
Справа № 815/3285/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2017 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Харченко Ю.В.
Суддів Андрухів В.В.
ОСОБА_1
При секретарі Рудченко О.І.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій про визнання протиправним та скасування пункту 4 Рішення, визначеного протоколом №5 від 24.06.2015року, у частині відмови у визначенні статусу Ветеран війни - учасник бойових дій; зобов'язання визначити статус Ветеран війни-учасник бойових дій згідно з пунктом 11 статті 6 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, та видати відповідне посвідчення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому, з урахуванням уточнень (від 03.07.2017р. вхід.№18887/17), просить суд визнати протиправним та скасувати пункт 4 Рішення Державної служби України з надзвичайних ситуацій в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій, визначене протоколом №5 від 24.06.2015року, у частині відмови у визначенні ОСОБА_3 статусу Ветеран війни - учасник бойових дій; зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій визначити ОСОБА_3 статус Ветеран війни-учасник бойових дій згідно з пунктом 11 статті 6 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, та видати відповідне посвідчення.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Наказом начальника спеціального морського загону оперативно-рятувальної служби цивільного захисту від 04 лютого 2010року №36 «Про допуск особового складу Спеціального морського загону до проведення робіт щодо очистки місцевості акваторії від вибухонебезпечних предметів (ВНП)» ОСОБА_2 допущено до керівництва роботами, пов'язаними із очисткою місцевості та акваторії від вибухонебезпечних предметів. Згідно Наказів від 24.12.2010р. №608, від 10.12.2010р. №580, від 26.03.2010р. №104, від 18.03.2011р. №83, від 04.03.2011р. №54, від 17.03.2011р. №69, від 30.03.2011р. №86, від 31.03.2011р. №91 ОСОБА_2 також здійснював керівництво роботами, та разом з іншими членами груп, приймав безпосередню участь у їх виконанні, що підтверджується відповідними ОСОБА_4 від 24.12.2010р. №371, від 10.12.2010р. №351, від 26.03.2010р. №41, від 04.03.2011р. №33, від 17.03.2011р. №47, від 17.03.2011р. №48, від 17.03.2011р. №49, від 30.03.2011р. №63, від 30.03.2011р. №64, від 31.03.2011р. №67. Крім того, згідно Наказу «Про допуск особового складу до проведення робіт з розмінування місцевості від вибухонебезпечних предметів» від 12.04.2011р. №270 ОСОБА_2 допущено до проведення робіт з розмінування місцевості від вибухонебезпечних предметів.
Відповідач Державна служба України з надзвичайних ситуацій в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (від 05.09.2017р. вхід.№24539/17, від 06.10.2017р. вхід.№ЕП/3949/17), наголошуючи, зокрема, на правомірності винесення спірного Рішення, викладеного в протоколі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій Державної служби України з надзвичайних ситуацій №5 від 24.06.2015року, щодо відмови у визначенні ОСОБА_3 статусу Ветеран війни - учасник бойових дій, оскільки під час розгляду матеріалів щодо надання ОСОБА_3 статусу Ветеран війни - учасник бойових дій Комісією з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій Державної служби України з надзвичайних ситуацій, встановлено, що вони не відповідають вимогам пункту 5 Інструкції про порядок видачі посвідчень, нагрудних знаків ветеранів війни особам рядового і начальницького складу МНС України, затвердженої Наказом МНС України від 31.05.2006 №331, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2006р. за №963/12837, а саме, в наданих матеріалах відсутні витяги з наказів про призначення ОСОБА_2 до групи розмінування, та виїзд у складі групи розмінування, у звязку з чим наданими до Комісії матеріалами не підтверджено безпосередню участь ОСОБА_2 у розмінуванні (виявленні, знешкодженні, транспортуванні та знищенні) вибухонебезпечних предметів. Також, відповідач зазначає, що перебуваючи на посаді начальника відділу матеріально-технічного забезпечення Спеціального морського загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту МНС України ОСОБА_2 залучався до виконання робіт, пов'язаних із знешкодженням вибухонебезпечних предметів, однак для безпосередньої участі з виконання піротехнічних робіт не мав законних підстав, оскільки, відповідно до пункту 4 Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи «Про вдосконалення порядку визначення статусу «учасник бойових дій» особам рядового та начальницького складу МНС» від 06.11.2006р. №707, до безпосереднього виконання піротехнічних робіт, пов'язаних із знешкодженням та знищенням вибухонебезпечних предметів, допускається лише штатний особовий склад груп піротехнічних робіт, який