ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2017 року
10 год 55 хв.
Справа № 808/2380/17
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Запорізькій області до Публічного акціонерного товариства «Завод «Південгідромаш» про стягнення коштів за податковим боргом,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду (далі іменується – суд) надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі іменується – позивач) до Публічного акціонерного товариства «Завод «Південгідромаш» (далі іменується – відповідач, ПрАТ «Завод «Гідромаш»), в якому позивач просить суд стягнути з рахунків платника податків Публічного акціонерного товариства «Завод «Південгідромаш» у банках, обслуговуючих такого платника податків заборгованість з земельного податку у розмірі 506866,56 грн.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, подав до суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження, просив задовольнити позовні вимоги.
У судове засідання прибув представник відповідача, який подав заяву про розстрочення виконання судового рішення у даній справі. В обґрунтування заяви вказує, що ПрАТ «Завод «Гідромаш» з об’єктивних причин позбавлене можливості одноразово сплатити податковий борг з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 506866,56 грн., оскільки знаходиться у скрутному фінансово-економічному стані. Підприємство не здійснює власну виробничу діяльність і основним джерелом доходу підприємства є орендна плата від здачі майна в довгострокову оренду. Вказує, що позитивне сальдо між щомісячним доходом і щомісячними витратами ПрАТ «Завод «Гідромаш» становить приблизно 30000,00 грн. і може спрямовуватись на погашення податкового боргу підприємства із земельного податку юридичних осіб, який станом на 14.08.2017 складає 2755,8 тис. грн. Стверджує, що ПрАТ «Завод «Гідромаш» має намір добровільно виконати постанову суду за умови розстрочення її виконання строком на 3 роки. Враховуючи викладене, просить суд задовольнити заяву про розстрочення виконання судового рішення.
03.10.2017 від представника позивача до суду надійшли заперечення на заяву відповідача про розстрочення виконання постанови, в обґрунтування яких податковий орган вказав, що надані відповідачем документи не підтверджують наявності обставин, що можуть ускладнити виконання рішення суду. Крім того, зауважує, що з відповідною заявою можна звертатися до суду лише після прийняття рішення у справі. Просить відмовити у задоволенні заяви відповідача.
За таких обставин та керуючись приписами ч.4 ст.122, ч.2,4 ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представників сторін в порядку письмового провадження та на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказах. На підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України у зв’язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
З матеріалів справи встановлено, що за ПрАТ «Завод «Гідромаш» обліковується податковий борг із земельного податку з юридичних осіб у розмірі 506866,56 грн., який виник з таких підстав.
Судом встановлено, на виконання вимог діючого законодавства відповідачем до контролюючого органу подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державної або комунальної власності) № 90208088665 від 19.02.2017 за 2016 рік, згідно якої річна сума земельного податку, яка підлягає сплаті складає 1187722,15 грн., та за якою відповідачем не сплачено терміном сплати 30.09.2016 податкове грошове зобов’язання у сумі 98976,85 грн., терміном сплати 30.12.2017 податкове грошове зобов’язання у сумі 98976,85 грн., терміном плати 30.01.2017 податкове грошове зобов’язання у сумі 98976,80 грн.
Крім того, відповідачем до контролюючого органу подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державної або комунальної власності) №9024782698 від 20.02.2017 за 2017 рік, згідно якої річна сума земельного податку, яка підлягає сплаті складає 1258985,15 грн., та за якою відповідачем не сплачено терміном сплати 02.03.2017 - податкове грошове зобов’язання у сумі 104915,46 грн., терміном сплати 30.04.2017 - податкове грошове зобов’язання у сумі 104915,46 грн.
Відповідно до 286.2. статті 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Пунктом 46.1 ст.46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (п.49.1 ст.49 Податкового кодексу України).
Пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 56.11 ст.56 Податкового кодексу України визначено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
У встановлений законодавством строк вищезазначені податкові зобов’язання з сумі 506866,56 грн. відповідачем сплачено не було.
Підпунктом 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України передбачено обов’язок платників податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг – сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 ст.95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Згідно з п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до приписів ст.59 Податкового кодексу України відповідачу засобами поштового зв’язку направлена податкова вимога №1-23 від 14.01.2015, яка направлялась за адресою відповідача та вручена йому 30.01.2015. Оскільки вимога не була відкликана в порядку ст. 60 Податкового кодексу України, контролюючий орган не мав підстав для направлення нової податкової вимоги.
На момент розгляду справи в суді, податковий борг в сумі 506866,56 грн. відповідачем не сплачено, заборгованість перед бюджетом не погашена. Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Щодо заяви відповідача про надання розстрочення виконання судового рішення суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Як встановлено судом з наданих відповідачем документів, підприємство дійсно перебуває у скрутному фінансово-економічному стані. Так, зокрема, щомісячний дохід ПрАТ «Завод «Гідромаш» складає 150618,80 грн. Відповідно до довідки ГУ ДФС у Запорізькій області податковий борг підприємства станом на 14.08.2017 складає 2755,8 тис. грн. Довідкою ПрАТ «Завод «Гідромаш» від 02.10.2017 підтверджується відсутність оборотів на поточних рахунках підприємства.
Таким чином, одноразове виконання постанови суду про стягнення податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 506866,56 грн. ще більше ускладнить скрутний фінансовий стан ПрАТ «Завод «Гідромаш», призведе до накопичення боргів і спричинить загрозу банкрутства підприємства.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про можливість надання ПрАТ «Завод «Гідромаш» розстрочення виконання судового рішення на умовах, про які просить відповідач.
Згідно з частиною четвертою статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158- 163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Головного управління ДФС у Запорізькій області до Публічного акціонерного товариства «Завод «Південгідромаш» про стягнення коштів за податковим боргом задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Завод «Південгідромаш» (код ЄДРПОУ 00218012) податковий борг із земельного податку з юридичних осіб в сумі 506866,56 грн. (п’ятсот шість тисяч вісімсот шістдесят шість гривень 56 копійок) на р/р 33213811700011, отримувач Бердянське УК/Бердянськ/18010500, код ЄДРПОУ 38042560, МФО 813015, банк отримувача ГУ ДКСУ у Запорізькій області.
Розстрочити виконання даної постанови строком на 36 місяців, починаючи з грудня 2017 року по жовтень 2020 року, шляхом сплати Публічним акціонерним товариством «Завод «Південгідромаш» (код ЄДРПОУ 00218012) податкового боргу із земельного податку з юридичних осіб у розмірі 506866,56 грн. (п’ятсот шість тисяч вісімсот шістдесят шість гривень 56 копійок) щомісячними платежами у сумі 14080,00 грн. (чотирнадцять тисяч вісімдесят гривень 00 коп.) на місяць, та 14066,56 грн. (чотирнадцять тисяч шістдесят шість гривень 56 коп.) – останній місяць, не пізніше 25 числа кожного місяця.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.С. Лазаренко