Постанова № 69385973, 06.10.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2017
Номер справи
812/690/15
Номер документу
69385973
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 жовтня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/690/15

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Донецького окружного адміністративного суду до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду звернувся Донецький окружний адміністративний суд (далі Позивач) з адміністративним позовом до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі Відповідач), в якому просив суд визнати протиправними та скасувати:

-рішення №0003241705 від 12.03.2015 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 4846,91 грн., у тому числі: 4798,92 грн. штрафу (10%) та 47,99 грн. пені за період з 21.08.2014 по 21.08.2014;

-рішення №0003251705 від 12.03.2015 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 4925,61 грн., у тому числі: 4829,03 грн. штрафу (10%) та 96,58 грн. пені за період з 23.09.2014 по 24.09.2014;

-рішення №0003321705 від 12.03.2015 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 58101,45 грн., у тому числі: 38224,64 грн. штрафу (10%) та 19876,81 грн. пені за період з 21.10.2014 по 11.12.2014;

-рішення №0003331705 від 12.03.2015 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 65630,3 грн., у тому числі: 54239,92 грн. штрафу (10%) та 11390,38 грн. пені за період з 21.11.2014 по 11.12.2014.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що у звязку з проведенням активної фази антитерористичної операції у м.Донецьку з метою безпеки суддів, працівників апарату суду та учасників судового процесу, відповідно до наказу в.о. голови суду №4/І-2 від 14.07.2014 Донецький окружний адміністративний суд в період з 16.07.2014 по 31.07.2014 призупинив роботу у повному обсязі. З 01.08.2014 робота суду була відновлена, але з 13.08.2014 призупинена. Відповідно до наказу в.о. голови суду від 21.08.2014 №6/І-г Донецький окружний адміністративний суд поновив роботу з 29.08.2014 в особливому режимі, визначивши днем розгляду адміністративних справ кожну середу тижня, починаючи з дня поновлення роботи суду. З 17.09.2014 був встановлений простой у роботі Донецького окружного адміністративного суду до стабілізації ситуації. Протягом серпня-листопада 2014 року судом здійснювалися заходи з перенесення казначейських рахунків та бюджетних зобовязань, що обліковувалися в ГУ УДКСУ у Донецькій області з м.Донецька до м.Маріуполя, а також з м.Маріуполя до м.Словянська. Застосування цих заходів вимагало додаткового терміну, забезпечення технічної можливості для здійснення розрахунків по бюджетним зобовязанням. Проте, як зазначає Позивач, суд виконував бюджетні зобовязання, проводив нарахування та сплату сум єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Позивач також зазначив, що Донецька торгово-промислова палата сертифікатом №3411 засвідчила Донецькому окружному адміністративному суду наявність форс-мажорних обставин, які унеможливили виконання зобовязань у встановлений термін.

В подальшому Донецький окружний адміністративний суд подав до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області заяву від 23.06.2015 №09-09-818/15 про звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобовязань зі сплати єдиного соціального внеску.

Позивач вважає, що спірні рішення №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4 від 12.03.2015 про застосування до Донецького окружного адміністративного суду штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 133508,64 грн. винесені всупереч вимогам Податкового кодексу України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

На підставі викладеного, Позивач просив суд визнати протиправними та скасувати рішення №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4 від 12.03.2015 (т.1 а.с.3-5).

Також справу просив розглядати за відсутності його представника (т.2 а.с.48).

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав заперечення на адміністративний позов (т.1 а.с.22-23, т.2 а.с.4-7), в обґрунтування яких зазначив, що самостійно нараховані суми єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звітах за липень, серпень, вересень і жовтень 2014 року сплачені Донецьким окружним адміністративним судом несвоєчасно.