пройшов навчання за відповідною спеціальністю у навчальних закладах МНС і Міноборони. Натомість, у ОСОБА_2 відсутня спеціальна підготовка для виконання піротехнічних робіт та відповідна освіта. Отже, керівний склад аварійно-рятувальних загонів (в даних спірних правовідносинах керівник Спеціального морського загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України) повинен здійснювати лише забезпечення зазначених робіт. Крім того, відповідач наголошує, що надані ОСОБА_2 до суду Накази від Спеціального морського загону ОРС ЦЗ ДСНС України від 05.03.2014року №164, від 28.02.2014р. №159, та акти виконання робіт з розмінування місцевості від 28.02.2014р. №29, від 06.03.2014р. №31, №32, не надавалися до Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій Державної служби України з надзвичайних ситуацій, у звязку з чим не приймалися до уваги під час винесення спірного рішення. Також, на думку відповідача, вирішуючи по суті існуючий спір, суд не вправі втручатися в дискреційні повноваження органу державної влади. Діяльність органів державної влади регулюється закони та підзаконні акти, які дають суб'єктам владних повноважень можливість користуватися певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, з урахуванням того, що від позивача ОСОБА_2 до суду надійшло клопотання (вхід.№27017/17 від 02.10.2017р.) про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження, а також зважаючи на відсутність потреби у витребуванні додаткових доказів, виклику у судове засідання свідка, експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, ОСОБА_2 службу в органах цивільного захисту проходить на посаді заступника начальника управління-начальника відділу технічного забезпечення управління ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України в Одеській області, про що свідчить наявне у матеріалах справи Посвідчення серії ОД 005454 від 06.02.2017р.
Судом зясовано, що заступник начальника управління-начальника відділу технічного забезпечення управління ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України в Одеській області підполковник служби цивільного захисту ОСОБА_2 звернувся до т.в.о. начальника ГУ ДСНС України в Одеській області полковника служби цивільного захисту ОСОБА_5 із Рапортом від 07.04.2015р. щодо визначення йому статусу ветерана війни-учасника бойових дій.
22.04.2015р. відбулося засідання комісії з підготовки та попереднього розгляду документів із визначення статусу учасника бойових дій, особам рядового і начальницького складу Головного управління ДСНС України в Одеській області, на якому було вирішено клопотати перед комісією ДСНС України про визначення статусу Учасника бойових дій полковнику служби цивільного захисту ОСОБА_3, заступнику начальника управління-начальника відділу технічного забезпечення управління ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України в Одеській області, про що свідчить наявна у матеріалах справи копія Витягу з Протоколу засідання комісії з підготовки та попереднього розгляду документів із визначення статусу учасника бойових дій, особам рядового і начальницького складу Головного управління ДСНС України в Одеській області від 22.04.2015р.
У звязку з чим, вищеозначений Рапорт ОСОБА_2 від 07.04.2015р., з доданими до нього документами, з метою вирішення питання щодо визначення ОСОБА_3 статусу ветерана війни-учасника бойових дій, 24.04.2015р. був скерований на імя в.о. голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій ОСОБА_6, що підтверджується наявним у матеріалах справи Листом від 24.04.2015р. №01/2503/14, за підписом т.в.о. начальника ГУ ДСНС України в Одеській області полковника служби цивільного захисту ОСОБА_5
24.06.2015р. відбулося засідання Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій у ДСНС України, на якому розглядались документи щодо визначення статусу ветеран війни учасник бойових дій підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_3, заступнику начальника управління-начальнику відділу технічного забезпечення управління ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України в Одеській області, за наслідками якого комісія вирішила відмовити у визначенні статусу ветеран війни учасник бойових дій підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_3, з підстав того, що надані документи на розгляд Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій у ДСНС України не підтверджують його безпосередню участь у розмінуванні (виявленні, знешкодженні, транспортуванні та знищенні) вибухонебезпечних предметів, про що свідчить наявна в матеріалах справи належним чином засвідчена копія Витягу з Протоколу №5 засідання Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій у ДСНС України від 24.06.2015р.
