
Справа № 357/6738/17
2-а/357/692/17
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2017 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий - суддя Бондаренко О. В. ,
при секретарі - Боженко Т. В.,
ОСОБА_1, ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 4 справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Білоцерківської міської ради Київської області, про визнання незаконною та протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з даним позовом 14.06.2017 року обґрунтовуючи тим, що 12.05.2017 року він звернувся до відповідача з письмовим клопотанням про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно земельної ділянки орієнтованої площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку на території Білоцерківської міської ради. До клопотання було додано графічні матеріали бажаного місця розташування земельної ділянки, копія паспорту та ідентифікаційного коду, а також лист Головного управління Держгеокадастру у Київській області щодо правового статусу обраного місця розташування земельної ділянки. Клопотання та додані до нього документи було прийнято у канцелярії відповідача, про що свідчить реєстраційний № 3202 від 12.05.2017 року. Листом від 09.06.2017 року № К-3206 Білоцерківська міська рада з посиланням на ЗУ «Про адміністративні послуги» зазначила про те, що йому рекомендовано звернутися у відповідності до вимог ЗУ «Про адміністративні послуги» та подати заяву встановлено зразку, після чого заява буда винесена на розгляд засідання земельної комісії, яка у свою чергу винесе питання на розгляд сесії міської ради, яка буде приймати рішення. Він вважає, що відповідач у порушення вимог земельного законодавства та вимог ЗУ «Про місцеве самоврядування» не розглянув його клопотання у встановленому порядку та строк, а також не прийняв рішення відповідно до вимог ч.7 ст.118 ЗК України, тим самим порушив реалізацію його права в отриманні земельної ділянки у нормах безоплатної приватизації. Тому, просив визнати незаконною та протиправною бездіяльність Білоцерківської міської ради щодо невнесення та не розгляду на пленарному сесійному засіданні Білоцерківської міської ради його клопотання від 12.05.2017 року про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно земельної ділянки орієнтованою площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку на території Білоцерківської міської ради, зобов'язати Білоцерківську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні міської ради, після набранням постанови суду законної сили, його клопотання від 12 травня 2017 року, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно земельної ділянки орієнтованої площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку на території Білоцерківської міської ради із постановленням в письмовій формі рішення, з посиланням на Закон, із викладенням обґрунтованих мотивів постановленого рішення, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення, зобов'язати Білоцерківську міську раду в 30-денний строк з моменту набрання постановою суду першої інстанції законної сили подати до суду звіт про виконання судового рішення, а копію цього звіту направити йому, та стягнути з Білоцерківської міської ради на його користь судові витрати.
Позивач ОСОБА_3 в судовому засіданні позов підтримав, просив позовні вимоги задовольнити та зазначив, що у випадку якщо він звернувся не до канцелярії відповідача, а до виконавчого комітету, то останній мав направити його клопотання за належністю до відповідного органу. В даному випадку він звернувся за адресою: АДРЕСА_1, яка розміщена на офіційному сайті Білоцерківської міської ради. Після отримання відповіді від 09.06.2017 року він звернувся за вказаною в листі адресою: АДРЕСА_2, однак не потрапив на прийом через чергу, тому вирішив звернутись до суду з даним позовом.
