
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 жовтня 2017 р. Справа №805/1514/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Проніні Д.С. розглянувши справу за позовом Головного управління ДФС у Донецькій області
до ОСОБА_1 смт. Мангуш
про стягнення суми податкового боргу у розмірі 26 719,27 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Мангуська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу у розмірі 26719,27 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 вересня 2017 року суд за клопотанням представника позивача допустив заміну позивача по справі з Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на належного - Головне управління ДФС у Донецькій області.
Представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що відповідач має податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб у розмірі 26 719, 27 грн., а саме: 7 551,60 грн. - нараховано податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб, згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ф» № 8887-13 від 27.07.2016 року (терміном сплати 15.10.2016), 19 167,67 грн. - нараховано податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб, згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ф» № 8888-13 від 27.07.2016 року (терміном сплати 15.10.2016).
Позивачем згідно чинного законодавства були вжиті заходи щодо стягнення відповідної заборгованості, проте самостійно боржником зазначена сума податкового боргу у розмірі 26 719,27 грн. не сплачена. Тому, керуючись нормами п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України позивач звернувся до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу з платника податку-фізичної особи.
Відповідач до судового засідання не з'явився про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, заперечував проти задоволення адміністративного позову з підстав, зазначених у письмових запереченнях, наданих раніше до суду.
Враховуючи вищевикладене та з урахуванням вимог ст. 41, ст. 122 КАС України, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за наявними в справі матеріалами та доказами.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, Головне управління ДФС у Донецькій області, є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження.
Відповідач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 87400, АДРЕСА_1) є фізичною особою та в даних правовідносинах, у відповідності до вимог ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України, здатний особисто здійснювати свої права та обов'язки.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Судом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що за умовами договору дарування від 20 лютого 2012 року та зареєстрованого у реєстрі за № 194, укладеного між ОСОБА_2 (дарувальник) та ОСОБА_1 (обдаровувана) дарувальник передав у власність ОСОБА_1 будівлю та гараж-сарай, які розташовані за адресою: Донецька область, Першотравневий район, селище міського типу Мангуш, вул. Котанова, 50/113, що знаходиться на земельній ділянці державної форми власності площею 1800 кв.м. та за умовам договору дарування від 20 лютого 2012 року (зареєстрованого у реєстрі за № 193) на праві приватної власності за ОСОБА_1 зареєстровано будівлю за адресою: АДРЕСА_2 на земельній ділянці загальною площею 12164 кв.м.
Платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки згідно з вимогами п. 266.1.1 ст. 266 ПК України є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Таким чином, відповідач є платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в розумінні Податкового кодексу України.
Отже, податковим органом на виконання вимог ст. 266 ПК України 27 липня 2016 року було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ф» № 8887, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 7 551,60 грн. за об'єктом житлової нерухомості, який розташований за адресою: 87400, АДРЕСА_3
Щодо розрахунку податкового зобов'язання згідно зазначеного податкового повідомлення-рішення суд вважає за необхідне зазначити про наступне.
Як встановлено судом на підставі наявних в матеріалах справи доказів, загальна площа об'єкта нерухомості, розташованого за адресою: 87400, АДРЕСА_3 складає 510 кв.м. Рішенням сесії Мангушської сільської ради від 30 січня 2015 року № 6/52-2 «Про затвердження Положень про місцеві податки та збори на території Мангушської сільської ради в 2015 році» було затверджено, зокрема, Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в смт. Мангуш (Додаток 1). Відповідно до п. 5.1 зазначеного Положення база оподаткування об'єктів жилої нерухомості, у тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичної особи-платника податків, зменшується, зокрема, для жилого будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 200 кв.м.
Таким чином, оподаткуванню підлягає 310 кв.м. об'єкта нерухомості, розташованого за адресою 87400, АДРЕСА_3 (загальна площа-площа податкової пільги) та спростовує доводи відповідача, викладені у його письмових запереченнях щодо розміру податкової пільги.
