Справа № 323/2230/17
2/323/765/17
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
іменем України
09.10.2017 року м. Оріхів
Оріхівський районний суд Запорізької області у складі
головуючого - судді Плечищевої О.В.,
при секретарі - Щербині Л.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз" до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз" звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача на свою користь донарахований не облікований об"єм та обсяг природного газу і його вартості в сумі 16236,73 грн. та судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1600,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в січні 2016 року ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було сформовано та направлено ОСОБА_1 (далі - Споживач), який отримував технічний доступ до ГРМ, об'єкт якої за адресою: АДРЕСА_1 в установленому законодавством порядку був підключений до газорозподільної системи ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ», Заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу.
Відповідно до персоніфікованих даних заяви-приєднання, Споживачеві, як суб'єкту ринку природного газу було присвоєно персональний ЕІС-код НОМЕР_2, а облік постачання (розподілу) природного газу на об'єкті Споживача було забезпечено комерційним вузлом обліку газу на базі лічильника газу типу 4 МКМ G4, заводський номер 0504626.
За наслідками направлення Оператором ГРМ Заяви-приєднання до договору розподілу природного газу, з боку ОСОБА_1 Заяву-приєднання до договору розподілу природного газу на адресу Оператора ГРМ повернуто не було.
Проте протягом часу 2016 року, поточного періоду 2017 року Споживач здійснював оплату спожитого природного газу на підставі наданих йому з боку його постачальника - ТОВ «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» відповідних рахунків за послуги з газопостачання.
26.01.17 р. ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» в порядку надання послуг з розподілу природного газу Споживачеві, на об'єкті останнього за адресою: АДРЕСА_1, було здійснено контрольне зняття показань комерційного вузла обліку газу на базі лічильника газу типу 4 МКМ G4, заводський номер 0504626 за підсумками якого були відсутні зауваження. За наслідками контрольного зняття показань комерційного вузла обліку газу складено відомість.
В подальшому 24.04.2017 року ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» при проведенні чергового контрольного огляду комерційного ВОГ, та його складових на об'єкті Споживача на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ було виявлено порушення споживача, яке у відповідності до пп. п. 1 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
24.04.17 р. за наслідками виявлення факту порушення Споживачем, представниками ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на місці виявлення порушення у належному для цього порядку було складено Акт про порушення № 13 від 24.04.17 р. за формою, наведеною в додатку 16 Кодексу ГРМ.
Внесені до акту відомості було підтверджено підписами представників Оператора ГРМ та Споживача.
За фактом виявлення ознак пошкодження пломби на рахунковому механізмі та відповідно за наявності підозри у несанкціонованому втручанні в роботу ЗВТ за ініціативою ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було вирішено про проведення експертизи лічильника газу. Для чого 24.04.17 р., ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» в присутності Споживача лічильник газу було знято та упаковано в пакет, який було опломбовано пломбою Оператора ГРМ № С35184496. За наслідками запровадження заходів з зняття лічильника ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було складено протокол направлення ЗВТ на експертизу № 10 від 24.04.17р., який було підписано учасниками.
У відповідності до протоколу стороною відповідальною за доставку ЗВТ на експертизу було визначено ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ», місцем проведення експертизи було визначено службове приміщення ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» каб. 4 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе 52 та було визначено, що експертизу буде проведено у зручний для споживача день 27 квітня 2017 року о 11.00.
27.04.2017 року комісією ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з проведення експертизи ЗВТ та пломб, що затверджено наказом підприємства № 881-ОД від 07.10.2016 р. у складі працівників Товариства та за участі провідного інженера з метрології ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ», в присутності споживача було проведено експертизу лічильника газу типу 4 МКМ G4, заводський номер 0504626 та пломб.
Експертизою було встановлено, що відбиток тавра державного повірника відсутній, пломба пошкоджена, що у підсумку було кваліфіковано комісією як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Поряд з цим при перевірці метрологічних характеристик лічильника було встановлено перевищення похибки вимірювання, що свідчить про непридатність ЗВТ до експлуатації, з підстав чого ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 3-0298-17 від 27.04.2017 р.
