Постанова № 69385284, 03.10.2017, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
03.10.2017
Номер справи
924/1337/16
Номер документу
69385284
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" жовтня 2017 р. Справа № 924/1337/16

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Розізнана І.В.

судді Василишин А.Р. ,

судді Мельник О.В.

при секретарі судового засідання Берун О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Атоммонтажсервіс" на рішення господарського суду Хмельницької області від 25.05.2017р. у справі №924/1337/16 (головуючий суддя Шпак В.О., судді Димбовський В.В., Олійник Ю.П.)

за позовом керівника Шепетівської місцевої прокуратури (м. Шепетівка) в інтересах держави в особі Нетішинської міської ради Хмельницької області (м. Нетішин Хмельницької області)

до товариства з обмеженою відповідальністю "Атоммонтажсервіс" (м. Нетішин)

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста від 09.09.2008р., а саме: п. 4.1. викласти у наступній редакції: "орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі, що становить 116384,78 грн. в місяць. Орендна плата за загальну площу орендованої землі встановлюється у розмірі 1396617,33 грн. та становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки" та внесення змін до п. 2.4. додаткового договору (угоди) №67 від 09.04.2009р., виклавши його у наступній редакції: "нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 46 531 639, 40 грн."

за участю представників сторін:

прокурор Прищепа О.М., служб. посв. №017284 від 30.05.2013р.;

позивача - не з'явився;

відповідача - ОСОБА_1, представник згідно договору про надання правової допомоги від 25.01.2017р.;

Судом розяснено прокурору та представнику відповідача права та обовязки, передбачені ст. ст. 20, 22 ГПК України.

Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.

ВСТАНОВИВ:

Керівник Шепетівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Нетішинської міської ради Хмельницької області звернувся до господарського суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Атоммонтажсервіс" про внесення змін до договору.

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 25.05.2017р. позов задоволено; внесено зміни до договору оренди земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста від 09.09.2008р., зареєстрованого 09.09.2008р. за №040874500191. Пункт 4.1. викладено у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі, що становить 116384,78 грн. в місяць. Орендна плата за загальну площу орендованої землі встановлюється у розмірі 1 396 617, 33 грн. та становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки" та додаткового договору (угоди) № 67 від 09.04.2009р., який зареєстрований 05.05.2009р. за №040974500067, а саме: п. 2.4. викладено у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 46531 639,40 грн."

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, товариство з обмеженою відповідальністю "Атоммонтажсервіс" звернулось до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким у позові відмовити повністю.

Мотивуючи апеляційну скаргу скаржник зазначає, що прокурором подане до суду першої інстанції клопотання про зміну підстав позову вже після початку розгляду справи по суті, тому на думку скаржника, прийнявши його до уваги, суд першої інстанції порушив норми процесуального права, що призвело до прийняття неправильного рішення. Скаржник вказує, що позивач жодного разу не звертався до нього а ні з пропозиціями, а ні з вимогами про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, в тому числі щодо розміру орендної плати за землю, тому підстави для звернення до суду відсутні. Скаржник зазначає, що позивачем не надано суду доказів оприлюднення (публікації) рішення Нетішинської міської ради від 27.01.2015р. №68/1623 "Про внесення змін до рішення Нетішинської міської ради від 31.03.2011р. №8/157 "Про розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у межах міста Нетішина" з відповідними додатками, а тому відсутні підстави вважати його чинним.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 25.07.2017р. скаржнику поновлено строк на апеляційне оскарження рішення суду, апеляційну скаргу прийнято до провадження, справу призначено до розгляду.

