Постанова № 69410258, 06.10.2017, Монастирищенський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
06.10.2017
Номер справи
702/712/17
Номер документу
69410258
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №702/712/17

Провадження №2а/702/104/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(вступна та резолютивна частини)

06 жовтня 2017 року м. Монастирище

Монастирищенський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого-судді: Чорненької Д.С.

при секретарі: Шковира А.М.

позивача: ОСОБА_1

відповідача: представника ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області - ОСОБА_3,

представник третьої особи - управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі не з"явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Монастирище справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об"єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області, третьої особи: управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області про визнання дій не законними та такими, що порушують конституційні права, стягнення коштів та зобовязання вчинити дії,

п о с т а н о в и в :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій не законними та такими, що порушують конституційні права, стягнення коштів, відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Монастирищенський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з моменту отримання копії повного тексту постанови.

Суддя: Д. С. Чорненька

Справа №702/712/17

Провадження №2а/702/104/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2017 року м. Монастирище

Монастирищенський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого-судді: Чорненької Д.С.

при секретарі: Шковира А.М.

позивача: ОСОБА_1

відповідача: представника ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області - ОСОБА_3,

представник третьої особи - управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі не з"явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Монастирище справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об"єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області, третьої особи: управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області про визнання дій не законними та такими, що порушують конституційні права, стягнення коштів та зобовязання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

Позивач 04.08.2017 року звернулася в суд із адміністративним позовом до відповідача про визнання дій не законними та такими, що порушують конституційні права, стягнення коштів та зобовязання вчинити дії. Підставою для звернення вважає те, що вона відповідно до ст.10 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХIІ є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має посвідчення відповідного зразка. У 2000 році захворіла і згідно висновку Черкаської обласної спец. ЛКК дане захворювання пов'язане з виконанням нею робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і їй була встановлена 3 група інвалідності і, в звязку з цим, вона відноситься до І категорії осіб, ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильської АЕС. Крім того, вона є вдовою та має посвідчення дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів (1 категорії) Чорнобильської катастрофи №519514С від 11.12.2007 року. Постановою Монастирищенського районного суду від 30.09.2011 за матеріалами справи 2а-1/11 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Монастирнщенському районі Черкаської області ухвалено рішення: визнано дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі по нарахуванню та виплаті пенсії не в повному обсязі незаконними; зобовязано посадових осіб Управління Пенсійного фонду України у Монастирищенському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19.04.2010 до 19.10.2010 відповідно до ст.50 та ст.54 п.4 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХII від 28.02.1991 з розрахунку розміру основної пенсії не менше 6-ти мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії з розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком; зобовязано посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі провести перерахунок ОСОБА_1 щомісячної компенсації за втрату годувальника з 19.04.2010 до 19.10.2010 відповідно до ст.52 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 з розрахунку розміру 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2012 постанову Монастирищенського районного суду від 30.09.2011 за матеріалами справи 2а-1/11 залишено без змін. У липні 2017 року вона звернулась до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного Фонду України Черкаської області щодо виконання рішення суду, проведення перерахунку її пенсії та витрати не доплачених сум. Відповідно до відповіді ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного Фонду України Черкаської області від 265.07.2017 №13099/05 їй проведено перерахунок її пенсії за період з 19.04.2010 по 19.11.2010 та доплата за зазначений період становить 24 486 гривень 31 коп., але на даний час зазначена сума коштів їй не виплачена. Не виплату зазначеної суми доплати Уманське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Черкаської області аргументує відсутністю коштів у Державному бюджеті на зазначені цілі. Вважає такі дії посадових осіб ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного Фонду України Черкаської області незаконними та таким, що порушують її конституційні права та свободи. Також, вважає за необхідне зазначити, що згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права. Європейський суд з прав людини в пункті 74 рішення у справі «ОСОБА_4 проти Італії» зазначив, шо орган державної влади не має права посилатися на брак коштів на виправдання неспроможності виконати судове рішення про виплату боргу. Водночас статтею 6 Конвенції передбачено право на справедливий суд. Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі «Горнсбі проти Греції» зазначив, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обовязкового судового рішення на шкоду одній зі сторін. Одночасно, при прийняті рішення просить суд звернути увагу на Постанову Пленуму Вищого адміністративного суду України від 26.09.2016 №13 "Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у звязку з виконанням рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган або державна установа, підприємство, організація", зокрема на висновки та пропозиції до п.п. 3.2 та 33 довідки про результати узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з виконанням рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган або державна установа, підприємство, організація. Просить визнати дії посадових осіб ОСОБА_2 об"єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо невиплати доплати по перерахунку пенсії за період з 19.04.2010 року до 19.11.2010 року у сумі 24 486 гривень 31 коп незаконними та такими, що порушують її конституційні права, стягнути з ОСОБА_2 об"єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області невиплати доплати по перерахунку пенсії за період з 19.04.2010 року до 19.11.2010 року у сумі 24 486 гривень 31 коп; зобов"язати Управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області в порядку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" стягнути з ОСОБА_2 об"єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області невиплачену доплату по перерахунку пенсії за період з 19.04.2010 року до 19.11.2010 року у сумі 24 486 гривень 31 коп.

