Постанова № 69441417, 07.09.2017, Стрийський міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
07.09.2017
Номер справи
813/2581/16
Номер документу
69441417
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 813/2581/16

Провадження № 2-а/456/1/2017

ПОСТАНОВА

іменем України

07 вересня 2017 року Стрийський міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючого-судді Гулкевича О. В.

при секретарі Кулешник С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Стрию справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців виконавчого комітету Стрийської міської ради Гук Мирослави Василівни, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Дібровастрий», ОСОБА_3 про визнання неправомірними дій і рішень, зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

позивач звернулася до відповідача із зазначеним позовом. В обґрунтування покликалася на те, що 1 липня 2016р. проведено загальні збори учасників TзOB «Діброва стрий», на яких прийнято рішення про прийняття спадкоємців померлих учасників ТзОВ «Дібровастрий» ОСОБА_4 та ОСОБА_5, а саме: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 до складу учасників товариства та реєстрацію змін до установчих документів.

Згідно з повідомленням №3-23/12 від 18.07.2016р. відповідачем відмовлено в проведенні державної реєстрації змін до установчих документів товариства.

Дії відповідача вважала протиправними, а повідомлення про відмову в проведенні державної реєстрації таким, що підлягає до скасування з таких підстав.

На час створення ТзОВ «Дібровастрий» на підставі протоколу від 12.05.2009р. №1 його учасниками були ОСОБА_3 з часткою 34,5 %, ОСОБА_9 з часткою 0,5 %, ОСОБА_1 з часткою 20 %, ОСОБА_4 з часткою 20 % та ОСОБА_5 з часткою 25 %.

Рішенням Господарського суду Львівської області у справі №5015/1196/12 від 15.06.2012р. визнано недійсним п.2 питання другого рішення загальних зборів учасників ТзОВ «Дібровастрий» від 12.05.2009р., яке оформлено протоколом № 1 від 12.05.2009р., в частині затвердження розміру (вартості) вкладу учасника ОСОБА_3 у розмірі 27 600,00 грн., що становить 34,5 часток статутного капіталу ТзОВ «Дібровастрий», та в частині затвердження розміру (вартості) вкладу учасника ОСОБА_9 у розмірі 400,00 грн., що становить 0,5 часток статутного капіталу ТзОВ «Дібровастрий».

Цим рішенням вказано товариству на необхідність привести статут у відповідність з судовим рішенням та фактичним внескам учасників до статутного фонду.

Проте збори не відбувались через неявку на такі ОСОБА_3

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер засновник товариства ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, а ІНФОРМАЦІЯ_2 помер засновник товариства ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2.

Відповідно до ст.59 Закону України «Про господарські товариства», внесення змін до статуту відноситься до виключної компетенції загальних зборів товариства.

У зв'язку із смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства. При відмові правонаступника (спадкоємця) від вступу до товариства з обмеженою відповідальністю або відмові товариства у прийнятті до нього правонаступника (спадкоємця) йому видається у грошовій або натуральній формі частка у майні, яка належала реорганізованій або ліквідованій юридичній особі (спадкодавцю), вартість якої визначається на день реорганізації або ліквідації (смерті) учасника. У цих випадках розмір статутного капіталу товариства підлягає зменшенню (ст.55 Закону України «Про господарські товариства»).

Загальними зборами ТзОВ «Дібровастрий» 01.07.2016р., які відбулись за участі ОСОБА_9, ОСОБА_1, ОСОБА_3 було прийнято рішення про прийняття спадкоємців померлих учасників товариства та затвердження розміру їх часток відповідно до свідоцтв про право на спадщину.

Однак, відповідачем, всупереч вимогам ст.28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», якою визначено вичерпний перелік підстав для відмови у вчиненні реєстраційних дій, згідно з повідомленням №3-23/12 від 18.07.2016 р. відмовлено у проведенні держаної реєстрації змін до установчих документів ТзОВ «Дібровастрий».

Тому позивач просила визнати неправомірними дії та рішення державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців виконавчого комітету Стрийської міської ради Гук М.В. щодо відмови у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу TзOB «Дібровастрий», що містяться в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та скасувати повідомлення про відмову в проведенні державної реєстрації №3-23/12 від 18.07.2016р.; зобов'язати відповідача провести реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу TзOB «Діброва стрий» (код 20771142, що містяться в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців згідно поданої заяви про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 15.07.2016р. Судові витрати покласти на відповідача.

В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_3 та ОСОБА_11 підтримали позовні вимоги, покликаючись на викладені в позовній заяві обставини.

