
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05.10.2017 Справа № 904/7658/17За позовом Приватного акціонерного товариства "Дніпровська Теплоелектроцентраль", м. Кам`янське Дніпропетровської області
до Комунального підприємства Кам'янської міської ради "Тепломережі", м. Камянське Дніпропетровської області
про стягнення 449 618 450,22 грн.
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, довіреність №15/2017 від 15 травня 2017 року, представник
Від відповідача: ОСОБА_2, довіреність №00.01.0216 від 09 листопада 2016 року, юрисконсульт
С У Т Ь С П О Р У :
Приватне акціонерне товариство "Дніпровська Теплоелектроцентраль" звернулося до господарського суду із позовом, яким з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог в частині штрафних санкцій та уточнення позовних вимог просить стягнути з Комунального підприємства Кам'янської міської ради "Тепломережі" заборгованість у розмірі 449 618 450,22 грн., з яких:
- основна заборгованість у розмірі 248 261 997,16 грн.;
- 3 % річних у розмірі 10 223 597,71 грн.;
- штраф у розмірі 33 688 814,25 грн.;
- пеня у розмірі 107 648 358,20 грн.;
- інфляційні збитки у розмірі 49 795 682,90 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору поставки теплової енергії для потреб населення №15/ТЕ_НАС від 30 грудня 2014 року в частині повної та своєчасної оплати поставленої теплової енергії. У звязку з простроченням виконання грошового зобовязання позивачем, на підставі частини 2 статті 625 ЦК України, нараховані три відсотки річних за період прострочки з 16.02.2015 по 26.09.2017 у сумі 8 622 577,33 грн. та інфляційні збитки за період з лютого 2015 року по серпень 2017 року.
На підставі пункту 6.3 договору позивач нарахував пеню за порушення строків оплати поставленої теплової енергії у розмірі 107 648 358,20 грн. за загальний період з 16.02.2015 по 26.09.2017.
На підставі пункту 6.4 договору позивач нарахував штраф 7% за порушення строків оплати поставленої теплової енергії у розмірі 33 688 814,25 грн.
19.09.2017 позивачем подані пояснення до розрахунків ціни позову.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору поставки теплової енергії для потреб населення №15/ТЕ_НАС від 30 грудня 2014 року в частині повної та своєчасної оплати поставленої теплової енергії.
Відповідач, Комунальне підприємство Кам'янської міської ради "Тепломережі", проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що житлово-комунальне господарство, як галузь економіки України потребує участь держави, так як на теперішній час основні виробничі фонди теплопостачання зношені, ціни на енергоносії, що входять до складу фінансових тарифів на теплопостачання стрімко зростають, в умовах світлової фінансової кризи та спаду виробництва споживачі послуг теплопостачання не в змозі сплачувати комунальні послуги. Тому, при відсутності цільових програм уряду, КП КМР "Тепломережі" не має перспектив погашення боргу.
Відтак, враховуючи неможливість сплатити одразу всю суму боргу через брак коштів за незалежних від підприємства обставин, і те, що у разі примусового стягнення вказаних коштів з рахунків КП КМР "Тепломережі" на підприємстві складеться ситуація, через яку підприємство буде позбавлено можливості належним чином підготувати опалювальну систему міста до нового опалювального сезону, а також своєчасно сплачувати заробітну плату працівникам, Комунальне підприємство Кам'янської міської ради "Тепломережі" просить зменшити до 10% від заявлених сум пені та штрафу та відстрочити виконання рішення суду на один рік. Відповідач звертає увагу суду на те, що постійно сплачує основну заборгованість, проте, за наведених вище обставин, не в змозі зробити це вчасно.
Позивач у судовому засіданні надав заперечення на відзив відповідача мотивовані тим, що виконання зобов'язань за договором 15/ТЕ_НАС від 30.12.2014 є незадовільним, і на час розгляду справи основний борг так і не погашено відповідачем. Що стосується майнового стану, то треба зазначити, що через невиконання зобов'язань КП КМР "Тепломережі" за договорами поставки теплової енергії Приватне акціонерне товариство "Дніпровська Теплоелектроцентраль" також опинилось в скрутному фінансовому стані, через що було порушено провадження у справі про банкрутство останнього.
