 28 лютого 2017 року наданої Державною службою статистики України з урахуванням матеріальної допомоги, компенсації за невикористану відпустку та індексації грошових доходів, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування
правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
Згідно зі ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05. 2000 року № 865 « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» є неприйнятними, оскільки вони врегульовують механізм обчислення заробітної плати при призначенні пенсій, а не їх перерахунку.
У відповідності до ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Частиною 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
З огляду на дану норму, суд приходить до висновку про те, що підставою для перерахунку пенсії позивачу, є подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви з усіма необхідними документами.
З матеріалів справи вбачається, що заява про перерахунок пенсії подана позивачем 10 березня 2017 року. Відтак, пенсія позивачки підлягає перерахунку з 10 березня 2016 року.
Водночас, статтею 1 Закону УРСР від 03 липня 1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
За приписами статті 3 Закону індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
В листі Міністерства праці та соціальної політики України від 30 грудня 2009 № 228/10/136-09 щодо індексації грошових доходів зазначено, відповідно до пункту 2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 (зі змінами і доповненнями), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема оплата праці, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Згідно пункту 5 Порядку встановлено, що місяць в якому відбулося підвищення грошових доходів населення за рахунок його постійних складових, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Грошові доходи, одержані за цей місяць, не індексуються. З наступного за базовим місяця наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації. Якщо сума підвищення заробітної плати за рахунок постійних складових менша від суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, то місяць такого підвищення не вважається базовим і індексація продовжується. У разі порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації при визначенні базового місяця береться заробітна плата в частині постійних складових в розрахунку за повний відпрацьований місяць.
У листі Міністерства соціальної політики України від 27 січня 2011 № 150-10/136-11 щодо індексації грошових доходів зазначено, що у разі підвищення працівнику заробітної плати для визначення базового місяця при проведенні індексації здійснюється порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації, що нараховується в місяці збільшення грошового доходу. При проведенні такого порівняння береться заробітна плата до підвищення (з урахуванням посадового окладу, доплат, надбавок, передбачених чинним законодавством, та премій) в розрахунку за повний відпрацьований місяць та величина приросту індексу споживчих цін, на який нараховується індексація. Місяць встановлення надбавки, що передбачена чинним законодавством, та місяць, в якому збільшується її розмір за рахунок постійно зростаючого відсотка порівняно з попереднім періодом, вважаються базовими при проведенні індексації у разі, якщо сума підвищення грошових доходів перевищує суму індексації, яка б мала бути нарахована за відповідний місяць. При цьому місяць поновлення виплати передбаченої законодавством надбавки після тимчасової її невиплати не є підставою вважати місяць базовим для проведення індексації. У разі, якщо одночасно з поновленням виплати надбавки має місце збільшення її розміру, то в такому випадку місяць, в якому відбулося таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації.
Базовим з метою проведення індексації вважається місяць, в якому заробітна плата збільшилася за рахунок підвищення (установлення) її складових, що виплачуватимуться постійно. Інакше такий місяць не вважатиметься базовим, тому індексація має провадитися на загальних підставах. Щоб місяць підвищення вважався базовим, сума підвищення має перекрити суму індексації, яку могло бути нараховано в цьому місяці, а інакше індексацію потрібно здійснювати на загальних підставах. Виплата разових премій, надбавок і доплат не є підставою вважати місяць базовим, оскільки таке підвищення має тимчасовий характер.
На підставі вище зазначеного, суд звертає увагу на те, що перерахунок пенсії позивача фактично був здійснений відповідачем у зв'язку з неправильним обчисленням її розміру (без урахування сум матеріальної допомоги, компенсації за невикористану відпустку та індексацію грошових доходів ).
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивачки на пенсійне забезпечення, тому позовні вимоги в частині визнання дій Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправними щодо не включення до розрахунку складових заробітної плати при перерахунку ОСОБА_2 пенсії сум інших виплат (матеріальної допомоги, компенсації за невикористану відпустку та індексації грошових доходів), на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язання Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві включити в розрахунок розміру пенсії ОСОБА_2 складові заробітної плати на підставі Довідки про складові заробітної плати № 19.1-27/36-17від 28лютого 2017року ( а.с. 16) в «інші виплати» матеріальну допомогу, компенсацію за невикористану відпустку та індексацію грошових доходів, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, здійснити перерахунок пенсії та її виплати з 28 лютого 2017року. останньої підлягають частковому задоволенню, оскільки лише 10 березня 2017 року позивачка звернулася за перерахунком пенсії, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
Разом з тим, позовні вимоги в частині визнання неправомірними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у місті Києві щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії) та зобов'язання Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити з 01.01.2017року перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» ( в редакції, чинній на час призначення пенсії) в розмірі 80 відсотків, виходячи з середньомісячної суми зазначених виплат, на підставі Інформаційної довідки виданої Державної служби статистики України від 28 лютого 2017року №19.1-27/38-17без становлення будь-якого строку та обмеження у часі у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 року (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10 грудня 2015 року.
Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII втратив чинність Закон України «Про державну службу», крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII.
Отже, на момент звернення позивача до суду скасовано статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 року, яка передбачала право проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Таким чином, у період часу, з якого позивач просив здійснити перерахунок пенсії, такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було, відтак у відповідача були відсутні законні підстави для проведення перерахунку на підставі ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу».
