
Справа № 309/2506/17
Провадження № 2-а/309/127/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"05" жовтня 2017 р. м. Хуст
Хустський районний суд
Закарпатської області
в складі: головуючого-судді: Сідей Я.Я.
при секретарі: Раковці Г.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хуст адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_1
до
Хустського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області
про
визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Хустського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Посилається на те, що він перебуває на обліку в Хустському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Закарпатської області і отримує пенсію за віком.
19 грудня 2016 року, досягнувши віку 61 рік і 6 місяців, позивач подав заяву до Хустського ОУ ПФ України Закарпатської області про переведення на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-УІІІ. 03 березня 2017 року ним було отримано відмову в перерахунку пенсії та копію виписки з протоколу № 11 засідання комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням /перерахунком/ та виплатою пенсій Хустського ОУ ПФ від 27 лютого 2017 року.
Як вбачається з протоколу, йому відмовлено у переведенні з пенсії за віком згідно з ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно з ЗУ «Про державну службу від 10.12.2015 р. № 889-УІІІ, оскільки станом на 1 травня 2016 року позивач працював (не займав посади державної служби) та у зв'язку з відсутністю 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону «Про державну службу» № 3723.
З таким висновком комісії Хустського ОУ ПФ України в Закарпатській області позивач не погоджується та вважає відмова є такою, що не відповідає чинному законодавству, і йому незаконно відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно з ЗУ «Про державну службу».
Відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про державну службу» № 889-УІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 ЗУ "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 ЗУ "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Відповідно до п. 12 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених
до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Позивачу не включено до стажу державної служби період роботи з 02.09.1986 року по 01.02.1989 року на посаді звільненого секретаря первинної партійної організації колгоспу «40- річчя Жовтня», так як, на думку ПФ, дана посада не передбачена статтею 25 Закону України № 3723-УІІІ. Також до стажу державної служби не зарахований період роботи з 31.08.1993 року по 28.02.1995 року, оскільки до призначення ОСОБА_1 на посаду головного державного інспектора ветеринарної медицини Хустської районної Ради народних депутатів у березні 1995 року позивачу не було встановлено ранг, ним не приймалась Присяга державного службовця.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" на отримання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством віку перебування на державній службі, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Посади державних службовців, віднесені до відповідних категорій посад державних службовців, визначені статтею 25 зазначеного Закону.
Стаж державної служби до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-УІІІ «Про державну службу» обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 р. № 283, та додатка до нього. Пунктом 3 даного Порядку передбачено, що до стажу державної служби включається час роботи на посадах службовців в органах, зазначених у пункті 2 цього Порядку і додатку до нього, якщо при просуванні по службі вони зайняли посади державних службовців. Просуванням по службі вважається безпосередній перехід з посади службовця на посаду державного службовця у період роботи в державних органах, які передбачені в пункті 2 Порядку обчислення стажу державної служби та додатку до нього.
Оскільки з 31.08.1993 року районна станція по боротьбі з хворобами тварин, начальником якої працював позивач, одночасно обіймаючи посаду державного ветеринарного інспектора району, з 02.02.1989 року, реорганізована в районне підприємство (лікарню) державної ветеринарної медицини на правах управління районної державної адміністрації, то вважаю безпідставним незарахування мені до стажу державної служби період роботи з 31.08.1993 року до 28.02.1995 року. Крім того, згідно з наказом обласної державної адміністрації від 31серпня 1993 року № 7 «Про приведення структури державної ветеринарної медицини області у відповідність до Закону України «Про ветеринарну медицину» районне підприємство (лікарню) державної ветеринарної медицини на правах управління районної державної адміністрації очолює начальник, який одночасно є головним лікарем ветеринарної медицини району - головним державним інспектором ветеринарної медицини району (п. 2).
Щодо зарахування до стажу державної служби періодів роботи звільненим секретарем партійної організації колгоспу, то Порядком обчислення стажу державної служби передбачено зарахування до стажу державної служби періоду роботи в організаціях, названих абзацом 4 п.3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 20.12.93 р. №1049. У цьому Положенні йдеться про стаж роботи в організаціях (крім роботи в кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених ст.118 КЗпП України, а саме: партійних, профспілкових та комсомольських
на виборних посадах та посадах відповідальних працівників. Згідно з роз'ясненням Міністерства юстиції України від 03.06.1994 р. № 4-5-1156, погодженого з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії ст. 6 Конституції УРСР і внесення змін до ст. 7 Конституції УРСР (до 24.10.1990 р.). Цими статтями за партійними, профспілковими, комсомольськими організаціями закріплювалося право на участь у здійсненні управлінських функцій. Відповідальною вважають посаду, на яку приймають колегіальним органом (постановою конференції, зборів, комітету, бюро) партійних, профспілкових та комсомольських організацій. Виходячи з вищевикладеного, до стажу державної служби зараховуються періоди роботи в профспілкових, комсомольських і партійних організаціях на виборних та відповідальних посадах, незалежно від рівня згаданих організацій.