Представник відповідача, за довіреністю у справі, ОСОБА_4 в судовому засіданні позов не визнав, надав до суду заперечення, в яких зазначив, що позивач 12.05.2017 року звернувся до відділу звернень громадян виконавчого комітету Білоцерківської міської ради з письмовим клопотанням про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо безоплатного відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку на території Білоцерківської міської ради, а не в канцелярію відповідача. Відділ звернень громадян виконавчого комітету Білоцерківської міської ради є підпорядкованим виконавчому комітету Білоцерківської міської Ради. Виконавчий комітет Білоцерківської міської ради є окремою юридичною особою. Білоцерківська міська рада також є окремою юридичною особою. Таким чином виконавчий комітет Білоцерківської міської ради та Білоцерківська міська рада є різними юридичними особами, що мають у своєму підпорядкуванні різні відділи та управління. Позивачу було рекомендовано, відповідно до вимог Закону України «Про адміністративні послуги», подати заяву встановленого зразка до управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, в зв'язку з тим, що відповідно до ч.2 Закону України «Про адміністративні послуги» рішення міської ради з приводу надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відноситься до адміністративних послуг, які здійснює орган місцевого самоврядування (міська рада) за заявою фізичної або юридичної особи, яке спрямоване на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону. Також п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин. Зазначена норма Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» надає Білоцерківській міській раді, як суб'єкту владних повноважень, дискреційне (самостійне) право на вирішення кола питань в межах закону, тобто, дискреційні повноваження дають можливість на власний розсуд (без узгодження) визначити зміст рішення або обрати один із кількох варіантів рішення. Таким чином, твердження позивача, що він звернувся в канцелярію відповідача (Білоцерківської міської ради) є хибним, оскільки відділ звернень громадян виконавчого комітету Білоцерківської міської ради не є канцелярією відповідача, тому просив відмовити в задоволенні позову.
Представник відповідача, за довіреністю у справі, ОСОБА_6 в судовому засіданні позов не визнала, підтримала письмові заперечення проти позову та зазначила, що клопотання позивача підпадає під дію ЗУ «Про адміністративні послуги», який не передбачає направлення клопотань, як передбачено ЗУ «Про звернення громадян». Відповідно до вимог ЗУ «Про місцеве самоврядування» та ЗУ «Про адміністративні послуги» затверджено порядок вирішення питання щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо безоплатного відведення земельної ділянки, про що було повідомлено позивача у листі від 09.06.2017 року.
Представник відповідача, за довіреністю у справі, ОСОБА_7 в судовому засіданні позов не визнала, підтримала письмові заперечення проти позову та просила відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності - п. «б» п. 1 ст. 81 Земельного кодексу України (ЗК України).
За положеннями ст. 116 ЗК України громадяни набувають права власності земельними ділянками із земель комунальної власності за рішенням органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
П. «б» ч. 1 ст. 121 ЗК України, передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
У відповідності до ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
У відповідності до ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Приписами частини 2 статті 123 Земельного кодексу України визначено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частиною 4 ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи ( а.с. 7-13), позивач ОСОБА_3 12 травня 2017 року подав до Білоцерківської міської ради за адресою: АДРЕСА_1, клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку на території Білоцерківської міської ради, до якого додав копію паспорта та індентифікаційного коду, інформацію про правовий стан земельної ділянки з кадастровим номером та графічні матеріали на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Як вбачається з листа від 03.05.2017 року Міськрайонного управління у Білоцерківському районі та м. Білій Церкві Головного Управління Держгеокадастру у Київській області, за результатами розгляду інформаційного запиту ОСОБА_3 щодо правого статусу земельної ділянки, яка знаходиться в кадастровому кварталі НОМЕР_1 зазначено, що дана земельна ділянка перебуває в комунальній власності. Розпорядником земель комунальної власності в м. Біла Церква є Білоцерківська міська рада. Ділянка не перебуває в користуванні третіх осіб. Відомості про обмеження у використанні земельної ділянки, встановлені Порядковим веденням Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2012 року №1051 відсутні. Інформація про наявність на земельній ділянці об'єктів нерухомого майна відсутня. Додаток № 3 це карта України де позначено місце знаходження земельної ділянки (а.с.12).
Листом від 09.06.2017 року № К-3206 ( а.с. 14), виконавчий комітет Білоцерківської міської ради Київської області повідомив позивача про те, що відповідно Закону України «Про адміністративні послуги» з приводу надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відноситься до адміністративних послуг, які здійснює орган місцевого самоврядування (міська рада) за заявою фізичної або юридичної особи, яке спрямоване на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону. Тому, рекомендували позивачу відповідно до вимог Закону України «Про адміністративні послуги» подати заяву встановленого зразка до управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради АДРЕСА_3) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Після надходження даної заяви вона буде винесена на розгляд найближчого засідання постійної комісії з питань земельних відносин та земельного кадастру, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам'яток, історичного середовища та благоустрою. За рекомендацією постійної комісії клопотання позивача буде винесено на розгляд сесії міської ради, яка буде приймати рішення.
