Ухвала суду № 69387730, 05.10.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2017
Номер справи
815/1566/16
Номер документу
69387730
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/1566/16

Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М. М.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

доповідача, судді: Димерлія О.О.

суддів: Єщенка О.В., Бойка А.В.

за участю секретаря : Осавуляк О.А.

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 червня 2017 року по справі за адміністративним позовом Приватного підприємства ПОРТО-САН до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2016 року Приватне підприємство ПОРТО-САН (далі позивач, ПП "ПОРТО САН") звернулось до суду з вказаним адміністративним позовом в якому просило суд визнати незаконними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0000561202 та №0000571202 від 15 березня 2016 року, якими встановлено порушення строку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податковий орган, як на підставу виникнення оскаржених рішень зазначив недоїмку, яка виникла через проведення у картці особового рахунку сум податкових повідомлень-рішень по перевіркам бюджетного відшкодування при тому, що платник самостійно зменшував суми бюджетного відшкодування та надавав уточнюючи розрахунки. Висновки податкового органу вважає безпідставними, оскільки жодних порушень строків сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість позивачем не допущено.

Зважаючи на недотримання податковим органом вимог чинного законодавства, позивач звернувся за судовим захистом.

За наслідками розгляду зазначеної справи Одеським окружним адміністративним судом 02 червня 2017 року прийнято постанову задоволення позовних вимог та скасовано податкові повідомлення-рішення №0000561202 та №0000571202 від 15 березня 2016 року .

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, враховуючи результати судової економічної експертизи, зазначив про протиправність та необґрунтованість оскаржених податкових повідомлень-рішень.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, податковий орган подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин справи, та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В апеляційній скарзі відповідач посилається на те що за результатами перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість податковим органом встановлено порушення з боку позивача вимог ст.. 203.2 ст. 203 розділу V та п. 57.1 ст. 57 розділу ІІ Податкового кодексу України, а саме ПП Порто-Сан несвоєчасно сплачено податок на додану вартість, та, як наслідок, винесено оскаржені податкові повідомлення-рішення. На думку відповідача, спірні рішення відповідають нормам чинного законодавства, є правомірними та скасуванню не підлягають.

Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.

Як встановлено судом першої інстанції, фахівцем ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області на підставі п. 200.10 ст. 200 статті 76 глави 8 розділу V Податкового кодексу України було проведено камеральну перевірку платника податку на додану вартість ПП Порто-Сан (код ЄДРПОУ 35405869) з питань своєчасності сплати податку на додану вартість.

За результатами перевірки податковим органом складно акт від 23.02.2016 року №888/15-53/15-02 Про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету.

В ході перевірки було встановлено порушення вимог ст.203.2 ст. 203 розділу V та п. 57.1 ст. 57 розділу ІІ Податкового кодексу України, а саме ПП Порто-Сан несвоєчасно сплачено податок на додану вартість за податковим повідомленням-рішенням форми ВЗ №0000781505 від 18.08.2014р. 32 дні затримки, за податковим повідомленням-рішенням форми ВЗ №0000781505 від 18.08.2014р. 27 днів затримки, за податковим повідомленням-рішенням форми ВЗ №0000211505 від 26.02.2014р. 2 дні затримки, уточнюючий розрахунок до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9022419113 від 22.04.2014р. 51 день затримки, за податковим повідомленням-рішенням форми ВЗ №0000781505 від 18.08.2014р. 49 днів затримки.

Позивач, не погоджуючись з висновками акту камеральної перевірки від 23.02.2016 року, звернувся до податкового органу із запереченнями від 03.03.2016 року вих№03/16-бух на акт №888/15-53/15-02 від 23.02.2016 року.

ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області за результатами розгляду заперечень позивача на акт камеральної перевірки надав ПП Порто-Сан відповідь від 15.03.2016 року №5806/10/15-53/12-02, де зазначено, що результати акту перевірки від 23.02.2016 року №888/15-53/15-02 не підлягають перегляду.

На підставі висновків акту від 23.02.2016 року №888/15-53/15-02 податковим органом сформовано податкові повідомлення-рішення від 15 березня 2016 року №0000561202 та від 15 березня 2016 року №0000571202, згідно яких позивачу нараховано штрафні санкції у сумі 274550,54грн. (10% від 2745505,04грн.) та у сумі 78471,71 (20% від 392408,55грн.) за несвоєчасну сплату (затримку) грошових зобовязань з ПДВ.