Не погодившись з Рішенням Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій Державної служби України з надзвичайних ситуацій, викладеного в Протоколі №5 від 24.06.2015р. щодо відмовити заступнику начальника управління начальника відділу технічного забезпечення управління ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України в Одеській області підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_3 у визначенні статусу ветеран війни учасник бойових дій, позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із даною позовною заявою.
Так, на думку суду, уточнені позовні вимоги ОСОБА_2 щодо визнання протиправним та скасування пункту 4 Рішення Державної служби України з надзвичайних ситуацій в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій, визначеного протоколом №5 від 24.06.2015року, у частині відмови у визначенні ОСОБА_3 статусу Ветеран війни - учасник бойових дій; зобов'язання Державної служби України з надзвичайних ситуацій в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій визначити ОСОБА_3 статус Ветеран війни-учасник бойових дій згідно з пунктом 11 статті 6 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, та видати відповідне посвідчення, підлягають частковому задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, підставою для прийняття Комісією з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій Державної служби України з надзвичайних ситуацій Рішення щодо відмови ОСОБА_3 у визначенні статусу Ветеран війни - учасник бойових дій, викладеного у протоколі №5 від 24.06.2015року, послугувало те, що надані на розгляд Комісії документи не підтверджують безпосередньої участі ОСОБА_2 у розмінуванні (виявленні, знешкодженні, транспортуванні та знищенні) вибухонебезпечних предметів.
Між тим, судом зясовано, що відповідно до Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 22.06.2007р. №276, капітана ОСОБА_2 призначено начальником відділу матеріально-технічного забезпечення Спеціального морського загону оперативно-рятувальної служби цивільного захисту з 25.06.2007р.
Відповідно до Наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області «Про призначення на посаду та надання відпусток» від 01.04.2014р. №252, заступника начальника загону з матеріально-технічного забезпечення спеціального морського загону оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_2, який зарахований у розпорядження начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області, призначено на посаду заступника начальника управління начальника відділу технічного забезпечення управління ресурсного забезпечення Головного управління ДСНС України в Одеській області.
З матеріалів справи також вбачається, що 04.02.2010р. на підставі проведених зборів з 02.02.2010р. по 04.02.2010р. з піротехніками та водолазами, що успішно засвоїли матеріали та здали заліки з підривної справи та очистки місцевості та акваторії від вибухонебезпечних предметів, Начальником спеціального морського загону оперативно-рятувальної служби цивільного захисту винесено Наказ «Про допуск особового складу Спеціального морського загону до проведення робіт щодо очистки місцевості та акваторії від вибухонебезпечних предметів (ВНП)», пунктом №1 якого до керівництва роботами, повязаними із очисткою місцевості та акваторії від вибухонебезпечних предметів, допущено майора служби цивільного захисту ОСОБА_2, начальника відділу матеріально-технічного забезпечення.
З урахуванням Наказу начальника Головного управління МНС України в АР Крим №213 від 24.03.2011р. «Про організацію та проведення зборів з особовим складом, що залучається до виконання завдань з розмінування місцевості та акваторії внутрішніх вод Чорного та Азовського морів від м.Ялта до Запорізької області від вибухонебезпечних предметів», начальником спеціального морського загону Головного управління МНС України в АР Крим 28.03.2011р. винесено Наказ «Про організацію та проведення зборів з особовим складом, що залучається до виконання завдань з розмінування місцевості та акваторії від вибухонебезпечних предметів», пунктами 1,5 якого наказано у період з 28.03.2011р. по 30.03.2011р. провести збори з особовим складом, що залучається до виконання завдань з розмінування місцевості та акваторії від вибухонебезпечних предметів. До зборів, у тому числі, залучено майора служби цивільного захисту ОСОБА_2, виконуючого обовязки начальника Спеціального морського загону.
