Ухвала суду № 69405017, 21.09.2017, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
21.09.2017
Номер справи
905/819/17
Номер документу
69405017
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, телефон 096-068-16-02

У Х В А Л А

про призначення експертизи

та зупинення провадження у справі

21.09.2017р. Справа № 905/819/17

Господарський суд Донецької області у складі колегії суддів: головуючого судді Ніколаєвої Л.В., суддів Чорненької І.К., Попова О.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго»

до відповідача ОСОБА_1 акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля»

про стягнення 365 164 847,39 грн.,

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2, за довіреністю № 19-250 від 22.12.2016р.,

ОСОБА_3, за довіреністю №214-7 від 21.09.2017р.,

від відповідача: ОСОБА_4, за довіреністю № 79 від 14.12.2016р.,

В С Т А Н О В И В:

В провадженні господарського суду Донецької області перебуває справа № 905/819/17 за позовом ПАТ «Донбасенерго» до ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» про стягнення 365 164 847,39 грн.

Підставою позовних вимог ПАТ «Донбасенерго» є неналежне виконання ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» зобовязань щодо оплати фактично купованої електроенергії у позивача за період травень 2015р. - лютий 2017р., встановлених договором купівлі - продажу електричної енергії № АУП-20-07/0003 від 20.07.2015р., який укладений між сторонами на виконання умов Багатостороннього договору між учасниками ринка електроенергії від 11.06.2015р. та постанови КМУ від 07.05.2015р. № 263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження».

Під час розгляду справи відповідач надав до суду відзив на позовну заяву за вх. № 15005/17 від 30.05.2017р., згідно з яким просить суд відмовити ПАТ «Донбасенерго» у задоволенні позовних вимог, з посиланням на те, що:

- по-перше, умовами Багатостороннього договору між учасниками ринка електроенергії від 11.06.2015р. та договору купівлі-продажу електричної енергії № АУП-20-07/0003 від 20.07.2015р. передбачений певний порядок здійснення платежів за відпущену електроенергію, а саме умовами п. 5.2. договору купівлі-продажу електричної енергії № АУП-20-07/0003 від 20.07.2015р. передбачено, що розрахунки за куплену постачальником електроенергію здійснюються за рахунок коштів, зібраних від споживачів та у відповідності до ОСОБА_5 розподілу коштів, а умовами п. 3.4. договору встановлено, що відповідач зобовязався у відповідності з алгоритмом розподілу грошових коштів сплачувати позивачу вартість фактично купленої у виробника електричної енергії в порядку, встановленому Багатостороннім договором за рахунок коштів, зібраних постачальником від споживачів. Відповідно до п.п. 8.8., 8.9. Правил ринку електричної енергії НКТ ОСОБА_5 розподілу грошових коштів - це порядок визначення нормативів (часток), які належать учасникам ринку, в загальній сумі коштів, що поступають від споживачів в рахунок оплати за електричну енергію, послуги поставки та розподілу електроенергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у виробників за прямими договорами). З коштів, які надходять від споживачів в рахунок оплати за електричну енергію, послуги постачання та розподілу електроенергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у виробників за прямими договорами) постачальник залишає у своєму розпорядженні кошти у відповідності із затвердженим нормативом постачальників. Порядок розрахунку нормативу по формулі визначено у п. 8.3. Правил. Решта коштів не пізніше 2-х робочих днів має бути перерахована виробникам в оплату закупленої електроенергії та послуг по диспетчеризації (окремо із зазначенням платежу), у відповідності з нормативами, які розраховуються Розрахунковим центром, затверджуються Координаційним центром та доводяться до постачальника щоденно не пізніше 12 год. розрахункового дня. Згідно з п. 9.11.2.2. Правил кошти, які надходять від споживачів постачальникам за електроенергію, послуги з постачання та розподілу електроенергії місцевими (локальними) електричними мережами, упродовж наступного робочого дня повинні бути самостійно розподілені постачальником у відповідності з порядком визначення нормативу розподілу коштів постачальників, який затверджується Координаційним центром на розрахунковий місяць. Таким чином, обовязок відповідача за договором обмежується лише сплатою вартості проданої електроенергії виключно з грошових коштів, які надходять на його рахунок від споживачів, як оплата за електричну енергію, послуги постачання та розподілу електроенергії, у частині, що визначена ОСОБА_5 розподілу грошових коштів між постачальником, виробником та системним оператором;