Відповідно до ст. 6 Конституції України - державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.
Водночас ст. 7 Конституції України визначено, що в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється через представницькі органи (ради) і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, статтями 19, 140, 143, 146 Конституції України.
Конституційний Суд України в своїх Рішеннях № 6-рп/2002 від 26.03.2002 року, № 7-рп/2009 від 16.04.2009 року, визначив політико-правову природу органів місцевого самоврядування, які не є органами державної влади, а є представницькими органами, через які здійснюється право територіальної громади самостійно вирішувати не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення, тобто такі, які пов'язані передусім з життєдіяльністю територіальних громад і перелік яких визначено в Конституції та законах України.
Із свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи №104259 (а.с.27), вбачається, що Білоцерківська міська рада є юридичною особою, ідентифікаційний номер 26376300, місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_1 Місце проведення державної реєстрації виконавчий комітет Білоцерківської міської ради Київської області. Дата проведення державної реєстрації 04.02.2002 року.
Із свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи №104258 (а.с.26), вбачається, що виконавчий комітет Білоцерківської міської ради є юридичною особою, ідентифікаційний номер 04055009, місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_1 Місце проведення державної реєстрації виконавчий комітет Білоцерківської міської ради Київської області. Дата проведення державної реєстрації 08.07.1994 року.
Відповідно до довідки Білоцерківської міської ради Київської області від 03.08.2017 року №2899/1-7 (а.с.25), виконавчому комітету Білоцерківської міської Ради підпорядковується відділ звернень громадян виконавчого комітету Білоцерківської міської ради.
Згідно довідки Білоцерківської міської ради Київської області від 03.08.2017 року №2898/1-7 (а.с.24), Білоцерківській міській раді підпорядковується управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про адміністративні послуги», адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.
Згідно із ч.3 ст. 3 Закону України «Про адміністративні послуги», до адміністративних послуг також прирівнюється надання органом виконавчої влади, іншим державним органом, органом влади Автономної Республіки Крим, органом місцевого самоврядування, їх посадовими особами, державним реєстратором, суб'єктом державної реєстрації витягів та виписок із реєстрів, довідок, копій, дублікатів документів та інші передбачені законом дії, у результаті яких суб'єкту звернення, а також об'єкту, що перебуває в його власності, володінні чи користуванні, надається або підтверджується певний юридичний статус та/або факт.
Відповідно до ч.1,ч.2, ч.4 ст. 8 Закону України «Про адміністративні послуги», суб'єктом надання адміністративних послуг на кожну адміністративну послугу, яку він надає відповідно до закону, затверджуються інформаційна і технологічна картки, а у разі якщо суб'єктом надання є посадова особа, - органом, якому вона підпорядковується.
Інформаційна картка адміністративної послуги, що надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, іншого державного органу, їх посадовими особами, які уповноважені відповідно до закону надавати адміністративну послугу, затверджується на підставі типової інформаційної картки, затвердженої відповідним центральним органом виконавчої влади, іншим державним органом.
Інформаційна картка адміністративної послуги розміщується суб'єктом надання адміністративних послуг на його офіційному веб-сайті та у місці здійснення прийому суб'єктів звернень.
Відповідно ч.1, ч.4 до ст. 9 Закону України «Про адміністративні послуги», адміністративні послуги надаються суб'єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.
Адміністративні послуги в електронній формі надаються через Єдиний державний портал адміністративних послуг, у тому числі через інтегровані з ним інформаційні системи державних органів та органів місцевого самоврядування. Порядок та вимоги інтеграції інформаційних систем державних органів та органів місцевого самоврядування з Єдиним державним порталом адміністративних послуг затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері надання адміністративних послуг, спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері розвитку електронного урядування. Заява на отримання адміністративної послуги подається в письмовій, усній чи електронній формі.
Письмова заява може бути подана суб'єкту надання адміністративної послуги особисто суб'єктом звернення або його представником (законним представником), надіслана поштою, а в разі надання адміністративних послуг в електронній формі - через Єдиний державний портал адміністративних послуг, у тому числі через інтегровані з ним інформаційні системи державних органів та органів місцевого самоврядування.
Ч. 1 ст. 12 Закону України «Про адміністративні послуги» передбачено, що Центр надання адміністративних послуг - це постійно діючий робочий орган або структурний підрозділ місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування, що зазначений у частині другій цієї статті, в якому надаються адміністративні послуги через адміністратора шляхом його взаємодії з суб'єктами надання адміністративних послуг.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 Закону України «Про адміністративні послуги» перелік адміністративних послуг, які надаються через центр надання адміністративних послуг, визначається органом, який прийняв рішення про створення центру надання адміністративних послуг.
У ч. 10 ст. 12 Закону України «Про адміністративні послуги» зазначено, що положення про центр надання адміністративних послуг та його регламент затверджуються органом, який прийняв рішення про утворення центру. Кабінет Міністрів України стверджує примірне положення про центр надання адміністративних послуг та його регламент.
Пунктом 4 Розпорядження Кабінету Міністрів України № 523-р від 16.05.2014 року «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг» передбачено рекомендувати органам місцевого самоврядування керуватися цим розпорядженням у своїй діяльності із забезпечення функціонування центрів надання адміністративних послуг.
На підставі Закону України «Про адміністративні послуги» рішенням Білоцерківської міської ради від 25.04.2013 року № 953-41-VI «Про деякі питання щодо надання адміністративних послуг», яке міститься на офіційному сайті Білоцерківської міської ради, був створений Центр надання адміністративних послуг при Білоцерківській міській раді; було утворено з 30 квітня 2013 року управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради; затверджено Положення про Центр надання адміністративних послуг при Білоцерківській міській раді (Додаток 1 до рішення); затверджено Положення про управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради (Додаток 2 до рішення); визначено Перелік адміністративних послуг, що надаються через Центр надання адміністративних послуг ( Додаток 3 до рішення). Рішенням Білоцерківської міської ради від 31.10.2013 року № 1087- VI «Про затвердження регламенту Центру надання адміністративних послуг при Білоцерківській міській раді» було затверджено регламент Центру надання адміністративних послуг при Білоцерківській міській раді.
Відповідно до п. 1.1 Положення про управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради (далі - Положення), затвердженого рішенням Білоцерківської міської ради від 25.04.2013 року № 953-41-VІ «Про деякі питання щодо надання адміністративних послуг», управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради (далі - Управління), є самостійним структурним розділом міської ради і утворюється її рішенням з метою здійснення матеріально - технічного та організаційного забезпечення діяльності Центру надання адміністративних луг при Білоцерківській міській раді.
Відповідно до п.1 Положення про Центр надання адміністративних послуг при Білоцерківській міській раді (далі - Положення), затвердженого рішенням Білоцерківської міської ради від 25.04.2013 року № 953-41-VІ «Про деякі питання щодо надання адміністративних послуг», Центр надання адміністративних послуг утворюється з метою забезпечення надання адміністративних послуг при Білоцерківській міській раді.
В п. 4 Положення вказано, що основним завданням центру є: 1) організація надання адміністративних послуг у найкоротший строк та за мінімальної кількості відвідувань суб'єктів звернень; 2) спрощення процедури отримання адміністративних послуг та поліпшення якості їх надання; 3) забезпечення інформування суб'єктів звернень про вимоги та порядок надання адміністративних послуг, що надаються через адміністратора.
П. 5 Положення передбачено, що центром забезпечується надання адмістративних послуг через адміністратора шляхом його взаємодії із суб'єктами надання адміністративних послуг. Перелік адміністративних послуг, які надаються через центр, визначається рішенням Білоцерківської міської ради. Перелік адміністративних послуг, які надаються через центр, суб'єктами надання яких є структурні підрозділи Білоцерківської міської ради та її виконавчі органи, визначається міською радою, та включає адміністративні послуги органів виконавчої влади, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України.