За наслідками експертизи складено Акт експертизи лічильника газу № 353 від 27.04.2017 року.
05.05.2017 року за наслідками висновків комісії з проведення експертизи щодо наявності факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ в Товаристві було запроваджено відповідні подальші заходи, а саме здійснено розгляд Акту про порушення № 13 від 24.04.17 р. комісією ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, затвердженою наказом Товариства № 913-1016 від 24.10.2016 р., зі змінами згідно наказу Товариства № 01На-37-0317 від 09.03.2017 р. За наслідками розгляду акту про порушення було прийнято рішення про його задоволення повністю.
22.05.2017 року на підставі задоволеного акту про порушення № 13 від 24.04.17 р., Оператором ГРМ було складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 22.05.2017 р. За змістом акту-розрахунку відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ, за наслідками несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу здійснено розрахунок об'єму необлікованого природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (816,3 м3) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв Споживача (фізичної особи) (газова плита - 1 шт., опалювальний прилад - 1 шт.) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення, (з 26.01.2017 р. по 31.03.2017 р.), вартість якого у підсумку становить 16236 (шістнадцять тисяч двісті тридцять шість) грн. 73 коп.
30.05.17 р. на адресу Споживача, рекомендованим поштовим відправленням № 6903522129080 від 30.05.2017 р. із супровідним листом № Zp03.2-СЛ-9556-0517 від 26.05.2017 р. було направлено окремий рахунок ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» від 22.05.2017 р. на оплату протягом 10 календарних днів з дати отримання цього рахунку вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за вищевказаних обставин на суму 16236 (шістнадцять тисяч двісті тридцять шість) грн. 73 коп., який Споживач отримав 01.06.2017 р.
Споживач станом на момент подання позову не сплатив вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за вищевказаних обставин на суму 16236,73 (дев'ять тисяч триста дев'яносто дев'ять) грн. 97 коп. за окремим рахунком ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» від 20.04.2017 р. на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, до суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю, проти винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідач у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим в порядку ч.5 ст.74 ЦПК України про час і місце розгляду справи, про причини неявки не повідомив, заперечень проти позову не подав.
Відповідно до вимог ч.4 ст.169 ЦПК України, у разі повторної неявки у судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у справі даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі ч.2 ст.197 ЦПК України фіксування судового процесу технічними засобами аудіо запису не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.
На виконання вимог ст. 16 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» № 2467- V1 від 08.07.2010 р. (який був чинний до 01.10.2015 р.) з 01 липня 2015 р. здійснено відокремлення функцій транспортування, розподілу та постачання природного газу.
З 01.11.2016 введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII , яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України.
Згідно пп. 33 п. 1 ст. 1 Закон України «Про ринок природного газу» ринок природного газу це - сукупність правовідносин, що виникають зокрема у процесі постачання природного газу, а також надання послуг з його розподілу.
Відповідно до пп. 35 п.1 ст. 1 Закон України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу це - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
За приписами пп. 17 п. 1 ст. 1 Закон України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи це - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).
Пунктом 2 ст. 37 Закон України «Про ринок природного газу» визначено, що оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором.
Підпунктом 32 п. 1 ст. 1 Закон України «Про ринок природного газу» визначено, що Регулятор це - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Статтею 38 Закон України «Про ринок природного газу» передбачено права та обов'язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
За пп. 11 п. ст. 1, п. 1 ст. 41 Закон України «Про ринок природного газу» кодекс газорозподільних систем це - правила експлуатації та доступу до газорозподільної системи, що затверджуються Регулятором.
За приписами статті 40 Закон України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 1 Закон України «Про ринок природного газу» визначено, що:
- споживач це - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37 цієї статті);
- побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пп. 23 цієї статті);
- суб'єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної
системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (пп. 39 цієї статті).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем, яким визначено взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем (п. 2 гл. 1 розд. 1 Кодексу ГРМ).
