
Справа № 766/17532/16-а
н/п 2-а/766/1364/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.10.2017 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого - судді Дорошинської В.Е.
секретар - Кирпиченко І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Корабельної районної у м.Херсоні ради про дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом до відповідача. В обґрунтування позову позивач зазначив, що він є дідом ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та здійснює догляд за дитиною з 21 лютого 2014 року по 20 вересня 2016 року згідно наказу Управління освіти Херсонської міської ради від 20 лютого 2014 року № 172-К, яким надано ОСОБА_1, директору Херсонської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 57 з поглибленим вивченням іноземних мов Херсонської міської ради, відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а саме онуки ОСОБА_3, що відповідає ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції чинній на час призначення допомоги) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має дід. Також, згідно ст. 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"(в редакції чинній на час призначення допомоги), що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Вказав, що дізнався про припинення виплат соціальних допомог з листа Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м. Херсоні ради від 11.08.2016 року № 2277/20, в якому повідомляється, що згідно Закону України від 27.03.2014 року «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» з 01.07.2014 року припинено дію норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме розділ IV «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» виключено. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 року №208 «Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», а саме розділ «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» виключено. Тому Позивачу було припинено виплату відповідної допомоги.
Вважає дії Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м. Херсоні ради є неправомірними, оскільки посилання відповідача на положення Закону України від 27.03.2014 року «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 року №208 «Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» були застосовані безпідставно, оскільки допомога була призначена до їх прийняття, а Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність, так як призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку на період з 21.02.2014 року по 20.09.2016 року в мінімальному розмірі 130,00 грн. відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" від 27.12.2001 року № 1751.
Частиною 9 ст. 11 Закону № 2811-XII (в редакції, чинній на час прийняття рішення про припинення виплат) передбачено, що виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини, у разі виникнення інших обставин.
Однак всупереч вимогам вказаного Закону відповідач допомогу на дитину до трьох років не сплачує. Тому, Позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача надав суду заперечення проти позову, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної ради у м. Херсоні ради виконавчого комітету, в якому просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати йому державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.07.2014 року по 05.05.2016 року, зобов'язати відповідача призначити, зробити перерахунок, виплатити заборгованість та сплачувати їй відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років щомісяця, починаючи з 01 липня 2014 року до закінчення строку передбаченої законом виплати.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється шестимісячний строк, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналась, або повинна дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно положень ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
При вирішенні питання про поновлення строку суд враховує вимоги ст.6 Конвенції про захист людини і основоположних свобод, з якої випливає обов'язок держави забезпечити особі реальну можливість доступу до захисту своїх прав в суді, у противному випадку, це можна розглядати як порушення права на справедливий судовий розгляд, гарантований п.1 ст.6 вказаної Конвенції.
Як свідчить позиція Суду у багатьох справах, основною складовою права на суд є право доступу, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом (ч.4 ст.6 КАС України).
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 звертався до суду з аналогічними позовними вимогами та ухвалою суду від 18.10.2016 року за його заявою справу залишено без розгляду, однак спір не було вирішено. Як зазначив позивач на його ім'я було надіслано повідомлення про відшкодування надміру виплачених коштів допомоги з встановленим строком повернення переплати до 31.03.2016 року, але без зазначення підстав повернення надміру сплачених коштів. На підставі ст. 5 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Позивач у серпні 2016 року звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м. Херсоні ради стосовно того на якій підставі була припинена виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позивач в грудні 2016 року повторно звернувся до суду за захистом свої прав.
Суд вважає, що позивач ОСОБА_1 пропустив строк звернення до суду з поважних причин, а тому його слід поновити.
Врахувавши вищевикладене, суд враховує вищевказані норми процесуального права та надає позивачу реальну можливість скористатись його правами на справедливий судовий захист, і вважає, що строк звернення до адміністративного суду з даним позовом позивачем пропущено з поважних причин, тому він підлягає поновленню.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази в їх сукупності, повно та всебічно з'ясувавши фактичні обставини справи, дійшов наступних висновків.
Cуд встановив, що Позивач є дідом ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та здійснює догляд за дитиною з 21 лютого 2014 року по 20 вересня 2016 року згідно наказу Управління освіти Херсонської міської ради від 20 лютого 2014 року № 172-К, яким надано ОСОБА_1, директору Херсонської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 57 з поглибленим вивченням іноземних мов Херсонської міської ради, відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а саме онуки ОСОБА_3, що відповідає ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції чинній на час призначення допомоги) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має дід. Також, згідно ст. 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"(в редакції чинній на час призначення допомоги), що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Листом Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м. Херсоні ради від 11.08.2016 року № 2277/20, повідомляється, що згідно Закону України від 27.03.2014 року «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» з 01.07.2014 року припинено дію норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме розділ IV «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» виключено. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 року №208 «Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», а саме розділ «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» виключено. Тому Позивачу було припинено виплату відповідної допомоги.
Частиною 9 ст. 11 Закону № 2811-XII (в редакції, чинній на час прийняття рішення про припинення виплат) передбачено, що виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини, у разі виникнення інших обставин.
У відповідності до ст. 8 Конституції України в Україні визнається та діє принцип верховенства права. Конституції України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та мають відповідати їй.
Згідно ст. 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Так, згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, оскільки дії Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м. Херсоні ради є неправомірними, оскільки посилання відповідача на положення Закону України від 27.03.2014 року «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 року №208 «Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» були застосовані безпідставно, оскільки допомога була призначена до їх прийняття, а Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність, так як призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку на період з 21.02.2014 року по 20.09.2016 року в мінімальному розмірі 130,00 грн. відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" від 27.12.2001 року № 1751.
На підставі ст. 19, 46 Конституції України, ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21.11.1992 року, «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою КМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» № 1751 від 27.12.2001 року, та керуючись ст.ст. 2, 6, 8-11, 14, 16, 87, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд-
П О С Т А Н О В И В :
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Корабельної районної у м.Херсоні ради про дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м. Херсоні ради по невиплаті ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м. Херсоні ради провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку допомоги на дитину з 01 липня 2014 року по 05.05.2016 року згідно положень Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» в редакції від 21.11.1992р.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551,20грн. судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення у порядку, встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя В.Е. Дорошинська