Постанова № 69401869, 04.10.2017, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
04.10.2017
Номер справи
522/7211/17
Номер документу
69401869
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження № 2-а/522/1429/17

Справа № 522/7211/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2017року

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого - судді Домусчі Л.В.,

при секретарі - Шевчик В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Командування Сухопутних військ Збройних сил України, Одеський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач 18.04.2017 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Командування Сухопутних військ Збройних сил України, Одеського обласного військового комісаріату, за яким просив:

1.Визнати неправомірними дії управління персоналу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України щодо повернення особової справи ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату без реалізації.

2. Зобов'язати Командування Сухопутних військ Збройних Сил України у відповідності до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 р. №530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 р. за № 1294/26071, провести обчислення вислуги років ОСОБА_1 для призначення пенсій та надати його до ГУПФУ в Одеській області.

3. Визнати неправомірними дії Одеського обласного військового комісаріату щодо ненадання допомоги ОСОБА_1 в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії та щодо оформлення всіх необхідних документів та подання про призначення пенсії ОСОБА_1.

4. Зобов'язати Одеський обласний військовий комісаріат оформити всі необхідні документи та подання про призначення пенсії ОСОБА_1, ознайомити з ним ОСОБА_1 та направити примірник подання з відповідними документами до головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації особи.

5. Визнати неправомірними дії ГУПФУ в Одеській області по поверненню документів ОСОБА_1 про призначення пенсії без розгляду.

6. Зобов'язати ГУПФУ в Одеській області розглянути подання та документи, наданні ООВК по призначенню пенсії та після отримання від Командування Сухопутних військ Збройних Сил України розрахунок обчислення вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1, призначити ОСОБА_1 пенсію з 04.10.2016 року згідно з пунктом «В» статті 12 Закону України №2262-ХІІ та у відповідності до пункту 11 ст. 1 Закону №1763-IV(у редакції на час звільнення позивача зі служби).

У судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_2 (на підставі довіреності від 18.04.2017 року) позовні вимоги та обставини, якими вони обґрунтовані, підтримав у повному обсязі та просив задовольнити. Додатково пояснив, що 27.12.2004 року ОСОБА_1, відповідно до Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу ЗС України, за пунктом 67 підпункт «в» (у зв'язку зі скороченням штатів), був звільнений з військової служби у запас. Звільнений у зв'язку з реформуванням ЗС України. 31.05.2016р. позивач звернувся з заявою про розрахунок вислуги років до Військового комісару Білгород - Дністровського ОМВК. ІНФОРМАЦІЯ_1 коли позивачу виповнилося 45 років він звернувся до Білгород - Дністровського ОМВК за оформленням пенсії, але йому повідомили, що відповіді на заяву щодо розрахунку вислуги років не отримано. 21.02.2017 року позивач подав до Одеського обласного військового комісаріату заяву по призначення йому пенсії за вислуги років та додав до заяви необхідні документи. Проте, 03 квітня 2017 року він отримав відповідь на свою заяву, до якої був наданий лист Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області - Про повернення документів (вих. №3629/03 від 03.03.2017 р.). У відповіді військового комісара Одеського обласного військового комісаріату, як і у листі Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області, йому повідомили про відмову у призначенні йому пенсії, посилаючись на відсутність розрахунку вислуги років. При цьому вказує, що Одеському обласному військовому комісаріату було відомо про лист управління персоналу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (вих.. №116/9/1/10820/оск від 25.10.2016р.), яким у складанні розрахунку вислуги років позивачу було відмовлено. Такі дії відповідачів представник вважає протиправними та такими, що порушують законні права та інтереси ОСОБА_1. Командування Сухопутних військ Збройних сил України повинно було здійснити розрахунок вислуги років позивача та надати його до ООВК, вони не мали права повертати дані документи без розрахунку. А ООВК у свою чергу повинно було надати позивачу допомогу в одержанні усіх необхідних документів, та не могли направляти до органу пенсійного фонду не повний комплект документів (без розрахунку вислуги років). Вони повинні були повторно здійснити запит до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України. Крім того ООВК попередньо не ознайомило позивача з пакетом документів та поданням, яке направлялось до ГУПФУ в Одеській області для розгляду питання про призначення пенсії. Вважає, що з боку ГУПФУ в Одеській області порушення прав позивача полягало у тому, що воно повинно було витребувати такий розрахунок вислуги років від Міністерства та ООВК. Не заперечував, що вимоги до ГУПФУ в Одеській області щодо зобов'язання призначити ОСОБА_1 пенсію є вимогами на майбутнє.

