
Справа № 234/11111/17
Провадження № 2-а/234/396/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2017 року Краматорський міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді Лутай А.М.
при секретарі Пагуліч Д.Г.
за участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Краматорську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 26.07.2017р. звернувся до суду з дійсним позовом, вказуючи, що він з 04.12.2014р перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа (надалі ВПО) в УПСЗН Краматорської міської ради, відповідача у справі, і разом з ним перебувають на обліку також дружина ОСОБА_3 та малолітня дитина: донька ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1. Свої вимоги мотивує тим, що згідно до Постанови КМУ від 01 жовтня 2014 року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (надалі Постанова №505) він неодноразово звертався до відповідача с заявою про призначення адресної допомоги, а саме 05.12.2014р, 04.06.2015р, 30.12.2015р, 22.07.2016р, у звязку з чим, йому було призначена щомісячна адресна допомога ВПО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Згодом, відповідач визнав що він (ОСОБА_1В.) повинен повернути призначену раніше йому адресну допомогу, але пізніше відповідачем було прийнято рішення про скасування рішення про переплату. Зазначає, що 24.01.2017р він знову звернувся до відповідача с заявою про призначення щомісячної адресної допомоги, у звязку з чим, після проведеної перевірки достовірності фактичного місця проживання та згідно до протоколу рішення комісії №48 від 21.04.2017р йому була призначена соціальна виплата - адресна допомога. Однак, 28 квітня 2017 року відповідач вирішив відмовити йому у наданні допомоги переміщеним особам на проживання та, з посиланням на лист Мінсоцполітики від 03.08.2016 №1641/5/75/16, надав розяснення, що причиною припинення являється те, що він (ОСОБА_1В.) володіє житловим будинком №7 по вул.Жовтнева, в смт.Ольгинка Волноваського району. Вважає дії відповідача щодо відмови у наданні його родині адресної допомоги неправомірними. Просить визнати діяльність відповідача щодо відмови у призначенні на його ім'я щомісячної адресної допомоги ВПО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг протиправною та зобовязати відповідача призначити та виплатити на його імя щомісячну зазначену адресну допомогу з дня подання заяви від 24.01.2017р про призначення соціальної допомоги та стягнути з відповідача на його користь сплачений судовий збір.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити та надав суду пояснення, зазначені в позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову ОСОБА_1 та суду пояснила, що позивач зареєстрований за адресою м.Ясинувата, м-н 3АДРЕСА_1, та звернувся 04.12.2014р до УПСЗН Краматорської міської ради, з заявою, як ВПО. Згідно «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» (далі - Порядок №509), затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014р №509 «Про облік внутрішньо переміщеним осіб», він був взятий на облік внутрішньо переміщених осіб та отримав довідку №1426/12698 від 04.12.2014 року. 05 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до управління з заявою про призначення адресної допомоги ВПО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в якій вказав, що до складу його сімї входить донька - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 та дружина - ОСОБА_3. Згідно рішення від 15.12.2014р, була призначена грошова допомога, як уповноваженому члену сімї, за період з 05.12.2014р по 04.02.2015р в розмірі 1768,00грн, з 05.02.2015р по 04.04.2015р в розмірі 1326,00грн, з 05.04.2015р по 04.06.2015р в розмір 884,00 грн. Надалі рішенням від 20.08.2015р було зроблено перерахунок грошової допомоги та назначено до виплати за період з 05.12.2014р по 04.02.2015р в розмірі 1768,00грн, з 05.02.2015р по 04.04.2015р в розмірі 1547,00грн, з 05.04.2015р по 04.06.2015р в розмірі 1326,00грн. Надалі ОСОБА_1 звернувся до управління з заявою від 30.12.2015р призначення адресної допомоги ВПО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідно до рішення від 07.01.2016р було призначена грошова допомога за період з 30.12.2015р по 29.06.2016р у розмірі 884,00грн. В ході проведення в управлінні ревізії Державною фінансовою інспекцією України було виявлено факт наявності у ОСОБА_1 житлового приміщення за адресою: Донецька область, Волноваський район, смт.Ольгинка, вул.Октябрська, б.7. Відповідно до п.6 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р №505 грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сімї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа ВПО, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану. Відповідно до розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014р №1085-р затверджений Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. В цих Переліках є м.Ясинувата, в якому ОСОБА_1 зареєстрований, але смт.Ольгинка, Донецької області немає, тобто смт.Ольгинка Донецької області є територією, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі і смт.Ольгинка не розташоване на лінії зіткнення, в населеному пункті, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та не є тимчасово окупованим населеним пунктом. Отже, ОСОБА_1 не має права на отримання щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання. Таким чином, УПСЗН Краматорської міської ради діє виключно в межах законодавства України та відмовило у призначанні та виплаті допомоги ОСОБА_1 правомірно. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, вивчивши та дослідивши докази по справі у їх сукупності, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 04.12.2014 року звернувся до УПСЗН Краматорської міської ради із заявою про взяття на облік як особу, яка переміщена з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, в якій зазначив місце реєстрації свого проживання: м-н 3АДРЕСА_2, та згідно копії довідки №1426/12698 від 04.12.2014 року він разом із донькою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, взятий на облік як особа, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та перемістився за адресою: вул.Торецька, 6, смт.Красноторка, м.Краматорська Донецької області.