Судом зясовано, що на підставі проведених зборів з особовим складом піротехнічних груп ГУ МНС України в АР Крим, що успішно засвоїли матеріали та здали заліки, відповідно до Наказу начальника Головного управління МНС України в АР Крим від 24.03.2011р. №213 «Про організацію та проведення зборів з особовим складом, що залучається до виконання завдань з розмінування місцевості та акваторії внутрішніх вод Чорного та Азовського морів від м.Ялта до Запорізької області від вибухонебезпечних предметів», начальником Головного управління генерал-майором служби цивільного захисту ОСОБА_7, 12.04.2011р. винесено Наказ «Про допуск особового складу до проведення робіт з розмінування місцевості від вибухонебезпечних предметів», яким допущено до проведення робіт з розмінування місцевості від вибухонебезпечних предметів співробітників ГУ МНС України в АР Крим, Аварійно-рятувального загону спеціального призначення та Спеціального морського загону ГУ МНС України в АР Крим, у тому числі, майора служби цивільного захисту ОСОБА_2
Судом встановлено, що відповідно до наказу Міністра МНС №405 від 27.05.2008року, для виконання робіт щодо очистки місцевості від вибухонебезпечних предметів (ВНП) часів Великої Вітчизняної Війни (ВВВ), з метою виконання «Програми знешкодження вибухонебезпечних предметів, що залишилися з часів Другої світової війни в районі міст ОСОБА_1 та Севастополя на 2000-2010роки», начальником спеціального морського загону оперативно-рятувальної служби цивільного захисту винесено Накази «Про призначення групи піротехнічних робіт щодо очистки місцевості від ВНП» №608 від 24.12.2010р., №580 від 10.12.2010р., №104 від 26.03.2010р., №91 від 31.03.2011р., №86 від 30.03.2011р., №83 від 28.03.2011р., №69 від 11.03.2011р., №54 від 04.03.2011р., пунктом 1 яких наказано групі розмінування здійснити роботи щодо очистки територій від ВНП, за адресами: акваторія мису Білий, район Керч-Фортеці, м.Керч; с.Соляне, Ленінського району; акваторія району бухти Булганак; м.Керч, Керч-Фортеця; м.Керч, СОТ «ВЕТЕРАН»; м.Керч, вул.Енгельса; м.Керч, вул.Л. Толстого; с.Южне, Ленінського району; с.Петрове, Ленінського району; акваторія с.Южне, Ленінського району; с.Аджимушкай; с.Приозерне; с.Єрофеєво; с.Семісотка, Ленінського району.
Відповідно до пункту 2 вищеозначених Наказів «Про призначення групи піротехнічних робіт щодо очистки місцевості від ВНП» №608 від 24.12.2010р., №580 від 10.12.2010р., №104 від 26.03.2010р., №91 від 31.03.2011р., №86 від 30.03.2011р., №83 від 28.03.2011р., №69 від 11.03.2011р., №54 від 04.03.2011р., загальне керівництво під час проведення робіт начальник спеціального морського загону оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ОСОБА_2 залишив за собою.
Згідно з наявними у матеріалах справи документами, комісіями у складі піротехнічних підрозділів складено ОСОБА_4 виконання робіт з розмінування місцевості від 10.12.2010р. №351, 24.12.2010р. №371, від 26.03.2010р., від 31.03.2011р. №67, від 30.03.2011р. №63, №64, від 17.03.2011р. №47, №48, №49, від 04.03.2011р. №32, №33, у яких зазначено, що особовим складом піротехнічного підрозділу, відповідно до наказів начальника Спеціального морського загону МНС України №608 від 24.12.2010р., №580 від 10.12.2010р., №104 від 26.03.2010р., №91 від 31.03.2011р., №86 від 30.03.2011р., №83 від 28.03.2011р., №69 від 11.03.2011р., №54 від 04.03.2011р., виконано роботи з розмінування місцевості за адресами: акваторія мису Білий, район Керч-Фортеці, м.Керч; с.Соляне, Ленінського району; акваторія району бухти Булганак; м.Керч, Керч-Фортеця; м.Керч, СОТ «ВЕТЕРАН»; м.Керч, вул.Енгельса; м.Керч, вул.Л. Толстого; с.Южне, Ленінського району; с.Петрове, Ленінського району; акваторія с.Южне, Ленінського району; с.Аджимушкай; с.Приозерне; с.Єрофеєво; с.Семісотка, Ленінського району.
