Постанова № 69433051, 10.10.2017, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
10.10.2017
Номер справи
522/16877/17
Номер документу
69433051
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №522/16877/17

Провадження № 2-а/522/1875/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2017 року Приморський районний суд м.Одеси у складі:

головуючого судді Кравчук Т.С.

при секретарі Антонецькому С.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, із застосуванням суми грошового забезпечення відповідно до Довідки №17742, з врахуванням виплачених сум пенсії згідно із Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. ст. 63, 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

В судове засідання позивач ОСОБА_1 з'явився, надав заяву,у якій позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в судове засідання не з'явився, надав суду заперечення проти позову, у яких просив у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області з 2000 року як пенсіонер органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), має більш ніж 25 років вислуги.

Конституція України у ст. 46 гарантує кожному громадянину право на соціальний захист. Відповідно ст. 22 Конституції конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року №900-УІІІ, який набув чинності 29.12.2015 року, було внесено зміни у Закон №2262-ХІІ.

Відповідно ч. 3 ст. 63 Закону №2262-XII у редакції від 29.12.2015 року перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошевою забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавство;»» для поліцейських. Згідно з ч. 4 ст. 63 зазначеного закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно абз. 2 п. 15 Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року № 580-УІП за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» було встановлено грошове забезпечення працівників Національної поліції, яке за своїм складом є ідентичним грошовому забезпеченню працівників колишньої міліції, але за розміром значно збільшено. Грошове забезпечення працівників поліції складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Таким чином, вважаю, що набрання чинності Постановою КМУ №988 є підставою для здійснення органами Пенсійного фонду перерахунку раніше призначених пенсій колишнім працівникам міліції.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону країни "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року (далі - Порядок №45).

Порядок №45 вказує на правові підстави та встановлює чіткий порядок дій державних органів, які направлені на проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Згідно із Порядком №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством (п. 1). На підставі рішення Кабінету Міністрів України, зокрема, МВС повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням, зокрема, в областях, про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (п. 2). На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, а у разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики (п. 3). Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права (п. 4).

Необхідно наголосити, що відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції від 15.01.2015 за № 41/26486 територіальне управліняя ПФУ, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії (абз. 7 п. 4).

Таким чином, чинне законодавство України чітко встановлює право пенсіонерів МВС із числа колишніх робітників міліції на перерахунок пенсії, а також чіткий обов'язок відповідних державних органів щодо здійснення такого перерахунку.

У липні 2017 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області із заявою щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення поліцейських станом на 01.01.2016 року. У серпні 2017 було отримано поштою Лист - відповідь №14/3-В-1110 від 25.07.2017 року, яким повідомлялося, що Довідку про розмір грошового забезпечення було направлено до ГУ ПФУ в Одеській обл., також до листа було додано копію Довідки №17742, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою, з якої виходив позивач на пенсію, з 01.01.2016 року складає 5294,01 грн.

14.08.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській обл. із зверненням про проведення перерахунку призначеної пенсії на підставі Довідки №17742. Листом-відповіддю від 22.08.2017 року №978/В-11 було повідомлено, що ГУ УМВС України в Одеській обл. 10.05.2017 року було передано ГУ ПФУ в Одеській обл. Довідку №17742 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, проте управління Пенсійного фонду не має можливості здійснити перерахунок пенсії через брак бюджетних коштів.

Конституційний Суд України у мотивувальній частині Рішення від 6 липня 1999 року N 8-рп/99 зазначив, що служба в міліції передбачає ряд специфічних вимог, які дістали своє відображення у законодавстві. Норми, що регулюють суспільні відносини у цих сферах, враховують екстремальні умови праці, пов'язані з постійним ризиком для життя і здоров'я, жорсткі вимоги до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ст. 55 Конституції кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з 08.03.2017 року в повному обсязі, щодо позовних вимог заявлених у період з 01.01.2016 року по 07.03.2017 року, то вони підлягають залишенню без розгляду на підставі нижченаведеного.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Як вбачається з ч.1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Отже, закон покладає на позивача, який пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом, обов`язок доведення наявності у нього поважних причин для його пропуску.

Позивач звернувся до адміністративного суду з позовом з порушенням 6-ти місячного строку, встановленого законом, та ним не було надано доказів, що підтверджують поважність причин пропуску строку звернення до суду.

Відповідно ч. 2 ст. 100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Враховуючи, що позивач звернувся з позовом 08.09.2017 року, а також необхідність застосування до спірних правовідносин положення ч.2 ст.99 КАС України, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок і здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії, підлягають задоволенню, починаючи з 08.03.2017 року.

Керуючись ст.ст.94, 159-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання провести перерахунок пенсії - задовольнити.

Залишити без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок і здійснити виплату пенсії з 01.01.2016 року по 07.03.2017 року.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 08.03.2017 року, із застосуванням суми грошового забезпечення відповідно до Довідки №17742, з врахуванням виплачених сум пенсії згідно із Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. ст. 63, 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь держави судовий збір у розмірі 1 280,00 гривень.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її отримання. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя 10.10.2017