
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/1281/17
Головуючий у 1-й інстанції: Майстер П.М.
Суддя-доповідач: Граб Л.С.
04 жовтня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Граб Л.С.
суддів: Гонтарука В. М. Білої Л.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 червня 2017 року у справі за адміністративним позовом Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області до Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
У травні 2017 року Кам'янець-Подільська об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Хмельницькій області звернулася до суду з позовом до Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якому просила: визнати бездіяльність Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори щодо невнесення змін до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у зв'язку із виявленням технічної помилки - протиправною; зобов'язати Першу Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори внести зміни до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом виключення запису про обтяження на будинок за адресою Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, вул. Огієнка, буд. 74 №5191046 від 22.06.2007 року у зв'язку із виявленням технічної помилки.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 червня 2017 року позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок - невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованої постанови.
Сторони, будучи належним чином повідомленими про час, дату та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явились.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід частково задовольнити, а постанову суду - частково скасувати, виходячи з наступного.
Як слідує з матеріалів справи, 05.04.2017 позивач звертався до Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області із листом, у якому просив внести зміни до записів Державного реєстру шляхом вилучення неправомірно внесеного запису щодо обтяження на будинок за адресою: Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, вул. Огієнка, буд. 74.
Листом №509/01-16 від 12.04.2017 Першою Кам'янець-Подільською державною нотаріальною конторою Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області позивачу рекомендовано звернутися до суду для вирішення питання щодо внесення змін до запису або вилучення запису за реєстраційним №5191046, у зв'язку з чим останній звернувся до суду з позовом.
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог з чим частково не погоджується колегія суддів з огляду на наступне.
За приписами ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а саме: право власності на нерухоме майно; речові права на чуже нерухоме майно: право володіння; право користування (сервітут); право постійного користування земельною ділянкою; право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право користування нерухомим майном строком більш як один рік. Законом можуть бути встановлені інші речові права на чуже нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації згідно з цим Законом; обмеження речових прав.
Частиною 2 ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що державний реєстратор прав у межах своїх повноважень: здійснює державну реєстрацію прав власності, інших речових прав на нерухомість, їх обмежень, правочинів щодо нерухомого майна або відмовляє в такій реєстрації; присвоює в установленому законом порядку кадастровий номер об'єкту нерухомого майна; скасовує в установленому законом порядку державну реєстрацію прав та кадастровий номер у разі поділу, об'єднання чи знищення об'єкта нерухомого майна; встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законів та інших нормативно-правових актів, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на об'єкт нерухомого майна, наявності інших підстав для державної реєстрації прав або відмови в такій реєстрації; відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні дані; веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна, речові права на які зареєстровані у Державному реєстрі прав; надає відомості та витяги з Державного реєстру прав або відмовляє у наданні таких у встановлених цим Законом випадках; видає свідоцтво, яке підтверджує реєстрацію права власності на нерухомість та містить кадастровий номер; видає документ установленого зразка про реєстрацію інших речових прав, обмежень речових прав.
Документ про реєстрацію інших речових прав, обмежень речових прав видається за підписом державного реєстратора прав, який здійснив реєстрацію прав (ч. 6 ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин)).
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), державна реєстрація речових прав проводиться в такому порядку: облік заяви про державну реєстрацію речових прав; прийняття і перевірка документів, поданих для державної реєстрації речових прав; установлення відсутності підстав для відмови в державній реєстрації речових прав; державна реєстрація речових прав або відмова в такій реєстрації прав та внесення даних до Державного реєстру прав; присвоєння кадастрового номера об'єкту нерухомого майна; видача документів, що підтверджують зареєстроване речове право.
Державна реєстрація обмеження права на нерухоме майно проводиться на підставі заяви особи, на користь якої встановлено обмеження, якщо інше не передбачено договором або законом (ч. 1 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин)).
Частиною 1 ст. 23 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що державна реєстрація обмежень речових прав на нерухоме майно проводиться органом державної реєстрації прав на підставі: договору застави (іпотеки) нерухомого майна; ухвали суду про забезпечення позову; рішення суду про звернення стягнення на нерухоме майно; рішення суду про визнання власника нерухомого майна банкрутом; постанови органів досудового слідства, державного виконавця про накладення арешту на нерухоме майно; накладення заборони на відчуження нерухомого майна нотаріусом; накладення заборони на відчуження нерухомого майна посадовою особою виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради в населених пунктах, де немає нотаріусів; інших актів органів державної влади чи місцевого самоврядування, їх посадових осіб, прийнятих відповідно до закону.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, відповідно до свідоцтва про право власності від 11.11.2002, виданого на підставі рішення Кам'янець-Подільського міськвиконкому№1885 від 31.10.2002, приміщення адміністративного будинку, який розташований за адресою: Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, вул. Огієнка, буд. 74, належить державі в особі Верховної Ради України та перебуває в оперативному управлінні Кам'янець-Подільської об'єднаної Державної податкової інспекції.