Ухвалою господарського суду 02.08.2017 порушено провадження у справі №904/7658/17, розгляд справи призначено на 29.08.2017. З 29.08.2017 розгляд справи відкладений до 19.09.2017, з 19.09.2017 оголошувалась перерва до 28.09.2017, з 28.09.2017 розгляд справи відкладений до 05.10.2017.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 28.09.2017 строк вирішення спору продовжено на 15 днів.
У судовому засіданні 05.10.2017 року оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться у матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників позивача та відповідача, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
30 грудня 2014 року між Комунальним підприємством Камянської міської ради "Тепломережі" (в редакції додаткової угоди №5 від 18.10.2016) (покупець) та Публічним акціонерним товариством "Дніпровська теплоелектроцентраль" (в редакції додаткової угоди №3 від 29.02.2016) (виробник) укладено договір №15/ТЕ_НАС поставки теплової енергії для потреб населення, відповідно до умов якого (п.1.1.) за цим договором виробник бере на себе зобов'язання виробити та передати покупцю теплову енергію, а покупець зобов'язується прийняти відпущену теплову енергію та сплатити за неї ціну, встановлену даним договором.
Теплова енергія, що постачається за цим договором використовується покупцем виключно з метою надання послуг з централізованого опалення для населення правобережної частини м. Дніпродзержинська (п. 1.2 договору).
Виробник здійснює діяльність з виробництва теплової енергії на підставі ліцензії серії АВ №501412, виданої Національною комісією з регулювання електроенергетики України 08.07.2010 (п. 1.3 договору).
Цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін. Строк дії цього договору починається з 01.01.2015 та закінчується 31.12.2015, а в частині взаєморозрахунків - до їх повного виконання (п. п. 10.1, 10.2 договору).
Додатковою угодою №6 від 07.12.2016 до договору сторони погодили, що строк дії цього договору починається з 01.01.2015 та закінчується 31.12.2017, а в частині взаєморозрахунків - до їх повного виконання.
Пунктом 2.1 договору (в редакції Додаткової угоди №2 від 31.12.2016 до договору) визначено, що в період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2016 року виробник передає покупцю теплову енергію в обсязі 597 455 Гкал, в тому числі по місяцях:
період 2015 року: січень 64360 Гкал, лютий 59 458 Гкал, березень 53 049 Гкал, квітень 9 138 Гкал, жовтень 11931 Гкал, листопад 36964 Гкал, грудень 57739 Гкал.;
період 2016 року: січень 66 667 Гкал, лютий 58 101 Гкал, березень 51 543 Гкал, квітень 8 523 Гкал, жовтень 11 948 Гкал, листопад 47 092 Гкал, грудень 60 942 Гкал.
Додатковою угодою №6 від 07.12.2016 до договору сторони доповнили пункт 2.1 договору, а саме: в період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року виробник передає покупцю теплову енергію в обсязі 295 796 Гкал, в тому числі по місяцях: січень 64 841 Гкал, лютий 57 980 Гкал, березень 46 951 Гкал, квітень 9 977 Гкал, жовтень 11 773 Гкал, листопад 45 113 Гкал, грудень 59 161 Гкал.
Приведені обсяги теплової енергії розраховані згідно галузевого керівного документу Міністерства палива та енергетики України № 34.20.543-96 "Диспетчерський графік теплових навантажень джерела тепла і підприємств теплових мереж", затвердженого Міністерством економіки України 29.01.1996.
Технічні умови передачі теплової енергії передбачені сторонами договору в Технічній угоді, що є невід'ємною частиною даного договору (п. 2.3 договору).
Передача теплової енергії за цим договором здійснюється безперервно, протягом опалювальних сезонів 2015-2017 років початок та закінчення яких встановлюються відповідним рішенням органів місцевого самоврядування, за винятком випадків передбачених цим договором (п. 2.6 в редакції Додаткової угоди № 6 від 07.12.2016 до договору).
Фактична кількість виробленої та переданої у розрахунковому місяці теплової енергії визначається за загальними показниками приладів вузла комерційного обліку або розрахунковим способом порядку передбаченому технічною угодою (п. 2.7 договору).