Нетішинська міська рада Хмельницької області надіслала до суду відзив на апеляційну скаргу (вх. №27192/17 від 18.09.2017р., вх. №27727/17 від 22.09.2017р.) в якому позивач просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін; розгляд справи провести за відсутності представника міської ради.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 20.09.2017р. зобов'язано прокурора надати суду пояснення (з відповідними доказами) стосовно того, за чиїм замовленням розроблялась та затверджувалась нормативно-грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 55,6865 га, кадастровий номер 6810500000:02:004:0090; зобов`язано відповідача надати суду пояснення (з відповідними доказами) стосовно того, чи була поділена земельна ділянка загальною площею 55,6865 га, кадастровий номер 6810500000:02:004:0090, якщо так, то чи зареєстровані в реєстрі нові земельні ділянки, та чи присвоєно їм кадастрові номери.

На виконання вимог ухвали суду від 20.09.2017р., Шепетівською місцевою прокуратурою подані до суду пояснення (вх. №28670/17 від 03.10.2017р.) в яких прокуратура зазначає, що рішенням Нетішинської міської ради №45/984 від 10.07.2013р. затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Нетішин, яка розроблена ДП "Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою". Прокуратура вказує, що нормативна грошова оцінка земель м. Нетішин діє з 01.01.2014р. Однак, оскільки вона підлягає щорічному індексуванню, тому станом на 01.01.2016р. нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки кадастровий номер 6810500000:02:004:0090 становить 46 531 639, 40 грн. Окрім того, прокуратура повідомила, що після відкриття провадження у даній справі, рішенням Нетішинської міської ради надано дозвіл відповідачу на поділ земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:02:004:0090. Відділом Держгеокадастру у м. Нетішин проведено поділ вказаної земельної ділянки з присвоєнням нових кадастрових номерів. Проте, землевпорядна документація щодо поділу спірної земельної ділянки на затвердження сесії міської ради не подавалась, тому нових обєктів цивільних прав (обєктів нерухомого майна) не створено, змін до спірного договору оренди не вносилось.

На виконання вимог ухвали суду від 20.09.2017р., ТОВ "Атоммонтажсервіс" подало до суду пояснення (вх. №28671/17 від 03.10.2017р.) в якому відповідач зазначає, що 25.09.2017р. відповідачем було отримано повідомлення заінтересованих осіб про виправлення помилки у відомостях Державного земельного кадастру. Згідно із зазначеним повідомленням земельна ділянка з кадастровим номером 6810500000:02:004:0090 знаходиться в архіві НКС, тобто такої земельної ділянки не існує. За відсутності земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:02:004:0090 стверджувати про те, що її нормативна грошова оцінка становить 46 531 639,40 грн. немає жодних підстав, оскільки неіснуюча земельна ділянка не може мати нормативної грошової оцінки, тому п. 2.4 додаткового договору (угоди) №67 від 09.04.2009р. не може бути викладений у редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 46 531 639, 40 грн." Також, оскільки орендна плата встановлюється у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, тому рішення суду першої інстанції в частині викладення п. 4.1 договору оренди земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста від 09.09.2008р. у редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі, що становить 116384,78 грн. в місяць. Орендна плата за загальну площу орендованої землі встановлюється у розмірі 1396617,33 грн. та становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки" не може вважатися законним.

Представник відповідача в судовому засіданні 03.10.2017р. підтримав доводи апеляційної скарги, просить її задоволити, рішення суду першої інстанції скасувати.

В судовому засіданні 03.10.2017р. прокурор заперечив доводи апеляційної скарги, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення суду першої інстанції без змін.

Враховуючи те, що судом вчинено всі необхідні дії для належного повідомлення всіх учасників провадження у справі про день, час та місце розгляду справи, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні за наявними у справі матеріалами, у відповідності до вимог ст.101 ГПК України.

Розглянувши апеляційну скаргу, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши надану судом першої інстанції оцінку обставинам справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду зазначає наступне.

Як встановлено апеляційним судом, 09.09.2008р. між Нетішинською міською радою (орендодавець) та ЗАТ "Атоммонтажсервіс" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста.

