Ухвала суду № 69387681, 04.10.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2017
Номер справи
821/878/17
Номер документу
69387681
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2017 р.м.ОдесаСправа № 821/878/17

Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Хом'якова В.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Зуєвої Л.Є.,

суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Одесі апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 17.07.2017 року по справі за позовом приватного підприємства "Фенікс і Ко" до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

В червні 2017 року приватне підприємство «Фенікс і Ко» звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомленнярішення від 24.05.2017 року № НОМЕР_1.

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що висновки перевірки є неправомірними, оскільки 21.06.2016 р. позивачем перераховано ПДВ за травень 2016 року. Позивач вважає, що з додаткового електронного рахунку в системі електронного адміністрування рахунки податок на додану вартість автоматично перераховуються органом Держказначейства на рахунок такого платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та на спеціальний рахунок такого платника протягом наступного операційного дня. Таким чином позивач вважає, що саме з вини фіскальної служби податок несвоєчасно надійшов на спецрахунок підприємства.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 17.07.2017 року позов приватного підприємства "Фенікс і Ко" задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області від 24.05.2017 року №0014221201.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Головне управління Державної фіскальної служби у Херсонській області в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У звязку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в задоволенні позовних вимог.

Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштових відправлень, від позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, апелянт в судове засідання не зявився, поважність своєї неявки суду не повідомив, тому апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст.197 КАС України за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що ПП «Фенікс і Ко» є сільськогосподарським підприємством, платником податків, в тому числі податку на додану вартість.

20.06.2016р. позивачем подано скорочену (0121) податкову декларацію з ПДВ за травень 2016 року (за спеціальним режимом оподаткування у сфері сільського господарства), в якій підприємство задекларувало позитивне значення різниці між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту поточного періоду 22835 грн., з них спрямовується до державного бюджету 11418 грн., спрямовується на спеціальний рахунок субєкта спеціального режиму оподаткування 11418 грн. Графа про відомості реквізитів спеціального рахунку не заповнена.

Оскільки сума 11418 грн. на спеціальний рахунок позивача, відкритий для повернення ПДВ, не надійшла, позивач звернувся 29.06.2016р. до Каховської ОДПІ та Держказначейства з листами про повернення позитивної різниці ПДВ за травень 2016 року. Також 01.08.2016р. звернувся до Державної фіскальної служби, після чого 18.08.2016р. списано з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ № 37528100117537 на рахунок 26046011830361 кошти в сумі 11418 грн.

Головними державними ревізорами-інспекторами відділу адміністрування ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб Головного управління ДФС у Херсонській області та сектору податків і зборів з юридичних осіб Каховського відділення Новокаховської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області проведено камеральну перевірку з питань своєчасності сплати податку на додану вартість по коду платежу 14010160 (суми ПДВ, що залишаються у розпорядженні сільгосппідприємства згідно ст. 209 ПКУ) платником ПП «Фенікс і Ко» за т равень 2016 року.

Результати перевірки зафіксовано в акті від 25.04.2017р. №763/21-22-12-01/35440809. Перевіркою встановлено порушення вимог п. 57.1 ст. 57 ПКУ, прострочений термінів сплати грошового зобов'язання податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за податковою декларацією з ПДВ за травень 2016 року від 20.06.2016 р. №9102190719, сума 11418 грн. зі строком сплати 30.06.2016р. сплачена 18.08.2016р., кількість днів прострочення 49. Позивач підписав акт перевірки із запереченнями, в яких зазначив, що 21.06.2016р. платіжним дорученням № 24 на спец.рахунок 37539100117537 відкритий в Держказначействі України (електрон.адмін.подат.) перераховано 22836 грн. податку на додану вартість.

ГУ ДФС у Херсонській області надало відповідь на заперечення (лист від 18.05.2017 № 1871/10/21-22-12-01-08), якою відмовлено в задоволенні заперечення з посиланням на те, що в декларації за травень 2016 року ПП «Фенікс і КО» не зазначило реквізити спеціального рахунку.

За висновками перевірки ГУ ДФС у Херсонській області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.05.2017р. № НОМЕР_1 про зобовязання сплатити штраф за затримку сплати грошового зобовязання з податку на додану вартість в сумі 11418 грн. у розмірі 20%, що у сумі складає 2283,60грн.