Теплова енергія вважається переданою покупцю від виробника на межі балансового розмежування. Межа балансового розмежування знаходиться та адресою м. Дніпродзержинськ, вул. Радянська, 2 та схематично позначена на схемі, наведеній відповідно в додатку № 2 до Технічної угоди (п. 2.8 договору).
Ціна договору врегульована сторонами у розділі 3 договору.
Так, вартість 1 Гкал теплової енергії встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України (п. 3.1 договору).
Тариф на виробництво та відпуск теплової енергії для надання послуг з централізованого опалення для населення, відповідно до Постанови НКРЕ № 1887 від 30.12.2013 становить 227,44 грн., крім того ПДВ 20% - 45,49 грн., разом з ПДВ - 272,93 грн. (двісті сімдесят дві грн., 93 коп.) за 1 Гкал теплової енергії (п. 3.2 договору).
Відповідно до пункту 3.3 договору (в редакції Додаткової угоди №2 від 31.12.2015 до договору) вартість послуг за 2015 рік станом на 01.01.2015 складає 66 557 814,16 грн., крім того ПДВ - 13 312 562,83 грн., всього з ПДВ - 79 869 376,99 грн. (сімдесят дев'ять мільйонів вісімсот шістдесят дев'ять тисяч триста сімдесят шість грн. 99 коп.) (п. 3.3 договору); вартість послуг за 2016 рік станом на 01.01.2016 складає 137 240 355,84 грн., крім того ПДВ 27 448 071,17 грн., всього з ПДВ 164 688 427,01 грн. (сто шістдесят чотири мільйони шістсот вісімдесят вісім тисяч чотириста двадцять сім грн. 01 коп.).
Додатковою угодою №6 від 07.12.2016 до договору сторони доповнили пункт 3.3 договору, так вартість теплової енергії, що постачається покупцю у 2017 році станом складатиме 259 247 446,24 грн., крім того ПДВ 51 849 489,25 грн., всього з ПДВ 311 096 935,49 грн. (триста одинадцять мільйонів девяносто шість тисяч девятсот тридцять пять грн. 49 коп.).
У разі зміни НКРЕКП тарифів на виробництво теплової енергії для населення, сторони здійснюють перерахунок вартості теплової енергії з дати набрання чинності відповідної постанови НКРЕКП. Про зміну тарифів виробник повідомляє покупця письмово з додаванням відповідної постанови НКРЕКП (п. 3.4 договору).
Публічним акціонерним товариством "Дніпровська теплоелектроцентраль" здійснено поставку Комунальному підприємству Камянської міської ради "Тепломережі" теплової енергії, про що складені акти здачі-приймання робіт (надання послуг):
- Акт №26 від 31.01.2015 за січень 2015 року на суму 17 063 532,25 грн.;
- Акт №54 від 28.02.2015 за лютий 2015 року на суму 14 638 004,74 грн.;
- Акт №94 від 31.03.2015 за березень 2015 року на суму 12 263 522,95 грн.;
- Акт №125 від 30.04.2015 за квітень 2015 року на суму 6 336 855,64 грн.;
- Акт №284 від 31.10.2015 за жовтень 2015 року на суму 5 383 549,63 грн.;
- Акт №312 від 30.11.2015 за листопад 2015 року на суму 19 540 988,63 грн.;
- Акт №347 від 31.12.2015 за грудень 2015 року на суму 29 564 305,84 грн.;
- Акт №27 від 31.01.2016 за січень 2016 року на суму 39 444 730,38 грн.;
- Акт №58 від 29.02.2016 за лютий 2016 року на суму 24 271 741,69 грн.;
- Акт №100 від 31.03.2016 за березень 2016 року на суму 24 414 149,69 грн.;
- Акт №1 від 30.11.2016 за листопад 2016 року на суму 49 818 462,25 грн.;
- Акт №1 від 31.12.2016 за грудень 2016 року на суму 65 782 767,77 грн.;
- Акт №1 від 31.01.2017 за січень 2017 року на суму 76 099 878,47 грн.;
- Акт №6 від 28.02.2017 за лютий 2017 року на суму 61 386 812,40 грн.;
- Акт №10 від 31.03.2017 за березень 2017 року на суму 28 883 754,80 грн.
Порядок проведення розрахунків за теплову енергію визначено розділом 3 договору.