Сума нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно із звітом за липень 2014 року (від 13.08.2014 №1410197915) у розмірі 724856 грн. 24 коп. строком сплати 20.08.2014 погашена за рахунок переплати у розмірі 676867 грн. 06 коп., а залишок у розмірі 47989 грн. 18 коп. - 21.08.2014 надходженням коштів згідно з платіжним дорученням від 20.08.2014 № 222 із затримкою в 1 календарний день.

Сума нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно із звітом за серпень 2014 року (від 04.09.2014 №1410817650) у розмірі 494585 грн. 49 коп. строком сплати 22.09.2014 погашена у розмірі 446295 грн. 16 коп. за рахунок переплати, а залишок у розмірі 48290 грн. 33 коп. - надходженням коштів 24.09.2014 згідно з платіжним дорученням від 23.09.2014 № 286 із затримкою на 2 календарних дні.

Сума нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно із звітом за вересень 2014 року (від 20.10.2014 № НОМЕР_5) у розмірі 627572 грн. 39 коп. строком сплати 20.10.2014 погашена у розмірі 245325 грн. 98 коп. за рахунок переплати, а залишок у розмірі 382246 грн. 41 коп. - надходженням коштів 11.12.2014 згідно з платіжними дорученнями від 11.12.2014 № 203, 213 із затримкою на 52 календарних дні.

Сума нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно із звітом за жовтень 2014 року (від 19.11.2014 №1414189626) у розмірі 542399 грн. 09 коп. строком сплати 20.11.2014 погашена у розмірі 382246 грн. 41 коп. за рахунок переплати, а залишок у розмірі 92464 грн. 50 коп. - 11.12.2014 надходженням коштів згідно із платіжними дорученнями від 11.12.2014 №№ 213, 208, 205, 166, 210, 118, 126, 113 із затримкою на 21 календарний день.

На підставі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» Відповідачем виставлені рішення від 11.03.2015: №0003241705 на загальну суму 4846 грн. 91 коп., з них: 4798 грн. 92 коп. штрафних санкцій та 47 грн. 99 коп. пені; №0003251705 на загальну суму 4925 грн. 61 коп., з них: 4829 грн. 03 коп. - штрафних санкцій та 96 грн. 58 коп. пені; №0003321705 на загальну суму 58101 грн. 45 коп., з них: 38224 грн. 64 коп. - штрафних санкцій та 19876 грн. 81 коп. пені.; №0003331705 на загальну суму 65630 грн. 30 коп., з них: 54239 грн. 92 коп. - штрафних санкцій та 11390 грн. 38 коп. пені.

Відповідач зазначив, що відповідно до ч.12 ст.9 вищезазначеного закону, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Крім того, підставою для звільнення від сплати є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Також Відповідач зазначив, що в обґрунтування позовних вимог, Позивач посилається на сертифікат №3411 про настання обставин непереборної сили, виданий Донецькою торгово-промисловою палатою, але вказаним сертифікатом підтверджено неможливість виконання зобовязань, виконання яких встановлено ч.1 ст.188 КАС України та п.17.2 Інструкції з діловодства в апеляційних та місцевих судах, п.п.3.4.1, 3.4.2, 3.4.3 Інструкції про порядок передання до архіву місцевого та апеляційного суду, які не мають відношення до своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску.

На підставі викладеного, просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі та розглянути справу за наявними матеріалами у відсутності представника відповідача (т.2 а.с.3).

Відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про можливість розглянути справу у письмовому провадженні.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06.10.2017 за клопотанням представника відповідача здійснено процесуальне правонаступництво відповідача та замінено Словянську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області на його правонаступника - Словянську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області (т.2 а.с.57).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено і дані обставини не оскаржуються сторонами, що Донецький окружний адміністративний суд (код ЄДРПОУ 35099148) з 2007 року здійснює діяльність у сфері юстиції та правосуддя, місцезнаходження якого до 21.11.2014 року було за адресою: 83052, м.Донецьк, вул.50-ої Гвардійської Дивізії,17.

Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей, яка до теперішнього часу продовжує тривати.

Датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року.