Пунктом 3 гл. 1 розд. 1 Кодексу ГРМ визначено, що його дія поширюється зокрема, на операторів газорозподільних систем, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
У відповідності до вказаних приписів законодавства з 01 липня 2015 р. Публічне акціонерне товариство по газопостачання та газифікації «Запоріжгаз» на підставі ліцензіїз розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ № 642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Відповідно за вказаним в розумінні Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» серед, суб'єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ).
Пунктом 1 та 2 гл. 1 розд. VI Кодексу ГРМ передбачено, що суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498 (далі - типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.
Абзацом 2, 3 п. 1 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ передбачено, що Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
За п. 3 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п. 4 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ).
Пунктом 5 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об'єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) або додатка 2 (для споживачів, що не є побутовими) до типового договору розподілу природного газу.
Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об'єму споживання природного газу, зокрема мають містити: 1) присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як суб'єкту ринку природного газу та за необхідності ЕІС-код його точки (точок) комерційного обліку; 2) величину приєднаної потужності об'єкта споживача; 3) перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності).
Згідно з вимогами цього пункту здійснюється приєднання до договору розподілу природного газу споживачів-замовників, які отримують технічний доступ до ГРМ.
Пунктом 7 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
В контексті вказаного в січні 2016 року ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було сформовано та направлено ОСОБА_1 (далі - Споживач), який отримував технічний доступ до ГРМ, об'єкт якої за адресою: АДРЕСА_1 в установленому законодавством порядку був підключений до газорозподільної системи ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ», Заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу.
Відповідно до персоніфікованих даних заяви-приєднання (а.с.12), Споживачеві, як суб'єкту ринку природного газу було присвоєно персональний ЕІС-код НОМЕР_2, а облік постачання (розподілу) природного газу на об'єкті Споживача було забезпечено комерційним вузлом обліку газу на базі лічильника газу типу 4 МКМ G4, заводський номер 0504626.(а.с.13).
За наслідками направлення Оператором ГРМ Заяви-приєднання до договору розподілу природного газу, з боку ОСОБА_1 Заяву-приєднання до договору розподілу природного газу на адресу Оператора ГРМ повернуто не було.
Проте протягом часу 2016 року, поточного періоду 2017 року Споживач здійснював оплату спожитого природного газу на підставі наданих йому з боку його постачальника - ТОВ «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» відповідних рахунків за послуги з газопостачання.
За вказаним вбачається, що факт оплати Споживачем спожитого газу підтверджує споживання газу останнім, а отже є діями, які засвідчують бажання Споживача укласти договір розподілу природного газу, що у підсумку є фактом приєднання Споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептуванням договору розподілу природного газу) на умовах, що зокрема визначені в персоніфікованих даних відповідної заяви-приєднання.
Порядок експлуатації комерційного вузла обліку визначено главою 6 розділу Х Кодексу ГРМ.
Пунктом 2 цієї глави передбачено, що протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач проводять перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку.
У відповідності до абз. 6 цього пункту Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
За приписами п. 4 цієї глави за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Порядок перевірки вузлів обліку та їх складових визначено в главі 9 розділу Х Кодексу ГРМ.
Пунктом 1 цієї глави передбачено, що Оператор ГРМ та споживач протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових, зокрема щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.
Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом.
У відповідності до п. 2 цієї глави перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника.
Оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку крім іншого має право: оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ (п. 4 цієї глави).
Приписами підпункту 5 п. 7 цієї глави передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
В контексті зазначеного, 26.01.17 р. ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» в порядку надання послуг з розподілу природного газу Споживачеві, на об'єкті останнього за адресою: АДРЕСА_1, було здійснено контрольне зняття показань комерційного вузла обліку газу на базі лічильника газу типу 4 МКМ G4, заводський номер 0504626 за підсумками якого були відсутні зауваження. За наслідками контрольного зняття показань комерційного вузла обліку газу складено відомість.