Таким чином, з урахуванням дослідження вищеозначених документів, судом встановлено, що ОСОБА_2 не приймав безпосередньої участі у виконанні робіт щодо очистки місцевості від вибухонебезпечних предметів, а здійснював загальне керівництво під час проведення вказаних робіт.
Також, відповідно до наказів МНС №405 від 27.05.2008року «Про організацію робіт з виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів на території України та взаємодію під час їх виконання», №562 від 02.03.2012року «Про внесення змін до наказу МНС України від 13.10.2011року №1087 «Про порядок залучення, завдання та зони відповідальності органів і підрозділів системи МНС», та наказу ДСНС України №76 від 11.03.2013року «Про організацію виконання робіт з очищення місцевості від вибухонебезпечних предметів підрозділами ДСНС України у 2013 році», для виконання робіт щодо очистки місцевості від вибухонебезпечних предметів (ВНП) часів Великої Вітчизняної Війни (ВВВ), Начальником Спеціального морського загону оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій винесено Накази «Про призначення групи піротехнічних робіт щодо очистки місцевості від вибухонебезпечних предметів (ВНП)» №164 від 05.03.2014р., №159 від 28.02.2014р., №183 від 18.03.2014р. якими групам розмінування наказано здійснити роботи щодо очистки території від ВПН за адресами: с.Опасне (№8); с.Багерове, Ленінського району (№22); с.Багерове, Ленінського району (№23); с.Октябрьське, Ленінського району (№21); с.Аджимушкай (№9); смт.Багерове, Ленінського району (№25).
Відповідно до пункту 2 означених Наказів Начальника Спеціального морського загону оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій «Про призначення групи піротехнічних робіт щодо очистки місцевості від вибухонебезпечних предметів (ВНП)» №164 від 05.03.2014р., №159 від 28.02.2014р., №183 від 18.03.2014р., для робіт щодо очистки території від ВПН призначено групу розмінування, до якої, серед інших, включено підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_2, заступника начальника загону.
Судом встановлено, що на виконання вимог вищезазначених Наказів Начальника Спеціального морського загону оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій «Про призначення групи піротехнічних робіт щодо очистки місцевості від вибухонебезпечних предметів (ВНП)» №164 від 05.03.2014р., №159 від 28.02.2014р., №183 від 18.03.2014р., комісією у складі піротехнічного підрозділу, до якого, серед іншого, включено підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_2, виконано роботи з розмінування місцевості за адресами: с.Октябрьське, Ленінського району; с.Багерове, Ленінського району, про що свідчать наявні у матеріалах справи відповідні ОСОБА_4 виконання робіт з розмінування місцевості від 28.02.2014р. №29, від 06.03.2014р. №31, №32, від 18.03.2014р. №36.
Також, відповідно до наявних у матеріалах справи нотаріально посвідчених Заяв ОСОБА_8, та ОСОБА_9 від 03.10.2017р. №3245, №3243, під час проходження служби в Спеціальному морському загоні Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України у м.Керч з 2010 по 2014р., ОСОБА_2 приймав участь у розмінуванні місцевості від вибухонебезпечних предметів.
Отже, з урахуванням наведеного, судом зясовано, що підполковник служби цивільного захисту ОСОБА_2 приймав участь у виконанні робіт з розмінування місцевості за адресами: с.Октябрьське, Ленінського району; с.Багерове, Ленінського району.