Не погоджуючись з зазначеними рішеннями податкового органу, позивач звернувся до суду з даним позовом про їх скасування.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Відповідно до п.п. 16.1.4. п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (п. 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України).

ОСОБА_1 з п. 57.1. ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 203.1. ст. 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (п. 203.2. ст. 203 Податкового кодексу України).

Відповідно до норм 58.1 статті 58 ПКУ, у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення. Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення. До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.

ОСОБА_1 камеральної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету ПП ПОРТО-САН (Код ЄДРПОУ 35405869) за період грудень 2013 рік по грудень 2014 рік за №888/15-53/15-02 від 23.02.2016 р. та винесених відповідно до вказаного акту податкових повідомлень-рішень від 15.03.2016 №0000561202, №0000571202 позивачу нараховано штрафні санкції у загальній сумі 353032,25 грн. за несвоєчасну оплату ПДВ (затримку грошових зобовязань) по: уточнюючому розрахунку до податкової декларації №9022419113 від 22.04.2014 року за період 23.04.2014 - 12.06.2014 у сумі 366437 грн./ кількість затримки 51 день, штрафна санкція 20% - 73287,40 грн.; податковому повідомленню-рішенню форми ВЗ №0000211505 від 26.02.2014 року за період 11.06.2014 - 12.06.2014 у сумі 2745495 грн./ кількість затримки 2 дні, штрафна санкція 10% - 274549,50 грн.; податковому повідомленню-рішенню форми ВЗ №0000781505 від 18.08.2014 року за періоди: з 29.08.2014 по 24.09.2014 у сумі 10,40 грн./ кількість затримки -27 днів, штрафна санкція 10% - 1,04 грн., з 29.08.2014 по 29.09.2014 у сумі 20226 грн./ кількість затримки 32 дні, штрафна санкція 20% - 4045,20 грн., з 29.08.2014 по 16.10.2014 у сумі 5745,55 грн./кількість затримки 49 днів, штрафна санкція 20% - 1149,11 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме по даним картки особового рахунку (КОР) платника ПП ПОРТО-САН з податку на додану вартість за 2014 рік проведено операції щодо збільшення недоїмки з податку: 22.04.2014 на суму 366437 грн. по Уточнюючому розрахунку до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9022419113 від 22.04.2014; 10.06.2014 на суму 2745495 грн. по податковому повідомленню-рішенню форми ВЗ №0000211505 від 26.02.2014; 28.08.2014 на суму 25981,94 грн. по податковому повідомленню-рішенню форми ВЗ №0000781505 від 18.08.2014, та проведено операції погашення недоїмки: 12.06.2014 року за рахунок заявленого по уточнюючому розрахунку до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9033439950 від 12.06.2014 бюджетного відшкодування в рахунок платежів з ПДВ у загальній сумі 3552619 грн. погашено недоїмки за уточнюючим розрахунком до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9022419113 на суму 366437 грн. та за податковим повідомленням-рішенням форми ВЗ №0000211505 на суму 2745495 грн.; 24.09.2014 по платіжному дорученню №418 від 24.09.2014 погашено недоїмки заподатковим повідомленням-рішенням форми ВЗ №0000781505 на суму 10,39 грн.; 29.09.2014 за рахунок заявленого по уточнюючому розрахунку до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9055716834 за 01.12.2013 бюджетного відшкодування в рахунок платежів з ПДВ у сумі 20226 грн. погашено недоїмки за податковим повідомленням-рішенням форми ВЗ №0000781505 у розмірі 20226 грн.; 16.10.2014 за рахунок сторно переплати по пені КОР на загальну суму 6311,77 грн., згідно рішення про скасування пені №452/15-514 від 14.10.2014, погашено недоїмки за податковим повідомленням-рішенням форми ВЗ №0000781505 у сумі 5745,55 грн.

Судом встановлено, що у період 2013-2014 р. позивачем було заявлено до бюджетного відшкодування: у зменшення податкових зобовязань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів по податковим деклараціям №9085532927 від 21.01.2013 за звітний (податковий) період грудень 2012 на суму 452630 грн.; на рахунок платника у банку по податковим деклараціям №9008298549 від 20.02.2013 за звітний (податковий) період січень 2013 на суму 827350 грн. та №9088259980 від 20.01.2014 за звітний (податковий) період грудень 2013 на суму 2745495 грн.

