
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
___________
_______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "03" жовтня 2017 р. Справа № 906/722/17
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Терлецької-Байдюк Н.Я.
за участю представників сторін:
від позивача: Бесараб О.Д. - довіреність від 30.01.2017;
від відповідача: ОСОБА_2 - підприємець;
ОСОБА_3 - довіреність від 04.09.2017;
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Новогуйвинської селищної ради (смт. Новогуйвинське Житомирський район Житомирська область)
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (смт. Гуйва Житомирський район Житомирська область)
про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі від 07.12.2006
Новогуйвинська селищна рада звернулася до Господарського суду Житомирської області з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди землі від 07.12.2006, шляхом визнання угоди про зміну до вказаного договору оренди землі укладеною у редакції, викладеній в позовній заяві. В обґрунтування позовних вимог посилається на ст.ст. 15, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 13, 23 Закону України "Про оцінку земель", ст.188 ГК України. Витрати по сплаті судового збору просить покласти на відповідача.
08.09.2017 до суду надійшов письмовий відзив на позовну заяву (а.с.27-31), відповідно до якого відповідач вказував на необґрунтованість позову, посилаючись на те, що дії позивача суперечать принципам обмеження державного регулювання економічних процесів та добросовісної конкуренції (ст.5 ГК України) та положенням ст.14 Закону України "Про підприємництво". Позивач ніяким чином не забезпечує умови соціально-економічного зростання у сфері підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_2, а навпаки створює якомога найбільш невигідні умови для розвитку його підприємницької діяльності. Вважає, що позивачем необґрунтовано відмовлено у зменшенні орендної ставки для відповідача з 5% до 3%. Одночасно повідомляє суд, що 06.09.2017 ФОП ОСОБА_2 подано позов до Житомирського районного суду про визнання нечинним та скасування рішення Новогуйвинської селищної ради №409 від 30.05.2017, зобов'язання відповідача прийняти нове рішення. В зв'язку з чим просив суд в порядку ст. 79 ГПК України зупинити провадження у даній справі.
25.09.2017 до суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи копій протоколів постійної комісії з питань регулювання земельних відносин щодо розгляду питань зміни орендної ставки ФОП ОСОБА_4
03.10.2017 позивачем подано до суду пояснення стосовно відзиву відповідача (а.с.69-70), в якому позивач зазначив, що в основу поданого Новогуйвинською селищною радою позову покладено рішення №20 від 24.12.2015 та №331 від 23.07.2017, якими було затверджено нову нормативно-грошову оцінку земель населених пунктів та залишено орендну ставку для відповідача у розмірі 5%. Позивач вказує також, що на адресу відповідача 30.03.2017 за вих. №508/02-23 позивачем надіслано лист з пропозицією підписати додаткову угоди про внесення змін до договору оренди землі №040620900020 від 07.12.2006, яку на момент подання позову не укладено. Тому, у поясненнях позивач зазначає про правомірність заявлених у справі позовних вимог про внесення змін до договору оренди землі №040620900020 від 07.12.2006, а саме в п.5, п.9 договору та доповнити п.1 кадастровим номером земельної ділянки. Щодо клопотання відповідача про зупинення провадження у справі заперечив з огляду на те, що предметом адміністративного спору являється визнання незаконним рішення Новогуйвинської селищної ради №409 від 30.05.2017, яким територіальна громада в особі органу місцевого самоврядування відмовила відповідачу у зменшенні орендної плат з 5% (які нині передбачені договором) до 3% (які запропоновані ОСОБА_2.), та не пов'язаний зі справою №906/722/17, оскільки оскаржуване рішення було прийняте за результатами розгляду окремої заяви відповідача.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представники відповідачів в судовому засіданні щодо позовних вимог заперечили з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Просили відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі за безпідставністю. Підтримали клопотання про зупинення провадження до розгляду Житомирським районним судом справи №278/2090/17. На підтвердження чого до суду було надіслано копію ухвали Житомирського районного суду від 18.09.2017 у справі 278/2090/17 та судову повістку про виклик до суду по даній справі. Крім того, подано клопотання про долучення до матеріалів справи копій рішень Новогуйвинської селищної ради щодо встановлення різної орендної плати різним особам.
