
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/954/17
Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Балан Я. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
доповідача, судді: Димерлія О.О.
суддів: Єщенка О.В., Бойка А.В.
за участю секретаря : Осавуляк О.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Головного управління ДФС в Одеській області, Державної фіскальної служби України на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 червня 2017 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Алвас" до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області, Головного управління ДФС в Одеській області, Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2017 року товариство з обмеженою відповідальністю "Алвас" (далі -позивач, ТОВ "Алвас") звернулось до суду з вказаним адміністративним позовом тапросило суд про зобов'язання відповідачів здійснити внесення до Єдиного реєстру акцизних накладних даних акту проведення інвентаризації обсягів залишку пального ТОВ "Алвас", згідно квитанції №1 від 21 березня 2016р., поданої до Ізмаїльської ОДПІ 21 березня 2016 року.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, у відповідності до вимог п.9 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України "Перехідні положення" протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року. ТОВ "Алвас" в процесі здійснення господарської діяльності з метою виконання своїх податкових зобов'язань 21.03.2016р. було направлено на адресу Державної фіскальної служби України акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на 01.03.2016р., що підтверджується квитанцією №1 від 21.03.2016р., оформленою податковим органом о 21 год. 17хв. Однак, автоматизованою системою "Єдине вікно подання електронної звітності" ДФС України зазначений документ прийнято до виконання не було з посиланням на порушення платником податку п. 2 Порядку №114 в частині несвоєчасності подання звітного документу у межах передбаченого цим Порядком терміну для реєстрації документів (з 8 до 19 години).
Позивач зазначає, що неодноразово звертався листами до Ізмаїльської ОДПІ з вимогою про вжиття заходів щодо реєстрації зазначеного акту з послідуючим внесенням його даних до Єдиного реєстру акцизних накладних, однак Ізмаїльською ОДПІ акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального, згідно квитанції №1 від 21.03.2016р. зареєстровано не було.
ТОВ "Алвас" з посиланням на приведені вище обставини та норми матеріального права звернулося до суду та постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29 липня 2016р. по справі №815/3074/16 визнано протиправними дії Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області щодо відмови у прийнятті акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального, поданого ТОВ "Алвас" згідно квитанції №1 від 21 березня 2016 року та акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального ТОВ "Алвас" - згідно квитанції №1 від 21 березня 2016 року вважати поданим.
У зв'язку з чим, з урахуванням постанови Одеського окружного адміністративного суду від 29.07.2016р. по справі №815/3074/16, ТОВ "Алвас" 04.11.2016р. звернулося на адресу Ізмаїльської ОДПІ з вимогою внесення до Єдиного реєстру акцизних накладних даних акту проведення інвентаризації обсягів залишку пального позивача, згідно квитанції №1 від 21 березня 2016р., однак, Ізмаїльською ОДПІ відповідних заходів вжито не було. Зважаючи на недотримання податковим органом вимог чинного законодавства, позивач звернувся за судовим захистом.
За наслідками розгляду зазначеної справи Одеським окружним адміністративним судом 20 червня 2017 року прийнято постанову про часткове задоволення позовних вимог та зобов'язано Державну фіскальну службу України здійснити внесення до Єдиного реєстру акцизних накладних даних акту проведення інвентаризації обсягів залишку пального ТОВ "Алвас" згідно квитанції №1 від 21 березня 2016р., поданої до Ізмаїльської ОДШ 21 березня 2016р.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, виходив з того що Єдиний реєстр акцизних накладних веде Державна фіскальна служба України, а отже має здійснити внесення до Єдиного реєстру акцизних накладних даних акту проведення інвентаризації обсягів залишку пального.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин справи, та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В апеляційній скарзі Головне управління ДФС в Одеській області посилається на те, що не наділено правом ведення реєстру платників акцизного податку з реалізації пального.