На суми заявленого у вищезазначених податкових деклараціях з ПДВ бюджетного відшкодування по даним картки особового рахунку збільшено переплату ПДВ: 21.01.2013 на 452630 грн. (загальна сума переплати на кінець дня - 640328 грн.), 20.02.2013 на 827350 грн. (загальна сума переплати на кінець дня - 1467678 грн.), 20.01.2014 на 2745495 грн. (загальна сума переплати на кінець дня - 3206408грн.).

Також, матеріали справи свідчать, що згідно акту ДПІ у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області №990/15-525/35405869 від 28.02.2013 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих ПП Порто-Сан, код за ЄДРПОУ 35405869 у податковій звітності з податку на додану вартість за грудень 2012 року (фактично за січень 2013), було встановлено завищення позивачем заявленого бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок за січень 2013 року (вх. №9008298549 від 20.02.2013) в розмірі 827350 грн. без права на отримання бюджетного відшкодування ПДВ, внаслідок того, що підприємство мало обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців (січень 2012-грудень 2012) менші (633596 грн.), ніж заявлена сума бюджетного відшкодування.

ОСОБА_1 акту № 852/15-53-15-514/35405869 від 05.02.2014 про результати камеральної електронної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ПП Порто-Сан, код ЄДРПОУ 35405869 за грудень 2013 року, було встановлено завищення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, заявленої у податковій декларації з ПДВ за грудень 2013 року (від 20.01.2014 № НОМЕР_1) у розмірі 2745495 грн., та відповідальність платника, передбачену пунктом 123.1 статті 123 глави ІІ розділу II Податкового кодексу України, у звязку з тим, що дані наведені у Додатку 2 до декларації з ПДВ за грудень 2013 року не відповідають даним податкової декларації за грудень 2013 року, а саме показник графи 4 Частина залишку відємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів/послуг постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України включена до податкових зобовязань у декларації, у попередніх звітних (податкових) періодах та не погашена податковими зобовязаннями попередніх звітних (податкових) періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування (переноситься до рядка 2 розрахунку бюджетного відшкодування) дорівнює нулю. Тобто, у ПП Порто-Сан відсутня саме фактична сплата товарів/послуг постачальникам.

Актом перевірки №4164/15-53-15-514/35405869 від 22.07.2014 Про результати документальної позапланової виїзної перевірки 77/7 Порто-Сан, код ЄДРПОУ 35405869 з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів за грудень 2012 року, встановлено факт безпідставно задекларованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів за грудень 2012 у розмірі 452630 грн. у звязку з тим, що ПП Порто-Сан включило до складу податкового кредиту листопада 2012 року податкову накладну ТОВ Укрхліббуд (і.п.н. 342518515531) за №2 від 30.11.2012 на суму 2725470 грн., у т.ч. ПДВ - 452245 грн. (придбання конвеєрів К4-УТФ у кількості 17 од. та нори НКЦ-300 у кількості 1 од.), за якою здійснена оплата від 26.12.2012 №265 на відповідну суму, але станом на 01.01.2013 дані основні засоби не були введені в експлуатацію та рахуються по дебету рахунку 15 Капітальні інвестиції. Виходячи з п. 3.19 акту документальної позапланової перевірки №4164/15-53-15-514/35405869 від 22.07.2014, частина залишку відємного значення ПДВ за листопад 2012 у сумі 452630 грн. підлягала відображенню ПП Порто-Сан у декларації звітного (податкового) періоду грудень 2012 у сумі 452630 грн. по рядку 24 Залишок відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, а не по рядку 2 розрахунку бюджетного відшкодування.

На підставі вищевказаних актів перевірок, ДПІ у Приморському районі м. Одеси після завершення розгляду заперечень платника податку на додану вартість ПП Порто-Сан були сформовані податкові повідомлення рішення (ППР) за формою ВЗ: №0000551505 від 19.03.2013 про відмову у наданні бюджетного відшкодування на суму 827350 грн., заявленого у декларації з ПДВ №9008298549 від 20.02.2013 за січень 2013р.; №0000211505 від 20.02.2014 про відмову у наданні бюджетного відшкодування на суму 2745495 грн., заявленого у декларації з ПДВ №9088259980 від 20.01.2014 за грудень 2013р.; №0000681505 від 23.07.2014 на суму відмови у наданні бюджетного відшкодування на суму 452630 грн., заявленого у декларації з ПДВ №9085532927 від 21.01.2013 за грудень 2012р.