П. 14 Положення врегульовано, що Центр діє як постійно діючий робочий орган. З метою здійснення матеріально-технічного та організаційного забезпечення його діяльності у структурі Білоцерківської міської ради утворюється управління адміністративних послуг, на яке покладається здійснення функцій з керівництва та відповідальність за організацію діяльності центру.
Відповідно до № 3 Переліку адміністративних послуг, що надаються через Центр надання адміністративних послуг при Білоцерківській міські раді, затвердженого рішенням Білоцерківської міської ради від 25.04.2013 ради № 953-41-VI «Про деякі питання щодо надання адміністративних послуг», надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, у власність, в постійне користування є адміністративною послугою, яка надається на підставі рішення Білоцерківської міської ради.
Судом встановлено, що позивач подав клопотання № 3206 від 12.05.2017 року до відділу звернень громадян виконавчого комітету Білоцерківської міської ради, а не до Білоцерківської міської ради, що підтверджено оглянутим в судовому засіданні журналом вхідної/вихідної кореспонденції Білоцерківської міської ради ( а.с. 43), в якому відсутні відомості щодо реєстрації вказаного клопотання.
Отже, враховуючи вище зазначене, послуга, про яку просив позивач у своєму клопотанні № 3206 від 12.05.2017 року, є адміністративною, тому виконавчий комітет Білоцерківської міської ради в своєму листі від 09.06.2017 року № К-3206 правомірно рекомендував йому звернутись до управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради, яке забезпечує діяльність Центру надання адміністративних послуг, а відділ звернень громадян виконавчого комітету Білоцерківської міської ради не є робочим органом з надання адміністративних послуг.
П.21 Регламенту Центру надання адміністративних послуг при Білоцерківській міській раді (далі - Регламент), затвердженого рішенням Білоцерківської міської ради від 31.10.2013 року № 1087-41-VI «Про затвердження регламенту Центру надання адміністративних послуг при Білоцерківській міській раді» передбачено, що прийняття від суб'єкта звернення заяви та інших документів, необхідних для надання адміністративної послуги (далі - вхідний пакет документів), та повернення документів з результатом надання адміністративної послуги (далі - вихідний пакет документів) здійснюється виключно в Центрі.
В п. 23 Регламенту вказано, що суб'єкт звернення має право подати вхідний пакет документів у Центр особисто, через уповноваженого представника, надіслати його поштою (рекомендованим листом з описом вкладення) або в передбачених законом випадках за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку.
В п. 26 Регламенту зазначено, що заява, що подається для отримання адміністративної послуги, повинна містити дозвіл суб'єкта звернення на обробку, використання та зберігання його персональних даних у межах, необхідних для надання адміністративної послуги.
П.п. 27,28,29 Регламенту затверджено, що адміністратор Центру складає опис вхідного пакета документів, у якому зазначаються інформація про заяву та перелік документів, поданих суб'єктом звернення до неї, у двох примірниках.
Суб'єктові звернення надається примірник опису вхідного пакета документів за описом і з проставленням печатки (штампа) відповідного адміністратора Центру, а також відмітки про дату та час його складення. Другий примірник опису вхідного пакета документів зберігається в матеріалах справи, а у разі здійснення в Центрі електронного документообігу - в електронній формі.
Адміністратор Центру під час отримання вхідного пакета документів зобов'язаний з'ясувати прийнятний для суб'єкта звернення спосіб його повідомлення про результат надання адміністративної послуги, а також спосіб передачі суб'єктові звернення вихідного пакета документів (особисто, засобами поштового або телекомунікаційного зв'язку), про і зазначається в описі вхідного пакета документів у паперовій та/або електронній формі.
В п. 34 Регламенту зазначено, що після вчинення дій, передбачених пунктами 21 цього Регламенту, адміністратор Центру зобов'язаний невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня, надіслати (передати) вхідний пакет документів суб'єктові надання адміністративної послуги, до компетенції якого належить питання прийняття рішення у справі, про що робиться відмітка в листі про проходження справи із зазначенням часу, дати та найменування суб'єкта надання адміністративної послуги, до якого її надіслано, та проставленням печатки (штампа) адміністратора, що передав відповідні документи.