Державна фіскальна служба України в обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що в даному випадку ДФС України не виступало стороною по справі, а отже у відповідача відсутнє право вимоги до ДФС України в частині зобов'язання здійснити внесення до Єдиного державного реєстру акцизних накладних даних акту проведення інвентаризації обсягів залишків пального.
Апеляційну скаргу Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області повернуто апелянту відповідно до ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2017 року.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Як встановлено судом першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю "Алвас" (код ЄДРПОУ 23856703) зареєстровано виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради Одеської області 14.11.1995 року. Основним видом економічної діяльності є оптова торгівля твердим, рідким та газоподібним паливом (а.с. 18-21).
Законом України №909-УШ від 24.12.2015року "Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2016 році" п.212.3 ст.212 ПК України було доповнено підпунктом 212.3.4. відповідно до якого особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального. Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29.11.2016р. по справі №815/3074/16 визнано протиправними дії Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області щодо відмови у прийнятті акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального, поданого Товариством з обмеженою відповідальністю "Алвас" згідно квитанції №1 від 21.03.2016 року. Вважати акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального Товариства з обмеженою відповідальністю "Алвас" (ідентифікаційний код юридичної особи: 23856703) згідно квитанції №1 від 21.03.2016 року поданим до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області 21.03.2016 року, тобто в межах граничного строку, встановленого пунктом 9 Підрозділу 5 розділу XX ПК України для його подання контролюючому органу та, відповідно прийнятим Ізмаїльською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Одеській області з моменту його подання, а саме з 21.03.2016 року, (а.с.43-48)
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2016р. постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 липня 2016 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Алвас" до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - залишено без змін, (а.с.49-53) Ухвала набрала законної сил из моменту її проголошення.
Зазначеними судовими рішеннями встановлено, що 20.03.2015 року між Ізмаїльскою ОДПІ ГУ Міндоходів (органом ДПС) та ТОВ "Алвас" (платником податків) був укладений договір №200320151 відповідно до п.1 якого предметом договору є визнання податкових документів (податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інших звітних податкових документів), поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.(а.с. 21-25).
21.03.2016р. ТОВ "Алвас" засобами електронного зв'язку подало до Ізмаїльської ОДПІ акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на 01.03.2016р. Згідно квитанції №1 вказаний акт інвентаризації обсягів залишку пального надійшов від позивача до автоматизованої системи "Єдине вікно подання електронної звітності" ДФС України 21.03.2016 року о 21 годині 17 хвилин. За результатами обробки вказаного акта інвентаризації обсягів залишку пального автоматизованою системою було сформовано повідомлення наступного змісту: "документ доставлено до Державної фіскальної служби України. Документ не прийнято. Документ не може бути прийнятий відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №114 від 24.02.2016 року, операційний день для реєстрації документів триває щодня з 08 до 19 години".
Станом на час направлення відповідачу в електронному вигляді акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального, а саме о 21:17 год. 21.03.2016 року, чинним законодавством не було встановлено часових обмежень в межах календарного дня , а саме 21.03.2016р., протягом якого позивач повинен був надіслати відповідачу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального, а також звертаючи увагу на те, що у відповідача станом на 21.03.2016р. були відсутні правові підстави для відмови у прийнятті акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального, суд дійшов до висновку про протиправність дій відповідача щодо такої відмови у прийнятті акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального згідно квитанції № 1 від 21.03.2016ру.
У вказаному рішенні зазначено, що визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у прийнятті акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального згідно квитанції №1 від 21.03.2016 року тягне за собою визнання такого Акта поданим 21.03.2016року, тобто в межах граничного строку, встановленого пунктом 9 Підрозділу 5 розділу XX ПК України для подання такого акта контролюючому органу та, відповідно, прийнятим з моменту його подання, а саме з 21.03.2016 року.
Так, відповідно до п. 9 Підрозділу 5 Розділу XX ПК України протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання.