ОСОБА_1 карток особового рахунку платника ПДВ позивача, на підставі податкових повідомлень-рішень про відмову у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, заявленого у податкових деклараціях підприємства за січень 2013 та за грудень 2012, проведено операції зменшення переплати: 29.03.2013 на суму 827350 грн. (ППР № НОМЕР_2 від 19.03.2013 по податковій декларації №9008298549 від 20.02.2013; загальна сума переплати на кінець дня - 46913 грн.); 02.08.2014 року на суму 452630 грн. (ППР №0000681505 від 23.07.2014 по податковій декларації №9085532927 від 21.01.2013, загальна сума переплати на кінець дня 2744722,06 грн.); за податковим повідомленням-рішенням про відмову у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, заявленого у податковій декларації за грудень 2013 (ППР №0000211505 від 20.02.20014) збільшено недоїмку 10.06.2014 на суму 2745495 грн. (загальна сума недоїмки на кінець дня - 3111932 грн.).

Також згідно даним картки особового рахунку платника ПДВ ПП Порто- Сан на підставі податкового повідомлення-рішення за формою ВЗ №0000311505 від 15.02.2013, винесеного за висновками акту ДПІ у Приморському районі м. Одеси від 18.01.2013 №246/15- 525/35405869 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих ТОВ Порто-Сан, код ЄДРПОУ 35405869 у податковій звітності з податку на додану вартість за листопад 2012 року, 18.03.2013 зменшено бюджетне відшкодування та переплату податку по податковій декларації з податку на додану вартість №9080600167 від 20.12.2012 на суму 179415 грн. (загальна сума переплати на кінець дня - 1288263грн.).

В подальшому, як вбачається з матеріалів справи, після складання актів камеральних перевірок №990/15-525/35405869 від 28.02.2013, №852/15-53-15-514/35405869 від 05.02.2014 підприємством до ДПІ за місцем реєстрації було направлено уточнюючі розрахунки податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок (УР) за звітні (податкові) періоди: січень 2013 - реєстраційний №9013991782, дата подання/доставки розрахунку 18.03.2014, по даним якого зменшено показник у рядку 23.1 Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку на суму 827350 грн. та збільшено показник у рядку 24 Залишок відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 827350 грн. (звітний період, в якому виникла сума - грудень 2012); грудень 2013: реєстраційний №9013993276, дата подання/доставки 18.03.2014 року та реєстраційний №9022419113 дата подання/доставки 22.04.2014, по даним яких зменшено показники у рядку 22 Залишок відємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобовязання та податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду на суму 10113 грн. (УР №№9013993276) та у рядку 23.1 на загальну суму 2745495 грн. (УР №9013993276 - 10113 грн.; УР №9022419113-2735382 грн.) та збільшено показник у рядку 24 на суму 2735382 грн. (УР №9022419113). В уточнюючих розрахунках податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний (податковий)період грудень 2013 за реєстраційним №9033439950 від 12.06.2014 та за реєстраційним №9055716834 від 29.09.2014 позивачем було відкориговані у сторону збільшення показники рядку 22 на загальну суму 837463 грн. (УР №9033439950 - 817237 грн.; УР№9055716834 - 20226), рядку 23.2 Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобовязань з податку на додану вартість в наступних (звітних) податкових періодах на загальну суму 3572845 грн. (УР №9033439950-3552619 грн., УР №9055716834 - 20226 грн.) та у сторону зменшення показники рядку 24 на суму 2735382 грн. (УР №9033439950); лютий 2014 - реєстраційний №9033442048, дата подання/доставки розрахунку 12.06.2014, по даним якого задекларовано бюджетне відшкодування у зменшення податкових зобовязань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах (рядок 23.2) на загальну суму 2770704 грн., яка відповідає величині залишку відємного значення попередніх звітних (податкових) періодів - 25209 грн. (рядок 21.1 - 11409 грн. (звітний (податковий) період, в якому виникла сума - січень 2014), рядок 21.2 - 13800 грн. (звітний (податковий період, в якому виникла сума - грудень 2013) збільшеної за результатами перевірки податкового органу на суму 2745495 грн. (рядок 21.3). При цьому, суму залишку відємного значення попередніх звітних (податкових) періодів - 25209 грн. також відображено у рядку 24 уточнюючого розрахунку за лютий 2014.