Оплата за передану теплову енергію здійснюється виключно грошовими коштами шляхом 100% оплати протягом місяця поставки теплової енергії за нормативами, розрахованими відповідно до Порядку розподілу коштів, що находять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з гарантованим постачальником природного газу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 18.06.2014 №21 7 (зі змінами) (п. 3.5 договору).
Остаточний розрахунок за передану покупцю теплову енергію здійснюється після підписання сторонами Акту приймання-передачі теплової енергії не пізніше 15-го числа місяця, наступного за розрахунковим. Акт приймання-передачі складається в порядку, передбаченому Технічною угодою (п. 3.6 договору).
Для отримання рахунків, актів приймання-передачі, накладних, податкових накладних, покупець призначає відповідальну особу з числа своїх працівників та видає останньому довіреність на здійснення представницьких функцій, засвідчена належним чином копія якої передається виконавцю (п. 3.7 договору).
З метою оперативного відстеження балансу розрахунків, сторони щомісячно, до 20-го числа кожного місяця, наступного за місяцем в якому надані послуги, здійснюють звіряння розрахунків зі складанням акту звіряння. Покупець зобов'язується оформити належним чином Акт звіряння розрахунків та повернути один примірник виконавцю в десятиденний строк з дня отримання, або надати вмотивовану відмову від підписання акту звірки (п. 3.11 договору).
На виконання умов договору відповідачу виставлені рахунки на оплату:
№21 від 04.02.2015 на суму 17 063 532,25 грн.;
№34 від 05.03.2015 на суму 14 638 004,74 грн.;
№48 від 07.04.2015 на суму 12 263 522,95 грн.;
№58 від 06.05.2015 на суму 6 336 855,64 грн.;
№152 від 06.11.2015 на суму 5 383 549,63 грн.;
№177 від 07.12.2015 на суму 19 540 988,63 грн.;
№3 від 05.01.2016 на суму 29 564 305,84 грн.;
№15 від 08.02.2016 на суму 39 444 730,38 грн.;
№30 від 04.03.2016 на суму 24 271 741,69 грн.;
№46 від 12.04.2016 на суму 24 414 149,69 грн.;
№139 від 05.12.2016 на суму 49 818 462,25 грн.;
№2 від 06.01.2017 на суму 65 782 767,77 грн.;
№15 від 13.02.2017 на суму 76 099 878,47 грн.;
№24 від 07.03.2017 на суму 61 386 812,40 грн.;
№40 від 04.04.2017 на суму 28 883 754,80 грн.
Комунальне підприємство Кам'янської міської ради "Тепломережі" лише частково розрахувалося за поставлену теплову енергію, у зв'язку з чим станом на 27.09.2017 сума основного боргу складає 248 261 997,16 грн., яку просить стягнути позивач, що і є причиною спору.
Субєкти господарювання повинні виконувати господарські зобовязання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (пункт 1 статті 193 Господарського кодексу України).
Субєкти господарювання повинні виконувати господарські зобовязання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (пункт 1 статті 193 Господарського кодексу України).
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України - зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (стаття 530 Цивільного кодексу України).
Договір є обовязковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за поставлену теплову енергію у розмірі 248 261 997,16 грн.
Разом з тим, в ході розгляду справи відповідачем частково погашена заборгованість на суму 73 880,34грн., що підтверджується карткою рахунку відповідача та банківськими виписками:
від 28.09.2017 на суму 21 785,2грн., від 29.09.2017 на суму 22 715,88грн., від 02.10.2017 на суму 29 379,26грн.
Відповідно до п.1-1 ч.1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Згідно з п.4.4 постанови пленуму ВГСУ від 26 грудня 2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору (пункт 1-1 частини першої статті 80 ГПК), зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань.
Припинення провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи. Якщо ж він був відсутній і до порушення провадження у справі, то зазначена обставина тягне за собою відмову в позові, а не припинення провадження у справі.
Як встановлено судом, відповідачем частково погашена заборгованість на суму 73 880,34грн. в період розгляду справи, у зв'язку з чим провадження у справі в цій частині підлягає припиненню за відсутністю предмета спору.
Таким чином, станом на 02.10.2017 заборгованість за поставлену теплову енергію за спірний період складає 248 188 116,82грн.