Відповідно до ст.79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
Заслухавши думку представника позивача, який заперечує проти зупинення розгляду справи, суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача, оскільки вважає, що справа №278//2090/17 не пов'язана із справою №906/722/17 та не вбачає підстав для її зупинення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
07.12.2006 між Новогуйвинською селищною радою (орендодавець/позивач) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (оренедар/відповідач) укладено договір оренди землі, зареєстрований у Житомирському районному відділі Житомирської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" за №040620900020 (а.с.12-15), за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (згідно рішення 28 сесії четвертого скликання Новогуйвинської селищної ради від 06.03.2006), для розміщення навісів для складування, сушки та переробки деревини на території Новогуйвинської селищної ради в межах села Гуйва Житомирського району та області (п.1 договору).
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3500 га, у тому числі під будівлями - 0,0295 га, під двором - 0,3205 га (п.2 договору).
Відповідно до пункту 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 23625 грн. (двадцять три тисячі шістсот двадцять п'ять гривень) згідно розрахунку ДП "Житомирський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" станом на 14.11.2006.
Договір сторонами укладено на двадцять п'ять років (п.8 договору).
Пунктом 9 договору визначено, що оренда плата вноситься на рахунок Новогуйвинської селищної ради у грошовій формі у розмірі 1181,25грн. в рік, що складає 5% від нормативної грошової оцінки, згідно рішення Новогуйвинської селищної ради. Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексів інфляції та при зміні нормативної грошової оцінки землі та коефіцієнтів (п.10 договору).
Орендна плата вноситься щомісячно, рівними частинами (п.11 договору).
Відповідно до п.13 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом;
- в інших випадках, передбачених законом.
Новогуйвинською селищною радою прийнято рішення №20 від 24.12.2015 "Про затвердження технічної документації по визначенню нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Новогуйвинської селищної ради", пунктом 1 якого затверджено технічну документацію по визначенню нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Новогуйвинської селищної ради (смт. Новогуйвинське, смт. Гуйва, смт. Озерне) Житомирського району Житомирської області, а саме: базова вартість одного квадратного метра смт. Новогуйвинське - 125,49 грн./кв.м.; базова вартість одного квадратного метра смт. Гуйва - 106,59 грн./кв.м.; базова вартість одного квадратного метра смт. Озерне - 121,87 грн./кв.м. (а.с.18).
На 20-тій сесії Новогуйвинської селищної ради було розглянуто заяву орендаря про зменшення орендної ставки з 6% до 3%, та за результатами обговорення було прийнято рішення №331 від 23.02.2017 року, яким відповідачу залишено орендну ставку в розмірі 5% (як і було передбачено укладеним договором) та зобов'язано укласти додаткову угоду, яку в подальшому необхідно подати до органів фіскальної служби для нарахування актуальної орендної плати (а.с.21).
У зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати позивач звернувся до відповідача з листом №508/02-23 від 30.03.2017 з пропозицією внесення змін до договору, а саме, з проханням укласти додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі від 07.12.2006. До вказаного листа позивачем було також додано примірник додаткової угоди.
За даними позивача, на день звернення до суду додаткову угоду не укладено, а відповідач вносить орендну плату у розмірі 3% від попередньої нормативної грошової оцінки землі, що призводить до недоотримання належних по праву територіальній громаді грошових коштів.
Відповідно до рішення Новогуйвинської селищної ради №409 від 30.03.2017 відповідачу відмовлено у зменшенні орендної ставки з 5% до 3% та зобов'язано апарат ради подати позов до суду (а.с.23).
Згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки №284 від 26.08.2016, нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки становить 245 777,26 грн. (двісті сорок п'ять тисяч сімсот сімдесят сім гривень та двадцять шість копійок).
Враховуючи, що орендна ставка визначена у розмірі 5%, відповідний розмір орендної плати з урахуванням оновленої нормативної грошової оцінки становить 12288,86 грн. (дванадцять тисяч двісті вісімдесят вісім гривень та вісімдесят шість копійок), що складає 1 024,07 грн. (одна тисяча двадцять чотири гривні та сім копійок) у місяць.
Як зазначив позивач, відповідач вносить на рахунок позивача орендну плату у сумі 7373,31 грн. (сім тисяч триста сімдесят три гривні та тридцять одна копійка), що становить 614,44 грн. (шістсот чотирнадцять гривень та сорок чотири копійки) в місяць, а саме - 3% від нормативної грошової оцінки, а не визначених договором 5%.