На адресу суду від ОСОБА_2 обєднаного управління пенсійного фонду України Черкаської області 16.08.2017 року надійшло заперечення, відповідно до якого Уманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області позов не визнає, вважає його безпідставним і необґрунтованим та просить суд відмовити в його задоволенні повністю, виходячи з наступного. Позивач звернувся до суду з вимогою про визнання дій управління щодо невиплати доплати по перерахунку пенсії за період з 19.04.2010 по 19.11.2010 незаконними. Однак з такими вимогами позивача неможливо погодитись з огляду на наступне. Як вбачається з матеріалів справи, постановою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 30.09.2011 по справі №2-а-1/11, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2012 по справі № 2-а-1/11 зобов'язано управління провести перерахунок та виплату державної пенсії, згідно ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та визначеного законом прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, а також щомісячної компенсації за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст. 52 вказаного Закону за період з 19.04.2010 по 19.10.2010 з урахуванням проведених виплат. На виконання вказаного рішення суду, управлінням здійснено перерахунок пенсії за період з 19.04.2010 по 19.10.2010. Сума доплати за результатами перерахунку разом становить 24 486,31 грн. Таким чином, покладені судом зобовязання вчинити дії щодо перерахунку пенсії виконані управлінням у порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління. Вказана сума є не виплаченою в звязку з тим, що кошти передбачені відповідною бюджетною програмою на дані цілі до управління не надходили. Відповідно до ст.63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Згідно з п.1 ч.2 ст.92 Конституції України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюється виключно законами. Такими законами є закон України про Державний бюджет України на поточний рік, Бюджетний кодексУкраїни. Статтею 95 Конституції України встановлено, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Відповідно до ч.ч.1,2 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобовязання та платежі з бюджету можна здійснити лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого Законом України «Про Державний бюджет». Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону України «Про Державний бюджет України». Згідно з ч.2 ст.72 Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058) кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України. Статтею 71 Закону №1058 визначено, що бюджет Пенсійного фонду-план утворення і використання цільового страхового фонду, що формується за рахунок страхових внесків до солідарної системи та надходжень з інших джерел, визначених цим Законом. Статтею 73 Закону №1058 чітко визначено цілі використання коштів Пенсійного фонду: Кошти Пенсійного фонду використовуються на: виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, повязаних з виконанням функцій покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом (ч.2 ст.73 Закону № 1058). Органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України (ст.19 Конституції України). На підставі вищезазначеного, управління не наділене повноваженнями щодо самостійного розпорядження коштами фонду, а виконання рішення в частині виплати стане можливим в разі виділення коштів з Державного бюджету. Окрім того, Кабінет Міністрів України з метою врегулювання питання погашення заборгованості, постановою від 03.09.2014 року №440 затвердив «Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою». Відповідно даного порядку, особи на користь яких ухвалено рішення суду, що набрало законної сили, боржниками за якими є органи державної влади, подають до органів державної виконавчої служби дане рішення суду для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості. Відповідно п.20 зазначеного порядку, погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. №845. Крім зазначеного, відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. Натомість, позовні вимоги, викладені у даному адміністративному позові по своїй суті спрямовані на забезпечення виконання рішення Монастирищенського районного суду Черкаської області від 30.09.2011 у справі №2-а-1/11, залишеного без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2012 по справі №2-а-1/11, а тому при задоволенні позовних вимог щодо стягнення доплати по перерахунку пенсії за період з 19.04.2010 по 19.11.2010 за даним судовим рішенням відбудеться подвійне стягнення сум призначених до виплати. Оскільки виплата пенсії чорнобильцям у відповідності до ст.63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету та обмежено фінансування зазначених виплат виходячи з наявних фінансових ресурсів, вимога позивача про визнання дій управління щодо невиплати доплати незаконними та стягнення невиплаченої доплати по перерахунку за період 19.04.2010 по 19.11.2010 у сумі 24 486, 31 є безпідставною та необґрунтованою. З урахуванням наведеного, управління діяло на підставі, в межах повноважень і в спосіб, що передбачені Конституцією та законодавством України, а тому неправомірні та незаконні дії відсутні. Крім того, однією з позовних вимог позивача є вимога про зобов'язання управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі вчинити дії. Згідно ст.50 КАС України, сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідно до п. 9 ч. 1 ст.3 КАС України, відповідач-суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача. Відповідно до п.4 ч.1 ст.106 КАС України, у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів-зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів. Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно з ч.4 ст. 105 КАС України. На порушення зазначеного, позивачем управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі зазначено третьою стороною. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі.

