Рішення № 69439413, 04.10.2017, Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
04.10.2017
Номер справи
310/5708/17
Номер документу
69439413
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 310/5708/17

2/310/2959/17

РІШЕННЯ

Іменем України

(заочне)

04 жовтня 2017 року м.Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді..........Дністрян О.М.,

при секретарі…………..…Буюклинській К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Бердянської міської ради Запорізької області до ОСОБА_4, треті особи - Виконавчий комітет Бердянської міської ради, Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, про відшкодування збитків, -

В с т а н о в и в:

Бердянська міська рада Запорізької області звернулася до суду з позовом до ОСОБА_4 про стягнення збитків, мотивуючи тим, що 04.05.2017р. на адресу Бердянської міської ради надійшов лист від виконавчого комітету Бердянської міської ради щодо недоотримання місцевим бюджетом м. Бердянськ 2,5 млн. грн. коштів пайової участі від замовників - забудовників з посиланням на розпорядження Запорізької обласної державної адміністрації від 24.03.2017 № 118 "Про стан фінансово-бюджетної дисципліни в Запорізькій області''. Вказані збитки були виявлені в результаті проведеної Державною фінансовою інспекцією в Запорізькій області перевірки та відображені у відповідному акті. З вищезазначеного акту вбачається, що замовник-забудовник ОСОБА_4 здійснила нове будівництво житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1, при цьому не сплатила кошти пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бердянськ. 21.06.2013р. на адресу виконавчого комітету Бердянської міської ради надійшла копія декларації про готовність до експлуатації об'єкту за адресою: АДРЕСА_1, № НОМЕР_1, відповідно до якої відповідачем було введено в експлуатацію житловий будинок, господарські будівлі та споруди за цією адресою, загальною площею 333,5 м. кв. Проте, замовник будівництва (відповідач по справі) не виконав вимоги ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м. Бердянськ і не звернувся до органу місцевого самоврядування з заявою про укладання відповідного договору та не надав документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками та інших передбачених документів. Вважають, що міський бюджет міста Бердянська мав отримати від ОСОБА_4 кошти на розвиток інфраструктури м. Бердянськ в розмірі 7337, 00 грн., який в свою чергу і складає розмір упущеної вигоди (збитків) нанесених відповідачем Бердянській міській раді. Просили суд стягути з відповідачки кошти на розвиток інженерно-транпсортної та соціальної інфраструктури міста у розмірі 7337,00 грн. на їх користь, а також понесені судові витрати.

До початку судового засідання від представника позивача - Замета Н.О. (довіреність №01-0025/40 від 03.01.2017р.) - та представника виконавчого комітету Бердянської міської ради - Сарабєєвої Н.О. (довіреність №01-0038/40 від 03.01.2017р.) - надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити, не заперечували проти заочного розгляду справи.

Відповідачка, сповіщена належним чином про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилася. Причини неявки суду не повідомила, заперечень проти позову не надала. Тому суд у відповідності до ст. 224 ЦПК України, вважає за можливим провести заочний розгляд справи.