В подальшому 24.04.2017 року ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» при проведенні чергового контрольного огляду комерційного ВОГ, та його складових на об'єкті Споживача на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ було виявлено порушення споживача, яке у відповідності до пп. п. 1 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Абзацом 3 п. 7 гл. 10 розд. Х Кодексу ГРМ передбачено, що при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
Пунктом 1, 2 гл. 5 розд. ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача.
У відповідності до вказаних приписів 24.04.17 р. за наслідками виявлення факту порушення Споживачем, представниками ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на місці виявлення порушення у належному для цього порядку було складено Акт про порушення № 13 від 24.04.17 р. за формою, наведеною в додатку 16 Кодексу ГРМ. Внесені до акту відомості було підтверджено підписами представників Оператора ГРМ та Споживача.(а.с.14)
Порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб визначено главою 10 розділу Х Кодексу ГРМ.
Так п. 1 цієї глави передбачено, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
У відповідності до п. 2 цієї глави після зняття ЗВТ, ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на
експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу.
В контексті зазначених приписів законодавства за фактом виявлення ознак пошкодження пломби на рахунковому механізмі та відповідно за наявності підозри у несанкціонованому втручанні в роботу ЗВТ за ініціативою ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було вирішено про проведення експертизи лічильника газу. Для чого 24.04.17 р., ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» в присутності Споживача лічильник газу було знято та упаковано в пакет, який було опломбовано пломбою Оператора ГРМ № С35184496. За наслідками запровадження заходів з зняття лічильника ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було складено протокол направлення ЗВТ на експертизу № 10 від 24.04.17р., який було підписано учасниками.(а.с.15).
У відповідності до протоколу стороною відповідальною за доставку ЗВТ на експертизу було визначено ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ», місцем проведення експертизи було визначено службове приміщення ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» каб. 4 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе 52 та було визначено, що експертизу буде проведено у зручний для споживача день 27 квітня 2017 року о 11.00.
Пунктом 4 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ визначено, що експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.
Споживач зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності. У разі неприбуття споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі (п. 5 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ).
У відповідності до пункту 6 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ під час проведення експертизи комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань в роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо. Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.
Відповідно до пункту 9 цієї глави результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу або його уповноваженою особою.
На виконання зазначеного 27.04.2017 року комісією ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з проведення експертизи ЗВТ та пломб, що затверджено наказом підприємства № 881-ОД від 07.10.2016 р. у складі працівників Товариства та за участі провідного інженера з метрології ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ», в присутності споживача було проведено експертизу лічильника газу типу 4 МКМ G4, заводський номер 0504626 та пломб.
Експертизою було встановлено, що відбиток тавра державного повірника відсутній, пломба пошкоджена, що у підсумку було кваліфіковано комісією як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Поряд з цим при перевірці метрологічних характеристик лічильника було встановлено перевищення похибки вимірювання, що свідчить про непридатність ЗВТ до експлуатації, з підстав чого ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 3-0298-17 від 27.04.2017 р.
За наслідками експертизи складено Акт експертизи лічильника газу № 353 від 27.04.2017 року.(а.с.16).
Пунктом 10 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ. передбачено, що відповідно до висновків комісії, зазначених в акті експертизи, проводяться відповідні подальші заходи, передбачені Кодексом.
За п. 8 гл. 5 розд. ХІ Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Пунктом 9 гл. 5 розд. ХІ Кодексу ГРМ визначено, що до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ (абз. 4 цього пункту).