В картках особового рахунку платника ПДВ ПП Порто-Сан на підставі уточнюючих розрахунків податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітні (податкові періоди) січень 2013, грудень 2013 та лютий 2014 зменшено переплату: 18.03.2014 на загальну суму 837463 грн. (по УР №9013991782 за січень 2013 - 827350 грн., УР №9013993276 за грудень 2013 - 10113 грн.; загальна сума переплати на кінець дня - 2368945 грн.), 22.04.2014 року на суму 2368945 грн. (по УР №9022419113 за грудень 2013); збільшено недоїмку: 22.04.2014 на суму 366437 грн. (по УР №9022419113 за грудень 2013; загальна сума недоїмки на кінець дня - 366437 грн.); зменшено (погашено) недоїмку: 12.06.2014 на загальну суму 3111932 грн. (по УР №9033439950 за грудень 2013 зменшено недоїмку за УР №9022419113 за грудень 2013- 366437 грн., за ППР ВЗ №0000211505 - 2745495 грн.); збільшено переплату: 12.06.2014 на загальну суму 3204811,06 грн. (по УР №9033439950 за грудень 2013-440687 грн., по УР №9033442048 за лютий 2014 - 2764124,06 грн.). Крім того, 12.06.2014 за рахунок заявленого до відшкодування ПДВ в рахунок наступних платежів по ПДВ по УР №№9033442048 за лютий 2014 зменшено боргу по пені на загальну суму 6579,94 грн., яку було нараховано на уточнюючий розрахунок №9022419113 від 22.04.2014 за грудень 2013 - 5722,44 грн. (з 23.04.2014 по 11.06.2014) та на податкове-повідомлення рішення №0000211505 в сумі 857,50 грн. (з 11.06.2014 по 11.06.2014).

При цьому, по даним картки особового рахунку ПП Порто-Сан по податку на додану вартість за 16.10.2014 проведено операцію по скасуванню пені на суму 6579,94 грн. із посиланням на рішення №452/15-514 від 14.10.2014.

В подальшому, після подання позивачем уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок №9033442048 від 12.06.2014, ДПІ у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПП Порто-Сан, з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів за лютий 2014 року. За результатами зазначеної перевірки було складено акт№4382/15-53-15-514/35405869 від 05.08.2014 та встановлено завищення позивачем бюджетного відшкодування з ПДВ в сумі 10133 грн. та відсутність права в отриманні бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 2760591 грн. за лютий 2014.

Крім того, актом документальної позапланової виїзної перевірки ПП Порто-Сан №4382/15-53-15-514/35405869 від 05.08.2014 встановлено завищення задекларованого субєктом господарювання відємного значення податку на додану вартість за період червень 2013-лютий 2014 на загальну суму 80988 грн.

На підставі акту перевірки №4382/15-53-15-514/35405869 від 05.08.2014 року податковим органом винесені податкові повідомлення-рішення від 18.08.2014: за формою В1 №0000771505 по факту завищення в уточнюючому розрахунку №9033442048 від 12.06.2014 бюджетного відшкодування на суму 10113 грн., із розрахунком штрафних санкцій у розмірі 2528 грн.; за формою ВЗ №0000781505 про відмову у наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму 2760591 грн., заявленого в Уточнюючому розрахунку №9033442048 від 12.06.2014; за формою В4 № НОМЕР_3 про зменшення відємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 80988 грн. без застосування штрафних санкцій.

