
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" вересня 2017 р. м. Київ К/800/52841/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого : Мороза В.Ф.
суддів: Голяшкіна О.В.
Шведа Е.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Хмельницької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", відділу Держземагентства у Красилівському районі Хмельницької області, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю "ФГ Тракт" про скасування державної реєстрації,
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, у якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив скасувати державну реєстрацію договору оренди земельних ділянок площею 0.9045 га, кадастровий номер НОМЕР_1 та площею 2.2666 га, кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Михайловецької сільської ради Красилівського району Хмельницької області від 03.03.2008, зареєстрованого Красилівським районним відділом Хмельницької регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" за реєстраційним номером 040875600288 від 14.03.2008.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.09.2015 позов задоволено. Скасовано державну реєстрацію договору оренди земельних ділянок площею 0.9045 га, кадастровий номер НОМЕР_1 та площею 2.2666 га, кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Михайловецької сільської ради Красилівського району Хмельницької області від 03.03.2008 року, зареєстрованого Красилівським районним відділом Хмельницької регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" за реєстраційним номером 040875600288 від 14.03.2008.
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходив з того, що наявність записів в акті прийому-передачі, складеного Красилівським відділом ПДЗК та управлінням Держземагенства у Красилівському районі, про передачу договору оренди ОСОБА_2 та записів в книзі реєстрації договорів оренди не можна вважати реєстрацію договору правомірною, оскільки відсутній оригінал вказаного договору.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25.11.2015, постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.09.2015, скасовано. Прийнято нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.
Скасовуючи рішення та відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанцій виходив з того, що суд першої інстанції дійшов передчасного висновку про відсутність оригіналу договору оренди та відповідно зробив необгрунтований висновок про протиправність реєстрації такого договору.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
Переглядаючи судові рішення в межах касаційної скарги, судова колегія дійшла висновку про те, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є власником земельних ділянок площею 0,9045 га кадастровий номер НОМЕР_1 та площею 2,2666 га кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення товарного сількогосподарського виробництва на території Михайловецької сільської ради Красилівського району Хмельницької області.
Листом Відділу Держземагенства у Красилівському районі від 02.12.2014 позивач був повідомлений, що станом на 01.01.2013 згідно книги записів договорів оренди землі вищевказані земельні ділянки не перебувають в оренді.
З відповіді третьої особи від 24.03.2015 позивач дізнався про договір оренди від 03.03.2008, укладений між ОСОБА_2 та ФГ "Тракт", який 14.03.2008 був зареєстрований за № 040875600288, терміном на 10 років. Копію вказаного договору позивач не отримав.
Листом Відділу Держземагенства у Красилівському районі Хмельницької області від 23.03.2015 позивач разом з іншими власниками земельних ділянок на території Михайловецької сільської ради повідомлений, що вказаний договір оренди земельних ділянок зареєстрований 14.03.2008 № 040875600284 терміном на 10 років.
На думку позивача, вище вказана реєстрація договору оренди є протиправною, оскільки даний договір ним не укладався, що стало підставою звернення до суду.
Згідно з частиною другою статті 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
В період 2008 року реєстрація правовстановлюючих документів на земельні ділянки здійснювалася Центром державного земельного кадастру згідно з Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 № 174, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.07.2003 № 641/7962 (далі - Тимчасовий порядок).
Відповідно до пункту 2.1 Тимчасового порядку виконавець робіт формує та надає реєстратору обмінний файл разом з технічною документацією. Обмінний файл надається реєстратору на гнучкому магнітному носії або компакт-диску (далі - цифровому носії). Цифрові носії повинні бути марковані. Маркування має відображати таку інформацію: кадастровий номер кварталу, до якого належить земельна ділянка (ділянки); порядковий номер носія та загальну кількість носіїв у комплекті; назву виконавця робіт, прізвище, ім'я та по батькові представника виконавця робіт; дату запису інформації на цифровий носій.
Згідно з пунктом 2.2 Тимчасового порядку реєстратор здійснює процедуру перевірки та приймання обмінного файла, у тому числі порівняння з технічною документацією. У разі відповідності обмінного файла відомостям, які наведено в технічній документації, та вимогам до структури, змісту та формату обміну даними, за результатами перевірки та приймання реєстратором робиться відмітка на титульному аркуші технічної документації про приймання обмінного файла, після чого заповнюється реєстраційна картка.
Пункт 2.3 Тимчасового порядку зазначає, що реєстраційна картка заповнюється реєстратором та містить підпис з зазначенням прізвища, ініціалів керівника виконавця робіт та печатку.
Відповідно до пункту 2.4 Тимчасового порядку територіальний орган земельних ресурсів у 10-денний термін з дня отримання оформленого бланка державного акта на право власності на земельну ділянку (державного акта на право постійного користування земельною ділянкою) або договору оренди землі перевіряє наявність на титульному аркуші технічної документації відмітки про приймання обмінного файла, зміст реєстраційної картки, відповідність відомостей, що містить реєстраційна картка та оформлений бланк державного акта на право власності на земельну ділянку (державного акта на право постійного користування земельною ділянкою) або договору оренди землі до технічної документації (реєстраційної справи) та передає бланки державного акта на право власності на земельну ділянку (державного акта на право постійного користування земельною ділянкою) або договору оренди землі з реєстраційними картками оператору (реєстратору) за актом приймання-передавання.