У звязку з проведенням активної фази антитерористичної операції у м.Донецьку з метою безпеки суддів, працівників апарату суду та учасників судового процесу робота Донецького окружного адміністративного суду була призупинена.

16.09.2014 відповідно до наказу №8/І-г в.о. голови Донецького окружного адміністративного суду встановлено з 17 вересня 2014 року простой у роботі суду до відновлення роботи суду у звичайному режимі (т.1 а.с.12, зворотній бік а.с.69).

Указом Президента України від 12.11.2014 року № 866/2014 «Про внесення змін до мережі адміністративних судів України» внесено до додатка № 3 до Указу Президента України від 16 листопада 2004 року № 1417 "Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі" (зі змінами, внесеними Указами від 16 травня 2007 року № 417, від 16 жовтня 2008 року № 941, від 16 січня 2010 року № 33 та від 27 червня 2012 року № 419) зміни у розділі "Місцеві адміністративні суди" у позиції "Донецький окружний адміністративний суд" слова "м. Донецьк" замінено словами "м. Слов'янськ".

З 21.11.2014 року Донецький окружний адміністративний суд переміщений за новою адресою: 84112, Донецька область, м.Слов'янськ, вул.Добровольського, буд.2, та перебуває на обліку як платник єдиного внеску у Словянській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, про що внесено відповідні зміни в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (т.1 а.с.11).

21.11.2014 головою Донецького окружного адміністративного суду ОСОБА_1 винесено наказ, згідно з яким 22 листопада 2014 року відновлено роботу суду та вважати таким, що втратив чинність наказ в.о. голови суду від 16.09.2014 №8/І-г «Про встановлення простою у роботі суду» (т.1 а.с.70).

З 22 грудня 2014 року Донецький окружний адміністративний суд відновив свою роботу по здійсненню правосуддя на виконання розпорядження Вищого адміністративного суду України від 15.12.2014 №262 «Про відновлення роботи Донецького окружного адміністративного суду по здійсненню правосуддя у звязку із зміною місцезнаходження суду».

З матеріалів справи вбачається, що 12.03.2015 Словянською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області винесені рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасне сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відповідно до ч.10 п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», а саме:

-№0003241705 на суму 4846,91 грн., у тому числі: 4798,92 грн. штрафу (10%) та 47,99 грн. пені за період з 21.08.2014 по 21.08.2014;

-№0003251705 на суму 4925,61 грн., у тому числі: 4829,03 грн. штрафу (10%) та 96,58 грн. пені за період з 23.09.2014 по 24.09.2014;

-№0003321705 на суму 58101,45 грн., у тому числі: 38224,64 грн. штрафу (10%) та 19876,81 грн. пені за період з 21.10.2014 по 11.12.2014;

-№0003331705 на суму 65630,3 грн., у тому числі: 54239,92 грн. штрафу (10%) та 11390,38 грн. пені за період з 21.11.2014 по 11.12.2014 (т.1 а.с.7-10).

Вищезазначені рішення були отримані Позивачем 19.03.2015 року, про що свідчить вхідна кореспонденція останнього (т.1 а.с.7-10).

Позивач скористався правом адміністративного оскарження і на рішення від 12.03.2015 №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, 23.03.2015 були подані скарги до Головного управління ДФС у Донецькій області (т.1 а.с.48, зворотній бік а.с.53, 58, 64).

30.04.2015 від Головного управління ДФС у Донецькій області за вих.№3103/10/05-99-10-03-12-1 від 21.04.2015 на адресу Позивача надійшло Рішення про результати розгляду скарг на рішення від 12.03.2015 №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, 23.03.2015, за результатами якого зазначені скарги залишені без задоволення, а рішення без змін (т.1 а.с.71-73).

07.05.2015 за вих.№09-10-459/15, №09-10-456/15, №09-10-453/15, №09-10-450/15 Позивач звернувся до Державної фіскальної служби України зі скаргами на рішення Головного управління ДФС у Донецькій області №3103/10/05-99-10-03-12-1 від 21.04.2015 (т.1 а.с.103-104, 113-115, 124-126, 135-137).

