
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 травня 2017 р. Справа № 804/2231/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого суддіОСОБА_1, секретаря судового засіданняОСОБА_2, за участю: представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Царичанського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Царичанської районної державної лікарні ветеринарної медицини про стягнення заборгованості в сумі 22560,11 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
03 квітня 2017 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Царичанському районі Дніпропетровської області до Царичанської районної державної лікарні ветеринарної медицини про стягнення заборгованості з відшкодування пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в сумі 22560,11 грн..
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що Царичанська районна державна лікарня ветеринарної медицини, яка зареєстрована в Управлінні Пенсійного фонду України в Царичанському районі Дніпропетровської області, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не виконує вимоги п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, в якому зазначено, що підприємства щомісячно до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в результаті чого утворився борг в сумі 22560,11 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2017 року відкрито провадження у справі №804/2231/17 та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 28 квітня 2017 року. Останнє судове засідання відбулося 04 травня 2017 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2017 року у справі №804/2231/17 суд здійснив заміну позивача - Управління Пенсійного фонду України в Царичанському районі Дніпропетровської області на його правонаступника - Царичанське обєднане Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області.
Від відповідача надійшли письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що Царичанська районна державна лікарня ветеринарної медицини має статус державної організації з організаційно - правовою формою за КОПФГ - 425 (державна організація), а тому відповідно до ч.2 Порядку призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 №937, звільняється від відшкодування витрат на виплату і доставку пільгової пенсії.
У судове засідання 04 травня 2017 року представник позивача зявився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд задовольнити адміністративний позов.
Представник відповідача в судове засідання 04 травня 2017 року зявився, проти задоволення позовних вимог заперечив повністю, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, Царичанська районна державна лікарня ветеринарної медицини (код ЄДРПОУ 25789247) зареєстрована 15.11.1999 Царичанською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області та за організаційно-правовою формою за КОПФГ є державною організацією (установою, закладом), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юриличних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, який міститься в матеріалах справи.
Судом встановлено, що позивач поніс витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених працівникам відповідача відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій по Списку №2, призначених відповідно до пунктів б - з ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період: 2016 рік та січень 2017 року на загальну суму 22560,11 грн..
Управління Пенсійного фонду України в Царичанському районі Дніпропетровської області направило до Царичанської районної державної лікарні ветеринарної медицини розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по Списку № 2 за період: 2016 рік та січень 2017 року на загальну суму 22560,11 грн., але останньою зазначені витрати в сумі 22560,11 грн. відшкодовані не були.
Як визначено у п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до ст. 2 Закону України № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, обєктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно зі ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи зокрема працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно із абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону № 400/97-ВР, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, обєктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, зокрема, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам відповідно до пунктів "а", "б" - "з" частини першої статті 13 Закону № 1788-XII за списком №1 та списком №2, покриваються підприємствами та організаціями, на яких працювали такі особи.
При цьому, приписами пункту 2 Порядку призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій, окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №937 від 18.07.2007, пільгові пенсії можуть призначатися за рахунок коштів підприємств та організацій (крім тих, що фінансуються або дотуються з бюджету) відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" працівникам, що працюють (працювали) на виробництвах, роботах, за професіями і на посадах, не передбачених списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 461 (461-2016-п) (Офіційний вісник України, 2016 р., № 60, ст. 2044): чоловікам - при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, на тому підприємстві, у тій організації, за рахунок яких призначається пенсія.
Зі змісту зазначених правових норм вбачається, що підприємства, установи та організації звільняються від відшкодування витрат на доставку та виплату пенсій за умови, якщо вони фінансуються або дотуються за рахунок бюджету.
Матеріалами справи підтверджено, що Царичанська районна державна лікарня ветеринарної медицини є державною установою, яка фінансується за рахунок бюджету.
Отже, виходячи з приписів чинного законодавства відповідач звільнений від відшкодування Царичанському обєднаному Управлінню Пенсійного фонду України Дніпропетровської області витрат на доставку та виплату пенсій, що в даному випадку свідчить про відсутність підстав для стягнення таких витрат у примусовому порядку.
За таких обставин, суд доходить висновку, що адміністративний позов Царичанського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Царичанської районної державної лікарні ветеринарної медицини про стягнення заборгованості з відшкодування пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в сумі 22560,11 грн. не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 94, 160-163, 186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Царичанського обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Царичанської районної державної лікарні ветеринарної медицини про стягнення заборгованості з відшкодуваня фактичних витрат на виплату і доставку пенсій в сумі 22560,11 грн. відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 05 травня 2017 року.
Суддя ОСОБА_1