- по-друге, на виконання своїх зобовязань за Багатостороннім договором та договором купівлі-продажу електроенергії за період травень 2015р. - лютий 2017р. відповідач здійснив оплату вартості фактично купленої у позивача електроенергії в розмірі 46 603 013,30 грн. у відповідності до ОСОБА_5 розподілу грошових коштів між постачальниками, виробниками та системним оператором.

13.06.2017р. за вх. № 16168/17 господарський суд одержав клопотання позивача щодо призначення експертизи та витребування доказів, необхідних для її проведення, в якому позивач просить суд призначити у справі судово-економічну експертизу, на розгляд якої поставити такі питання (із врахуванням доповнень до клопотання щодо призначення експертизи за вх. № 17101/17 від 22.06.2017р. та доповнень до клопотання про витребування доказів за вх. № 17100/17 від 22.06.2017р.):

- Який загальний обсяг компенсації вартості електроенергії поставленої ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (ЄДРПОУ 00169845) споживачам на тимчасово неконтрольованій території (в грошовій та негрошовій формах) відображено в бухгалтерському обліку відповідача (з помісячною розбивкою з 01.05.2015р. по 01.04.2017р.)?;

- Який розмір грошових коштів надійшов на усі банківські рахунки (крім рахунку із спеціальним режимом використання, що відкритий відповідачем в АТ «Ощадбанк» та на який зараховуються кошти від продажу електроенергії на контрольованій території) ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (ЄДРПОУ 00169845) як оплата за спожиту на тимчасово неконтрольованій території електроенергію з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. (у розрізі кожного споживача помісячно)?;

- В яких розмірах розподілялись грошові кошти, які надійшли на усі банківські рахунки (крім рахунку із спеціальним режимом використання, що відкритий відповідачем в АТ «Ощадбанк» та на який зараховуються кошти від продажу електроенергії на контрольованій території) ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (ЄДРПОУ 00169845) між ним та іншими учасниками ринку електроенергії на НКТ щомісячно?;

- Чи відповідають обсяги розподілу коштів ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (ЄДРПОУ 00169845) перераховані ПАТ «Донбасенерго» (ЄДРПОУ 23343582) встановленим Координаційним центром щомісячним нормативам відрахувань (з урахуванням оплати електроенергії споживачами, яка була здійснена у грошовій та іншій формі), а якщо ні то який розмір відхилень?.

Поряд з цим, у вищевказаному клопотанні позивач просить суд з метою забезпечення проведення експертизи витребувати:

- у Державної фіскальної служби України (м. Київ, Львівська площа, 8) - перелік банківських рахунків ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (ЄДРПОУ 00169845) (із зазначенням назви банку та ЄДРПОУ банківської установи), які були відкриті та діяли з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. (дата подання позовної заяви);

- після отримання інформації від Державної фіскальної служби України, витребувати в установах банків, вказаних ДФС, інформацію про грошові кошти, які надходили на усі банківські рахунки (крім рахунку із спеціальним режимом використання, що відкритий відповідачем в АТ «Ощадбанк» та на який зараховуються кошти від продажу електроенергії на контрольованій території) ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (ЄДРПОУ 00169845), як оплата електроенергії, спожитої на тимчасово неконтрольованій території з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. (із призначенням платежу за оплату електроенергії у розрізі кожного споживача та помісячно);

- у ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (ЄДРПОУ 00169845) головну книгу/оборотно-сальдову відомість по балансовому рахунку розрахунків споживачів за електричну енергію, відпущену на тимчасово неконтрольованій території, із зазначенням кореспондуючих рахунків дебетового та кредитового оборотів в розрізі кожного місяця за період з 01.05.2015р. по 11.04.2017р.

В обґрунтування вказаних клопотань позивач посилається на набуття чинності ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про електроенергетику», на виконання якого Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 07.05.2015р. № 263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження».