З метою упорядкування робіт з виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів, що залишилися на території України після війн, сучасних боєприпасів та підривних засобів (крім вибухових пристроїв, що використовуються у терористичних цілях)Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про упорядкування робіт з виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів» від 11 грудня 1999р. №2294 згідно з пунктом 1 якої Міністерству надзвичайних ситуацій необхідно забезпечити з 1 вересня 2005р. виконання підрозділами Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту функцій з проведення піротехнічних робіт, пов'язаних із знешкодженням вибухонебезпечних предметів, що залишилися на території України після війн, сучасних боєприпасів та підривних засобів (крім вибухових пристроїв, що використовуються у терористичних цілях), у місцевостях, де відсутні відповідні підрозділи Збройних Сил, а з 1 січня 2006р. - у повному обсязі, за винятком територій, які надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військових навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил, інших військових формувань.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.1999р. №2294 ("Про упорядкування робіт з виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів", з метою визначення порядку організації робіт з виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів, що залишилися на території України після війн, сучасних боєприпасів та підривних засобів (крім вибухових пристроїв, що використовуються в терористичних цілях) та взаємодії під час виконання цих робіт, з метою попередження виникнення надзвичайних ситуацій, забезпечення безпеки населення, запобігання загибелі та травмуванню громадян від вибухів вибухонебезпечних предметів, що призводить до трагічних наслідків, які набувають системного характеру через несанкціонований пошук, збір та нелегальну реалізацію елементів боєприпасів як металобрухту, так і вибухових речовин, що вилучаються населенням, з подальшим несанкціонованим використанням, Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерством оборони України, Міністерством транспорту та зв'язку України, Адміністрація державної прикордонної служби України, прийнято Наказ «Про організацію робіт з виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів на території України та взаємодію під час їх виконання» від 27.05.2008р. №405/223/625/455, відповідно до абз.1 п.1 якого на територіальні органи управління та підпорядковані МНС підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на всій території України, у внутрішніх водах та акваторіях Азовського і Чорного морів (за винятком територій, які надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військових навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань і об'єктів транспортної системи), покладено обовязок щодо проведення робіт з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів, що залишилися на території України після війн, сучасних боєприпасів і підривних засобів (крім вибухових пристроїв, що використовуються в терористичних цілях) та інших вибухотехнічних робіт.
Відповідно до абз.2 п.4 Наказу «Про організацію робіт з виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів на території України та взаємодію під час їх виконання» від 27.05.2008р. №405/223/625/455 роботи з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів здійснювати групами піротехнічних робіт територіальних органів управління та підпорядкованих МНС підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, групами розмінування Збройних Сил України та Держспецтрансслужби.
Порядок виконання підрозділами Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту та спеціалізованими підприємствами МНС функцій з проведення піротехнічних робіт пов'язаних із знешкодженням вибухонебезпечних предметів на території України, що залишилися після війн, сучасних боєприпасів та підривних засобів (крім вибухових пристроїв, що використовуються у терористичних цілях), за винятком територій, які надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військових навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил, інших військових формувань, визначено Інструкцією з організації та проведення робіт з розмінування місцевості на території України підрозділами та спеціалізованими підприємствами МНС, затвердженою Наказом МНС України від 20.09.2010р. №791 відповідно до якої розмінування - це проведення піротехнічних робіт, пов'язаних із очищенням місцевості від ВНП.
Піротехнічні роботи - це комплекс заходів пов'язаний із організацією і проведенням пошуку, вилучення, знешкодження, підйому, транспортування та знищення ВНП.
Вибухонебезпечні предмети - різноманітні боєприпаси (авіаційні, артилерійські, інженерні, морські), їх елементи та інші предмети, що містять вибухову речовину, спрацювання яких може призвести до ураження людей, ушкодження техніки, руйнування будівель і споруд, завдання шкоди навколишньому середовищу.
Пошук - пошук ВНП при суцільному розмінуванні здійснюється послідовно-паралельним способом.