Задовольняючи позовні вимоги, судом першої інстанції зазначено про обґрунтованість та доведеність позовних вимог з огляду на докази, які наявні у матеріалах справи.

Колегія суддів висновки суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову вважає правильними, а доводи апелянта не обґрунтованими з огляду на наступне.

Відповідно до п.п. 209.1, 209.2 ст. 209 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин до 31.12.2015 року) резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті, може обрати спеціальний режим оподаткування.

Згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.

Зазначені суми податку на додану вартість акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Для такого акумулювання сільськогосподарські підприємства зараховують кошти на власні рахунки в системі електронного адміністрування податку, відкриті для перерахування коштів на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Кошти, зараховані на такі рахунки в системі електронного адміністрування податку, автоматично протягом операційного дня, в якому кошти надійшли на такі рахунки, перераховуються органом, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств, відкриті в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Сільськогосподарські підприємства - суб'єкти спеціального режиму оподаткування у строки, встановлені цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, повинні забезпечити перерахування на їх рахунок у системі електронного адміністрування податку, відкритий для перерахування коштів на спеціальні рахунки, коштів у розмірі, достатньому для перерахування на спеціальний рахунок на підставі поданої податкової декларації, в якій відображаються результати діяльності в межах спеціального режиму оподаткування протягом звітного (податкового) періоду.

Згідно Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 року №909-VIII, з 01.01.2016 року вказані правила ст. 209 Податкового кодексу України викладено в новій редакції.

Так, відповідно до п.п. 209.1, 209.2 ст. 209 Податкового кодексу України (в редакції від 01.01.2016 року та яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті, може обрати спеціальний режим оподаткування.

Позитивна різниця між сумою податкових зобов'язань звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду, визначена: а) за операціями з сільськогосподарськими товарами/послугами (крім операцій із зерновими і технічними культурами та операцій з продукцією тваринництва) підлягає перерахуванню: до державного бюджету - у розмірі 50 відсотків; на спеціальні рахунки, відкриті сільськогосподарським підприємствам - суб'єктам спеціального режиму оподаткування в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, - у розмірі 50 відсотків; б) за операціями із зерновими і технічними культурами підлягає перерахуванню: до державного бюджету - у розмірі 85 відсотків; на спеціальні рахунки, відкриті сільськогосподарським підприємствам - суб'єктам спеціального режиму оподаткування в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, - у розмірі 15 відсотків; в) за операціями з продукцією тваринництва підлягає перерахуванню: до державного бюджету - у розмірі 20 відсотків; на спеціальні рахунки, відкриті сільськогосподарським підприємствам - суб'єктам спеціального режиму оподаткування в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, - у розмірі 80 відсотків.

Сільськогосподарські підприємства для забезпечення перерахування, зазначеного у: а) підпункті "а" пункту 209.2 цієї статті, зараховують кошти на власні рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкриті для перерахування коштів до державного бюджету та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів для здійснення операцій з сільськогосподарськими товарами/послугами (крім операцій із зерновими і технічними культурами та операцій з продукцією тваринництва); б) підпункті "б" пункту 209.2 цієї статті, зараховують кошти на власні рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкриті для перерахування коштів до державного бюджету та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання зернових і технічних культур; в) підпункті "в" пункту 209.2 цієї статті, зараховують кошти на власні рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкриті для перерахування коштів до державного бюджету та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій із продукцією тваринництва.

Кошти, зараховані на рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, зазначені у підпункті 209.2.1 пункту 209.2 цієї статті, автоматично протягом наступного операційного дня за днем, в якому кошти надійшли на такі рахунки, перераховуються органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у таких розмірах: а) з рахунків, зазначених у підпункті "а" підпункту 209.2.1 пункту 209.2 цієї статті: 50 відсотків - на рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість; 50 відсотків - на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів; б) з рахунків, зазначених у підпункті "б" підпункту 209.2.1 пункту 209.2 цієї статті: 85 відсотків - на рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість; 15 відсотків - на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів; в) з рахунків, зазначених у підпункті "в" підпункту 209.2.1 пункту 209.2 цієї статті: 20 відсотків - на рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість; 80 відсотків - на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Для перерахування до державного бюджету коштів, зарахованих на рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість з рахунків платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, зазначених у підпункті 209.2.1 пункту 209.2 цієї статті, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету, зазначена у податковій декларації, в якій відображаються результати діяльності в межах спеціального режиму оподаткування за звітний (податковий) період. На підставі такого реєстру орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету.