Ухвалою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 06.10.2017 року провадження в частині зобов"язання управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області вчинити дії закрито.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала повністю, просить його задоволити та пояснила, що вимога щодо третьої особи нею ставиться на період, коли рішення у даній справі набере законної сили, так як по інших справах їй відмовлено у поноленні строку пред"явлення виконавчого листа до виконання.

У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області заперечує проти задоволення позову в повному обсязі.

У судове засідання представник третьої особи - управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі не з"явився, подав заперечення проти задоволення позову з підстав відсутності повноважень щодо вчинення дій, які просить вчинити їх позивач.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, матеріали справ Монастирищенського районного суду Черкаської області за позовом ОСОБА_1 № 2-а-1/11, № 702/160/14-а,суд вважає, що в задоволенні позову в частині визнання дій посадових осіб ОСОБА_2 об"єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо невиплати доплати по перерахунку пенсії за період з 19.04.2010 року до 19.11.2010 року у сумі 24 486 гривень 31 коп незаконними та такими, що порушують її конституційні права, а такоз в частині стягнення з відповідача цих коштів необхідно відмовити повністю, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що постановою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 30.09.2011 у справі №2-а-1/11, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2012 по справі №2-а-1/11 визнано дії посадових осіб УПФУ в Монастирмщенському районні по нарахуванню та виплаті пенсії не в повному обсязі незаконними; зобов'язано посадових осіб УПФУ в Монастирищенському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19.04.2010 року до 19.10.2010 року, відповідно до ст.50 і ст.54 п.4 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 року з розрахунку розміру основної пенсії не менше 6-ти мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії з розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком; зобов'язано посадових осіб УПФУ в Монастирищенському районі провести перерахунок ОСОБА_1 щомісячної компенсації за втрату годувальника з 19.04.2010 року до 19.10.2010 року, відповідно до ст.52 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 року з розрахунку розміру основної пенсії не менше 6-ти мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії з розрахунку 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (а.с.33-36,57,58 справи №2-а-1/11).

Тобто, вказаним рішенням суду відповідача ( правонаступником якого він є) визнано дії незаконними та зобов»язано лише провести перерахунок пенсії позивача. Дане рішення суду виконано в повному обсязі і саме в даній справі позивачу відмовлено в поновленні строку для пред»явлення виконавчого листа до примусового виконання.

Крім цього, судом встановлено, що постановою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 17.03.2014 року у справі №702/160/14-а, провадження №2-а/702/160/14-а, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.06.2014 року у справі №702/160/14-а визнано дії посадових осіб УПФУ в Монастирищенському районні Черкаської області щодо невиплати доплати по перерахунку ОСОБА_1 пенсії за період з 19.04.2010 року до 19.11.2010 рок у сумі 24486,31 грн. не законними та такими, що порушують її конституційні права та зобов'язано посадових осіб УПФУ в Монастирищенському районі Черкаської області виплатити ОСОБА_1 доплату по перерахунку її пенсії за період з 19.04.2010 року до 19.11.2010 року у сумі 24486,31 грн. Ухвалою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 20.08.2014 року виправлено описку в рішенні Монастирищенського районного суду у справі №702/160/14-а від 17.03.2014 року, замінивши період 19.04.2010 року по 19.11.2010 року на період з 19.04.2010 року по 19.10.2010 року (а.с.31,32,43-46,72 справа №702/160/14-а).