Відповідач - державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців виконавчого комітету Стрийської міської ради Гук М.В. подала письмове заперечення на позов, в якому зазначала, що позовні вимоги є необґрунтованими, такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав:

1) 15.07.2016р. позивач - ОСОБА_1 звернулася до Державного реєстратора із заявою про державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу, зокрема зміни складу учасників TзOB «Дібровастрий». Однак, позивачу відмовлено в проведенні державної реєстрації змін, загальні збори учасників TзOB «Дібровастрий» проведені 01 липня 2016р., а до Державного реєстратора уповноважена ОСОБА_1 звернулась тільки - 15 липня 2016р., що є прямим порушенням ч.2 ст.7 Закону України «Про господарські товариства», згідно з якою товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до державного реєстру;

2) для державної реєстрації змін відомостей про юридичну особу TзOB «Дібровастрий» ОСОБА_1 було подано протокол загальних зборів учасників від 01 липня 2016р. Проте відомості, що містилися в цьому протоколі відрізнялися від тих відомостей, що містяться в Єдиному Державному Реєстрі. Відмінність полягає в тому, що згідно протоколу загальних зборів від 01 липня 2016р. частка ОСОБА_3 складає 25% Статутного капіталу (копія протоколу від 01.07.2016р. додається), а згідно відомостей Єдиного Державного Реєстру його частка складає: 34,5 % Статутного капіталу і будь-які відомості в Реєстрі про зміну розміру його частки відсутні, (копія витягу станом на 15.07.2016р. додається);

3) чинним Статутом TOB «Дібровастрий» (п.8.2.9) передбачено, що збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють в сукупності більш 60% голосів. Проте у протоколі від 01 липня 2016р., поданому для реєстрації зазначено, що присутні учасники, які володіють тільки 55% статутного капіталу (ОСОБА_9 - 10%, ОСОБА_1 - 20%, ОСОБА_3 - 25%);

4) 15 липня 2016 р. Позивач - ОСОБА_1 подала Державному реєстратору для реєстрації нову редакцію Статуту TOB «Дібровастрий», який був підписаний тільки головою та секретарем загальних зборів TOB «Дібровастрий» - ОСОБА_9 та ОСОБА_1 Проте таке підписання Статуту суперечить вимогам ч.9 ст.15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», згідно з якою установчий документ юридичної особи викладається в письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками) або уповноваженими ними особами;

5) подані ОСОБА_1 до Державного реєстратора документи суперечать вимогам Конституції та Законам України, що згідно з п.5 ч.1 ст.28 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації.

Зазначені вище порушення й стали підставою для відмови 18 липня 2016 р. позивачу ОСОБА_1 в проведенні державної реєстрації змін відомостей про юридичну особу.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_3 також подав письмове заперечення на позов, в якому зазначав, що на зборах учасників ТзОВ «Дібровастрий», які відбувалися 01.07.2016р. не був присутній, участі в таких не брав, рішення зборів, оформлених протоколом від 01.07.2016р., не підписував. Про те, що збори відбулися, дізнався під час розгляду Стрийським міськрайонним судом справи №813/2581/2016.

26.01.2017р. подав до Господарського суду Львівської області позов про визнання недійсним загальних зборів учасників ТзОВ «Дібровастрий» з тієї підстави, що на момент прийняття 01.07.2016р. зборами рішення, були присутні учасники, які володіли часткою статутного фонду в сукупності 20,5 % (ОСОБА_1 - 20,0%, ОСОБА_9 - 0,5%); він - ОСОБА_3 - 34,5% - був відсутній; ОСОБА_4 - 20,0% - помер, ОСОБА_5 - 25,0% - помер. Відповідно до п.8.2.9 статуту ТзОВ «Дібровастрий» збори вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (їхні представники), що володіють у сукупності більш як 60% (згідно закону 50%) голосів.

Таким чином оформлене протоколом рішення загальних зборів учасників ТзОВ «Дібровастрий» від 01.07.2016р., яким затверджено нову редакцію статуту та проведено розподіл часток учасників товариства є незаконним, оскільки суперечить чинному законодавству.

Окрім цього, для державної реєстрації змін відомостей про юридичну особу ТзОВ «Дібровастрий» було подано протокол загальних зборів учасників товариства від 01.07.2016р., що містить відомості, які відрізняються від відомостей в Єдиному державному реєстрі, а саме: згідно протоколу частка ОСОБА_3 становить 25% статутного капіталу, а згідно відомостей Єдиного державного реєстру - 34,5% статутного капіталу і в реєстрі відсутні будь-які відомості про зміну розміру частки останнього.

Також у протоколі від 01.07.2016р., поданому на реєстрацію, зазначено, що ОСОБА_9 має частку 10% статутного капіталу; ОСОБА_1 - 20%, ОСОБА_3 25%, що не відповідає дійсності та суперечить статуту товариства, закону та відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

15 липня 2016 р. Позивач - ОСОБА_1 подала Державному реєстратору для реєстрації нову редакцію Статуту TOB «Дібровастрий», який був підписаний тільки головою та секретарем загальних зборів TOB «Дібровастрий» - ОСОБА_9 та ОСОБА_1, що суперечить вимогам ч.9 ст.15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», згідно з якою установчий документ юридичної особи викладається в письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками) або уповноваженими ними особами.

Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 01 липня 2016 року відбулись загальні збори учасників ТОВ «Дібровастрий», на яких прийнято рішення про приведення часток учасників у відповідність з судовим рішенням Господарського суду Львівської області у справі №5015/1196/12 в частині часток учасників ОСОБА_3 та ОСОБА_9 та вирішено питання про прийняття до складу учасників товариства спадкоємців померлих учасників, зокрема ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8

18 липня 2016 року державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Стрийської міської ради Львівської області - Гук М.В. повідомленням №3-23/12 від 18.07.2016 року відмовила у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Дібровастрий» мотивуючи тим, що документи суперечать вимогам чинного законодавства, а саме: ч.2 ст.7 ЗУ «Про господарські товариства» (недотримання 3-ох денного терміну для проведення державної реєстрації змін до установчих документів); наявні розбіжність відомостей у ЄДР і даних, що містяться у протоколі від 01.07.2016 року щодо розміру частки засновника ОСОБА_3; не дотримано вимоги п.8.2.9 чинного статуту товариства (відсутність кворуму для проведення загальних зборів учасників товариства); статут не підписано усіма учасниками товариства.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 року № 755-IV, з наступними змінами і доповненнями, (надалі - Закон № 755-IV) відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Частиною 1 ст.7 Закону № 755-IV встановлено, що Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Частиною 2 ст.6 цього Закону передбачено, що державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4)проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до ст.15 Закону, документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам: 1) документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію); 2) текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами); 3) документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; 4) документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством; 5) заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена; 6) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству; 7) рішення про припинення юридичної особи має містити відомості про персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), її голову або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), про порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог; 8) установчий документ юридичної особи, положення, регламент, список суддів постійно діючого третейського суду, статут (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, повинен містити відомості, передбачені законодавством, та відповідати законодавству; 9) установчий документ юридичної особи викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками) або уповноваженими ними особами; 10) установчі документи банків, інших юридичних осіб, які згідно із законом підлягають погодженню (реєстрації) відповідно Національним банком України, іншими державними органами, подаються з відміткою про їх погодження відповідним органом; 11) внесення змін до установчого документа юридичної особи, положення, регламенту, списку суддів постійно діючого третейського суду, статуту (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, оформляється шляхом викладення його в новій редакції; 12) передавальний акт (у разі злиття, приєднання, перетворення) та розподільчий баланс (у разі поділу або виділу) юридичної особи повинні відповідати вимогам, встановленим законом; 13) документи, видані відповідно до законодавства іноземної держави, повинні бути легалізовані (консульська легалізація чи проставлення апостиля) в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено міжнародними договорами; 14) документ, викладений іноземною мовою, повинен бути перекладений на державну мову із засвідченням вірності перекладу з однієї мови на іншу або підпису перекладача в установленому законодавством порядку; 15) зображення та опис символіки повинні бути оформлені з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.

Виключний перелік підстав для відмови в державній реєстрації визначено у ст.28 Закону № 755-IV. Зокрема ч.4 цієї статті визначено, що відмова у державній реєстрації з підстав, не передбачених цією статтею, а також відмова у державній реєстрації (легалізації) професійної спілки, її організації або об'єднання не допускається.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 20.04.2017 року у справі за позовом ОСОБА_3 до товариства з обмеженою відповідальністю «Дібровастрий» про визнання недійним рішення загальних зборів засновників ТзОВ «Дібровастрий» від 01.07.2017 року, залишеною без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 07.06.2017 року, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовлено повністю.

Цим рішенням суду встановлено, що загальні збори учасників ТОВ «Дібровастрий» від 01.07.2017 року було проведено за наявності кворуму, рішення приймалось з питань, які було включено до порядку денного, позивач був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення зборів. Крім цього судом встановлено, що протокол загальних зборів учасників ТОВ «Дібровастрий» від 01.07.2016 року містить усі необхідні відомості щодо складу присутніх на зборах учасників, з вірно визначеним розподілом часток враховуючи вимоги законодавства та визначенням відсотків статутного капіталу, які має кожен учасник, а також підписаний головою та секретарем зборів. Відтак, правові підстави для визнання недійсним рішень загальних зборів від 01.07.2016 року відсутні.

Згідно з ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку про те, що відповідачем не доведено належними та допустимим доказами наявність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, тому позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст.159-163,167 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

позов задовольнити. Визнати неправомірними дії та рішення державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців виконавчого комітету Стрийської міської ради Гук Мирослави Василівни щодо відмови у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю "Дібровастрий", що містяться в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, та скасувати повідомлення про відмову в проведенні державної реєстрації №3-23/12 від 18.07.2016 року.

Зобов'язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців виконавчого комітету Стрийської міської ради Гук Мирославу Василівну провести реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю "Дібровастрий" (код 20771142), що містяться в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців згідно поданої заяви про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 15.07.2016 року.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Стрийський міськпрайонний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий-суддя О. В. Гулкевич