
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2017 р. справа №818/1124/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
суддів - Кунець О.М., Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника відповідачів - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1124/17
за позовом Приватного акціонерного товариства "Шосткинський завод хімічних реактивів"
до Головного управління ДФС у Сумській області, Державної фіскальної служби України
про скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство "Шосткинський завод хімічних реактивів" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Сумській області, Державної фіскальної служби України про скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС у Сумській області від 05.05.2017: №0001141200, №0001131200, №0001121200, №0001111200, №0001101200 та рішення Державної фіскальної служби України від 17.07.2017 №15340/6/99-99-11-03-01-25. На думку позивача, при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, відповідачем невірно зазначена кількість днів прострочення сплати податкових зобовязань, що призвело до неправомірного збільшення сум штрафних санкцій, застосованих до товариства.
Відповідач - Державна фіскальна служба України, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовують тим, що позивачем було несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобовязання з плати за землю з юридичних осіб, з орендної плати з юридичних осіб, з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, у звязку з чим до позивача обґрунтовано застосовані фінансові санкції (а.с.42-44).
Представник позивача в судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, в письмовій заяві, що надійшла до суду, справу просить розглядати без його участі (а.с.40, 43).
Представник відповідачів ОСОБА_1 позов не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідачів, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що Шосткинською ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області була проведена камеральна перевірка ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" з питань своєчасності сплати плати земельного податку з юридичних осіб за 2015 - 2016 роки, орендної платі з юридичних осіб за 2015-2016 роки та рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2016 року, за результатами якої складено акт від 14 грудня 2016 року №513/18-22-15-04/05761264 (а.с.45-47).
На підставі вказаного акта перевірки, Головним управлінням ДФС у Сумській області прийняті податкові повідомлення-рішення про застосування штрафів за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобовязань, а саме:
- від 05.05.2017 № НОМЕР_1, яким визначено суму грошового зобовязання в розмірі 11938,90 грн. (а.с.55);
- № НОМЕР_2, яким визначено суму грошового зобовязання в розмірі 7403,63 грн. (а.с.53);
- № НОМЕР_3, яким визначено суму грошового зобовязання в розмірі 45748,18 грн. (а.с.49);
- № НОМЕР_4, яким визначено суму грошового зобовязання в розмірі 155866,37 грн. (а.с.51);
- № НОМЕР_5, яким визначено суму грошового зобовязання в розмірі 772,97 грн.(а.с.57)
Не погодившись із вказаними рішеннями, ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" оскаржило їх в адміністративному порядку.
Так, рішенням ДФС у Сумській області від 17.07.2017 №15340/6/99-99-11-03-01-25 залишено без змін податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Сумській області від 05.05.2017 №0001141200, №0001131200, №0001121200, №0001111200, №0001101200 (а.с.12-13).
На думку суду, оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідають вимогам чинного законодавства, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
За приписами підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Підпунктом 14.1.175 пунктом 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що сума узгодженого грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений Податковим кодексом України строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання є податковим боргом.
Згідно з підпунктом 14.1.152 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Порядок погашення податкового боргу визначається пунктом 87.9 статті 87 Податкового кодексу України, в якому зазначено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобовязані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
У відповідності до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (пункт 286.2 статті 286 Податкового кодексу України).
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 252.1.1 пункту 252.1 статті 252 Податкового кодексу України платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.
Згідно з пунктом 257.2 статті 257 Податкового кодексу України платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.
Відповідно до пункту 257.3 статті 257 Податкового кодексу України платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II Податкового кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченою статтею 46 цього Кодексу податкову декларацію з додатками.
Пунктом 257.5 статті 257 Податкового кодексу України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
На платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно з нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів (підпункт 258.1.1 пункт 258.1 статті 258 Податкового кодексу України).
З матеріалів справи вбачається, що податковою інспекцією була проведена камеральна перевірка ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів".
Перевіркою встановлено, що ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" було подано до Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області податкову декларацію з плати за землю (земельний податок) на 2015 рік, якою узгоджено податкове зобовязання за січень - листопад 2015 року в сумі 34728,04 грн. щомісячно та за грудень 2015 року в сумі 34728,05 гривень.