В п. 2 вказаної постанови встановлено, що електрична енергія, яка виробляється на неконтрольованій території, крім електричної енергії виробника, що має гарантії, надані законодавством, продається на цій території субєктам електроенергетики, які провадять діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом (далі - енергопостачальники, що провадять діяльність на неконтрольованій території), та/або споживачам електричної енергії відповідної області, та/або іншим субєктам господарювання, розташованим у відповідній області, згідно з умовами багатостороннього договору, що укладається між субєктами електроенергетики, що провадять діяльність на неконтрольованій території (далі - багатосторонній договір).

Відповідно до п. 2.6.2. Багатостороннього договору постачальники електричної енергії забезпечують збір платежів від споживачів та їх розподіл у відповідності з алгоритмом, передбаченим Правилами ринку НКТ. У п. п. 8.1, 8.5 Правил ринку НКТ, що є додатком № 2 та невідємною частиною Багатостороннього договору, встановлено, що ОСОБА_5 розподілу грошових коштів між постачальниками, виробниками та системним оператором це порядок визначення нормативів (часток), які належать вказаним учасникам ринка, у загальній сумі коштів, які надходять від споживачів як оплата за електричну енергію, послуги поставки та розподілу електроенергії; норматив розподілу коштів постачальників на розрахунковий місяць розраховується Розрахунковим центром та затверджується Координаційним центром щомісячно.

Водночас, згідно з приписами п.п. 5, 6 постанови КМУ від 07.05.2015р. № 263 субєкти електроенергетики, що одночасно провадять діяльність на контрольованій та неконтрольованій території, ведуть окремий бухгалтерський облік господарської діяльності на неконтрольованій та контрольованій території; розрахунки за електричну енергію між субєктами електроенергетики, що провадять діяльність на неконтрольованій території, та/або споживачами, які перебувають на неконтрольованій території, виплата заробітної плати, закупівля палива та пально-мастильних матеріалів, здійснення інших витрат, повязаних з провадженням виробничої діяльності, здійснюються у грошовій (безготівковій і готівковій) формі та будь-якій іншій формі, ніж грошова, не забороненій законодавством (крім виплати заробітної плати).

При цьому аналогічні положення щодо порядку розрахунків (в частині дії ОСОБА_5 розподілу грошових коштів), а також щодо форми оплати передбачені і двостороннім договором купівлі продажу електричної енергії № АУП-20-07/0003 від 20.07.2015р., укладеним між сторонами у справі.

13.06.2017р. за вх. № 16215/17 господарський суд одержав заперечення відповідача на клопотання про витребування документів, в яких посилається на те, що 20.08.2015р. на виконання умов Багатостороннього договору між ПАТ «ПУМБ» та всіма учасниками ринку НКТ, у т.ч. і позивачем, укладено договір про надання послуг «Моніторинг» за допомогою дистанційного обслуговування рахунків «Інтернет Банкінг» № 261138584, згідно з яким відповідачем відкрито лише один поточний рахунок, на який надходили кошти від споживачів НКТ, а тому необхідності у витребуванні первинних документів, які підтверджують надходження коштів на поточні рахунки відповідача від споживачів на КТ не має. Також, відповідач посилається на відсутність можливості надати всі перелічені у клопотанні позивача документи.

22.06.2017р. за вх. № 17082/17 господарський суд одержав клопотання відповідача, згідно з яким останній посилається на умови п.п. 3.4., 5.2. договору купівлі-продажу електроенергії №АУП-20-07/0003 від 20.07.2015р. щодо проведення розрахунків з позивачем за куплену постачальником електроенергію у відповідності до ОСОБА_5 розподілу грошових коштів, а також на те, що для визначення обсягу грошових коштів, які відповідач зобовязаний перерахувати позивачу на виконання умов договору необхідно визначити обсяг коштів, зібраних відповідачем від споживачів НКТ та встановити факт дотримання/недотримання відповідачем ОСОБА_5 розподілу коштів, у звязку з чим вважає за необхідне поставити перед експертною установою наступні питання:

- Який обсяг грошових коштів було зібрано ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» від споживачів з неконтрольованої території за період з травня 2015р. по лютий 2017р. (помісячно)?