Згідно з пунктом 2.5 Тимчасового порядку територіальний орган земельних ресурсів за актом приймання-передавання передає реєстраційну картку оператору (реєстратору) разом з усіма примірниками державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі для їх видачі та державної реєстрації.
Пункт 2.6 Тимчасового порядку передбачає, що оператор (реєстратор) приймає від територіального органу земельних ресурсів державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі та реєстраційну картку. У разі виявлення розбіжностей в державному акті на право власності на земельну ділянку, державному акті на право постійного користування земельною ділянкою, договорі оренди землі та реєстраційній картці вони за актом приймання-передавання повертаються до територіального органу земельних ресурсів для доопрацювання.
У разі оформлення договору оренди (суборенди) землі територіальний орган земельних ресурсів надає за актом приймання-передавання оператору (реєстратору) реєстраційну справу для створення реєстраційної картки (п. 27 Тимчасового порядку).
Оператор передає реєстратору перший примірник реєстраційної картки, після чого реєстратор вносить відомості з реєстраційної картки до бази даних АС ДЗК (п.2.9 Тимчасового порядку).
Після внесення реєстратором відомостей до бази даних АС ДЗК на першій сторінці реєстраційної картки ставиться штамп реєстратора та підпис особи, яка внесла відомості.
Перший примірник реєстраційної картки передається на зберігання до архіву реєстратора.
Другий примірник реєстраційної картки включається до Поземельної книги, формування та зберігання якої здійснює оператор (п. 2.10. Тимчасового порядку).
Відповідно до пункту 4.2 Державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.
Згідно з пунктом 9.4.1 Тимчасового порядку для отримання договору оренди землі та здійснення його державної реєстрації представник орендаря земельної ділянки - юридичної особи пред'являє оператору (реєстратору) за місцем розташування земельної ділянки документ, що посвідчує особу, та надає документ, що підтверджує повноваження діяти від імені юридичної особи - орендаря земельної ділянки, а також копію свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи або копію довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та копію документа про сплату послуг за внесення записів до державного реєстру земель.
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
Предметом спору у цій справі є правомірність (законність) реєстраційних дій Хмельницької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" та відділу Держземагентства у Красилівському районі Хмельницької області, як суб'єктів владних повноважень. При цьому суди не надаючи оцінку діям відповідачів досліджували лише правомірність договору оренди укладеного між позивачем та ТОВ "ФГ Тракт", його наявність чи відсутність.
Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи (частина четверта статті 11 КАС України).
Колегія суддів вважає, що судами не вжито всіх заходів, необхідних для повного з'ясування обставин у справі. Отримавши відповіді Хмельницької регіональної філії ДП "Центр ДЗК" та Держземагенства України про неможливість надати суду книгу про реєстрацію договорів оренди, суди не встановили наявність чи відсутність відомостей, які згідно з п.2.9 Тимчасового порядку, вносяться з реєстраційної картки до бази даних АС ДЗК, не вжили достатніх заходів для їх витребування, не дослідили зміст таких відомостей. При цьому суд першої інстанції, вказуючи на відсутність оригіналу договору оренди як фактичної підстави для задоволення позову, не звернув увагу на те, що нотаріально посвідчена копія договору є допустимим доказом в розумінні статті 70 КАС України та не надав належної правової оцінки цим обставинам.
Згідно з частиною першою статті 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З позовом ОСОБА_2 звернувся до суду у червні 2015 року, а оскаржені ним дії відповідачів стосуються періоду 2008 року. Водночас судами не досліджувались обставини строку звернення до адміністративного суду. Судова колегія вважає необґрунтованим висновок апеляційного суду про своєчасність звернення позивача з даним позовом з посиланням на те, що з матеріалів справи неможливо встановити, коли позивачу стало відомо про порушення його прав.
За змістом статті 99 КАС України строк для звернення до адміністративного суду обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Проте суди попередніх інстанцій не досліджували строку звернення з даним позовом до суду, обставин, які б у сукупності достовірно свідчили про час, коли позивач не лише дізнався, а і мав дізнатись про порушення своїх прав, зокрема щодо виконання договору сторонами, використання належної земельної ділянки третіми особами тощо.
За викладеного судова колегія вважає, що рішення судів не відповідають вимогам щодо обґрунтованості та законності, прийняті за неповно встановлених обставин, а зроблені ними висновки не ґрунтуються на належних та допустимих доказах, досліджених в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції позбавлений можливості досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Наведене дає підстави відповідно до ст.. 227 КАС України для скасування оскаржуваних рішень та направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 227, 230 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалила:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.09.2015 та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2015 року скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для розгляду.
Рішення набирає законної сили через 5 днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянуте Верховним Судом України.
Судді: В.Ф. Мороз
О.В. Голяшкін
Е.Ю. Швед