Вважає, що період роботи на посаді звільненого секретаря первинної партійної організації колгоспу «40- річчя Жовтня» з 02.09.1986 року до 01.02.1989 року також неправомірно не включено до стажу державної служби.
У протоколі не вказано, але по суті управлінням Пенсійного фонду не включено у стаж державної служби також період військової служби у Збройних Силах - з 26.10.1979 року до 16.06.1981 року, період навчання в аспірантурі за денною формою навчання у Каменець-Подільському сільськогосподарському інституті - з 15.01.1982 року до 16.02.1985 року, а також період науково-педагогічної роботи на посаді асистента кафедри ветакушерства і хірургії Каменець-Подільського сільськогосподарського інституту - з 12.03.1985 року до 01.07.1986 року.
Згідно з п. 3 Порядку до стажу державної служби включається час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях. Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України від 25.03.92 р. № 2232-XII"Про військовий обов'язок і військову службу" час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Також пунктом 3 Порядку передбачено, що до стажу державної служби включається стаж наукової роботи, набутий в державних установах, організаціях, закладах на посадах, визначених переліком посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», затвердженим постановою КМ України від 04 березня 2004 року № 257, незалежно від наявності перерв у роботі.
Посада асистента вищого навчального закладу ІІІ-ІУ рівня акредитації включена до Переліку посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність". Відповідно до п. 17 ст. 37 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» для осіб, які працюють на посадах, що згідно із законодавством належать до посад державного службовця, попередній стаж наукової роботи, набутий у державних установах, організаціях, закладах, зараховується до стажу державної служби незалежно від наявності перерв у роботі. Згідно зі ст. 35 зазначеного Закону до стажу наукової роботи зараховується, зокрема, час роботи на посадах науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів, визначених у Законі України "Про вищу освіту"; час навчання в аспірантурі, ад'юнктурі чи докторантурі за денною (очною) формою навчання випускникам аспірантури, ад'юнктури, докторантури.
Пунктом 4 Порядку визначено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи. Згідно з документами, які підтверджують трудовий стаж позивача, його стаж держаної служби становить більше як 20 років, за висновком УПФ - стаж державної служби лише 19 років 02 місяця 06 днів.
Враховуючи наведене, вважає, що йому неправомірно відмовлено у переведенні з пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу».
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону N 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
Просить визнати протиправним рішення Хустського ОУ ПФУ щодо відмови йому у призначенні /переведенні/ пенсії державного службовця; зобов'язати Хустське ОУ ПФУ призначити йому пенсію державного службовця з моменту звернення за призначенням пенсії 19.12.2016 р.; виплатити різницю між пенсією державного службовця та одержуваною пенсією за віком за весь період виплати.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився. Його представником згідно довіреності ОСОБА_2 подано заяву, в якій вона просить провести розгляд справи у відсутності сторони позивача у порядку ст. 128 КАС України у письмовому провадженні.