- Який обсяг грошових коштів ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» мало перерахувати на поточний рахунок ПАТ «Донбасенерго» у відповідності до ОСОБА_5, затвердженому Координаційним центром учасників ринку НКТ?

В додаток до клопотання відповідачем надані належним чином засвідчені копії банківських виписок по рахунку №26000962490623, відкритого в ПАТ «ПУМБ», за період з травня 2015р. по лютий 2017р.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 22.06.2017р. клопотання ПАТ «Донбасенерго» за вх. № 16168/17 від 13.06.2017р. (із врахуванням доповнень за вх. № 17100/17 від 22.06.2017р.) в частині витребування доказів у Державної фіскальної служби України та ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» задоволено. Витребувано у Державної фіскальної служби України (м. Київ, Львівська площа, 8) перелік банківських рахунків ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (ЄДРПОУ 00169845) (із зазначенням назви банку та ЄДРПОУ банківської установи), які були відкриті та діяли з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. Витребувано у ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (ЄДРПОУ 00169845) головну книгу/оборотно-сальдову відомість по балансовому рахунку розрахунків споживачів за електричну енергію, відпущену на тимчасово неконтрольованій території, із зазначенням кореспондуючих рахунків дебетового та кредитового оборотів в розрізі кожного місяця за період з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. Разом з тим, вирішення питання щодо клопотання позивача в частині витребування доказів в установах банків відкладено.

18.07.2017р. за вх. № 19013/17 господарський суд одержав від Державної фіскальної служби України відомості з Єдиного банку даних про платників податків юридичних осіб станом на 06.07.2017р. щодо банківських рахунків платників податків, які відкриті та діяли за період з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. - ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», згідно з якими останнім відкриті в наступних установах банку наступні банківські рахунки:

- у Центрально-міської філії ПІБ м. Горлівка Донецької області - №26020303551416;

- у Філії «Головне управління Публічного акціонерного товариства ПІБ Донецької області» - № 26031300751414;

- в ПАТ «ПУМБ» - №№ 26000962490623, 26001962489495, 26004962496032, 26005962482603, 26044780, 26001962489495, НОМЕР_1, 26000962490623, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_1, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, 260493824;

- АБ «ДОНВУГЛЕКОМБАНК» - №№ 26001048400295, 26001058100295, 26004032800295;

- у Філії «Головне управління по АТ Ощадбанк м. Київ» - № 26008300642925;

- у Філії «Донецьке обласне УП АТ Ощадбанк м. Краматорськ» - №№ 260023011531, 260343021531, 260353011531, 26106303268, 260013021531, 260003031531, 260013031673, 260033011673, 260353021673, 260023021673, 260363011673;

- ГУ ДКСУ у Донецькій області - №№ 37127517004610, 37122517000857.

25.07.2017р. за вх. № 19611/17 господарський суд одержав клопотання відповідача, в якому останній посилається на відсутність обєктивної фізичної можливості надати головну книгу/оборотно-сальдову відомість по балансовому рахунку розрахунків споживачів за електричну енергію, відпущену на тимчасово неконтрольованій території, із зазначенням кореспондуючих рахунків дебетового та кредитового оборотів в розрізі кожного місяця за період з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. з огляду на те, що 27.06.2017р. здійснено несанкціоноване втручання в роботу електронно обчислювальних машин (компютерів), автоматизованих систем та компютерних мереж ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», що призвело до витоку, втрати, підробки, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації, порушення встановленого порядку її маршрутизації. В результаті вищезазначених дій невідомих осіб, а саме дії компютерного вірусу, порушена (заблокована) робота компютерів, компютерної мережі та програмного забезпечення (М.Е.Doc, SAP, інше) товариства. На цей час встановлюються причини, суть подій, розмір майнової шкоди та проводяться усі можливі заходи щодо відновлення роботи товариства. По факту несанкціонованого втручання електронно обчислювальних машин (компютерів), автоматизованих систем та компютерних мереж, товариство звернулося до Департаменту кіберполіції Національної поліції України з повідомленням про вчинення злочину. Разом з клопотанням відповідач надав, в т.ч., довідки Філії Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» від 07.10.2016р. №16-3/302, від 13.09.2016р. №16-3/242 з переліком рахунків №№ 260343021531, 260353011531, 260353021673, 260363011673, які відкриті ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» в Філії «Донецьке обласне УП АТ Ощадбанк м. Краматорськ», та є рахунками зі спеціальним режимом використання, на які зараховуються кошти за електричну енергію від споживачів на контрольованій українською владою території.