ОСОБА_1 даним картки особового рахунку платника ПДВ ПП Порто-Сан 28.08.2014 року проведені операції щодо: зменшення бюджетного відшкодування та переплати у розмірі 10113 грн. за ППР В1 №0000771505 від 18.08.2014; відмови у наданні бюджетного відшкодування за ППР ВЗ №0000781505 на суму 2760591 грн. із зменшенням переплати на суму 2734609,06 грн. та збільшенням недоїмки на суму 25981,94 грн.; дозменшення відємного значення ПДВ на загальну суму 80988 грн. за ППР В4№ НОМЕР_3 без змін величин недоїмки/переплати; донарахування штрафних санкцій на суму 2528 грн. за ППР В1 №0000771505 від 18.08.2014 із збільшенням боргу на суму 2528 грн. У зменшення недоїмки по штрафним санкціям 08.09.2014 зараховано суму здійсненої підприємством оплати штрафних санкцій за платіжним дорученням №364 від 08.09.2014. У зменшення недоїмки по ППР ВЗ №№0000781505 від 18.08.2014 віднесено суми: збільшеного по уточнюючому розрахунку підприємства №9055716834 від 29.09.2014 бюджетного відшкодування у розмірі 20226 грн.; проведеної підприємством оплати штрафних санкцій згідно ППР№0000771505 за платіжним дорученням №418 від 24.09.2014 -10,39 грн.; частину погашеної пені - 5745,55 грн., нарахування якої було скасоване за Рішенням №452/15-514 від 14.10.2014 картах особового рахунку платника ПДВ ПП Порто-Сан операціям, що вплинули на формування в автоматичному режимі величин недоїмки за періоди: 22.04.2014-12.06.2014 у сумі 366437 грн., 10.06.2014-12.06.2014 у сумі 2745495 грн.; 28.08.2014-24.09.2014 у сумі 10,39 грн, 28.08.2014-29.09.2014 у сумі 20226 грн., 28.08.2014-16.10.2014 у сумі 5745,55.

Оплату штрафних санкцій нарахованих ППР В1 №0000771505 від 18.08.2014 здійснено протягом десяти календарних днів, за днем виписки даного ППР. З урахуванням проведеного зменшення переплати 566,22 грн. на суму 113,34 грн., яку було зараховано у погашення пені.

Таким чином, згідно даних, що містяться у картках особового рахунку платника податку на додану вартість ПП ПОРТО-САН за 2013- 2014 рр., а також згідно податкової звітності підприємства з ПДВ, банківської виписки по особовому рахунку ПП Порто-Сан №26000011037241, та податкових повідомленнях-рішеннях, виписаних на підставі актів перевірок заявлених підприємством сум бюджетного відшкодування ПДВ, не містять інформації про несплату ПП ПОРТО-САН в установлений нормативно строк податкових зобовязань з ПДВ, у тому числі нарахованих платником податку у податковій звітності (рядок 25 декларацій, уточнюючих розрахунків податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок) та/або виявлених контролюючим органом у ході проведених перевірок.

ОСОБА_1 даним КОР платника ПДВ ПОРТО-САН недоїмки станом на 22.04.2014 у сумі 366734 грн., станом на 10.06.2014 у загальній сумі 3111932 грн. (366437 грн.+2745495 грн.), станом на 28.08.2014 у сумі 25981,94 грн. (28509,94 грн. - загальна сума недоїмки на кінець дня, 2528 грн. - сума нарахованих штрафних санкцій, які було сплачено у встановлений нормативно термін, виникли за рахунок подвійного зменшення заявленого підприємством у податкових деклараціях бюджетного відшкодування за січень 2013 р. на суму 827350 грн. (29.03.2013 та 18.03.2014), за грудень 2013 на суму 2745495 грн. (18.03.2014, 22.04.2014 та 10.06.2014).

ОСОБА_1 даних податкових повідомленнях-рішеннях за формою ВЗ № НОМЕР_4 від 20.02.2014, №0000781505 від 18.08.2014 та уточнюючого розрахунку №9022419113 від 22.04.2014, вони не містить даних про грошові зобовязання ПП Порто-САН стосовно сплати податкових зобовязань з ПДВ та/або штрафних санкцій за порушення вимог податкового законодавства.

Отже, виходячи з вищевикладеного, висновок акту від 23.02.2016 року №888/15-53/15-02 ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість документально не підтверджується.

З досліджених судом доказів наявних у матеріалах справи затримки сплати податкових зобовязань за податковими повідомленнями-рішеннями форми ВЗ №0000781505 від 18.08.2014 року, №0000211505 від 26.02.2014 року та уточнюючим розрахунком до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9022419113 від 22.04.2014 року судом не встановлено.

У силу пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.

У відповідності до п. 31.1 ст. 31 Податкового кодексу України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному додатковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Пунктом 38.1 ст 38 Податкового кодексу України визначено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Спосіб, порядок та строки виконання податкового обов'язку встановлюються цим Кодексом та законами з питань митної справи (п.38.3 ст. 38 Податкового кодексу України).

