
8.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником
09 жовтня 2017 року СєвєродонецькСправа № 812/980/16
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М. розглянувши в порядку письмового провадження заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження у справі №812/980/16 за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Лисичанської міської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Луганській області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
02 жовтня 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження у справі №812/980/16 за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Лисичанської міської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Луганській області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій.
В обґрунтування заяви зазначено, що Луганським окружним адміністративним судом 20.09.2017 видано виконавчий лист у справі №812/980/16 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності витрати зі сплати судового збору у сумі 1378,00 грн.
Вказаний виконавчий лист не пред'являвся Луганським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до органів Державної казначейської служби України для здійснення списання коштів з рахунків боржника.
Згідно п.1 передавального акту від 11.08.2017 правонаступництво щодо майна, усіх прав та обов'язків Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності після його страхування з тимчасової втрати працездатності після його реорганізації шляхом приєднання переходить правонаступнику - Управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області.
До правонаступника Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області передаються матеріали завершених і незавершених судових проваджень (справ), матеріали виконавчих проваджень.
На підставі викладеного, заявник вважає, що Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області є правонаступником прав та обов'язків Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа, виданого 20.09.2017 Луганським окружним адміністративним судом у справі №812/980/16.
Посилаючись на ст.264 Кодексу адміністративного судочинства України просив замінити визначеного стягувача у виконавчому листі, виданого 20.09.2017 Луганським окружним адміністративним судом у справі №812/980/16.
Представник відповідача заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження у справі №812/980/16 не визнав, надав відзив (а.с.164), в обґрунтування якого зазначив, що згідно до ч.2 ст.6 Закону України від 02.06.2016 року №1404-VIII рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Оскільки до теперішнього часу заявник не звертався до органів Державної казначейської служби України, тому враховуючи вимоги ст.6 Закону України від 02.06.2016 року №1404-VIII, управління ДВС ГТУЮ у Луганській області не зможе надати суду інформацію про перебування на примусовому виконанні виконавчого листа по справі №812/980/16. На підставі викладеного, заявник зазначає, що оскільки стягувач та заявник не звертались до органів що здійснюють примусове виконання рішень, слід вважати, що виконавче провадження по справі №812/980/16 на теперішній час не здійснюється. Таким чином, за відсутності виконавчого провадження по даній справі не має підстав для задоволення заяви про заміну сторони виконавчого провадження, поданої з посиланням на ст. 264 КАС України та ст.15 Закону України №1404-VIII.
Представник заявника в судове засідання не прибув, про дату час та місце судового розгляду заяви повідомлений належним чином (а.с.159), просив розглядати заяву за відсутності представника (а.с.148).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату час та місце судового розгляду заяви повідомлений належним чином (а.с.163), надав до канцелярії суду клопотання про розгляд заяви за відсутності представника та зазначив, що відзив підтримує в повному обсязі (а.с.168).
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Луганській області в судове засідання не прибув, про дату час та місце судового розгляду заяви повідомлений належним чином (а.с.161).
Враховуючи положення частини 4 статті 122 та частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вважає за можливе розглянути заяву про заміну сторони виконавчого провадження в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13.09.2016 позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Лисичанської міської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задоволено повністю. Визнано протиправним та скасувано рішення Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 401/1302 від 12.07.2016. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (93120, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. В. Сосюри, 347, код 39890557) на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр-т Центральний, 17, код 21785643) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1378,00 грн (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 копійок) (а.с.66-68).
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.10.2016 апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області - залишено без задоволення. Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2016 року у справі № 812/980/16 за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Лисичанської міської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Луганській області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій - залишено без змін (а.с.97-100).
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16.08.2017 касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області залишено без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2016 року у справі №812/980/16 залишено без змін (а.с.139-143).
20.09.2017 Луганським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по адміністративній справі №812/980/16 (а.с.149).
На виконання ухвали суду від 03.10.2017 управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області надало інформацію, відповідно до якої зазначено, що згідно даних автоматизованої системи виконавчого провадження встановлено, що виконавчий лист, виданий Луганським окружним адміністративним судом по справі №812/980/16 на виконанні в територіальних відділах державної виконавчої служби Луганської області не перебуває (а.с.170).
Згідно ч. 2 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Оскільки виконавчий лист у справі видано, в силу приписів ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" Луганське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності набув статусу стягувача.
З 01.08.2017 згідно з п. 4 Постанови Правління Фонду соціального страхування України від 24.05.2017 № 34 забезпечується виконання Фондом соціального страхування України функцій та завдань, визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 № 1105-XIV, у зв'язку з чим, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його робочі органи припиняють свою діяльність. Відповідно до п. 4 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1105 Фонд соціального страхування України, утворюється шляхом злиття фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Згідно з інформацією, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 09.10.2017 №1003108391 Луганське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з 29.05.2017 перебуває в стані припинення за рішенням засновників (а.с. 171-178).
Згідно з п. 3 передавального акту від 11.08.2017 до правонаступника Луганського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області передаються матеріали завершених і незавершених судових проваджень, матеріали виконавчих проваджень (а.с.153-156).
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань утворено державну реєстрацію юридичної особи від 09.10.2017 №1003108364 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області 03.05.2017 №13831020000004580 (а.с.179-182).
Згідно з частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074, який визначає механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - органи виконавчої влади) та їх територіальних органів, орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади. Орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Згідно з пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять:
у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття;
у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади;
у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу;
у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади;
у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п. 4 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1105 Фонд соціального страхування України, утворюється шляхом злиття фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Отже, судом встановлено, що Фонд соціального страхування України та його робочі органи є правонаступниками у тому числі Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, його виконавчої дирекції.
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до частини першої статті 264 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Оскільки Луганське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності реорганізовано в управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області, обов'язки Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності передані останньому, матеріали завершених і незавершених судових проваджень, матеріали виконавчих проваджень передані саме Управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області, суд вважає за необхідне здійснити заміну сторони виконавчого провадження - стягувача, з Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на правонаступника - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області.
Доводи представника боржника на відсутність відкритого органами, що здійснюють примусове виконання рішень, виконавчого провадження по справі №812/980/16, у зв'язку з чим немає підстав для замін стягувача, є безпідставними.
Завершальною стадією адміністративного процесу є стадія виконання судового рішення.
Згідно ч.1 ст.258 КАС України за судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно та яке підлягає примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження", за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, чи прокурора, який здійснював у цій справі представництво інтересів громадянина або держави в суді, видається один виконавчий лист.
З моменту видачі виконавчого листа позивач набуває статусу стягувача, а відповідач - боржника.
Згідно ст.1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
У розумінні норм КАС України та Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII дії суду з приводу видачі виконавчого листа підпадають під поняття виконавчого провадження. А тому наявність відкриття виконавчого провадження органами ДВС не може ставитись в залежність для заміни сторони, що вибула.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження у справі №812/980/16, у зв'язку з чим її слід задовольнити.
Керуючись статтями 158, 160, 165, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження у справі №812/980/16 за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Лисичанської міської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Луганській області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій задовольнити.
Замінити стягувача у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа, виданого Луганським окружним адміністративним судом 20 вересня 2017 року у справі №812/980/16 - Луганське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (ідентифікаційний код 21785643, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Центральний, будинок 17) на правонаступника - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (ідентифікаційний код 41313100, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Центральний, будинок 17).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому проваджені або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили
СуддяН.М. Басова