27.07.2017р. за вх. № 19870/17 господарський суд одержав клопотання позивача про витребування доказів, згідно з яким останній просить суд витребувати у Державної фіскальної служби України витяг з Єдиного реєстру податкових накладних (виданих та отриманих) за період з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. по операціям за електроенергію по ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», з посиланням на те, що відповідачем повідомлено про неможливість надання головної книги/оборотно-сальдової відомості по балансовому рахунку розрахунків споживачів за електричну енергію, відпущену на тимчасово неконтрольованій території, із зазначенням кореспондуючих рахунків дебетового та кредитового оборотів в розрізі кожного місяця за період з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. у звязку з кібератакою на підприємстві відповідача, а також на те, що інформацію щодо розміру оплат, які отримав відповідач від споживачів електроенергії на неконтрольованій території за всіма формами розрахунків (грошова та негрошова) можна також отримати шляхом дослідження податкових накладних, які були виписані відповідачем після отримання оплати за електроенергію і формування податкових зобовязань. Позивач зазначає, що такі документи у нього та у відкритому доступі відсутні.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 27.07.2017р. клопотання ПАТ «Донбасенерго» від 13.06.2017р. за вх. № 16168/17 (із врахуванням доповнень до клопотання про витребування доказів за вх. № 17100/17 від 22.06.2017р.) в частині витребування доказів в установах банків задоволено. Витребувано у Центрально-міської філії ПІБ м. Горлівка Донецької області, Філії «Головне управління ПАТ ПІБ Донецької області», ПАТ «ПУМБ», Філії «Головне управління по АТ Ощадбанк м. Київ», Філії «Донецьке обласне УП АТ Ощадбанк м. Краматорськ», Головного Управління Державної казначейської служби України у Донецькій області інформацію про грошові кошти, які надійшли на рахунки ПраТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля як оплата електроенергії, спожитої на тимчасово неконтрольованій території з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. (із призначенням платежу за оплату електроенергії у розрізі кожного споживача та помісячно). Клопотання ПАТ «Донбасенерго» від 27.07.2017р. за вх. № 19870/17 про витребування у витребування доказів у Державної фіскальної служби України задоволено. Витребувано у Державної фіскальної служби України (м. Київ, Львівська площа, 8) витяг з Єдиного реєстру податкових накладних (виданих та отриманих) за період з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. по операціям за електроенергію по ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (код ЄДРПОУ 00169845).

04.09.2017р. за вх.№22933/17 господарський суд одержав лист ПАТ «ПУМБ», згідно з яким банк не має можливості надати інформацію про грошові кошти, які надійшли на рахунки ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», як оплата електроенергії, спожитої на тимчасово неконтрольованій території, оскільки для зарахування грошових коштів на рахунки ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» до банку не надається інформація про адресу де здійснювалося споживання електроенергії.

04.09.2017р. за вх.№22920/17 господарський суд одержав лист ПАТ «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк», згідно з яким рух коштів по рахунках №№ 26020303551416, 26031300741414 ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» за період з 01.05.2015р.2015р. по 11.04.2017р. не здійснювався, рахунки клієнта закрито в 2011р. та 2006 роках відповідно.