17.06.2015 від Державної фіскальної служби України на адресу Позивача надійшло рішення про результати розгляду скарги від 09.06.2015 вих.№13771/5/99-99-10-01-07-15, за результатами якого скарги №№09-10-459/15, 09-10-456/15, 09-10-453/15, 09-10-450/15 залишені без задоволення (т.1 а.с.148-150).

Спірним питанням у даній справі є правомірність прийняття Відповідачем ОСОБА_2 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 12.03.2015 №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, оцінюючи обґрунтованість заперечень Відповідача, суд виходить з такого.

Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України (далі - ПК України), Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 08.07.2010 року (далі - Закон №2464), Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі - Закон №1669) в редакції, що діяли на час винесення спірних рішень.

Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону №2464-VІ, зокрема ч.8 зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 ч.1 ст.4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Частиною 1 статті 25 Закону № 2464-VІ визначено, що рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції

відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частини десятої та п.2 ч.11ст. 25 Закону № 2464-VІ, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (в редакціях Закону до 28.12.2014 року - у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум).

Закон № 1669-VII, який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Підпунктом 8 п.4 ст.11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 такого змісту:

"9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

З огляду на дію зазначеної норми Позивач звільняється від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом № 2464-VІ за невиконання обов'язків платника єдиного внеску.

Суд звертає увагу Відповідача на той факт, що саме перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» та Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015р. № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м.Словянськ (Словянська міська рада) та м.Донецьк (Донецька міська рада).

Отже, позивач є платником єдиного внеску, визначений статтею 4 Закону №2464-VІ, та який перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Посилання Відповідача на те, що Позивач може бути звільнений від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій за невиконання, несвоєчасне виконання, виконання не в повному обсязі обовязків платників єдиного внеску в період з 14.04.2015 до закінчення АТО лише при наявності заяви, яка подається до фіскального органу, та сертифікату Торгово-промислової палати України, є незмістовними.

В матеріалах справи наявна заява Донецького окружного адміністративного суду на адресу Словянської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області про звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобовязань зі сплати єдиного соціального внеску №09-09-818/15 від 23.06.2015 (т.1 а.с.6).

Той факт, що заява подана після винесення відповідачем спірних ОСОБА_2, не впливає на підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобовязань зі сплати єдиного соціального внеску, оскільки платник єдиного внеску має право подати таку заяву до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Оскільки антитерористична операція не закінчилась до сих пір, тому з відповідною заявою позивач має право звернутися у будь-який час поки триває антитерористична операція але не пізніше тридцяти календарних днів після її завершення. Вимог щодо подачі такої заяви до винесення органами доходів і зборів рішень про застування штрафних санкцій ані норми Закону № 2464-VІ, ані норми Закону №1669-VII не містять.

Що стосується сертифікату Донецької Торгово-промислової палати №3411 про форс-мажорні обставини, виданого Донецькому окружному адміністративному суду 26.02.2015, який, на думку Відповідача, не має відношення до своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, то суд вважає їх змістовними і вказаний сертифікат до уваги не приймає, так як в ньому засвідчені обставини щодо зобовязань, виконання яких встановлено ч.1 ст.188 КАС України та стосуються обовязків здійснення правосуддя.

Однак, спірні правовідносини, що виникли між сторонами, це обовязок Позивача щодо своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та врегульовані нормами Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 2464, які є спеціальними в даному випадку.

Пункт 9-3 Розділу VIII Закону № 2464 має посилання на Закон № 1669 лише в частині визначення розташування конкретного населеного пункту, який може бути включений у перелік, зазначений у статті 2 Закону № 1669.

Як встановлено в судовому засіданні, і м.Донецьк, і м.Слов'янськ Донецької області включені у перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до положень Закону № 1669.