Позивач вважає, що розмір даного платежу не відповідає визначеним договірним умовам, здійснюється без укладання відповідних додаткових угод, без реєстрації даних змін у контролюючому фіскальному органі, що являється грубим порушенням договору та чинного законодавства. Тобто, сторонами не досягнуто згоди щодо змін до діючого договору.
У п.36 договору сторони визначили, що зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.
Предметом даного судового позову є вимога позивача (орендодавця) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині нормативної грошової оцінки та розміру орендної плати. Ця вимога мотивована необхідністю приведення діючого договору оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства, а також тим, що сторонами не було досягнуто згоди щодо внесення відповідних змін до договору.
Відповідно до вимог статей 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Статтею 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Як визначено умовами договору оренди землі, укладеного між сторонами у справі, розмір орендної плати переглядається щорічно у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції (пункт 13 договору).
Статтею 288 ПК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки і не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Також слід зазначити, що базою оподаткування відповідно до статті 271 ПК України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ ПК України.
За змістом пункту 289.1 статті 289 ПК України і частини першої статті 13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до положень статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (частина перша статті 23 цього Закону).
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Разом із тим, згідно з пунктами 34, 35 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції селищної ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до ПК.
Відповідно до положень статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Як встановлено судом при розгляді справи, рішення Новогуйвинської селищної ради №20 від 24.12.2015 "Про затвердження технічної документації по визначенню нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Новогуйвинської селищної ради", яким у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земель затверджено нові ставки орендної плати, є чинним та обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
За таких обставин, суд дійшов до висновку про наявність підстав для внесення змін до договору оренди землі від 07.12.2006, укладеного між сторонами, в частині нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати, а відтак і наявність у позивача права вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового як для позивача так і відповідача.
Встановивши, що запропоновані позивачем редакції пунктів 5 та 9 договору щодо внесення змін до договору оренди в частині розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки відповідають вимогам діючого на момент виникнення спірних правовідносин законодавства та умовам договору, господарський суд дійшов висновку про задоволення позову.
Витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача за правилами ст.49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.33,34,43,44,49,82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі №040620900020 від 07.12.2006 у наступній редакції:
ДОДАТКОВА УГОДА
про зміну договору оренди землі
смт. Новогуйвинське "__" 2017 року
ПП ОСОБА_2 "Орендар", з однієї сторони, і Новогуйвинська селищна рада Житомирського району Житомирської області, "Орендодавець", в особі селищного голови Гончаренко Зої Григорівни, яка діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з другої сторони, уклали цю Угоду (надалі іменується "Угода") про зміну договору оренди землі №040620900020 від 07.12.2006 про таке:
1. На підставі рішення Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області 20-ї сесії 7-го скликання №331 від 23.02.2017 сторони дійшли згоди змінити договір оренди землі №040620900020 від 07.12.2006, виклавши п.5 та п.9 договору оренди землі у новій редакції:
"5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 245 777,26 грн. (двісті сорок п'ять тисяч сімдесят сім гривень 26 коп.), згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки №284 від 26.08.2016 року."
"9. Орендна плата вноситься у розмірі та формі: грошовій формі у розмірі 12288,86 грн. (дванадцять тисяч двісті вісімдесят вісім гривень 86 коп.) на рік, що складає 5% (п'ять відсотків) від нормативної грошової оцінки згідно рішення 20-ії сесії 7-го скликання №331 від 23.02.2017."
2. Доповнити п.1: Кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_2
3. Всі інші умови вищезазначеного Договору, не змінені цією угодою, залишаються чинними у попередній редакції, і сторони підтверджують їх обов'язковість щодо себе.
4. Ця угода є невід'ємною частиною Договору №040620900020 від 07.12.2006.
ЮРИДИЧНІ АДЕРСИ ТА БАНКІВСЬКІ РЕКВІЗИТИ СТОРІН
Орендодавець: Орендар:
Новогуйвинська селищна рада ПП ОСОБА_2
АДРЕСА_4 Код ЄДРПОУ НОМЕР_3
Селищний голова З.Г. Гончаренко ОСОБА_2
4. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (12442, АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1)
- на користь Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області (12441, Житомирська область, Житомирський район, смт. Новогуйвинське, вул.Дружби Народів, 5, код ЄДРПОУ 04348303) :
- 1600,00 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 06 жовтня 2017 року.
Суддя Терлецька-Байдюк Н.Я.
Віддрукувати:
1 - в справу