05.09.2017р. за вх.№23080/17 господарський суд одержав лист ГУ Державної казначейської служби України у Донецькій області, згідно з яким на рахунок ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» №37127517004610 15.09.2015р. перераховано 9 578 311,43 грн. відповідно до договору №5/375/3 від 13.08.2015р., укладеного на виконання ЗУ «Про Державний бюджет України на 2015 рік» та постанови КМУ №375 від 04.06.2015р. з наступним призначенням платежу: погаш. под. борг. (з урах. штраф. санкц. та пені) в т.ч. дос.пог.рес.або розтр.(відстр.) заб. З ПДВ зг.п.8 і 9 ст.11 ЗУ «Про ДБ Укр. На 15р.» дог.№5/375/3 від 13.08.2015р. в т.ч. ПДВ1596385,24». По рахунку №37122517000857 за зазначений період рух коштів не відбувався.

В судовому засіданні 21.09.2017р. представник відповідача надав заперечення на клопотання про призначення судової експертизи за вх.№24591/17 від 21.09.2017р., згідно з якими просив виключити з експертного дослідження рахунок №26000962490623, відкритий в ПАТ «ПУМБ», оскільки відповідно до договору з надання послуг «Моніторинг» за допомогою системи дистанційного обслуговування рахунків «Інтернет-Банкінг» №261138584 від 20.08.2015р. позивач мав можливість контролювати правильність застосування відповідачем ОСОБА_5 розподілу коштів.

Таким чином, при розгляді даної справи необхідно встановити розмір оплати, що отримав відповідач від споживачів електричної енергії на неконтрольованій території за всіма формами розрахунків (грошовій та не грошовій) та чи дотримувався відповідач передбаченого Багатостороннім та двостороннім договорами ОСОБА_5 розподілу коштів шляхом дослідження даних щодо здійснення розрахунків споживачів за поставлену їм електроенергію відповідачем на неконтрольованій території, відображених в бухгалтерському обліку відповідача, а також щодо надходження та розподілу коштів, що надходили на банківські рахунки відповідача, що, в свою чергу, потребує спеціальних знань та зумовлює необхідність призначення судово - економічної експертизи у даній справі.

Згідно до ч. 2 ст. ст. 41 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі.

Так, сторонами запропоновано вищезазначені переліки питань, проте судом визначено остаточне коло питань, які суд вважає за необхідне поставити на вирішення судової експертизи, а саме:

- Який розмір грошових коштів надійшов на усі банківські рахунки (крім рахунку із спеціальним режимом використання, що відкритий відповідачем в АТ «Ощадбанк» та на який зараховуються кошти від продажу електроенергії на контрольованій території) ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (ЄДРПОУ 00169845) як оплата за спожиту на тимчасово неконтрольованій території електроенергію з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. (у розрізі кожного споживача помісячно)?;

- Чи відображено в бухгалтерському обліку ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (ЄДРПОУ 00169845) операції з оплати за спожиту електричну енергію на тимчасово неконтрольованій території з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. в іншій, ніж грошова формі (з помісячною розбивкою)? Якщо так, який обсяг відповідних оплат?;

- Визначити суму грошових коштів, яка мала бути перерахована ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» на користь ПАТ «Донбасенерго» за період з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. згідно встановленого Координаційним центром алгоритму розподілу грошових коштів (із врахуванням оплат у грошовій та іншій, ніж грошова формі);

- Чи дотримано алгоритм розподілу грошових коштів, а саме чи відповідають обсяги розподілу коштів ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» перераховані ПАТ «Донбасенерго» встановленим Координаційним центром щомісячним нормативам відрахувань (з урахуванням оплати електроенергії споживачами, яка була здійснена у грошовій та іншій формі), а якщо ні, то який розмір відхилень?

При цьому господарським судом відхилені заперечення відповідача щодо виключення з експертного дослідження рахунку №26000962490623, відкритого в ПАТ «ПУМБ», оскільки для встановлення правильності розподілу грошових коштів відповідачем необхідним є дослідження всіх банківських рахунків відповідача, на які надходили грошові кошти як оплата за електричну енергію спожиту на неконтрольованій території.

Відповідно до ч.3 ст. 41 Господарського процесуального кодексу України проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України «Про судову експертизу».

У п.1.6 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень експертизи проводяться експертними установами за зонами регіонального обслуговування згідно з переліком регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, наведеними у додатку 1 до цієї Інструкції. У Додатку №1 до цієї Інструкції встановлено, що Донецька область входить до регіональної зони обслуговування Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз.