Представник відповідача Хустського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області в судове засідання не з'явився. Заступником начальника Хустського ОУ ПФ Попович Т.В. суду подано заперечення на позов, в яких посилаються на те, що позивачу ОСОБА_1 призначена пенсія за віком згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 01.05.2016 р. набув чинності «Про державну службу» від 10.12.2016 №889-VІІІ, який визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу» №3723 від 16.12.1993 р. Згідно з п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ втратив чинність Закон №3723, крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10,12 цього розділу, відповідно до яких передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723. Пенсії відповідно до Закону № 889-VІІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 р. стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців призначають особам, які : досягли пенсійного віку (у випадку позивача - 61 р. 6м., для осіб, які народились з 01.01.1995 р. по 31.12.1955 р.); мають страховий стаж: чоловіки - 35 р.; не призначали пенсію відповідно до Закону №3723; на день набрання чинності Законом № 889-VІІІ (на 1.05.2016 р. ) займають посади державної служби та мають не менш як 10 р. стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону №3723 та актами КМУ, або на день набрання чинності Законом № 889-VІІІ мають не менш як 20 р. на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723 та актами КМУ незалежно від факту роботи на державній службі станом на 1.05.2016 р. Провівши розрахунок стажу роботи на посадах державного службовця, визначених ст. 25 Закону №3723, встановлено, що він становить 19 р. 2 м. 6 д., у тому числі: з 01.03.1995 по 23.12.2002 на посаді головного державного інспектора ветеринарної медицини Хустської РДА, Хустської районної ради - 7 р. 9 м. 23 д.; з 24.12.2002 по 31.05.2010 на посаді начальника управління ветеринарної медицини у Хустському районі - 7 р. 5 м. 8 д.; з 01.06.2010 по 05.05.2014 на посаді заступника голови Хустської РДА - 3 р. 11 м. 5 д. Що стосується періоду роботи з 02.09.1986 по 01.02.1989 на посаді звільненого секретаря первинної партійної організації колгоспу «40 річчя Жовтня», то його не можна зарахувати до стажу державної служби, який дає право на пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723, так як дана посада (партійна робота) не передбачена ст.25 Закону №3723. Відповідно до ст.25 Закону №3723 до 6 категорії посад державних службовців віднесено посаду керівника управління районної держадміністрації. Службовцям, які займали посади, віднесені до категорії посад державної служби встановлювався відповідний ранг. Також, громадяни України, які вперше зараховуються на державну службу приймають присягу державного службовця. Записи трудової книжки ОСОБА_1 свідчать, що до призначення на посаду головного державного інспектора ветеринарної медицини Хустської районної Ради народних
депутатів (березень 1995 р.), заявнику не було встановлено ранг, не приймалась присяга державного службовця. Отже, період роботи з 31.08.1993 р. по 28.02.1995 р. також не зараховується до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Так як позивач станом на 01.05.2016 р. не працював (не займав посади державної служби) та у нього немає 20 р. стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону №3723, враховуючи вищевикладені норми законодавства. Комісією управління ПФУ у м.Хуст та Хустському районі по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій було прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 в призначенні (переведенні) з пенсії за віком згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VІІІ на підставі його заяви від 19.12.2016 р. Просять у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Розгляд справи проводити у відсутності представника ПФ в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 ЦПК України, з урахуванням заяв сторін про слухання справи у їх відсутності, проводити розгляд справи без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу та в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
В судовому засіданні судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером за віком та отримує пенсію, що стверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 02.06.2015 р. Пенсійним фондом України.
Відповідно до записів в трудових книжках позивача, заповнених 15.08.1972 р., 31.03.1995 р., а також виписки з протоколу №11 засідання комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням /перерахунком/ та виплатою пенсії Хустського ОУ ПФУ від 27.02.2017 р., ОСОБА_1 працював на наступних посадах: військова служба у лавах Радянської Армії - з 31.10.1979 р. до 04.05.1981 р. - 1 рік 6 міс. 4 д.; навчання в аспірантурі Каменець-Подільського сільгоспінституту - з 15. 01.1982 р. до 16.02.1985 р. - 3 роки 1 міс. 2д.; робота асистентом кафедри акушерства і хірургії після закінчення аспірантури - з 12.03.1985 р. до 01.07.1986 р. - 1 рік 3 міс. 21 д.; робота звільненим секретарем первинної парторганізації колгоспу «40річчя Жовтня» з 01.09.1986 р. до 01.02.1989 р. - 2 роки 05 міс. 1 д.; робота на посаді начальника Хустської станції по боротьбі з хворобами тварин-головним ветлікарем району- Державним ветеринарним інспектором району, на посаді начальника районного підприємства (лікарні) державної ветеринарної медицини на правах управління районної державної адміністрації - з 02.02.1989 р. до 28.02.1995 р.; робота на посаді головного державного інспектора ветеринарної медицини Хустської районної Ради народних депутатів, головного спеціаліста ветеринарної медицини секретаріату Хустської районної державної адміністрації - з 01.03.1995 р. до 23.12.2002 р. - 7 років 9 міс. 23 д.; робота на посаді начальника управління ветеринарної медицини в Хустському районі - з 24.12.2002 р. до 31.05.2010 р. - 7 років 5 міс. 8 д.; робота на посаді заступника голови Хустської районної державної адміністрації - з 01.06.2010 р. до 05.05.2014 р. - 3 роки 5 міс. 5 д. /а.с.12-21/.
Разом стаж роботи ОСОБА_1 на посадах державної служби становить 33 роки 07 місяців 01 день.