З інформаційної довідки з Єдиного Реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна слідує, що 22.06.2007 за №5191046 реєстратором Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, зареєстроване обтяження за типом "заборона" (архівний запис) щодо будинку за адресою: Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, вул. Огієнка, буд. 74.
Підставною реєстрації обтяження зазначено договір б/н від 25.05.1999, у графі власник зазначено ТОВ "Легіон".
16.03.2017 Кам'янець-Подільська ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області звернулася до Хмельницького обласного державного нотаріального архіву із запитом про надання завірених копій документів, на підставі яких зареєстроване обтяження №5191046.
Листом №833/01-21 від 21.03.2017 року позивача повідомлено, що обтяження щодо будинку, який розташований за адресою: Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, вул. Огієнка, буд. 74. внесене до Єдиного Реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна на підставі повідомлення голови ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю "Легіон" ОСОБА_2 Ліквідаційна комісія ТзОВ "Легіон" була створена на підставі наказу начальника Кам'янець-Подільської ОДПІ №151 від 18.11.1998, на виконання постанови арбітражного суду Хмельницької області від 14.10.1998 по справі №71-Б/8. Головою ліквідаційної комісії був обраний державний податковий інспектор Кам'янець-Подільської ОДПІ ОСОБА_2 Ухвалою арбітражного суду Хмельницької області від 24.11.1999 ліквідаційний баланс ТзОВ "Легіон" затверджено, ТзОВ "Легіон" - ліквідовано, провадження по справі №71-Б/8 припинено.
Зважаючи на викладене, колегія суддів звертає увагу, що приміщення адміністративного будинку, який розташований за адресою: Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, вул. Огієнка, буд. 74, належить державі в особі Верховної Ради України та перебуває в оперативному управлінні Кам'янець-Подільської об'єднаної Державної податкової інспекції, а тому підстав для внесення 22.06.2007 за №5191046 реєстратором Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, обтяження за типом "заборона" щодо будинку за адресою: Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, вул. Огієнка, буд. 74 у відповідача не було.
Враховуючи зазначене, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції щодо підставності позовних вимог в частині зобов'язання Першої Кам'янець-Подільську державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до Відомостей Державного реєстру прав на нерухоме майно шляхом виключення запису про обтяження на будинок за адресою: Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, вул. Огієнка, буд. 74 №5191046 від 22.06.2007 року.
Щодо позовних вимог в частині визнання бездіяльність Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області щодо невнесення змін до відомостей Державного реєстру прав на нерухоме майно - протиправною, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 27 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухове майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року №1952-IV встановлено, що державна реєстрація обтяжень проводиться на підставі: 1) рішення суду щодо обтяження речових прав на нерухоме майно, що набрало законної сили; 2) рішення державного виконавця, приватного виконавця щодо обтяження речових прав на нерухоме майно; 3) визначеного законодавством документа, на якому нотаріусом вчинено напис про накладення заборони щодо відчуження нерухомого майна; 4) рішення органу місцевого самоврядування про віднесення об'єктів нерухомого майна до застарілого житлового фонду; 5) договору, укладеного в порядку, визначеному законом, яким встановлюється обтяження речових прав на нерухоме майно, чи його дубліката; 6) закону, яким встановлено заборону користування та/або розпорядження нерухомим майном; 7) інших актів органів державної влади та посадових осіб згідно із законом.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що чинним законодавством не передбачено таку підставу як лист для надання права державному реєстратору провести відповідні реєстраційні дії.
Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає безпідставною позовну вимогу в частині визнання бездіяльність Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області щодо невнесення змін до відомостей Державного реєстру прав на нерухоме майно - протиправною.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що відповідачем надано суду достатньо належних доказів, які свідчать про часткову неправомірність заявлених позовних вимог, а доводи апеляційної скарги частково спростовують висновки суду першої інстанції.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Згідно пп. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Зважаючи на те, що суд першої інстанції не правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу слід частково задовольнити, а рішення суду - скасувати в частині.
Керуючись ст.ст. 71, 160, 167, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області задовольнити частково.
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 червня 2017 року у справі за адміністративним позовом Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції до Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії скасувати в частині визнання бездіяльності Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області щодо невнесення змін до відомостей Державного реєстру прав на нерухоме майно - протиправною.
В цій частині прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
В решті постанову суду залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Граб Л.С. Судді Гонтарук В. М. Біла Л.М.