У клопотанні за вх.№16168/17 від 13.06.2017р. позивач просив суд доручити проведення судово-економічної експертизи у даній справі Харківському науково дослідному інституту судових експертиз ім. Засл. проф. ОСОБА_6, а в доповненнях до клопотання за вх.№ 17101/17 від 22.06.2017р. - Київському науково-дослідному інституту судових експертиз.

У клопотанні за вх.№17082/17 відповідач просив суд доручити проведення судово-економічної експертизи у даній справі Харківському науково дослідному інституту судових експертиз ім. Засл. проф. ОСОБА_6.

Разом з тим, з метою визначення відповідної експертної установи для проведення експертного дослідження господарським судом здійснені запити до Харківського науково дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. ОСОБА_6, Київського науково-дослідного інституту судових експертиз та Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз.

20.07.2017р. за вх.№04-21/2214 на офіційну електронну адресу господарського суду надійшов лист Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз у якому зазначено, що виходячи із компетенції судового експерта економіста, фахівцями Донецького науково дослідного інституту судових експертиз проводяться експертні дослідження з питань, викладених у запиті, у разі наявності в матеріалах господарської справи: попереднього розрахунку сторін розміру грошових коштів, що надійшли на усі банківські рахунки (крім рахунку із спеціальним режимом використання, що відкритий відповідачем в АТ «Ощадбанк» та на який зараховуються кошти від продажу електроенергії на контрольованій території) ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (ЄДРПОУ 00169845) як оплата за спожиту на тимчасово неконтрольованій території електроенергію з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. (у розрізі кожного споживача помісячно); попереднього розрахунку сторін суми грошових коштів, яка мала бути перерахована ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» на користь ПАТ «Донбасенерго» за період з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. згідно встановленого Координаційним центром алгоритму розподілу грошових коштів (із врахуванням оплат у грошовій та іншій, ніж грошова формі); попереднього розрахунку сторін обсягу та алгоритму розподілу коштів ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», що підлягали перерахуванню ПАТ «Донбасенерго» за встановленим Координаційним центром щомісячним нормативом відрахувань (із урахуванням оплати, яка була здійснена споживача у грошовій та іншій формі).

01.08.2017р. за вх.№20245/17 господарський суд одержав лист Харківського науково дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. ОСОБА_6, згідно з яким повідомлено про надвелику завантаженість експертів лабораторії економічних досліджень, повязаною з виконанням багатообєктних експертиз по кримінальним та судовим справам, в тому числі по резонансним.

01.08.2017р. за вх.№20244/17 господарський суд одержав лист Київського науково дослідного інституту судових експертиз, згідно з яким поставлені господарським судом Донецької області питання є ревізійними та носять правовий характер, а тому провести відповідну експертизу не вбачається за можливе.

З огляду на викладене, а також враховуючи зміст листів-відповідей експертних установ, зокрема, що містить лист Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз за вх.№04-21/2214 від 20.07.2017р., суд вважає за доцільне доручити проведення судово-економічної експертизи саме вказаній експертній установі.

Відповідно до п. 23 Постанови пленуму ВГСУ № 4 від 23.03.2012р. «Про деякі питання практики призначення судової експертизи» витрати, пов'язані з проведенням судової експертизи, під час судового розгляду має нести заінтересована сторона, а у разі призначення господарським судом судової експертизи з власної ініціативи - сторона, визначена в ухвалі господарського суду про призначення судової експертизи. Тому в зазначеній ухвалі суд вправі зобов'язати відповідну сторону перерахувати, в тому числі шляхом здійснення попередньої оплати, суму витрат на проведення експертизи на рахунок експертної установи.

З огляду на зазначене, витрати з проведення судово-економічної експертизи покладаються на позивача у справі, оскільки в даному випадку останній є заінтересованою стороною.

На підставі п.1 ч.2 ст.79 ГПК України у зв'язку з призначенням судової експертизи провадження у справі № 905/819/17 підлягає зупиненню до одержання результатів проведення судово-економічної експертизи та повернення матеріалів справи до господарського суду Донецької області.