Комісією з розгляду питань, пов'язаних з призначенням /перерахунком/ та виплатою пенсій Хустського ОУ ПФ України в Закарпатській області 27.02.2017 р. відмовлено позивачу у призначенні (переведенні) з пенсії за віком згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VІІІ) на підставі його заяви від 19.12.2016 р. у зв'язку з тим, що станом на 01.05.2016 р. позивач не працював (не займав посади державної служби) та у нього немає 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 ЗУ «Про державну службу» №3723 від 16.12.1993 р. Зазначено, що ОСОБА_1 призначена пенсія за віком згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02.04.2015 р., які він отримує на
сьогоднішній день. З 1.05.2016 р. набув чинності ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VIII, який визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу» №3723 від 16.12.1993 р. Згідно з п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII втратив чинність Закон №3723, крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у п.10-12 цього розділу, якими передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до ст. 3 Закону №3723. Пенсії відповідно до Закону №889-VIII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 р. стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (ст.37 Закону №3723) призначаються особам, які: досягли пенсійного віку (у випадку ОСОБА_1-61 р. 6м., для осіб, які народилися з 01.01.1955 р. по 31.12.1955 р.); мають страховий стаж - чоловіки 35 р.; не призначали пенсію відповідно до Закону №3723; на день набрання чинності Законом №889-VIII (на 01.05.2016 р.) займають посади державної служби та мають не менш як 10 р. стажу на посадах віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначних ст.25 Закону №3723 та актами КМУ або на день набрання чинності Законом№889-VIII мають не менш як 20 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону №3723 та актами КМУ незалежно від факту роботи на державній службі станом на 1.05.2016 р. Пунктом 4 постанови КМУ від 25.03.2016 р. №229, якою затверджено Порядок обчислення стажу державної служби, визначено, що стаж державної служби обчислюється відповідно до ч.2 ст.46 Закону№889-VIII. Такий стаж дає право на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. Таким чином, ст.46 Закону №889-VIII та даний Порядок обчислення стажу державної служби не застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію відповідно до ст.37 Закону №3723. Провівши розрахунок стажу роботи на посадах державного службовця, визначених ст.25 Закону №3723, встановлено, що він становить19 р. 2 м.6 д., в тому числі: з 01.03.1995 р. по 23.12.2002 р. на посаді головного державного інспектора ветеринарної медицини Хустської РДА, Хустської районної ради - 7 р. 9 м. 23 д.; з 24.12.2002 р. по 31.05.2010 р. на посаді начальника управління ветеринарної медицини в Хустському районі - 7 р. 5 м. 8 д.; з 01.06.2010 р. по 05.05.2014 р. на посаді заступника голови Хустської РДА - 3 р. 11 м. 5 д. Що стосується періоду роботи з 02.09.1986 р. по 01.02.1989 р. на посаді звільненого секретаря первинної партійної організації колгоспу «40 річчя Жовтня», то його не можна зарахувати до стажу державної служби, який дає право на пенсію відповідно до т.37 Закону №3723, так як дана посада (партійна робота) не передбачена ст..25 Закону №3723.Крім того,записи трудової книжки ОСОБА_1 свідчать,що до призначення на посаду головного державного інспектора ветеринарної медицини Хустської районної Ради народних депутатів (березень 1995 р.),заявнику не було встановлено ранг, не приймалась присяга державного службовця. Отже, період роботи з 31.08.1993 р. по 28.02.1995 р. також не зараховується до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.
Відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889-УІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до п. 12 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52,
ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб. Відповідно до п. 2 цього Порядку згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. N 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. N 3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. N 889-VIII "Про державну службу": мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. N 889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають, зокрема, чоловіки, які народилися з 1 січня 1955 р. по 31 грудня 1955 р. після досягнення ними віку61 рік 6 місяців.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" на отримання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством віку перебування на державній службі, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Посади державних службовців, віднесені до відповідних категорій посад державних службовців, визначені статтею 25 зазначеного Закону. Віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у статті 25 Закону України "Про державну службу", а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом. Таким чином, для призначення пенсії державного службовця особа повинна працювати на посадах, які статтею 25 зазначеного Закону або актами Кабінету Міністрів України віднесені до категорій посад державних службовців. Крім того, така особа повинна набути статусу державного службовця, тобто, після прийняття Закону України "Про державну службу" повинна працювати на посадах державних службовців, прийняти Присягу державного службовця і їй має бути присвоєно
ранг державного службовця, про що робиться відповідний запис у трудовій книжці.
Стаж державної служби до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-УІІІ «Про державну службу» обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 р. № 283, та додатка до нього.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що до стажу державної служби включається час роботи на посадах службовців в органах, зазначених у пункті 2 цього Порядку і додатку до нього, якщо при просуванні по службі вони зайняли посади державних службовців.