Представник третьої особи - Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області - у судове засідання не з'явився, до початку розгляду справи надіслали заяву, в якій просили розглянути справу за відсутності їх представника. Крім того, надали письмові пояснення, в яких заначили, що згідно з п.1.3.6.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в Запорізькій області на IV квартал 2015 року, Державною фінансовою інспекцією в Запорізькій області (правонаступник - Східний офіс Держаудитслужби, структурним підрозділом якого є управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області) проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Виконавчого комітету Бердянської міської ради за період з 01.01.2013р. по 01.01.2016р.. Результати ревізії оформлено актом від 17.03.2016 № 08-21/2. Перевіркою питання дотримання вимог законодавства щодо визначення розміру та сплати пайової участі у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бердянськ, встановлено, що відповідно до інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції України станом на момент проведення ревізії, протягом 2013, 2014 та 2015 років замовниками подано 632 декларації про готовність об'єктів до експлуатації на території міста Бердянськ, у тому числі: у 2013 році - 264, у 2014 році - 186, у 2015 році - 182 декларації. Держфінінспекцією в Запорізькій області до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області (далі по тексту - ДДАБІ у Запорізькій області) направлено запит від 06.10.2015р. № 08-08-14-14/5933 щодо надання інформації про кошторисну вартість об'єктів будівництва в м. Бердянськ за період, що підлягає ревізії, згідно декларацій про готовність об'єктів до експлуатації (із зазначенням площі для індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських споруд) та/або завірені належним чином копії декларацій про готовність до експлуатації об'єктів будівництва. Листами від 06.10.2015р. №1008-22.4/2554, від 18.02.2016р. №1008-22.4/2554 ДДАБІ у Запорізькій області надано інформацію про кошторисну вартість об'єктів будівництва, введених в експлуатацію в м. Бердянськ протягом 2013-2015 років, згідно декларацій про готовність об'єктів до експлуатації. Шляхом співставлення інформації, отриманої від ДДАБІ у Запорізькій області, із укладеними договорами про пайову участь та інформацією про фактично сплачені кошти пайової участі, встановлено, що значну кількість замовників об'єктів будівництва, введених в експлуатацію на території міста Бердянськ протягом 2013-2015 років, до пайової участі не залучено. В ході ревізії Управлінням капітального будівництва, реконструкції та технічного нагляду виконкому Бердянської міської ради на підставі інформації ДДАБІ у Запорізькій області проведено розрахунки розмірів пайової участі, несплаченої забудовниками протягом 2013-2015 років. Так, розмір пайової участі згідно розрахунків склав 1 594 826,52 грн: за 102 об'єктами, введеними в експлуатацію у 2013 році - 657 302,22 грн; за 45 об'єктами, введеними в експлуатацію у 2014 році - 819 954,30 грн; за 24 об'єктами, введеними в експлуатацію у 2015 році - 117570 гривень. Відповідно до приписів ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено обов'язок замовника будівництва прийняти пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, який реалізується шляхом укладення відповідного договору в порядку, визначеному Законом та деталізованому актом органу місцевого самоврядування, тому несплата забудовниками пайової участі є порушенням п.4-1 ч.І ст.71 Бюджетного кодексу України, ч.2, 3 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038VI, п. 1.3. Порядку №58, п.1.3., 4.6., 5.10. Порядку №35, що призвело до недоотримання бюджетом міста Бердянськ (а саме бюджетом розвитку) коштів за період з 01.01.2013р. по 01.01.2016р. в загальній сумі 1594826,52 грн., чим завдано збитків міському бюджету на відповідну суму. Тому важають, що позовні вимоги Бердянської міської ради є обґрунтованими, просили позов задовольнити.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цьогоЗакону.

Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Як зазначено у частині 6 вказаної статті встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: 1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд; 2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Відповідно до ч.ч. 8, 9 вказаної статті розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Відповідно до ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Згідно з декларацією про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області 04 червня 2013 року № НОМЕР_1, відповідачкою було введено в експлуатацію житловий будинок, господарські будівлі і споруди по АДРЕСА_1, загальною площею 333,5 кв. м.

10.03.2016р. позивач направив поштою на адресу відповідача листа № 04-1429/28 з пропозицією щодо залучення до пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бердянська.

Також 06.03.2017р. позивачем направлено на адресу відповідача лист № 04-1472/40 з двома примірниками проекту договору №228 від 06.03.2017р. про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бердянська.

22.05.2017р. позивачем направлено на адресу відповідача претензію №01-3116/31 про сплату нанесених збитків у сумі 7337,00 грн. - про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бердянська.

Рішенням Бердянської міської ради від 31.01.2013р. №58 затверджено порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м. Бердянськ (далі - Порядок).

Пунктом 1.1. Порядку визначено, що відповідно до ст. 12 Закону України "Про основи містобудування", ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 30, 40 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" цей Порядок регулює організаційні та економічні відносини, пов'язані з залученням, розрахунком розміру, використанням коштів пайової участі замовників будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту (далі - будівництво) у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бердянськ та укладання договорів про сплату пайових коштів.

Вказане рішення доведено до відома громадськості у встановлений спосіб шляхом розміщення його на офіційному веб-сайті Бердянської міської ради та опублікування у суспільно-політичній газеті "Південна Зоря" №15 від 07.02.2013р.

Пунктом 1.3 Порядка встановлено, що саме на замовника покладено обов'язок укладення договору про пайову участь та сплати відповідних коштів.