З огляду на положення п.3.6. договору строк оплати теплової енергії за спірний період є таким, що настав.
Доказів оплати вартості поставленої теплової енергії в сумі 248 188 116,82грн. відповідач не надав, доводи позивача, наведені в обґрунтування позову, не спростував.
За викладеного, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача основного боргу в сумі 248 188 116,82грн.
Згідно з ч.1 ст. 199 Господарського кодексу України виконання господарських зобовязань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобовязань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
Порушенням зобовязання, відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання (неналежне виконання).
Виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ст. 548 Цивільного кодексу України). Виконання зобовязань може забезпечуватись згідно договору неустойкою (штрафом, пенею). Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (стаття 549 Цивільного кодексу України).
Відповідно до п. 6.3 договору у разі прострочення оплати вартості теплової енергії, покупець сплачує виробнику, окрім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України. Яка діяла в період, за який нараховується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення платежу. При цьому, нарахування пені не припиняється через шість місяців від дня коли зобов'язання мало бути виконано, та здійснюється виробником за весь час прострочення покупцем виконання грошового зобов'язання і до повного погашення ним заборгованості.
У разі прострочення сплати вартості теплової енергії, понад тридцять календарних днів, покупець сплачує виробнику, окрім суми заборгованості, додатково штраф у розмірі 7% простроченої суми (п.6.4 договору).
Позивач нарахував та заявив до стягнення пеню за загальний період з 16.02.2015 по 26.09.2017 у сумі 107 648 358,20 грн. та штраф у розмірі 7% від суми прострочених платежів за поставлену теплову енергію у період з січня 2015 по березень 2017 року у сумі 33 688 814,25 грн.
Перевіркою нарахування пені та штрафу помилок не виявлено.
Відповідач просить зменшити нараховані пеню та штраф до 10% від заявлених сум.
Відповідно до ст. 233 Господарського кодексу України у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
При розгляді питання про зменшення розміру штрафних санкцій суд має дослідити наявність чи відсутність виняткових обставин для звільнення винної сторони від відповідальності.
Проаналізувавши надані сторонами докази, суд звертає увагу, що відповідачем постійно здійснюються часткові платежі в рахунок погашення заборгованості за спірний період, здійснюються взаємозалік вимог, непогашеними залишись частина боргу за листопад 2016 року, грудень 2016 року, січень, лютий та березень 2017 року. Відповідачем є комунальне підприємство, основною діяльністю якого є надання послуг з теплопостачання. Станом на 01.07.2017 згідно статистичної та податкової звітності підприємство відповідача є збитковим.
Господарський суд зазначає, що пеня та штраф нараховані позивачем правомірно, однак з урахуванням вищезазначених обставин не повністю відображає дійсне правове призначення штрафної санкції як розумного стимулювання боржника виконувати основне грошове зобов'язання.
Аналогічна правова позиція міститься, зокрема, у постанові Вищого господарського суду України 904/5926/13.
У відповідності з п.3 ч.1 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України суд має право зменшити лише неустойку, а отже пеню та штраф.
Відповідно до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
Позивач проти зменшення пені та штрафу до 10% заперечує, зазначає, що через невиконання зобов'язань КП КМР "Тепломережі" за договорами поставки теплової енергії Приватне акціонерне товариство "Дніпровська Теплоелектроцентраль" також опинилось в скрутному фінансовому стані, через що було порушено провадження у справі про банкрутство останнього.
Суд звертає увагу, що оскільки обидві сторони знаходяться в скрутному фінансовому стані, беручи до уваги, що загальний розмір нарахувань (пені, штрафу, 3% річних, індексу інфляції) є значно великим та складає 81% від суми основного боргу, задля дотримання балансу інтересів сторін, вважає за можливе зменшити розмірі пені та штрафу на 50%.
Таким чином, вимоги про стягнення пені та штрафу підлягають частковому задоволенню, та до стягнення підлягає пеня у розмірі 53 824 179,10 грн. (107 648 358,20 грн./50%), штраф у розмірі 16 844 407,13 грн. (33 688 814,25 грн./50%).