Водночас, суд зазначає, що станом на момент винесення даної ухвали господарський суд не одержав документів, які були витребувані ухвалою суду від 27.07.2017р. від Філії «Донецьке обласне УП АТ Ощадбанк м. Краматорськ» та Державної фіскальної служби України, а також про те, що після їх надходження останні будуть надіслані Донецькому науково-дослідного інституту судових експертиз для експертного дослідження.

Керуючись ст. ст.41, 79, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

У Х В А Л И В:

1. Призначити судово-економічну експертизу у справі № 905/819/17, на розгляд якої поставити наступні питання:

- Який розмір грошових коштів надійшов на усі банківські рахунки (крім рахунку із спеціальним режимом використання, що відкритий відповідачем в АТ «Ощадбанк» та на який зараховуються кошти від продажу електроенергії на контрольованій території) ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (ЄДРПОУ 00169845) як оплата за спожиту на тимчасово неконтрольованій території електроенергію з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. (у розрізі кожного споживача помісячно)?;

- Чи відображено в бухгалтерському обліку ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (ЄДРПОУ 00169845) операції з оплати за спожиту електричну енергію на тимчасово неконтрольованій території з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. в іншій, ніж грошова формі (з помісячною розбивкою)? Якщо так, який обсяг відповідних оплат?;

- Визначити суму грошових коштів, яка мала бути перерахована ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» на користь ПАТ «Донбасенерго» за період з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. згідно встановленого Координаційним центром алгоритму розподілу грошових коштів (із врахуванням оплат у грошовій та іншій, ніж грошова формі);

- Чи дотримано алгоритм розподілу грошових коштів, а саме чи відповідають обсяги розподілу коштів ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» перераховані ПАТ «Донбасенерго» встановленим Координаційним центром щомісячним нормативам відрахувань (з урахуванням оплати електроенергії споживачами, яка була здійснена у грошовій та іншій формі), а якщо ні, то який розмір відхилень?

2. Зобовязати сторін здійснити:

- попередній розрахунок розміру грошових коштів, що надійшли на усі банківські рахунки (крім рахунку із спеціальним режимом використання, що відкритий відповідачем в АТ «Ощадбанк» та на який зараховуються кошти від продажу електроенергії на контрольованій території) ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (ЄДРПОУ 00169845) як оплата за спожиту на тимчасово неконтрольованій території електроенергію з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. (у розрізі кожного споживача помісячно);

- попередній розрахунок суми грошових коштів, яка мала бути перерахована ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» на користь ПАТ «Донбасенерго» за період з 01.05.2015р. по 11.04.2017р. згідно встановленого Координаційним центром алгоритму розподілу грошових коштів (із врахуванням оплат у грошовій та іншій, ніж грошова формі);

- попередній розрахунок сторін обсягу та алгоритму розподілу коштів ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», що підлягали перерахуванню ПАТ «Донбасенерго» за встановленим Координаційним центром щомісячним нормативом відрахувань (із урахуванням оплати, яка була здійснена споживача у грошовій та іншій формі).

3. Доручити проведення судово-економічної експертизи Донецькому науково дослідному інституту судових експертиз (84112, Донецька область, м.Словянськ, вул.Поштова, 67).

4. Направити Донецькому науково дослідному інституту судових експертиз (84112, Донецька область, м.Словянськ, вул.Поштова, 67) матеріали справи № 905/819/17.

5. Попередити осіб, які безпосередньо проводитимуть судово-економічну експертизу по даній справі, про кримінальну відповідальність, передбачену статтями 384 і 385 Кримінального кодексу України.

6. Витрати з проведення судово-економічної експертизи покласти на Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» (03150, м. Київ, вул. Предславинська, 34-А, код ЄДРПОУ 23343582).

7. Провадження у справі № 905/819/17 зупинити до одержання результатів судово-економічної експертизи та повернення матеріалів справи до господарського суду Донецької області.

Головуючий суддя Л.В. Ніколаєва

Суддя І.К. Чорненька

Суддя О.В. Попов