Крилов М.В як представник Командування Сухопутних військ Збройних сил України - (діє на підставі довіреності від 10.07.2017 року) та представник ООВК (на підставі довіреності від 05.01.2017 року) у судовому засіданні заперечував проти позову ОСОБА_1, просив відмовити у його задоволенні. Підтримав позицію, викладену у письмових запереченнях на позов від 24.07.2017 року (а.с.33-35) та від 24.07.2017 року (а.с.37-43), згідно яких вказав, що розрахунок вислуги років здійснюється на підставі Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, і це можливе лише у випадку призначення пенсії. При призначенні пенсії застосовуються ті положення закону, які діють на момент звернення особи із заявою про призначення пенсії. Позивач, стверджуючи, що має право на пенсію, посилався на норму Закону, яка втратила чинність. На момент звільнення з військової служби позивач не мав 45 років. В редакції ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на теперішній час позивачу необхідно мати стаж 20 років, такого стажу у позивача не достатньо, тому підстав у Командування сухопутних військ Збройних Сил України для складання розрахунку не виникало. Не заперечував, що ООВК до них було направлено лист із запитом щодо вислуги років позивача, проте вони відмовили, оскільки для призначення пенсії позивачу необхідно мати 45 років та стаж 20 років (оскільки у нього було лише 15 років, то вони повернули до військового комісаріату матеріали без реалізації).

Як представник ООВК Крилов М.В. пояснив, що при здійсненні своїх повноважень керується Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Від позивача до ООВК надійшла заява про призначення йому пенсії та вони направили особову справу для підрахунку вислуги років позивача, тобто вони виконали вимоги Положення. Листом від 25.10.2016 року їм було повернуто документи без реалізації і особову справу, оскільки підстав для складання розрахунку вислуги років не було. Вони не мають права вирішувати, чи є у позивача право на пенсію, чи ні, тому всі наявні документи і подання вони направили до органу Пенсійного фонду для прийняття відповідного рішення (03.03.2017 року). Потім, листом від 16.03.2017 року ГУПФУ в Одеській області повернуло їм документи без розгляду, про що вони ознайомили позивача. Вони у свою чергу не наділені повноваженнями самостійно визначати вислугу років позивача, тому вважають, що з їх боку були вчиненні усі дії, передбачені та у відповідності до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вважає вимогу ОСОБА_1 щодо зобов'язання їх оформити документи необґрунтованою, оскільки відмови в обробці документів позивачу не було. Вказував, що позивач не звертався до них з проханням повторно направити документи для визначення розрахунку вислуги років, та чинним законодавством на них не покладено обов'язку щодо інформування осіб про відмови у наданні розрахунку.

Представник ГУПФУ в Одеській області - Омельян Я.С. (діє на підставі довіреності від 03.01.2017 року) у судовому засіданні заперечувала проти задоволення вимог ОСОБА_1, вважає, що їх дії були правомірними. Вони мають повноваження лише з призначення пенсії та не уповноважені видавати певні довідки, тому повернули документи без розгляду. У відповідності до п. «в» ч.1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вислуга років повинна бути 20 років, оскільки у позивача лише 15 років вислуги років, то право на пенсію він ще не має. Вважає позов необґрунтованим. До суду були надані письмові заперечення від 14.06.2017 року (а.с.28-30).

Суд, заслухавши пояснення осіб, які брали участь у справі, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судом встановлено, що 27.12.2004 року ОСОБА_1 відповідно до Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу ЗС України, за пунктом 67 підпункт «в» (у зв'язку зі скороченням штатів), був звільнений з військової служби у запас. Звільнений у зв'язку з реформуванням ЗС України.

31.05.2016 року позивач звернувся до Військового комісару Білгород - Дністровського ОМВК із заявою щодо направлення його особової справи до Одеського обласного військового комісаріату для підрахунку вислуги років позивача для нарахування пенсії.

У свою чергу, Одеський обласний військовий комісаріат для здійснення обчислення вислуги років ОСОБА_1 направив його особову справу до фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних сил України.

ІНФОРМАЦІЯ_1, коли позивачу виповнилося 45 років, він звернувся до Білгород - Дністровського ОМВК за оформленням пенсії, але йому повідомили, що відповіді на його заяву щодо розрахунку вислуги років не отримано.

Листом начальника управління персоналу - заступника начальника штабу Командування Сухопутних військ Збройних сил України від 25.10.2016 року за вих..№116/9/1/10820, особову справу ОСОБА_1 було повернуто до ООВК для обліку та зберіганню. При цьому, у вказаному листі було зазначено про повернення справи без реалізації, оскільки підстав для складання розрахунку вислуги на пенсію ОСОБА_1 не має. Здійснено посилання на положення ст.. 12 п. «в» Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакцій чинній на час звернення ОСОБА_1 за призначенням пенсії, у відповідності до якої особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом при досягненні 45-річного віку і за наявності в них вислуги 20 календарних років і більше, які звільняються з військової служби відповідно до Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей".