Пунктом 11 гл. 5 розд. ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
В контексті вказаних приписів, 05.05.2017 року за наслідками висновків комісії з проведення експертизи щодо наявності факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ в Товаристві було запроваджено відповідні подальші заходи, а саме здійснено розгляд Акту про порушення № 13 від 24.04.17 р. комісією ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, затвердженою наказом Товариства № 913-1016 від 24.10.2016 р., зі змінами згідно наказу Товариства № 01На-37-0317 від 09.03.2017 р. За наслідками розгляду акту про порушення було прийнято рішення про його задоволення повністю.(а.с.18).
Абзацом 2 пункту 11 гл. 5 розд. ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
За приписами пп.1 абз. 3 пункту 11 гл. 5 розд. ХІ Кодексу ГРМ при складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
Пунктом 1 гл. 1 розд. ХІ Кодексу ГРМ визначено, що норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу.
Згідно пп. 3 п. 1 глави 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Пунктом 1 гл. 3 розд. ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
За вказаним 22.05.2017 року на підставі задоволеного акту про порушення № 13 від 24.04.17 р., Оператором ГРМ було складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 22.05.2017 р. (а.с.25). За змістом акту-розрахунку відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ, за наслідками несанкціонованого
втручання в роботу лічильника газу здійснено розрахунок об'єму необлікованого природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (816,3 м3) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв Споживача (фізичної особи) (газова плита - 1 шт., опалювальний прилад - 1 шт.) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення, (з 26.01.2017 р. по 31.03.2017 р.), вартість якого у підсумку становить 16236 (шістнадцять тисяч двісті тридцять шість) грн. 73 коп.(а.с.24)
Пунктом 12 гл. 5 розд ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
В контексті зазначеного 30.05.17 р. на адресу Споживача, рекомендованим поштовим відправленням № 6903522129080 від 30.05.2017 р. (а.с.28) із супровідним листом № Zp03.2-СЛ-9556-0517 від 26.05.2017 р. (а.с.27) було направлено окремий рахунок ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» від 22.05.2017 р. на оплату протягом 10 календарних днів з дати отримання цього рахунку вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за вищевказаних обставин на суму 16236 (шістнадцять тисяч двісті тридцять шість) грн. 73 коп., який Споживач отримав 01.06.2017 р.
30.09.15 р. постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір).
Пунктом 2.3. Договору передбачено, що при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем.
За умовами підпункту 7 пункту 7.2. Договору Оператор ГРМ має права, передбачені Кодексом газорозподільних систем.
На підставі п.8.4. Договору передбачено, що у разі якщо дії однієї зі Сторін призвели до завдання матеріальної шкоди іншій Стороні її відшкодування здійснюється в добровільному порядку згідно з вимогами чинного законодавства, а у разі, якщо не досягнуто згоди, - за рішенням суду.
Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог ЦК України.
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
Пунктом 4 частини 1 статті 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків та моральної шкоди.
Споживач станом на момент подання позову не сплатив вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за вищевказаних обставин на суму 9399 (дев'ять тисяч триста дев'яносто дев'ять) грн. 97 коп. за окремим рахунком ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» від 20.04.2017 р. на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.
Таким чином, факт порушення донарахованого не облікованого об"єму та обсягу природного газу і його вартості підтверджується матеріалами справи, позов є законним і обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.88 Цивільного процесуального кодексу України, оскільки судове рішення ухвалюється у повному обсязі на користь позивача, понесені ним і документально підтверджені судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
Враховуючи вищенаведене, на підставі ст.ст. 526,610,611ЦК України, Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільних систем, керуючись ст.ст.1, 8, 60, 88, 197, 224-226 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз" до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу - задовольнити повністю.
Стягнути із ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1 на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз" (рахунок №2600604113 в АБ "Кліринговий Дім" м.Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 03345716, вул.Заводська, буд.7, м.Запоріжжя,69057) донарахований не облікований об"єм та обсяг природного газу і його вартості в сумі 16236,73 грн.
Стягнути із ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1 на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз" сплачений судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
Копію заочного рішення надіслати відповідачу не пізніше трьох днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Оріхівського районного суду
Запорізької області О.В.Плечищева