Відповідно до п.п. 1.1 договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться на північ від житлової забудови м. Нетішин, надану рішенням Нетішинської міської ради від 19.06.2008р. №26.

Згідно п. 1.2. договору розташування та межі переданої в оренду земельної ділянки зазначені на плані (схемі) земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору.

Відповідно до п.п. 2.1, 2.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 55,6865 га, нормативна грошова оцінка якої становить 22 324 717, 85 грн.

Договір укладено на 5 (п'ять) років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його дії на новий строк. У цьому разі орендар зобов'язаний не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 3 договору).

Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі, що становить 1674 (одна тисяча шістсот сімдесят чотири) грн. 35 коп. у місяць шляхом перерахування коштів на рахунок орендодавця. Згідно з розрахунком, який є невід'ємною частиною договору, прийнятий для розрахунку розміру орендної плати відсоток нормативної грошової оцінки земельної ділянки становить 0,09%. (п. 4.1. договору).

Згідно п. 4.2. договору обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності територіальної громади міста здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнту індексації, визначених законодавством за затвердженими КМ України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Розрахунок розміру орендної плати є невід'ємною частиною договору.

Відповідно до п. 4.3. договору орендна плата вноситься у такі строки: за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем (звітного) податкового місяця.

Розмір орендної плати переглядається постійно у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Згідно п. п. 11.1, 11.2 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку.

Договір набирає чинності з моменту його підписання та державної реєстрації (п. 13.1 договору).

Договір зареєстровано Нетішинським міським відділом Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" 09.09.2008р. № 040874500191.

Відповідно до акту приймання-передачі об'єкта оренди, на виконання рішення Нетішинської міської ради від 19.06.2008р. №26, Нетішинська міська рада (орендодавець) передала земельну ділянку площею 55,6865 га житлової забудови, яка розташована на північ від житлової забудови м. Нетішин, строком на п'ять років, а ЗАТ "Атоммонтажсервіс" (орендар) прийняло вищевказану земельну ділянку.

09.04.2009р. сторонами підписано додатковий договір (угоду) №67 до договору оренди земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста, відповідно до п. 2.4. якої нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25 710 457,05 грн.

Згідно п. 4.1. угоди, орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі, що становить 1928 (одна тисяча дев'ятсот двадцять вісім) грн. 28 коп. у місяць, шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок орендодавця. Відсоток нормативної грошової оцінки земельної ділянки, прийнятий для розрахунку розміру орендної плати - 0,09%.

05.05.2009р. Нетішинським міським відділом Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за №040974500067 зареєстровано додатковий договір (угоду) №67 від 09.04.2009р. до договору оренди земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста.

24.11.2010р. Нетішинським міським відділом Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за № 041074500262 зареєстровано додатковий договір (угоду) №262 від 03.11.2010р. до договору оренди земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності, згідно з умовами якого, у зв'язку з реорганізацією, орендарем спірної земельної ділянки є ТОВ "Атоммонтажсервіс" (правонаступник ЗАТ "Атоммонтажсервіс").

22.10.2012р. управлінням Держкомзему у місті Нетішин за №681050004000118 зареєстровано додатковий договір (угоду) від 22.10.2012р. до договору оренди земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста, згідно з умовами якого, зазначена земельна ділянка передається в оренду строком на 15 (п'ятнадцять) років.

Згідно витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка передана в оренду кадастровий номер 6810500000:02:004:0090, станом на 01.01.2016 становить 46 531 639, 40 грн.

Нетішинське відділення Славутської обєднаної державної податкової інспекції листами від 14.01.2016р. №124/9/22-23-15-00-28, від 03.06.2015р. №876/9/22-23-15-00-28 повідомило Нетішинську міську раду про необхідність приведення умов договору оренди у відповідність до вимог податкового законодавства, з метою упередження втрат бюджету міста та врегулювання вказаного питання у добровільному порядку.