Згідно з нормами п. 6.2. Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в смт. Мангуш встановлені ставки податку для фізичних осіб, згідно яких для об'єктів жилої нерухомості ставку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки установлено в розмірі 2 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Законом України від 28 грудня 2014 року № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» установлено мінімальну заробітну плату з 01 січня 2015 року у розмірі 1 218,00 грн.
Отже, сума податкового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні форми «Ф» № 8887-13 від 27 липня 2016 року складає: 310 кв.м * 24,36 (2%*1218,00 грн.) = 7 551, 60 грн.
Зазначене податкове повідомлення рішення в передбаченому чинним законодавством порядку було направлене за податковою адресою фізичної особи та було повернуто на адресу податкового органу з відміткою «за закінченням строку зберігання», отже платник податків вважається повідомленим належним чином.
27 липня 2016 року Мангушською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ф» № 8888-13, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 19 167,67 грн. за об'єктом нежитлової нерухомості, який розташований за адресою: 87400, АДРЕСА_2.
Як вбачається з матеріалів справи, загальна площа об'єкта нежитлової нерухомості, розташованого за адресою 87400, АДРЕСА_2 складає 1 573,7 кв.м.
Згідно з нормами п. 6.2. Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в смт. Мангуш встановлені ставки податку для фізичних осіб, згідно яких для об'єктів нежилої нерухомості ставку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки установлено в розмірі 1 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Законом України від 28 грудня 2014 року № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» установлено мінімальну заробітну плату з 01 січня 2015 року у розмірі 1 218,00 грн.
Отже, сума податкового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні форми «Ф» № 8888-13 від 27 липня 2016 року складає: 1 573,7 кв.м * 12,18 грн. (1%*1 218,00 грн.) = 19 167,67 грн.
Зазначене податкове повідомлення рішення в передбаченому чинним законодавством порядку було направлене за податковою адресою фізичної особи та було повернуто на адресу податкового органу з відміткою «за закінченням строку зберігання», отже платник податків вважається повідомленим належним чином.
Окрім того, суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що об'єкт нерухомості, розташований за адресою 87400, АДРЕСА_2 не є об'єктом оподаткування згідно пп. 266.2.2 ПК України та зазначає про наступне.
Відповідно до 266.2.2 ПК України не є об'єктом оподаткування:
а) об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності);
б) об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, визначені законом, в тому числі їх частки;
в) будівлі дитячих будинків сімейного типу;
г) гуртожитки;
ґ) житлова нерухомість непридатна для проживання, у тому числі у зв'язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад;
д) об'єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об'єкта на дитину;
е) об'єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб'єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках;
є) будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств;
ж) будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності;
з) об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємств;
и) об'єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, та використовуються виключно для забезпечення їхньої статутної діяльності, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об'єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність;
і) будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг;
ї) об'єкти нежитлової нерухомості державних та комунальних дитячих санаторно-курортних закладів та закладів оздоровлення та відпочинку дітей, а також дитячих санаторно-курортних закладів та закладів оздоровлення і відпочинку дітей, які знаходяться на балансі підприємств, установ та організацій, які є неприбутковими і внесені контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій. У разі виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій декларація подається платником податку протягом 30 календарних днів з дня виключення, а податок сплачується починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому відбулося виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій;
й) об'єкти нежитлової нерухомості державних та комунальних центрів олімпійської підготовки, шкіл вищої спортивної майстерності, центрів фізичного здоров'я населення, центрів з розвитку фізичної культури і спорту інвалідів, дитячо-юнацьких спортивних шкіл, а також центрів олімпійської підготовки, шкіл вищої спортивної майстерності, дитячо-юнацьких спортивних шкіл і спортивних споруд всеукраїнських фізкультурно-спортивних товариств, їх місцевих осередків та відокремлених підрозділів, що є неприбутковими та включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій. У разі виключення таких установ та організацій з Реєстру неприбуткових установ та організацій декларація подається платником податку протягом 30 календарних днів з дня виключення, а податок сплачується починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому відбулося виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій;
к) об'єкти нежитлової нерухомості баз олімпійської та паралімпійської підготовки. Перелік таких баз затверджується Кабінетом Міністрів України;
л) об'єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім'ям, у яких виховується п'ять та більше дітей.