Просуванням по службі вважається безпосередній перехід з посади службовця на посаду державного службовця у період роботи в державних органах, які передбачені в пункті 2 Порядку обчислення стажу державної служби та додатку до нього.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08 червня 1995 р. № 397 «Про доповнення постанови Кабінету Міністрів України від 10 листопада 1994 року № 8» для службовців, які після прийняття цієї постанови, тобто після 08 червня 1995 року, при просуванні по службі зайняли посади державних службовців, визначені у статі 25 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХІІ «Про державну службу», стаж державної служби для надання додатково оплачуваної відпустки та призначення пенсії державного службовця обчислюється з дня призначення на посаду державного службовця.
Згідно з наказом обласної державної адміністрації від 31серпня 1993 року № 7 «Про приведення структури державної ветеринарної медицини області у відповідність до Закону України «Про ветеринарну медицину» районне підприємство (лікарню) державної ветеринарної медицини на правах управління районної державної адміністрації очолює начальник, який одночасно є головним лікарем ветеринарної медицини району - головним державним інспектором ветеринарної медицини району (п. 2).
Порядком обчислення стажу державної служби передбачено зарахування до стажу державної служби періоду роботи в організаціях, названих абзацом 4 п.3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрі ввід 20.12.93 р. №1049. У цьому Положенні йдеться про стаж роботи в організаціях (крім роботи в кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених ст.118 КЗпП України, а саме: партійних, профспілкових та комсомольських на виборних посадах та посадах відповідальних працівників. Згідно з роз'ясненням Міністерства юстиції України від 03.06.1994 р. № 4-5-1156, погодженого з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії ст. 6 Конституції УРСР і внесення змін до ст. 7 Конституції УРСР (до 24.10.1990 р.). Цими статтями за партійними, профспілковими, комсомольськими організаціями закріплювалося право на участь у здійсненні управлінських функцій. Відповідальною вважають посаду, на яку приймають колегіальним органом (постановою конференції, зборів, комітету, бюро) партійних, профспілкових та комсомольських організацій. Виходячи з вищевикладеного, до стажу державної служби зараховуються періоди роботи в профспілкових, комсомольських і партійних організаціях на виборних та відповідальних посадах, незалежно від рівня згаданих організацій.
Згідно з п. 3 Порядку до стажу державної служби включається час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України від 25.03.92 р. № 2232-XII"Про військовий обов'язок і військову службу" час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що до стажу державної служби включається стаж наукової роботи, набутий в державних установах, організаціях, закладах на посадах, визначених переліком посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»,
затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2004 року № 257, незалежно від наявності перерв у роботі.
Посада асистента вищого навчального закладу ІІІ-ІУ рівня акредитації включена до Переліку посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
Відповідно до ст.35, п. 17 ст. 37 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» для осіб, які працюють на посадах, що згідно із законодавством належать до посад державного службовця, попередній стаж наукової роботи, набутий у державних установах, організаціях, закладах, зараховується до стажу державної служби незалежно від наявності перерв у роботі. До стажу наукової роботи зараховується, зокрема, час роботи на посадах науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів, визначених у Законі України "Про вищу освіту"; час навчання в аспірантурі, ад'юнктурі чи докторантурі за денною (очною) формою навчання випускникам аспірантури, ад'юнктури, докторантури.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону N 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
У відповідності до ст. 71 ч. 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкту владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у призначенні (переведенні) пенсії державного службовця, оскільки позивачем було подано всі необхідні документи, що підтверджують стаж його роботи на посадах, віднесених до державних посад, а тому його права підлягають відновленню шляхом зобов'язання Хустського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області призначити позивачу пенсію державного службовця з моменту звернення за призначенням пенсії 19.12.2016 р., зобов'язання Хустське ОУ ПФ України Закарпатської області виплатити позивачу різницю між пенсією державного службовця та одержуваною пенсією за віком за весь період виплати.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 41, 71, 158-163, 167 КАС України, п.п.10,12 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 р.№ 889-УІІІ, ст.ст.25,37 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ, ст.ст.2,35,37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу»,ст.ст.24,35,37 ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність», ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМ України від 03.05.1994 р. №283, Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою КМ України від 14.09.2016 №622, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задоволити.
Визнати відмову Хустського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області у призначенні /переведенні/ ОСОБА_1 пенсії державного службовця протиправною.
Зобов'язати Хустське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця з моменту звернення за призначенням пенсії 19.12.2016 року.
Зобов'язати Хустське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області виплатити ОСОБА_1 різницю між пенсією державного службовця та одержуваною пенсією за віком за весь період виплати.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Хустського
районного суду: підпис: Сідей Я.Я.
З оригіналом вірно:
Суддя Хустського
районного суду Сідей Я.Я.