Стаття 10 Закону № 1669 визначає сертифікат Торгово-промислової палати України як єдиний належний та достатній документ, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань.

Зі змісту вказаної статті чітко вбачається, що нею визначений конкретний документ як підстава для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань. При цьому цією нормою не визначено, за невиконання (неналежне виконання) від якого саме зобовязання звільняється певна особа. Тобто, для спірних правовідносин стаття 10 Закону № 1669 є загальною нормою.

Пункт 9-3 Розділу VIII Закону № 2464, як спеціальна норма законодавства, не містить жодного посилання на необхідність платника єдиного внеску надання до податкового органу сертифікату Торгово-промислової палати України як необхідного документу в якості підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобовязань щодо сплати (несвоєчасної сплати) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Натомість, підпунктом 14.1.11 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України (далі за текстом ПК України) однією з ознак безнадійної заборгованості визначена заборгованість, стягнення якої стало неможливим у звязку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством.

Тобто, положення статті 10 Закону № 1669 можуть бути застосовані при вирішенні правовідносин, врегульованих Податковим кодексом України.

Однак, відповідно до положень п. 1.3. ст. 1 ПК України цей Кодекс не регулює питання погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що виключає можливість застосування положень статті 10 Закону № 1669 при вирішенні спірних правовідносин, врегульованих нормами Закону № 2464.

Таким чином, відповідно до пункту 9-3 Розділу VIII Закону № 2464 достатніми підставами для звільнення платника єдиного внеску від відповідальності, передбаченої цим Законом за невиконання (несвоєчасне виконання) обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, є перебування на обліку в податкових органах, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669, та заява самого платника єдиного внеску до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Всі вимоги даної норми Позивачем виконано.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що до Позивача не застосовуються штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом №2464-VІ за невиконання обов'язків платника єдиного внеску у спірний період в силу Закону.

Таким чином, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного на час спірних правовідносин законодавства України та матеріалів справи, наявними є підстави для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у сумі 267,02 грн., оскільки позовні вимоги задоволено в повному обсязі, відповідно до ч.1 ст.94 КАС України судові витрати підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (т.1 а.с.2).

Керуючись ст.ст.2,17,71,86,94,158-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Донецького окружного адміністративного суду до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 12.03.2015:

-№0003241705 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 4846 (чотири тисячі вісімсот сорок шість) гривень 91 копійка. , у тому числі: 4798 (чотири тисячі сімсот девяносто вісім) гривень 92 копійки штрафу (10%) та 47 (сорок сім) гривень 99 копійок пені за період з 21.08.2014 по 21.08.2014.

-№0003251705 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 4925 (чотири тисячі девятсот двадцять пять) гривень 61 копійка, у тому числі: 4829 (чотири тисячі вісімсот двадцять девять) гривень 03 копійки штрафу (10%) та 96 (девяносто шість) гривень 58 копійок пені за період з 23.09.2014 по 24.09.2014.

-№0003321705 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 58101 (пятдесят вісім тисяч сто одна) гривня 45 копійок, у тому числі: 38224 (тридцять вісім тисяч двісті двадцять чотири) гривні 64 копійки штрафу (10%) та 19876 (девятнадцять тисяч вісімсот сімдесят шість) гривень 81 копійка пені за період з 21.10.2014 по 11.12.2014.

-№0003331705 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 65630 (шістдесят пять тисяч шістсот тридцять) гривень 30 копійок, у тому числі: 54239 (пятдесят чотири тисячі двісті тридцять девять) гривень 92 копійки штрафу (10%) та 11390 (одинадцять тисяч триста девяносто) гривень 38 копійок пені за період з 21.11.2014 по 11.12.2014.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39883094) на користь Донецького окружного адміністративного суду (код ЄДРПОУ 35099148) витрати, повязані зі сплатою судового збору в розмірі 267 (двісті шістдесят сім) гривень 02 копійки.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя ОСОБА_3