Суми податку на додану вартість, що підлягають перерахуванню на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, не підлягають сплаті до бюджету та повністю залишаються в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для використання у виробництві сільськогосподарських товарів/послуг. Зазначені суми коштів акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на таких рахунках у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Сільськогосподарські підприємства - суб'єкти спеціального режиму оподаткування у строки, встановлені цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, повинні забезпечити перерахування на їхні рахунки у системі електронного адміністрування податку, зазначені у підпункті 209.2.1 пункту 209.2 цієї статті, коштів у розмірі, достатньому для перерахування до державного бюджету та на спеціальний рахунок, на підставі поданої податкової декларації, в якій відображаються результати діяльності в межах спеціального режиму оподаткування протягом звітного (податкового) періоду.Судова колегія суду апеляційної інстанції зазначає, що сільськогосподарським підприємствам, що обрали спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Податкового Кодексу, додатковий рахунок в системі електронного адміністрування відкривається як для перерахування коштів до Державного бюджету України так і на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання сільськогосподарських товарів/послуг.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції позивачем своєчасно перерахувано кошти по ПДВ на додатковий спецрахунок, в подальшому дії щодо перерахунку податків вчиняють контролюючий орган та орган держказначейства, тому у разі неповідомлення платником реквізитів спецрахунку, через що відбулось несвоєчасне перерахування податку на спецрахунок позивача як сільгосппідпримства, судова колегія суду апеляційної інстанції вважає не має негативних наслідків у вигляді застосування штрафних санкцій до платника податку.

Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що відповідальність наступає у випадку затримки сплати узгодженої суми грошового зобовязання протягом встановлених строків. В даному випадку позивач сплатив ПДВ у межах строку, встановленого пунктом 57.1 ст. 57 ПКУ, тому у контролюючого органу не було підстав для застосування до підприємства штрафної санкції за несвоєчасність сплати суми самостійно визначеного податкового зобовязання. На платника податку полягає відповідальність сплатити податки та збори, а не відповідальність за зарахування їх на відповідні рахунки.

Крім того, суми ПДВ, які потрапили на спецрахунок сільгосппідприємства несвоєчасно, є коштами, що належать такому сільгосппідприємству, ці кошти не сплачуються до державного бюджету України та не підлягають вилученню, в межах цільового призначення ці кошти використовуються сільгосппідприємством, тобто залишаються в його розпорядженні.

Згідно листа ДФС України від 11.09.2015 р. № 33835/7/99-99-19-03-01-17 сільськогосподарські підприємства використовують у системі електронного адміністрування два електронних рахунки: основний та додатковий. При цьому основний електронний рахунок призначається для проведення розрахунків з бюджетом по іншій діяльності, ніж сільськогосподарська, а додатковий електронний рахунок призначений для перерахування коштів на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств. Проте кошти на цьому додатковому рахунку автоматично перераховуються Державною казначейською службою на спеціальні рахунки сільгосппідприємств протягом операційного дня, у якому кошти надійшли на такі електронні рахунки.

Таким чином вірним є висновок суду першої інстанції, що суми ПДВ, необхідні для складання податкових накладних сільгоспвиробниками при продажу сільгосппродукції, статусу бюджетних не набувають, вони залишаються на спецрахунку такого сільгоспвиробника, яким він розпоряджається самостійно, оскільки електронний рахунок (основний чи додатковий) також є рахунком платника податку, а не бюджетним рахунком.

З огляду на викладене апеляційний суд не приймає до уваги доводи апелянта, оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, зазначених у рішенні суду першої інстанції.

На підставі викладеного колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог апелянта.

Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову місцевого суду без змін.

Керуючись ст. ст. 195,197,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 17.07.2017 року без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: суддя Л.Є. Зуєва

суддя О.А. Шевчук

суддя А.Г. Федусик