Знешкодження ВНП - спеціальні дії з метою блокування або нейтралізації виконавчих механізмів підривників, а при необхідності видалення підривників з ВНП.
Відповідно до 8.4 Інструкції з організації та проведення робіт з розмінування місцевості на території України підрозділами та спеціалізованими підприємствами МНС, затвердженою Наказом МНС України від 20.09.2010р. №791 знешкодження ВНП може бути проведено шляхом: вилучення з них підривників (відсікання підривника за допомогою специфічних зарядів, які своїми характеристиками виключають можливість спрацювання заряду ВНП); дій на підривники, в результаті яких виключається можливість спрацювання займистих механізмів від струсу, тобто шляхом знешкодження підривників; вилучення з ВНП або їх елементів спорядження (ВР) згідно із затвердженими технологічними методами.
Відповідно до пункту 10.5. розділу 10 Інструкції з організації та проведення робіт з розмінування місцевості на території України підрозділами та спеціалізованими підприємствами МНС, затвердженою Наказом МНС України від 20.09.2010р. №791 основним документом, що засвідчує виконання піротехнічним підрозділом робіт з розмінування місцевості є ОСОБА_4 виконання робіт з розмінування місцевості, який складається комісією у присутності представника місцевого органу виконавчої влади.
ОСОБА_4 виконання робіт з розмінування місцевості затверджена додатком №9 до Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства оборони України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Адміністрації державної прикордонної служби України «Про організацію робіт з виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів на території України та взаємодію під час їх виконання» від 27.05.2008р. №405/223/625/455.
Зокрема, як встановлено судом, та зазначено вище, комісією у складі піротехнічного підрозділу, до якого, серед іншого, включено підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_2, виконано роботи з розмінування місцевості за адресами: с.Октябрьське, Ленінського району; с.Багерове, Ленінського району, що підтверджується наявними у матеріалах справи відповідними ОСОБА_4 виконання робіт з розмінування місцевості від 28.02.2014р. №29, від 06.03.2014р. №31, №32, від 18.03.2014р. №36.
Правовий статус ветеранів війни визначено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993року №3551-XII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), котрий забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до пункту 11 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються особи, які у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що позивачем -підполковником служби цивільного захисту ОСОБА_2, безпосередньо виконувались роботи з розмінування місцевості за адресами: с.Октябрьське, Ленінського району; с.Багерове, Ленінського району, про що свідчать наявні у матеріалах справи ОСОБА_4 виконання робіт з розмінування місцевості від 28.02.2014р. №29, від 06.03.2014р. №31, №32, від 18.03.2014р. №36, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог ОСОБА_2 в частині визнання протиправним та скасування пункту 4 Рішення Державної служби України з надзвичайних ситуацій в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій, визначеного протоколом №5 від 24.06.2015року, щодо відмови у визначенні ОСОБА_3 статусу Ветеран війни - учасник бойових дій.
При цьому, судом відхиляються, та не приймаються до уваги посилання позивача - ОСОБА_2 на те, що зміни до пункту 11 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині щодо безпосередньої участі у виконанні робіт прийнято після його у часті у виконанні піротехнічних робіт та прийняття оскаржуваного рішення, оскільки як встановлено судом на час прийняття Комісією з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій Державної служби України з надзвичайних ситуацій спірного рішення щодо відмови у визначенні ОСОБА_3 статусу Ветеран війни - учасник бойових дій, викладеного в протоколі №5 від 24.06.2015року, пункт 11 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» містив наступні положення: «учасниками бойових дій визнаються особи, які у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час».
Водночас, не є обґрунтованою, на думку суду, та відповідно не підлягає задоволенню позовна вимога ОСОБА_2 щодо зобов'язання Державної служби України з надзвичайних ситуацій в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій визначити ОСОБА_3 статус Ветеран війни-учасник бойових дій згідно з пунктом 11 статті 6 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, та видати відповідне посвідчення, з урахуванням наступного.
