Постанова № 69409760, 03.10.2017, Здолбунівський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
03.10.2017
Номер справи
562/3090/17
Номер документу
69409760
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 562/3090/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03.10.2017 року Здолбунівський районний суд

Рівненської області

в складі: головуючого судді Шуляка А.С.

при секретарі Солдатовій О.Д.

за участю: представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_3 до Рівненського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій субєкта владних повноважень неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,

встановив

В поданому адміністративному позові позивач вказує на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Рішенням Здолбунівського районного суду від 31 липня 2008 року встановлено факт його перебування на роботах по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в м.Чорнобиль в період з 29.06.1986 р. по 09.07.1986 р. включно з режимом роботи з 08 год. по 20 год. з перервою на відпочинок з 12 год. до 13 год. На виконання вищевказаного рішення ВАТ "Здолбунівське АТП 15662" було проведено перерахунок його заробітної плати за роботу в зоні відчуження Чорнобильській АЕС з 29.06.1986 р. по 09.07.1986 р. та видано довідку № 21-1/08/08 від 21.06.2008 року для предявлення до ПФУ. 14.08.2017р. ним було подано відповідачу заяву про проведення перерахунку та виплати пенсії згідно вказаної довідки.

Проте, відповідачем листом за вих.№ Х-25 від 21.08.2017р. йому було відмовлено у перрахунку пенсії на тій підставі, що довідка не відповідає встановленій формі та існують розбіжності в нарахуванні заробітної плати між особовими рахунками за червень та липень 1986 року і довідкою.

Вважає відмову безпідставною та просить суд визнати дії відповідача протиправними і зобов'язати його здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання у звязку з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, в розмірах фактичних збитків, виходячи із фактичної заробітної плати в зоні відчуження на підставі довідки ВАТ «Здолбунівське АТП 15662» від 21 червня 2008 року № 21-1/08/08 з урахуванням раніше проведених виплат.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задоволити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала та пояснила суду, що оскільки ВАТ «Здолбунівське АТП 15662» було ліквідовано за рішенням суду, то управлінням ПФУ було витребувано копії первинних документів по нарахуванню позивачу заробітної плати, які знаходилися в архівному відділі Здолбунівської райдержадміністрації. В ході звірення нарахувань заробітної плати позивача, що була вказана в особових рахунках та наданій ним довідці було виявлено розбіжність за червень-липень 1986 року в звязку з чим йому було відмовлено в перерахунку пенсії.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_3 перебуває на обліку в Рівненському обєднаному управлінні ПФУ Рівненської області та отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням Здолбунівського районного суду від 31 липня 2008 року встановлено факт перебування позивача ОСОБА_3 на роботах по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в м.Чорнобиль в період з 29.06.1986 р. по 09.07.1986 р. включно з режимом роботи з 08 год. по 20 год. з перервою на відпочинок з 12 год. до 13 год. Рішення суду набрало законної сили і є обов'язковим до виконання.

На підставі вищевказаного рішення Здолбунівського районного суду та наказу ВАТ "Здолбунівське АТП 15662" №35 від 21.08.2008р. було складено табель робочого часу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС на імя ОСОБА_3, зроблено перерахунок заробітної плати позивача та видано довідку № 21-1/08/08 від 21.06.2008 року для предявлення в управління ПФУ для нарахування пенсії.

14 серпня 2017 року позивач звернувся з заявою до відповідача в якій просив провести перерахунок пенсії в розмірі фактичних збитків згідно довідки про заробіток в зоні відчуження №21-1/08/08 від 21.06.2008 року.

Листом від 21 серпня 2017 року № Х-25 позивачу було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії згідно довідки № 21-1/08/08 від 21.06.2008 року на тій підставі, що є розбіжність в нарахуванні заробітної плати між особовими рахунками за червень та липень 1986 року та вказаною довідкою.

Проте, суд вважає, що така відмова є безпідставною.

Так, відповідно до ч.4 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.

Відповідно до п.17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.

Як вбачається з матеріалів справи розрахунок заробітної плати, вказаний у довідці № 21-1/08/08 від 21.06.2008р. здійснено на підставі первинних облікових документів на виконання рішення Здолбунівськогорайонного суду Рівненської області від 31 липня 2008 року та наказу ВАТ "Здолбунівське АТП 15662" № 35 від 21.08.2008р.

Сам по собі факт невнесення ВАТ «Здолбунівське АТП 15662» в особовий рахунок позивача відповідних змін після здійснення йому перерахунку заробітної плати не може свідчити про недостовірність даних вказаних у спірній довідці.

Тому, суд вважає, що твердження відповідача про те, що вказана довідка суперечить чинному законодавству є не необґрунтованим та безпідставним, а дії та рішення відповідача порушують право позивача в сфері публічно-правових відносин на належний позивачу розмір пенсії.

Статтею 54 Закону регламентовано, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Згідно Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок), затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії, за бажанням осіб, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до п.п.3, 4 ч.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачено, що заробітна плата для обчислення пенсій враховується у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження, менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Відповідно до частини 7 Порядку, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення дій чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи із зазначеного принципу покладення обовязку доказування, відповідач не довів правомірності своїх дій.

Керуючись ст.ст.17, 94, 159, 160, 163, 167, 181 КАС України, суд -

постанови:

Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Рівненського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови ОСОБА_3 у здійсненні перерахунку та виплати пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 р., виходячи із фактичної заробітної плати в зоні відчуження на підставі довідки ВАТ «Здолбунівське АТП 15662» № 21-1/08/08 від 21.06.2008 року.

Зобовязати Рівненське обєднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3, пенсію по інвалідності, що настала внаслідок захворювання у звязку з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, в розмірах фактичних збитків, виходячи із фактичної заробітної плати в зоні відчуження на підставі довідки ВАТ «Здолбунівське АТП 15662» від 21 червня 2008 року № 21-1/08/08 з урахуванням раніше проведених виплат.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя