
УХВАЛА
03 жовтня 2017 року справа № 823/311/17
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рідзеля О.А.,
при секретарі судового засідання - Мельниковій О.М.,
за участю: представників управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області ОСОБА_1, ОСОБА_2 - за довіреностями, представника відповідача ОСОБА_3 - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №823/311/17 за позовом ОСОБА_4 до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області, про зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
19.09.2017 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшло клопотання управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області (далі заявник), в якому просить змінити спосіб та порядок виконання постанови Черкаського окружного адміністративного суду у цій справі, а саме зобовязати державну податкову інспекцію у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві здійснити перекидку коштів:
з рахунку №31111063700008 військовий збір УДКСУ у Подільському районі ГУДКСУ у м.Києві (код ЄДРПОУ 37975298, банк отримувача ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО 820019) на рахунок №31116063700002 військовий збір УК у м. Черкасах (код ЄДРПОУ 38031150, банк отримувача ГУ ДКСУ у Черкаській області, МФО 854018);
з рахунку №33119342700008 ПДФО УДКСУ у Подільському районі ГУДКСУ у м.Києві (код ЄДРПОУ 37975298, банк отримувача ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО 820019) на рахунок №33114342700002 ПДФО УК у м.Черкасах (код ЄДРПОУ 38031150, банк отримувача ГУ ДКСУ у Черкаській області, МФО 854018).
Представники управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області у судовому засіданні пояснили, на виконанні в управлінні перебувають виконавчі листи ОСОБА_4 про стягнення з місцевого бюджету м. Черкаси на його користь надміру утримані (сплачені) кошти зі сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 66338 грн. 46 коп. та про стягнення з Державного бюджету України на його користь надміру утримані (сплачені) кошти зі сплати військового збору у сумі 4975 грн. 38 коп. Однак, відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету - здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів. Оскільки заявником було встановлено, що вищезазначені кошти зі сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 66338 грн. 46 коп. сплачені податковим агентом позивача ОСОБА_5 «ФК Сократ» до бюджету за його місцезнаходженням, а саме до бюджету Подільського району м. Києва, у звязку з чим просять здійснити перекидку вказаних коштів для подальшого безспірного списання коштів та їх перерахуванню стягувачу ОСОБА_4, оскільки повноваження управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області не поширюються на Подільський район м. Києва, куди безпосередньо ці кошти були сплачені.
Позивач в судове засідання не прибув, явку свого представника не забезпечив, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення клопотання управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області про зміну способу і порядку виконання судового рішення в даній адміністративній справі заперечив в повному обсязі.
Представник державної податкової інспекції у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві в судове засідання не прибув, надіслав на адресу суду письмові пояснення, згідно яких зазначив, що ОСОБА_4 не перебуває на обліку в ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві та не має інтегрованої картки у вказаному податковому органі на яких була б переплата по податкам і зборам, не вбачається підстав для зміни способу виконання рішення шляхом здійснення відповідного перерахування коштів. Крім того, предметом вказаного спору є стягнення з бюджету на користь ОСОБА_4 надмірно сплаченого податку, однак заявник у поданому клопотання про зміну порядку і способу виконання рішення суду просить здійснити перерахування коштів з одного бюджетного рахунку на інший, що не було предметом розгляду вказаної адміністративної справи №823/311/17, у звязку з чим вважає, що в задоволенні заявленого клопотання необхідно відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судом встановлено таке.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 24.03.2017 адміністративний позов у справі № 823/311/17 - задоволено в повному обсязі, зокрема: - стягнуто з місцевого бюджету м. Черкаси на користь ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) надміру утримані (сплачені) кошти зі сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 66338 (шістдесят шість тисяч триста тридцять вісім) грн. 46 коп.; - стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) надміру утримані (сплачені) кошти зі сплати військового збору у сумі 4975 (чотири тисячі девятсот сімдесят пять) грн. 38 коп.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.06.2017 апеляційну скаргу державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області залишено без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 24.03.2017 - без змін.
В подальшому, позивач предявив до управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області виконавчі листи, зокрема, щодо стягнення з місцевого бюджету м. Черкаси на користь ОСОБА_4 надміру утримані (сплачені) кошти зі сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 66338 грн. 46 коп. та про стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_4 надміру утримані (сплачені) кошти зі сплати військового збору у сумі 4975 грн. 38 коп.
Абзацом 1 та 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження можуть звернутися до адміністративного суду першої інстанції (незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист) із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення.
За наявності обставин та в порядку, передбачених абзацом першим цієї частини, сторона виконавчого провадження, а також державний виконавець за заявою сторони виконавчого провадження або з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду із заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України, суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця, приватного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. У разі прийняття рішення про відстрочення чи розстрочення виконання постанови в адміністративній справі суд змінює строк подання суб'єктом владних повноважень звіту про виконання такої постанови.
Стаття 129-1 Конституції України та стаття 14 КАС України встановлюють, що судові рішення, зокрема постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обовязковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 263 КАС України, суд у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Тобто, під встановленням способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом.
Слід зазначити, що згідно п. 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 03.08.2011 №845, безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
Із поданих до клопотання про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №823/311/17 документів судом встановлено, що податковим агентом ОСОБА_5 «ФК Сократ», як торговцем цінними паперами за результатами операцій з продажу акцій утримано з ОСОБА_4 податку на доходи фізичних осіб та військовий податок на загальну суму 71 313 грн. 84 коп., які у відповідності до вимог Бюджетного кодексу України були сплачені за місцезнаходженням податкового агента до бюджету Подільського району м. Києва. Слід зазначити, що ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області, однак кошти із податку на доходи фізичних осіб та військового податку на загальну суму 71 313 грн. 84 коп. впродовж 2015-2017 років на його користь не надходили, станом на 17.08.2017 згідно інтегрованої картки платника податків по податку на доходи фізичних осіб за ОСОБА_4 обліковується нульове сальдо (заборгованість та переплата - відсутні).
Таким чином, відсутність факту сплати ОСОБА_4 до міського бюджету міста Черкаси податку на доходи фізичних осіб та військового податку на загальну суму 71 313 грн. 84 коп. фактично унеможливлює виконання постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 24.03.2017 по справі №823/311/17, однак суд звертає увагу заявника, що обраний ним спосіб зміни порядку виконання вказаного рішення суду шляхом зобовязання державної податкової інспекції у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві здійснити перекидку коштів із одного місцевого бюджету до іншого не відповідає вимогам чинного законодавства України, оскільки у державної податкової інспекції у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві відсутні повноваження щодо розпорядження коштами, які зараховані до бюджету.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність необхідності встановлення (зміни) подальшого порядку і способу виконання управлінням Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області рішення суду у справі №823/311/17 шляхом зобовязання державної податкової інспекції у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві здійснити перекидку коштів із одного місцевого бюджету до іншого, та як наслідок про відмову у задоволенні клопотання управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Керуючись статтями 158, 160, 165, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №823/311/17 за позовом ОСОБА_4 до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області, про зобовязання вчинити певні дії відмовити повністю.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі та державній податковій інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття ухвали у письмовому провадженні, або без виклику особи, яка її оскаржує апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.А. Рідзель
Ухвалу складено у повному обсязі 09.10.2017.