21.02.2017 року ОСОБА_1 подав до Одеського обласного військового комісаріату заяву по призначення пенсії за вислуги років та додав до заяви необхідні документи: заяву про призначення пенсії від 21.02.2017 року; анкету відомостей про пенсіонера в ПФУ; копію паспорту; архівну довідку по грошову забезпеченню №1286 від 11.09.2006 року; довідку з реквізитами банку, які були отримані ООВК 23.02.2017 року.

02.03.2017 року Одеським обласним військовим комісаріатом було складено подання №99706 про призначення пенсії ОСОБА_1, до якого були додані наступні документи: заява про призначення пенсії; копія витягу з наказу від 13.12.2004 року №1121; копія витягу з наказу від 27.12.2004 року №283; довідка про додаткову види грошового забезпечення; архівна довідка від 11.09.2006 року №1286; копії паспорту та ідентифікаційного коду; банківські реквізити; копія запиту від 28.02.2016 року №1403; анкета відомостей про пенсіонера. При цьому в судовому засіданні представник ООВК Крилов М.В. пояснив, що разом з цими документами також була додана і відповідь начальника управління персоналом від 25.10.16р. про те, що підстав для складання розрахунку вислуги на пенсію гарбуз не має.

Зазначене подання 03.03.2017 року за вих.. №1527 було направлено військкоматом до ГУПФУ в Одеській області для прийняття рішення щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років.

21.03.2017 року Одеським обласним військовим комісаріатом було отримано лист ГУПФУ в Одеській області, згідно якого вищевказане подання стосовно призначення пенсії ОСОБА_1 було повернуто без розгляду. У даному листі було зазначено, що причиною повернення є не зазначення військової служби та страхового стажу, які б давали право на призначення пенсії.

Листом від 29.03.2017 року ООВК повідомив позивача про рішення органу пенсійного фонду та роз'яснив про можливість повторного подання відповідних документів після обчислення вислуги років чи страхового стажу для призначення пенсії фінансово-економічним управлінням Командування Сухопутних військ Збройних сил України.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 року №3-1 передбачено, що Для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону ( 2262-12 ); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копія паспорта.

Згідно ст.. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 1992 р. № 393 передбачений порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей.

Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року №530, передбачено, що обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється: фінансово-економічними управліннями Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, Військово-Морських Сил Збройних Сил України і оперативних командувань за поданням відповідних управлінь (відділів) особового складу (персоналу) - офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних командувань, з'єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче;

Пунктом 2.13, 2.15 Порядку встановлено, що при обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію. У розрахунку зазначаються всі календарні періоди військової служби і окремо періоди, що зараховуються до вислуги років на пільгових умовах, а також загальна вислуга років на пенсію.

Попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) особового складу (персоналу) та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) особового складу (персоналу) для долучення до особової справи військовослужбовця.

Після звільнення військовослужбовця з військової служби зазначений примірник особової справи разом з основним розрахунком вислуги років надсилається в обласний військовий комісаріат за обраним військовослужбовцем місцем проживання, а попередній розрахунок залишається у справах фінансового органу та зберігається протягом трьох років.

Згідно п.2.18, 2.20 Положення, обласний військовий комісаріат при призначенні пенсій перевіряє розрахунки вислуги років і додатково включає період неврахованої служби військовослужбовців з дня складення розрахунку вислуги років по день звільнення з військової служби. Обчислена в установленому порядку вислуга років (календарна та окремо на пільгових умовах) зазначається в наказах про звільнення військовослужбовців з військової служби і є підставою для призначення їм пенсії за вислугу років. Щодо військовослужбовців, пенсія яким призначається з урахуванням загального страхового стажу, то в наказах про їх звільнення зазначаються загальний страховий стаж і окремо вислуга років на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ у календарному обчисленні.

Згідно п.3.1 Положення, оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402.

Згідно п.3.3 Положення, для оформлення документів щодо призначення пенсії за вислугу років або по інвалідності подаються:

заява;

грошовий атестат (розрахункова книжка) і довідка про додаткові види грошового забезпечення;

військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарської комісії);

документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з п. "б" ч.2 ст. 12 Закону);

довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;

копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою);

довідка публічного акціонерного товариства "Державний Ощадний банк України" (далі - АТ "Ощадбанк") або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, найменування та номер відділення АТ "Ощадбанк";

копії сторінок паспорта (1, 2, 10, 11 та сторінки з відміткою про останнє місце реєстрації);

копії посвідчень, які дають право на пільги (ветерана війни та військової служби, особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, донора тощо).