При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
Між тим, відповідно до п. 31 Порядку електронного адміністрування реалізації пального, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. № 113 «Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального» (далі - Порядок) визначено, протягом 20 календарних днів починаючи з 1 березня 2016 р. платник податку зобов'язаний подати до контролюючого органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 р. із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, у яких зберігаються обсяги залишку пального, з їх технічними параметрами (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючі документи на відповідні об'єкти та документи, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів.
Форма акта проведення інвентаризації затверджується наказом Мінфіну.
Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дати його подання.
Зазначені в акті інвентаризації обсяги залишку пального у розрізі кодів згідно з УКТЗЕД одноразово збільшують показник (УАНакл) за відповідними кодами згідно з УКТЗЕД як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
На виконання даних приписів, позивач 21.03.2016 року засобами електронного зв'язку направлено податковому органу податкову Акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016 року
Згідно із квитанцій № 1 вказані документ був доставлений до центрального рівня ДФС України, але не прийнятий. Встановлено помилку «Документ не може бути прийнятий -Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 114, операційний день для реєстрації документів триває щодня з 8 до 19 години».
Надалі, форма акта проведення інвентаризації та порядок заповнення та подання до контролюючого органу, затверджено Наказом Міністерства Фінансів України від 25.02.2016 №219 «Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання».
Відповідно до п. 2 Порядку встановлено, що акт складається особою, що здійснює реалізацію пального та яка згідно з підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 розділу VI Кодексу зареєстрована платником акцизного податку щодо обсягів залишку пального.
Апеляційним судом встановлено, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29.07.2016 року по справі № 815/3074/16, порушеної за адміністративним позовом ТОВ «Алвас» до Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області щодо неприйняття до реєстрації акту проведення інвентаризації обсягів залишку пального ТОВ «Алвас», згідно квитанції № 1 від 21.03.2016 року, та зобов'язання ОДПІ здійснити реєстрацію акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального було задоволено у повному обсязі.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2016 року апеляційну скаргу Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29.07.2016 року залишено без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Але, в даному адміністративному позові позивач просить суду зобов'язати Ізмаїльську ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області. Головне управління ДФС в Одеській області, ДФС України здійснити внесення до Єдиного державного реєстру акцизних накладних даних акту проведення інвентаризації обсягів залишків пального.
В зв'язку із цим апеляційний суд звертає увагу, що позовні вимоги заявлені до відповідачів є безпідставним та такими, що не можуть бути задоволені в зв'язку із тим, що відповідно до п.п. 14.1.60і п. 14.1. ст. 14 ПК України єдиний реєстр акцизних накладних - реєстр відомостей щодо акцизних накладних, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками акцизного податку електронними документами.
В свою чергу, згідно п. 5 Порядку визначено, що ДФС веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального (даті - реєстр платників). Включення осіб до реєстру платників, внесення змін до нього, виключення з реєстру платників здійснюється засобами системи електронного адміністрування реалізації пального та контролюючими органами за основним місцем обліку особи як платника податків.
Отже, Головне управління ДФС в Одеській області не наділені правом ведення даного реєстру, а тому не мають до нього доступу.
Що стосується позовних вимог до ДФС України, то в даному випадку ДФС України не виступало стороною по справі № 815/3074/16, а отже у позивача відсуне право вимоги до ДФС України в частині зобов'язання здійснити внесення до Єдиного державного реєстру акцизних накладних даних акту проведення інвентаризації обсягів залишків пального.
З огляду на викладене, органами податкового контролю доведено безпідставність позовних вимог підприємства, відтак позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Таким чином, апеляційний суд вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Згідно ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 184, 195, 198, 202, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні Головного управління ДФС в Одеській області, Державної фіскальної служби України - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 червня 2017 року скасувати та прийняти нову постанову суду.
У задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Алвас" до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області, Головного управління ДФС в Одеській області, Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили після проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України на протязі двадцяти днів.
Суддя-доповідач: О.О.Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: А.В. Бойко