П.п. 40, 41 Регламенту визначено, що адміністратор Центру невідкладно у день надходження вихідного пакета документів повідомляє про результат надання адміністративної послуги суб'єктові звернення у спосіб, зазначений в описі вхідного пакета документів, здійснює реєстрацію вихідного пакета документів шляхом внесення відповідних відомостей до листа про проходження справи, а також до відповідного реєстру в паперовій та/або електронній формі.
Вихідний пакет документів передається суб'єктові звернення особисто під розписку (у тому числі його уповноваженому представникові) у разі пред'явлення документа, що посвідчує особу та/або засвідчує його повноваження, або у випадках, передбачених законодавством, передається в інший прийнятний для суб'єкта звернення осіб.
Інформація про дату отримання вихідного пакета документів суб'єктом звернення зберігається в матеріалах справи.
Отже, для вирішення питання щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність передбачена певна процедура надання такої адміністративної послуги, яка не була дотримана позивачем при зверненні до Білоцерківської міської ради із зазначеним клопотанням.
Таким чином, для отримання адміністративної послуги стосовно розгляду Білоцерківською міською радою питання про передачу безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку на території Білоцерківської міської ради із наданням дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, позивач мав звернутися із заявою встановленого зразка до управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради, а не до відділу звернень громадян виконавчого комітету Білоцерківської міської ради.
Також, слід зазначити, що виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради позивачу було роз'яснено порядок звернення із зазначеним ним клопотання відповідно вимог Закону України «Про адміністративні послуги» шляхом подання заяви встановленого зразка до управління адміністративних послуг Білоцерківської міської Ради АДРЕСА_3) та зазначено, що після надходження даної заяви вона буде винесена на розгляд найближчого засідання постійної комісії з питань земельних відносин та земельного кадастру, планування території, будівництва, архітектури, охорони пом»яток, історичного середовища та благоустрою. За рекомендацією постійної комісії клопотання позивача буде винесено на розгляд сесії міської ради, яка буде приймати рішення, тобто даним листом позивача не позбавлено права на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Білоцерківської міської ради розглянути на найближчому пленарному засіданні міської ради клопотання позивача від 12 травня 2017 року про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно земельної ділянки орієнтованої площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку на території Білоцерківської міської ради, слід зазначити наступне.
Як передбачено п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання суду дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Позивач, заявляючи вказану вимогу, фактично просить суд втрутитися у дискреційні повноваження Білоцерківської міської ради щодо розгляду клопотання від 12 травня 2017 року, при цьому позивачем не виконано рекомендації щодо порядку подачі клопотання про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно земельної ділянки орієнтованої площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку на території Білоцерківської міської ради, а дії виконавчого комітету Білоцерківської міської ради щодо не направлення його клопотання за належністю до Білоцерківської міської ради в порядку Закону України «Про звернення громадян» не є предметом даного спору, крім того, як зазначено вище, порядок вирішення вказаного клопотання позивача підпадає під дію Закону України «Про адміністративні послуги».
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1, ч.4 ст. 70 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Згідно з ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Даючи оцінку встановленим обставинам та доказам в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення, оскільки не доведено належними та допустимими доказами незаконність та протиправність бездіяльності відповідача щодо розгляду клопотання позивача № 3202 від 12.05.2017 року.
Відповідно до ст. 94 КАС України, враховуючи, що у задоволенні позову відмовлено, судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 6,7,19.140,143,146 Конституції України, ст.ст. 81,121,116,118,123 Земельного Кодексу України, Законом України «Про адміністративні послуги», Розпорядження Кабінету Міністрів України № 523-р від 16.05.2014 року «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг», ст.ст. 11, 41, 69-72, 86, 94, 122, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Білоцерківської міської ради Київської області, про визнання незаконною та протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київської апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О. В. Бондаренко