Так, згідно із п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Одночасно, приписами норм п. 87.9 ст. 87 зазначеного Кодексу закріплено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Крім того, нормами ст. 50 Податкового кодексу України передбачено право платника податків на здійснення коригування показників, задекларованих у раніше поданій звітності, в тому числі шляхом їх збільшення чи зменшення. Так, згідно із положеннями норм п. 50.1ст. 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Спеціального строку для сплати грошових зобов'язань з податків, визначених шляхом подання уточнюючих розрахунків для податкової декларації норми Податкового кодексу України не визначають.

За приписами норм статті 126 Податкового кодексу України, у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Ухвалою суду від 17.08.2016 року призначено у справі №815/1566/16 судову економічну експертизу та на вирішення експерта були поставленні наступні питання: Чи підтверджується документально висновок акту від 23.02.2016 року №888/15-53/15-02 ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість: а) щодо затримки на 32 дні сплати суми узгодженого податкового зобовязання у сумі 20 226 грн. за податковим повідомленням-рішенням форми В3 №0000781505 від 18.08.2014 року; б) щодо затримки на 27 днів сплати суми узгодженого податкового зобовязання у сумі 10,4 грн. форми В3 №0000781505 від 18.08.2014 року; в) щодо затримки на 2 дні сплати суми узгодженого податкового зобовязання у сумі 2 745 495 грн. за податковим повідомленням-рішенням форми В3 №0000211505 від 26.02.2014 року; г) щодо затримки на 51 день сплати суми узгодженого податкового зобовязання у сумі 366 437 грн. за уточнюючим розрахунком до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9022419113 від 22.04.2014 року; д) щодо затримки на 49 днів сплати суми узгодженого податкового зобовязання у сумі 5 745, 55 грн. за податковим повідомленням-рішенням форми В3 №0000781505 від 18.08.2014 року;? Якщо висновки ОСОБА_1 від 23.02.2016 року не підтверджуються, встановити кількість днів затримки сплати податкових зобовязань за вищезазначеними податковими повідомленнями-рішеннями та уточнюючим розрахунком.?

03.03.2017 року до суду від Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшов висновок судової економічної експертизи №4570/4571 від 07.02.2017 року та матеріали адміністративної справи №815/1566/16 з додатковими матеріалами на 224 арк. ОСОБА_1 висновку експерта по вказаним питанням зазначено, що проведеними дослідженнями по наданим матеріалам, висновок акту від 23.02.2016 року №888/15-53/15-02 ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість документально не підтверджується затримок сплати суми узгодженого податкового зобовязання за податковим повідомленням-рішенням форми ВЗ №0000781505 від 18.08.2014 року; за податковим повідомленням-рішенням форми ВЗ №0000211505 від 26.02.2014 року; за уточнюючим розрахунком до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9022419113 від 22.04.2014 року. По другому питанню зазначено, що по наданим на дослідження матеріалам, затримку сплати податкових зобовязань за податковими повідомленнями-рішеннями форми ВЗ №0000781505 від 18.08.2014 року, №0000211505 від 26.02.2014 року та уточнюючим розрахунком до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9022419113 від 22.04.2014 року не вбачається.

З урахуванням доводів представників сторін, суд оцінює висновок експертизи №4570/4571 від 07.02.2017р. як такий, що узгоджується з іншими матеріалами справи.

Апеляційний суд зазначає, що висновок експерта не має наперед встановленої сили, йому не надається перевага перед іншими доказами і, як всі інші докази, він оцінюється судом за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ст.86,ст.82 КАС України).

Однак, варто звернути увагу на те, що відповідачем не спростовано висновки судової економічної експертизи під час судового розгляду справи як в суді першої інстанції так і під час апеляційного перегляду.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правомірного та обґрунтованого висновку про безпідставність висновків акту перевірки від 23.02.2016 року №888/15-53/15-02 та вбачає протиправність оскаржених податкових повідомлень-рішень, що є підставою для їх скасування і задоволення позову ПП Порто- Сан у повному обсязі.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у звязку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржена постанова без змін.

Керуючись ст. ст. 184, 195, 198, 200, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 червня 2017 року по справі за адміністративним позовом Приватного підприємства ПОРТО-САН до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили після проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України на протязі двадцяти днів.

Суддя-доповідач:ОСОБА_2

Суддя:О.В. Єщенко

Суддя:А.В. Бойко