Обласний військовий комісаріат у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії: приймає від заявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій; ознайомлює з поданням особу, якій оформлюється пенсія; передає перший примірник подання та документи, зазначені в пунктах 3.3 - 3.6 цього розділу, до головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації особи; другий примірник подання долучає до особової справи колишнього військовослужбовця, яка зберігається в обласному військовому комісаріаті (пункт 3.8 Положення).

У відповідності до п.3.13 Положення, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, обласний військовий комісаріат роз'яснює заявнику, які документи він повинен надати додатково. Усі документи, що надійшли до обласного військового комісаріату після призначення пенсії та стосуються уточнення грошового забезпечення або вислуги років, а також матеріали листування з цих питань долучаються до особової справи військовослужбовця, звільненого з військової служби.

Згідно п.3.14 Положення, За запитом органів Пенсійного фонду України обласний військовий комісаріат (у межах своєї компетенції) доопрацьовує подані документи для призначення пенсії, а також надсилає додаткові документи (або їх завірені копії), які впливають на розмір пенсії. Водночас розрахунок вислуги років для призначення пенсії та витяги з наказів про звільнення і виключення військовослужбовця із списків військової частини долучаються до його особової справи для постійного зберігання.

Відповідно положення передбачені у п. 6 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно якого у разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз'яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.

У відповідності до п. 12 Порядку, уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Водночас, відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Встановивши обставини справу, суд вбачає, що Одеським обласним військовим комісаріатом у порушення вимог Положення було подано до органу пенсійного фонду України не повний пакет документів, необхідних для призначення пенсії ОСОБА_1. Відповідач у порушення вимог чинного законодавства не додав до подання розрахунок вислуги років позивача.

Крім того, ООВК у порушення п.6, 12 Порядку, не було роз'яснено ОСОБА_1 щодо необхідності надання додаткових документів, не було ознайомлено позивача з оформленим поданням.

При цьому, з положень законодавства не вбачається, що Командуванням Сухопутних військ Збройних сил України здійснюється розрахунок вислуги років лише у разі наявності у особи права на пенсію. Крім того, суд вбачає, що така відмова Командування Сухопутних військ Збройних сил України є необґрунтованою, оскільки повноваження щодо визначення чи має особа право на пенсійне забезпечення належать органу пенсійного фонду, а не Командуванню.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 в частині, що пред'явлені до Командування Сухопутних військ Збройних сил України, Одеського обласного військового комісаріату, та вважає за можливе їх задовольнити.

При цьому, суд відмовляє в частині вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання Командування Сухопутних військ Збройних Сил України після проведення обчислення вислуги років ОСОБА_1 для призначення пенсій надати його до ГУПФУ в Одеській області, оскільки чинним законодавством чітко визначено порядок та орган, який оформлює та передає документи до органу пенсійного фонду для вирішення питання про призначення пенсії, таким є ООВК.

Вимоги ОСОБА_1, що пред'явлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, суд залишає без задоволення з наступного.

Судом не встановлено неправомірності дій ГУПФУ в Одеській області з поверненню документів позивача без розгляду, оскільки їм було надано не повний пакет документів, та їх дії були правомірними.

Крім того, відповідно до вимог ст..ст.2, 6 КАС України у порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушенні в майбутньому.

Відповідно до п.10.3 постанови пленуму ВАСУ від 20.05.2013 року №7 «Про судове рішення в адміністративній справі», резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.

У зв'язку з чим, суд зауважує, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання ГУПФУ в Одеській області розглянути подання та документи, наданні ООВК по призначенню пенсії ОСОБА_1 та призначити ОСОБА_1 пенсію з 04.10.2016 року згідно з пунктом «В» статті 12 Закону України №2262-ХІІ та у відповідності до пункту 11 ст. 1 Закону №1763-IV(у редакції на час звільнення позивача зі служби), є вимогами на майбутнє, а тому задоволенню не підлягають.

Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх осадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей», ст.ст. 2, 6-14, 17, ст.18, 69-71, 86, 128, 158-163, 171, 181, 185 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Командування Сухопутних військ Збройних сил України, Одеський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України щодо повернення особової справи ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату без реалізації.

Зобов'язати Командування Сухопутних військ Збройних Сил України у відповідності до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 р. №530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 р. за № 1294/26071, провести обчислення вислуги років ОСОБА_1 для призначення пенсій.

Визнати неправомірними дії Одеського обласного військового комісаріату щодо ненадання допомоги ОСОБА_1 в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії та щодо оформлення всіх необхідних документів та подання про призначення пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Одеський обласний військовий комісаріат (після отримання обчислення вислуги років ОСОБА_1) оформити всі необхідні документи та подання про призначення пенсії ОСОБА_1, ознайомити з ним ОСОБА_1 та направити примірник подання з відповідними документами до головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації особи.

В іншій частині відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеси, шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк після отримання постанови суду.

Суддя: Домусчі Л.В.