Порядком (розділ 4) передбачено, що замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у м. Бердянськ, зобов'язаний взяти участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бердянськ, яка зводиться до пайової участі шляхом перерахування замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до бюджету м. Бердянськ коштів (п. 1.3. Порядку). Величина пайової участі у розвитку інфраструктури м. Бердянськ визначається у договорі, укладеному з виконавчим комітетом Бердянської міської ради (відповідно до встановленого цим Порядком розміру пайової участі) з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, наданої замовником будівництва, визначеної згідно з державними будівельними нормами і правилами, та не може перевищувати граничного розміру пайової участі у розвитку інфраструктури м. Бердянськ. При цьому, не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій, (п. 2.2 Порядку).

Відповідно до п. 2.3. Порядку базова ставка розміру пайової участі у розвитку інфраструктури м. Бердянськ з урахуванням інших передбачених законом відрахувань становить у відсотках від загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта: будівлі та/або споруди комерційного використання - 1 %, будівлі та/або споруди некомерційного використання - 0,5 %.

Пунктом 3.1. Порядку передбачено, що пайова участь у розвитку інфраструктури міста здійснюється на підставі договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бердянська (далі договір про пайову участь), який укладається між виконавчим комітетом Бердянської міської ради та замовником. Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Бердянськ укладається не пізніше п'ятнадцяти робочих днів з дня реєстрації уповноваженим органом звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкту до експлуатації (пункт 3.2. Порядку). Істотними умовами договору про пайову участь є: розмір пайової участі; терміни (графік) оплати пайової участі; відповідальність сторін.

Замовник, який має намір укласти договір, зобов'язаний звернутися із заявою до міського голови з наданням передбачених в п. 3.5 Порядку документів.

Кошти, отримані як пайова участь у розвитку інфраструктури м. Бердянськ, використовуються для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бердянськ. Обов'язок пайової участі замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту передбачений також ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Рішенням Бердянської міської ради від 20.11.2014 року № 35 було затверджено Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м. Бердянськ (далі - Порядок), який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску. Вказаний Порядок був оприлюднений Бердянською міською радою у встановлений чинним законодавством спосіб, тому відповідно до норм ч. 1 ст. 144 Конституції України, є нормативно-правовим актом, і є обов'язковим до виконання на території м. Бердянська.

Відповідно до цього Порядку пайова участь у розвитку інфраструктури м. Бердянська є обов'язковою для всіх замовників (фізичних осіб - підприємців, фізичних та юридичних осіб), які мають намір здійснити нове будівництво, реконструкцію, розширення, капітальний ремонт, технічне переоснащення та реставрацію (далі - будівництво) об'єкта містобудування на території м. Бердянськ, незалежно від форми власності замовника, розташування та функціонального призначення об'єкта будівництва.

Пунктами 1.2-1.5 Порядку передбачено, що цей порядок визначає умови та регулює організаційні та економічні відносини, пов'язані з залученням, розрахунком розміру, використанням коштів пайової участі замовників будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту (далі - будівництво) у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бердянськ та укладання договорів про сплату пайових коштів. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у місті Бердянськ зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, крім випадків, передбачених чинним законодавством України та даним Порядком. Залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову учать у розвитку інфраструктури міста Бердянськ між виконавчим комітетом Бердянської міської ради та замовником. Пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету міста Бердянськ коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бердянськ.

Пунктами 2.5., 2.6. Порядку передбачено, що у разі надходження інформації щодо оформлення замовником-забудовником права на проведення будівельних робіт замовнику - забудовнику протягом тридцяти календарних днів направляється звернення з пропозицією укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Бердянськ протягом 14 днів з дня отримання такого звернення, та попередженням про наслідки в разі не виконання вимог діючого законодавства. Отримавши звернення з пропозицією укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста замовник - забудовник протягом 14 днів з дня отримання звернення звертається з заявою до виконавчого комітету Бердянської міської ради для укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Бердянськ.

Величина пайової участі у розвитку інфраструктури міста Бердянськ визначається у договорі з врахуванням загальної кошторисної вартості об'єкта будівництва, визначеної згідно з державними будівельними нормами стандартами та правилами або показниками опосередкованої вартості спорудження об'єктів, затвердженими Міністерством регіонального розвитку (п. 3.1. Порядку).