Відповідно до підпункту 2.1 додатку до рішення Нетішинської міської ради 27.01.2015р. №68/1623 "Про внесення змін до рішення Нетішинської міської ради від 31.03.2011р. №8/157 "Про розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у межах міста Нетішина" встановлено розмір орендної плати для земель житлової забудови у розмірі 3% нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до п. 5.2 Положення про порядок нарахування та сплати податку на майно, в частині плати за землю, яке затверджене рішенням Нетішинської міської ради від 07.07.2015р. №75/1852 (у редакції рішення Нетішинської міської ради від 29.06.2016р. №14/555), ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання державної форми власності встановлюється у розмірі 3% від їх нормативної грошової оцінки.

Прокурор звернувся до суду з позовом про внесення змін до договору, а саме просить:

- п. 4.1 договору оренди земельної ділянки від 09.09.2008р. викласти у наступній редакції: "орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі, що становить 116384,78 грн. в місяць. Орендна плата за загальну площу орендованої землі встановлюється у розмірі 1396 617, 33 грн. та становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки";

- п. 2.4. додаткового договору (угоди) №67 від 09.04.2009р. викласти у наступній редакції: "нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 46 531 639,40 грн.".

В обґрунтування позовних вимог, прокурор посилається на приписи ст. 288 ПК України, якими визначено, що розмір орендної плати не може бути менший розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території, тому наявні підстави для внесення змін до договору оренди, оскільки рішенням міської ради розмір орендної плати для земель житлової забудови встановлено у розмірі 3% нормативної грошової оцінки землі.

Надаючи в процесі апеляційного перегляду оцінку обставинам справи в їх сукупності, колегія суддів зазначає, що за змістом ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. За статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Таким чином, домовленість про зміну договору має природу договору.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки). Розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає приписам ч. 1 ст. 15, ст. 21 Закону України "Про оренду землі".

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до підпункту 9.1.10 пункту 9.1 ст. 9 ПК України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до пункту 269.1 ст. 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності. Приписами Податкового кодексу України визначено обов'язок й орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1 статті 288 ПК України). Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом.

Згідно з ст. 288.5 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території (п. 288.5.1 ПК України) та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (п.288.5.2 ПК України).

Виходячи з аналізу зазначених законодавчих приписів, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується у відсотковому відношенні до нормативної грошової оцінки земель, а її розмір встановлюється в договорі та повинен відповідати розміру, встановленому органом місцевого самоврядування для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території.

Відповідно до п.п. 2.18, 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Згідно п. 24 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.

Так, відповідно до підпункту 2.1 додатку до рішення Нетішинської міської ради 27.01.2015р. №68/1623 "Про внесення змін до рішення Нетішинської міської ради від 31.03.2011р. №8/157 "Про розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у межах міста Нетішина" встановлено розмір орендної плати для земель житлової забудови у розмірі 3% нормативної грошової оцінки землі.

Враховуючи те, що сторони у договорі оренди земельної ділянки передбачили можливість збільшення розміру орендної плати, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а між сторонами не досягнуто згоди щодо зміни умов договору оренди землі в частині визначення розміру орендної плати, судова колегія апеляційного суду приходить до висновку, що проведення нормативної грошової оцінки землі та законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Таким чином, беручи до уваги те, що розмір орендної плати за земельну ділянку місцевою радою визначено у межах граничного розміру, передбаченого ст. 288 ПК України, зміни умов договору зумовлені імперативними приписами чинного законодавства, колегія судів апеляційного господарського суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовна вимога прокурора в частині внесення змін до пункту 4.1 договору оренди земельної ділянки від 09.09.2008р. з визначення розміру орендної плати виходячи з 3% від її нової і проіндексованої нормативної грошової оцінки, є законною та обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню.

Обґрунтовуючи позовні вимоги в частині внесення змін до п. 2.4. додаткового договору (угоди) №67 від 09.04.2009р., виклавши його у редакції: "нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 46 531 639,40 грн.", прокурор посилається на витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, станом на 01.01.2016р.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що статтями 20, 23 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що за результатами проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту складається технічна документація, яка затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку землі").