Уманське об"єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області є правонаступником управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області згідно Постанови КМ України від 16 грудня 2015 р. №1055«Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» відповідно до якої управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області реорганізовано та його правонаступником, згідно Витягу з ЄДР є Уманське об"єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області, яке зареєстроване 31.03.2016 року.

Суд вважає, що підстави для закриття провадження у даній справі відсутні, так як спір хоча і виник між позивачем та правонаступником - управління ПФУ в Монастирищенському районі, але подані вимоги позивача стосуються вимоги про стягнення заборгованості, а не зобов"язання вчинити дії - виплатити заборгованість.

Вказана сума є не виплаченою в звязку з тим, що кошти передбачені відповідною бюджетною програмою на дані цілі до управління не надходили.

Стягнення коштів з відповідача призведе до повторного стягнення тієї ж суми відшкодування.

Відповідно до ст.63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з п.1 ч.2 ст.92 Конституції України виключно законами України встановлюються: Державний бюджет України і бюджетна система України; система оподаткування, податки і збори; засади створення і функціонування фінансового, грошового, кредитного та інвестиційного ринків; статус національної валюти, а також статус іноземних валют на території України; порядок утворення і погашення державного внутрішнього і зовнішнього боргу; порядок випуску та обігу державних цінних паперів, їх види і типи;

Відповідно до ст.95 Конституції України встановлено, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Відповідно до ч.1 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Згідно ч.2 ст.23 Бюджетного кодексу України бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України бюджетна система України і Державний бюджет України встановлюються виключно цим Кодексом та законом про Державний бюджет України.

Якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.72 Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Відповідно до ст.71 Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначено, що бюджет Пенсійного фонду-план утворення і використання цільового страхового фонду, що формується за рахунок страхових внесків до солідарної системи та надходжень з інших джерел, визначених цим Законом.

Згідно ст.73 Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду використовуються на: виплату пенсій, передбачених цим Законом: надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, повязаних з виконанням функцій покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду.

Відповідно до ч.2 ст.73 Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України.

Управління не наділене повноваженнями щодо самостійного розпорядження коштами фонду, а виконання рішення в частині виплати стане можливим в разі виділення коштів з Державного бюджету. Позивачем доказів наявності коштів у відповідача не надано.

Згідно ст.3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 5 червня 2012 року № 4901-VI із змінами і доповненнями, виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановленіЗаконом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.

Окрім того, Кабінет Міністрів України з метою врегулювання питання погашення заборгованості, постановою від 03.09.2014 року №440 затвердив «Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державною».

Відповідно даного порядку, особи на користь яких ухвалено рішення суду, що набрало законної сили, боржниками за якими є органи державної влади, подають до органів державної виконавчої служби дане рішення суду для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.

Відповідно п.20 зазначеного порядку, погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. №845.

Крім зазначеного, відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Таким чином, покладені судом зобовязання вчинити дії щодо перерахунку пенсії виконані управлінням у порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління; виплата зазначених коштів проводиться у відповідності до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державною; позивачем таке право не втрачено та не реалізовано у справі № 702/160/14-а; доказів наявності у відповідача коштів для виплати позивачу заборгованості за рішенням суду за даних обставин та при дії Закону № 4901-VI, яким встановлено порядок виконання рішень, боржниками яких є державні органи, суду не надано, а тому підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.8, 9, 10, 11, 12, 18, 21, 69, 71, 86, 94, 99, 159, 160, 162, 163, 256 КАС України, Конституцією України, Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Бюджетним кодексом України, Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 5 червня 2012 року № 4901-VI із змінами і доповненнями, «Порядком погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державною», суд

п о с т а н о в и в :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій не законними та такими, що порушують конституційні права, стягнення коштів, відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Монастирищенський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з моменту отримання копії повного тексту постанови.

Суддя: Д. С. Чорненька

Повний текст постанови виготовлено 09.10.2017 року