У разі не укладення замовником - забудовником договору пайової участі у розвитку інфраструктури міста Бердянськ до введення об'єкта в експлуатацію розмір пайової участі збільшується на 10% (п. 5.5. Порядку).

Із аналізу зазначених положень Закону та Порядку випливає, що участь замовників у розвитку інфраструктури населеного пункту можлива лише на підставі відповідного договору, в якому сторонами визначаються, зокрема, розмір пайової участі та строк (графік) сплати пайової участі, укладення якого для забудовника є обов'язковим.

Виникнення такого обов'язку безпосередньо з акта цивільного законодавства, рішень органів місцевого самоврядування передбачено ч. ч. 3, 4 ст. 11 ЦК України, по своїй суті з урахуванням положень ст. 509 цього Кодексу правовідносини між сторонами є зобов'язальними.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання, а боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки (ст. 623 ЦК України).

Згідно з ч. ч. 2, 4 ст. 623 ЦК України розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доказується кредитором. При визначенні неодержаних доходів (упущеної вигоди) враховуються заходи, вжиті кредитором щодо їх одержання.

Як на підставу для задоволення позову про відшкодування збитків позивач посилався на те, що відповідачка не уклала договору на пайову участь у розвитку інфраструктури м. Бердянська, від пропозиції про його укладання відмовилася, у зв'язку з чим Бердянська міська рада не отримала дохід у розмірі, визначеному відповідно до п. п. 3.1, 3.2 Порядку.

Право позивача на залучення коштів пайової участі у розвиток інфраструктури прямо передбачено Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

З матеріалів справи вбачається, що визначений Законом та Порядком обов'язок пайової участі до введення об'єкта будівництва до експлуатації відповідачка не виконала, не звернулася та не уклала договір про пайову участь до прийняття об'єкта будівництва до експлуатації.

Відповідно до проведеного позивачем розрахунку величини пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Бердянська (а.с.13) загальна кошторисна вартість цього об'єкта будівництва становить 1 334 000, 00 грн.

Аналіз положень ч. ч. 2, 3, 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» дає підстави для висновку, що обов'язок ініціювати укладення договору про пайову участь покладено саме на замовника будівництва, оскільки цей обов'язок пов'язаний зі зверненням замовника до органу місцевого самоврядування.

Визначений ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» і пунктом 3.2 Порядку строк (15 робочих днів, але до прийняття об'єкта будівництва до експлуатації) встановлено для укладення договору про пайову участь після добровільного виконання стороною цього обов'язку і звернення замовника будівництва до органу місцевого самоврядування з метою укладення такого договору.

Ухилення замовника будівництва від укладення договору про пайову участь до прийняття об'єкта нерухомого майна до експлуатації є порушенням зобов'язання, яке прямо передбачено чинним законодавством.

Невиконання такого зобов'язання не звільняє замовника будівництва від обов'язку укласти договір про пайову участь, у тому числі й після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 30 листопада 2016року у справі № 3-1323гс16.

Проте, відповідачкою не виконано вимоги ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м. Бердянськ, вона не звернулася до органу місцевого самоврядування з заявою про укладання відповідного договору та не надала документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками та інших передбачених документів.

За таких оставин суд вважає, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню - з відповідачки підлягає стягненню сума у розмірі 7337 грн. ((1334000,00грн. х 0,5%) х10%) .

Згідно ч. 1 ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, тобто з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений при подачі позову судовий збір у сумі 1600,00 грн. (платіжне доручення №131 від 22.02.2017р.).

На підстав викладеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214-215, 224-226 ЦПК України, суд -

В и р і ш и в :

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_4 кошти на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста у розмірі 7337,00 (сім тисяч триста тридцять сім) грн. на користь Бердянської міської ради Запорізької області (р/р 31514921700011, код 38042560, МФО 813015, ККД 24170000, банк одержувача - ГУДКСУ у Запорізькій області).

Стягнути з ОСОБА_4 на користь Бердянської міської ради Запорізької області понесені судові витрати у розмірі 1600,00 грн..

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Запорізької області протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Бердянський міськрайонний суд Запорізької області.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя О. М. Дністрян