24 січня 2017 року позивач в черговий раз звернувся до відповідача із заявою про призначення йому щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Своїм рішенням від 28.04.2017 року відповідач - УПСЗН Краматорської міської ради, відмовив ОСОБА_1 у наданні грошової допомоги переміщеним особам на проживання з тих підстав, що сімя володіє житловим приміщенням не на окупованій території та не в зоні проведення АТО.
Дійсно, як вбачається з Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 13.05.2016р за №59046593, ОСОБА_1 з 2008 року на праві приватної власності належить житловий будинок за адресою: Донецька область, Волноваський район, смт.Ольгинка, вул.Октябрська, б.7.
Застосовуючи норми матеріального та процесуального права суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.ч.1, 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльностіКонституцієючи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України від 14.04.2014 року №405/2014 було введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України".
Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VII визначено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014.
У відповідності до вказаного Закону Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням від 7 листопада 2014р. №1085-р(в редакції від 02.12.2015 року) затвердив перелік населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а також перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, до яких відноситься і м.Ясинувата Донецької області.
Крім того, наказом Антитерористичного центру при службі безпеки України від 07.10.2014р №33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення» Донецька та Луганська області визначені як райони проведення антитерористичної операції.
Розпорядженням КМУвід 02 грудня 2015р. №1275-р затверджено перелік населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до яких відноситься і смт.Ольгинка Волноваського району Донецької області.
Статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року №1706-VІІ визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Обєднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Відповідно до ст.4 вказаного Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбаченихстаттею 12цього Закону.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, визначається Постановою КМУ від 01.10.2014 року №505 «Про затвердження порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».
Пунктом 6 вказаної Постанови в редакції, яка діяла на січень 2017 року, тобто на час звернення ОСОБА_1 до УСЗН Краматорської міської ради із заявою про призначення грошової допомоги, передбачено, що грошова допомога не призначається також у разі, коли будь-хто з членів сімї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Враховуючи вищезазначене, те, що належне позивачу житло розташоване в районі проведення антитерористичної операції, суд вважає, що у відповідача УПСЗН Краматорської міської ради не було законних підстав для відмови ОСОБА_1 у призначенні грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, а тому позов слід задовольнити, визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні грошової допомоги та зобовязати відповідача призначити ОСОБА_1 таку грошову допомогу з дня подання ним заяви, тобто з 24.01.2017 року.
КеруючисьЗаконом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014р №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження», Розпорядженням КМУвід 02 грудня 2015р. №1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», Постановою КМУ від 01.10.2014 року №505 «Про затвердження порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», ст.ст.6-11,14,71,159-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області щодо відмови у призначенні на ім'я ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області призначити та виплатити на імя ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН №2814814771, щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з дня подання ним заяви від 24.01.2017р про призначення соціальної допомоги.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області (вул.Героїв Небесної Сотні, 23, м.Краматорськ, Донецька область, ЄДРПОУ 25953617) на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 640грн (шістсот сорок гривень).
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд Донецької області протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя: А.М.Лутай