
Справа № 565/1801/17
Провадження № 2-а/565/167/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 жовтня 2017 року 09 год. 30 хв. м. Вараш
Кузнецовський міський суд Рівненської області в складi:
головуючого суддi Мануляка Ю.В.,
з участю:
секретаря судових засідань Левадної О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження, в залі Кузнецовського міського суду Рівненської області, адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_3звернувся в Кузнецовський міський суд Рівненської області з адміністративним позовом до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в якому просить зобов'язати відповідача з 25 вересня 2017 року провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_3з урахуванням частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку пенсії, звернути до негайного виконання постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнень за один місяць.
Позивач у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим, про дату, час та місце судового розгляду. Однак, до суду 09.10.2017 року надійшла заява від позивача, в якій він просить суд розглядати справу у його відсутності та підтримує позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду, та подав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що позивачеві призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У позивача відсутнє право на призначення державної пенсії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», останній не має права на перерахунок пенсії згідно ч.2 ст.56 даного Закону з тих підстав, що позивачеві вже встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством. З огляду на це, просить у задоволенні позову відмовити за безпідставністю позовних вимог та розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Згідно положень частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши адміністративний позов, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до вимог статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.
Частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Згідно частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами адміністративної справи, ОСОБА_325 вересня 2017 року звернувся до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З відповіді Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 26 вересня 2017 року № 2787/Л-611, встановлено, що останнім в перерахунку пенсії позивачу відмовлено з тих підстав, що позивачу призначено пенсію відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Судом встановлено, що ОСОБА_3видано 23 листопада 1993 року Рівненською обласною державною адміністрацією посвідчення особи, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4, серія НОМЕР_1
З копії розпорядження № 122821 від 25.09.2017 року встановлено, що ОСОБА_3зараховано загальний стаж, який становить 39 повних роки.
Таким чином, позивач ОСОБА_3, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 та має трудовий стаж понад 20 років, має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд вважає надуманим твердження відповідача, що застосування до позивача положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призведе до подвійного нарахування збільшення до пенсії на понаднормовий стаж, оскільки при наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При цьому суд відзначає, що правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є обов'язком саме відповідача.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі закону Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 10 червня 2008 (справа №21-1748во07),від 07 липня 2015 року (справа 21-727а/15) та від 20 вересня 2016 року (справа № 1601/12900/12).
Відповідно до ч.1 ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі за текстом КАС України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
За наведених підстав та вказаних правових норм, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Питання судових витрат суд вирішує у відповідності з вимогами ст.94 КАС України.
Відповідно до вимог пункту 1 частини 1 статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження пенсій, інших платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, тому позовні вимоги позивача щодо звернення до негайного виконання постанови суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць слід задовольнити.
Керуючись ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.49, 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст.ст.71, 158-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3з урахуванням частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 25 вересня 2017 року, та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку пенсії та з урахуванням виплачених за цей період сум щомісячних доплат за понаднормативний стаж, згідно ст.. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Звернути до негайного виконання постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути з Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_3640 (шістсот сорок) гривень судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Кузнецовський міський суд Рівненської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мануляк Ю.В.