Крім того, Постанова № 865 на час звернення позивача за перерахунком пенсії також втратила чинність.
Пунктом другим постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 виключено пункт четвертий постанови №865.
Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що оскільки станом на час звернення до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» вже не діяла, тому відсутні й підстави для застосування норми Закону, що втратила чинність.
Доводи позивача щодо необхідності при вирішенні питання про наявність у особи права на перерахунок раніш призначеної пенсії, застосовувати положення Закону, які діяли на момент призначення пенсії, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки «право на призначення пенсії» та «право на перерахунок пенсії» не є тотожними за юридичним змістом і підстави для їх виникнення є різними. Оскільки такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, на момент звернення позивача до УПФУ, не існувало, то відповідач обґрунтовано вказав на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що в даному випадку не має місця звуження соціально-правових гарантій відповідних категорій осіб, які отримують пенсію державного службовця, з огляду на наступне.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
В свою чергу, жодні соціальні права не є абсолютними, вони можуть бути обмежені у визначеному Законом порядку. Так, у відповідності до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За своєю правовою природою право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників за відповідною посадою є разовою формою підвищення грошової винагороди (пенсії) особам, які звільнені зі служби на пенсію. Вона може бути здійснена з метою забезпечення відповідності розміру пенсії особи порівняно із заробітною платою працюючих на відповідних посадах осіб, з метою стимулювання до довгострокового виконання особами професійних обов'язків до виходу на пенсію. В свою чергу, право на перерахунок пенсії не належить до таких соціально-правових гарантій державних службовців, як заробітна плата, спеціальні умови праці, пенсія, оскільки не є основним джерелом матеріального забезпечення та не має постійного характеру, безпосередньо не покриває соціальних ризиків, пов'язаних, зокрема, із хворобою, інвалідністю, старістю та виникає лише після звільнення на пенсію.
У рішенні від 26.12.2011 №20-рп/2011 Конституційний Суд України встановив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Таким чином, виключення законодавцем статті, що передбачала право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних державних службовців не може бути розцінено як звуження соціально-правових гарантій, порушення принципу передбачуваності Закону, та відповідно не створює обов'язку держави для здійснення перерахунку пенсії без правових на те підстав.
Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
Аналогічний правовий підхід Європейським судом з прав людини застосований й в рішеннях від 09.10.1979 р. у справі «Ейрі проти Ірландії» та від 12.10.2004 р. у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії», в якому Суд зазначив, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового, і такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат.
Враховуючи вищевикладені обставини та докази у їх сукупності, відповідно до вимог ст. 86 КАС України, в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ і Постанови № 865 у редакціях, чинних на момент призначення їй пенсії, як вона просить у своєму адміністративному позові, та приймає до уваги доводи відповідача щодо зміни законодавства.
У той же час позивач просить здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2017 року, незважаючи на те, що нею не доведено неправомірність дій Управління на час відсутності спірних питань, оскільки станом на 01.01.2017 року у Позивача була відсутня довідка про заробітну плату та якої не існувало взагалі. Тобто правовідносини між відповідачем та Позивачем виникли з моменту звернення ОСОБА_2 с заявою про перерахунок її пенсії, а не з 01.01.2017 року.
Тобто станом на 01.01.2017 року дії Управління не можуть бути противоправними, оскільки довідка про заробітну плату на підставі якої має здійснюватися перерахунок з'явилася лише 28 лютого 2017 року.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Розмір судового збору в даному конкретному випадку, суд визначає за ставкою судового збору, яка була визначена на час подання позову.
Оскільки позов задовольняється частково, то за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, позивачу підлягає відшкодуванню, сплачений ним при подачі позову судовий збір, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в розмірі 206 грн. 67 коп..
Напідставі викладеного, керуючись Законом України "Про державну службу", Закону України "Про оплату праці", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ст.ст. 3, 6-9, 69-71, 94, 100, 158-163, 167, КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до ЛІВОБЕРЕЖНОГО ОБ"ЄДНАНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в м. КИЄВІ про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправними щодо не включення до розрахунку складових заробітної плати при перерахунку ОСОБА_2 пенсії сум інших виплат (матеріальної допомоги, компенсації за невикористану відпустку та індексації грошових доходів), на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати ЛІВОБЕРЕЖНЕ ОБ"ЄДНАНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в м. КИЄВІ , юридична адреса: м. Київ- 02225, вул. Каштанова, 6 , код ЄДРПОУ 40379527, включити в розрахунок розміру пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої та проживаючої у АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 складові заробітної плати на підставі Довідки про складові заробітної плати № 19.1-27/36-17від 28лютого 2017року в «інші виплати» матеріальну допомогу, компенсацію за невикористану відпустку та індексацію грошових доходів, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, здійснити перерахунок пенсії та її виплати з 10 березня 2017року, в решті вимог відмовити.
Стягнути з ЛІВОБЕРЕЖНЕ ОБ"ЄДНАНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в м. КИЄВІ , юридична адреса: м. Київ- 02225, вул. Каштанова, 6 , код ЄДРПОУ 40379527 на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої та проживаючої у АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 судовий збір в розмірі 206 ( двісті шість) гривень 67 коп.
Постанова може бути оскаржена до Адміністративного Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення . Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст. 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови невідкладно надіслати сторонам рекомендованою поштою для відому.
СУДДЯ Л.К. ЛЕОНТЮК