Грошові зобовязання по земельному податку за вересень 2015 року в сумі 2290,10 грн. (по строку сплати 30 жовтня 2015 року) та за жовтень 2015 року в сумі 34728,05грн. (по строку сплати 30 листопада 2015 року) були погашені 27 січня 2016 року, тобто із затримкою більше 30 календарних днів.
Грошове зобовязання по земельному податку за листопад 2015 року в сумі 34728,05 грн. (по строку сплати 30 грудня 2015 року) було погашено 27 січня 2016 року, та за грудень 2015 року в сумі 14653,90 грн. (по строку сплати 30 січня 2016 року) було погашено 29 лютого 2016 року, тобто із затримкою до 30 календарних днів.
Також, ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" було подано до Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області податкову декларацію з плати за землю (земельний податок) на 2016 рік, якою узгоджено податкове зобовязання за період з січня по листопад 2016 року в сумі 49765,30 грн. щомісячно та на грудень 2016 року в сумі 49765,25 гривень.
Так, грошове зобовязання по земельному податку за січень 2016 року в сумі 2662,80 грн. було погашено 9 березня 2016 року та в сумі 11956,30 грн. було погашено 28 березня 2016 року, за лютий 2016 року в сумі 14584,33 грн. було погашено 13 квітня 2016 року, за червень 2016 року в сумі 20653,88 грн. було погашено 26 серпня 2016 року, за вересень 2016 року в сумі 20149,78 грн. було погашено 24 листопада 2016 року, тобто із затримкою до 30 календарних днів.
ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" було подано до Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2015 рік, якою було узгоджено податкове зобовязання за січень - листопад 2015 року в сумі 69265,52 грн. щомісячно та за грудень 2015 року в сумі 69265,45 гривень.
Відповідно до уточнюючої декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2015 рік було узгоджено податкове зобовязання на січень - листопад 2015 року в сумі 86512,64 грн. на кожен місяць та на грудень 2015 року в сумі 86512,50 гривень.
Відповідно до уточнюючої декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2015 рік узгоджено податкове зобовязання на січень - лютий 2015 року в сумі 86512,64 грн., березень 2015 року в сумі 86692,85 грн., квітень - листопад 2015 року в сумі 87613,73 грн. на кожен місяць та на грудень 2015 року в сумі 87613,59 гривень.
Згідно з інтегрованою карткою платника податку ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" по орендній платі з юридичних осіб за 2015-2016 роки вбачається, що грошові зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності не були погашені своєчасно в повному обсязі, а саме, податковий борг в сумі 457481,80 грн. було погашено із затримкою до 30 календарних днів; податковий борг в сумі 779331,85 грн. було погашено із затримкою більше 30 календарних днів.
Також, ПАТ Шосткинський завод хімічних реактивів було подано до Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області податкову декларацію з рентної плати за 3 квартал 2016 рік, якою узгоджено податкове зобовязання в сумі 7755,75 грн.
Згідно з інтегрованою карткою платника податку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, грошове зобовязання з рентної плати за 3 квартал 2016 рік в сумі 7729,70 грн. (по строку сплати 20 листопада 2016 року) погашено 28 листопада 2016 року, тобто із затримкою до 30 календарних днів (а.с.58).
Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Отже, податкові повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Сумській області від 05.05.2017 №0001141200, №0001131200, №0001121200, №0001111200, №0001101200 та рішення Державної фіскальної служби України від 17.07.2017 №15340/6/99-99-11-03-01-25, прийняті обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені діючим законодавством.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні адміністративного позову ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" до Головного управління ДФС у Сумській області, Державної фіскальної служби України про скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС у Сумській області від 05.05.2017: №0001141200, №0001131200, №0001121200, №0001111200, №0001101200 та рішення Державної фіскальної служби України від 17.07.2017 №15340/6/99-99-11-03-01-25.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "Шосткинський завод хімічних реактивів" до Головного управління ДФС у Сумській області, Державної фіскальної служби України про скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС у Сумській області від 05.05.2017: №0001141200, №0001131200, №0001121200, №0001111200, №0001101200 та рішення Державної фіскальної служби України від 17.07.2017 №15340/6/99-99-11-03-01-25 відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя C.О. Бондар
судді:О.М.Кунець
ОСОБА_2
Повний текст постанови складено 9 жовтня 2017 року.