Згідно витягу № 445 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки земельна ділянка за адресою смт. Мангуш, вул. Пушкіна, 7 віднесена до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Проте, суд зауважує, що норми статті 266 ПК України розповсюджуються на відносини щодо справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Окрім того, щодо віднесення тих чи інших об'єктів нерухомості до будівель промисловості в розумінні пп. 266.2.2 ПК України суд зазначає про наступне.
Відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 № 507, будівлі промисловості (криті будівлі промислового призначення, наприклад, фабрики, майстерні, бойні, пивоварні заводи, складальні підприємства тощо) віднесено до підрозділу «Будівлі нежитлові» група 125 «Будівлі промислові та склади» клас 1251 «Будівлі промисловості».
Таким чином, з метою застосування норм пп. 266.2.2 ПК України, до будівель промисловості відносяться об'єкти нерухомості, які відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000 належать до класу 1251 «Будівлі промисловості», який включає підкласи:
1251.1 «Будівлі підприємств машинобудування та металообробної промисловості;
1251.2 «Будівлі підприємств чорної металургії»;
1251.3 «Будівлі підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості»;
1251.4 «Будівлі підприємств легкої промисловості»;
1251.5 «Будівлі підприємств харчової промисловості»;
1251.6 «Будівлі підприємств медичної та мікробіологічної промисловості»;
1251.7 «Будівлі підприємств лісової деревообробної та целюлозно-паперової промисловості»;
1251.8 «Будівлі підприємств будівельної індустрії, будівельних матеріалів та індустрії, будівельних матеріалів та виробів, скляної та фарфоро-фаянсової промисловості»;
1251.9 «Будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічне».
Отже, суд погоджується з наданими письмовими поясненнями позивача, що будівлі промисловості не є об'єктом оподаткування лише за умови, що вони є у власності промислових підприємств. Таким чином, норми абз. є) пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України не розповсюджуються на спірні правовідносини.
Пунктом 58.1 статті 58 ПК України передбачено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Згідно із пунктом 58.2 статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до пункту 58.3 статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Як встановлено судом раніше, сформовані податкові повідомлення-рішення в передбаченому чинним законодавством порядку були направлені за податковою адресою відповідача та були повернуто на адресу податкового органу з відміткою «за закінченням строку зберігання».
Податкові повідомлення-рішення в адміністративному та судовому порядку не оскаржувалися, отже є узгодженим грошовим зобов'язанням.
Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України передбачено, що сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.
Відповідно до ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
В силу пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідачу надсилалась податкова вимога форми «Ф» № 1041-25 від 16.07.2014 року про погашення податкових зобов'язань, про що свідчить поштове повідомлення.
Отже, враховуючи приписи ст. 58-59 ПК України, податкова вимога вважається врученою відповідачу.
Наявність податкового боргу у розмірі 26 719,27 грн. з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб підтверджується також даними картки особового рахунку боржника.
Погашення податкового боргу платника податків здійснюється відповідно до приписів ст. 87-102 Податкового Кодексу України.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами частин 1, 6 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів. Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено, правомірність заявлених позовних вимог, а наведені у письмовому запереченні відповідачем доводи не спростовують доводи адміністративного позову, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 19, 94, 104-106, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Донецькій області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу у розмірі 26 719,27 грн. - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 87400, АДРЕСА_1) заборгованість з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб у розмірі 26 719 (двадцять шість сімсот дев'ятнадцять) гривень 27 копійок на р/р 31413617700331 на користь місцевого бюджету, отримувач Мангушське УК/смт.Мангуш/18010200, код платежу 18010200, Банк ГУ ДКСУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 37870942, МФО 834016, призначення платежу: *:140:3481410801;18010200;погашення боргу.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті 03 жовтня 2017 року.
Повний текст постанови виготовлено 09 жовтня 2017 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кониченко О.М.