Відповідно до частини першої Положення про Комісію з питань, пов'язаних з установлення статусу учасника війни особам рядового і начальницького складу МНС України відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затвердженого Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи №330 від 31.05.2006р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 09.08.2006р. за №957/1283, Комісія створюється у міністерстві України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи для розгляду заяв осіб рядового та начальницького складу МНС України, пов'язаних з установленням статусу учасника війни, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Частиною 4 Положення про Комісію з питань, пов'язаних з установлення статусу учасника війни особам рядового і начальницького складу МНС України відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затвердженого Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи №330 від 31.05.2006р. передбачено, що Комісія зобов'язана приймати до розгляду заяви осіб рядового та начальницького складу МНС України про визнання їх учасниками війни, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; реєструвати заяви у спеціальній книзі обліку; розглядати заяви осіб рядового та начальницького складу Міністерства, що надійшли до Комісії, у 10-денний термін; при виникненні потреби в додаткових документах, що підтверджують статус заявника, робити запити до відповідних архівних установ, про що інформувати заявника; приймати відповідне рішення про надання або відмову в наданні статусу учасника війни та інформувати заявників.
Як вбачається зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто коли такий орган може обирати із кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
У Постанові Вищого адміністративного суду України від 21.10.2010р. №П-278/10, серед іншого, зазначено, що з урахуванням положень Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади, та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесено до компетенції цього органу державної влади.
Відповідно до п.10.3 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20 травня 2013року №7, суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли суб'єкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду.
Отже, в силу дискреційності повноважень адміністративного органу Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій Державної служби України з надзвичайних ситуацій, суд не може втручатися в діяльність суб'єкта владних повноважень, котрий уповноважений самостійно приймати відповідні рішення, оскільки, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на предмет відповідності закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, суд не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.
Між тим, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що в матеріалах даної адміністративної справи наявні документи, котрі не надавались Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій Державної служби України з надзвичайних ситуацій на вирішення питання щодо визначення ОСОБА_3 статусу Ветеран війни-учасник бойових дій, суд з метою повного захисту прав, свобод та охоронюваних законом інтересів позивача ОСОБА_2 вважає за доцільне, зважаючи на приписи ч.2 ст.11 КАС України, вийти за межі позовних вимог даного адміністративного спору, та зобовязати Державну службу України з надзвичайних ситуацій в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій, з урахування встановлених у судовому рішенні фактичних обставин, повторно розглянути питання щодо надання ОСОБА_3 статусу Ветеран війни-учасник бойових дій.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.ч.1,4 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги ОСОБА_2 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій про визнання протиправним та скасування пункту 4 Рішення, визначеного протоколом №5 від 24.06.2015року, у частині відмови у визначенні статусу Ветеран війни - учасник бойових дій; зобов'язання визначити статус Ветеран війни-учасник бойових дій згідно з пунктом 11 статті 6 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, та видати відповідне посвідчення, підлягають задоволенню частково, з вищенаведених підстав.
Керуючись ст.ст.2, 4, 7-9, 11, 12, 69, 71, 94, ч.6 ст.128, ст.ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_2 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій про визнання протиправним та скасування пункту 4 Рішення, визначеного протоколом №5 від 24.06.2015року, у частині відмови у визначенні статусу Ветеран війни - учасник бойових дій; зобов'язання визначити статус Ветеран війни-учасник бойових дій згідно з пунктом 11 статті 6 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, та видати відповідне посвідчення, задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати пункт 4 Рішення Державної служби України з надзвичайних ситуацій в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій, зазначеного в протоколі №5 від 24.06.2015року, у частині відмови у визначенні ОСОБА_3 статусу Ветеран війни - учасник бойових дій.
3. Зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій повтороно розглянути питання щодо надання ОСОБА_3 статусу Ветеран війни-учасник бойових дій.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з надзвичайних ситуацій (01030, м.Київ, вул.О.Гончара,55-а, код ЄДРПОУ 38516849) на користь ОСОБА_2 (м.Одеса, вул.21-й км. Старокиївської дороги,5) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 400(чотириста)грн.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС України.
Головуючий суддя Харченко Ю.В.
Судді Андрухів В.В.
ОСОБА_1