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку землі").

Суд апеляційної інстанції приймає до уваги пояснення прокурора про те, що рішенням Нетішинської міської ради №45/984 від 10.07.2013р. затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Нетішин, яка була розроблена ДП "Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", вона є чинною з 01.01.2014р. Разом з тим, оскільки нормативна грошова оцінка підлягає щорічній індексації, тому станом на 01.01.2016р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 6810500000:02:004:0090 становить 46 531 639, 40 грн.

Витягом з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, який виданий відділом Держгеокадастру у м. Нетішині підтверджується, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 6810500000:02:004:0090, станом на 01.01.2016р. становить 46 531 639, 40 грн.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги прокурора про внесення змін до п. 2.4. додаткового договору (угоди) №67 від 09.04.2009р. щодо визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 6810500000:02:004:0090 у розмірі 46 531 639, 40 грн. підлягають задоволенню.

При цьому, суд апеляційної інстанції вважає, що вчинення відповідачем окремих дій, спрямованих на поділ земельної ділянки, яка є предметом договору оренди від 09.08.2008р. не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог чи припинення провадження у справі, оскільки на момент прийняття судового рішення та перегляду його в суді апеляційної інстанції відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів, в розумінні ст. ст. 33, 34 ГПК України, які б підтверджували, що землевпорядна документація щодо поділу спірної земельної ділянки затверджувалася міською радою. При цьому, судом апеляційної інстанції приймається до уваги те, що договір оренди землі від 09.08.2008р. не припинив свою дію, його не розірвано чи змінено, тобто зазначений договір є чинним.

Окрім того, не приймаючи до уваги доводи апелянта щодо недотримання прокурором та позивачем досудового порядку врегулювання спорів, суд апеляційної інстанції зазначає, що рішенням Конституційного суду України від 09.07.2002р. №15-рп/2002 було визначено, що право особи на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист. Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.

Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору.

Також, відхиляючи заперечення апелянта щодо допущення порушення місцевим господарським судом процесуальних норм, суд апеляційної інстанції зазначає, що предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача. Підстава позову - це фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позивача. Зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача. Зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтуються вимоги позивача. Виходячи зі змісту ст. 22 ГПК України, одночасна зміна і предмета і підстав позову не допускається.

Так, предметом даного позову є вимога прокурора внести зміни до договору. В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на приписи ст. 288 ПК України. Обґрунтовуючи заяву про зміну підстав позову (вх. №05-08/306/17 від 03.04.2017р.) прокурор послався на те, що під час судового розгляду даної справи до ст. 288 ПК України внесено зміни.

Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що прокурором не змінені підстави даного позову.

При цьому, як встановлено апеляційним судом, рішення Нетішинської міської ради від 27.01.2015р. №68/1623 "Про внесення змін до рішення Нетішинської міської ради від 31.03.2011р. №8/157 "Про розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у межах міста Нетішина" оприлюднене на офіційному сайті Нетішинської міської ради, тому доводи скаржника про відсутність доказів оприлюднення (публікації) даного рішення судом оцінюються критично.

Судовою колегією не встановлено порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права при розгляді спору судом першої інстанції, а тому мотиви, з яких подана апеляційна скарга, не можуть бути підставою для скасування прийнятого у справі рішення, а наведені в ній доводи не спростовують висновків суду.

Керуючись, ст.ст. 33, 43, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Рівненський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Атоммонтажсервіс" на рішення господарського суду Хмельницької області від 25.05.2017р. у справі №924/1337/16 залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом ХІІ-1 Господарського процесуального кодексу України.

3. Справу повернути до господарського суду Хмельницької області.

Головуючий суддя Розізнана І.В.

Суддя Василишин А.Р.

Суддя Мельник О.В.