Також позивачем нараховано та заявлено до стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 10 223597,71 грн. за загальний період з 16.02.2015 по 26.09.2017 та втрати від інфляції у розмірі 49 795 682,90 грн. за період з лютого 2015 року по серпень 2017 року.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобовязання, на вимогу кредитора зобовязаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Оскільки 3% річних нараховані правомірно, помилок не виявлено, вимога про стягнення 3% річних підлягає задоволенню у повному обсязі.
Стосовно нарахованого індексу інфляції суд зазначає наступне.
Згідно п. 3.2. постанови пленуму Вищого Господарського Суду України № 14 від 17.12.2013 року "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобовязань" індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць.
Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
З наведених положень законодавства вбачається, що втрати від інфляції можуть бути нараховані починаючи з наступного місяця у якому мав бути здійснений платіж, тобто початком періоду є наступний місяць, за тим, що вказаний у розрахунку.
Якщо термін прострочення виконання боржником грошового зобов'язання становить менше ніж місяць, то індекс інфляції при визначенні заборгованості не нараховується. Прострочення платежу за менший, ніж місяць, період, не тягне за собою таких нарахувань.
Аналогічна правова позиція міститься, зокрема, у постановах Вищого господарського суду України від 01.04.2015 по справі 917/1667/14, від 07.07.2015 по справі №914/251/15, від 10.07.2013 у справі № 5002-33/4081-2012 та від 25.02.2015 по справі №924/940/14, а також у постановах Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 27.01.2016 по справі №904/6081/15, від 28.01.2016 по справі №904/8880/15 та від 23.05.2016 по справі №904/815/14.
Оскільки позивачем при нарахуванні індексу інфляції не враховано вищевказаних положень постанови пленуму ВГСУ, та здійснюються нарахування за кожний місяць, при цьому не враховані часткові оплати, які здійснювалися майже щодня (вбачається із розрахунку основної суми боргу), вимога про стягнення втрат від інфляції підлягає частковому задоволенню у розмірі 30 323 601,41 грн., виходячи з наступного розрахунку:
- згідно акту №26 від 31.01.2015 за січень 2015 року на суму 17 063 532,25 грн. строк оплати настав 15.02.2015, отже прострочка з 16.02.2015, часткова оплата здійснена 17.03.2015, таким чином індекс інфляції в цьому періоді не нараховується;
- згідно акту №54 від 28.02.2015 за лютий 2015 року на суму 14 638 004,74 грн., строк оплати настав 15.03.2015, отже прострочка з 16.03.2015, часткова оплата здійснена 22.10.2015, таким чином індекс інфляції підлягає нарахуванню за період з квітня по вересень 2015 року та складає 2 564 585,47 грн.;
- згідно акту №94 від 31.03.2015 за березень 2015 року на суму 12 263 522,95 грн., строк оплати настав 15.04.2015, отже прострочка з 16.04.2015, часткова оплата здійснена 21.01.2016, таким чином індекс інфляції підлягає нарахуванню за період з травня по грудень 2015 року та складає 552 968,50 грн.;
- згідно акту №125 від 30.04.2015 за квітень 2015 року на суму 6 336 855,64 грн., строк оплати настав 15.05.2015, отже прострочка з 16.05.2015, часткова оплата здійснена 08.04.2016, таким чином індекс інфляції підлягає нарахуванню за період з червня 2015 по березень 2016 року та складає 240 460,23 грн.;
- згідно акту №284 від 31.10.2015 за жовтень 2015 року на суму 5 383 549,63 грн., строк оплати настав 15.11.2015, отже прострочка з 16.11.2015, часткова оплата здійснена 15.04.2016, таким чином індекс інфляції підлягає нарахуванню за період з грудня 2015 по березень 2016 року та складає 119 077,31 грн.;
- згідно акту №312 від 30.11.2015 за листопад 2015 року на суму 19 540 988,63 грн., строк оплати настав 15.12.2015, отже прострочка з 16.12.2015, часткова оплата здійснена 18.07.2016, таким чином індекс інфляції підлягає нарахуванню за період з січня по червень 2016 року та складає 967 014,69 грн.;
- згідно акту №347 від 31.12.2015 за грудень 2015 року на суму 29 564 305,84 грн., строк оплати настав 15.01.2016, отже прострочка з 16.01.2016, часткова оплата (взаємозалік) здійснена 18.03.2016, таким чином індекс інфляції підлягає нарахуванню за лютий 2016 року та складає (-118 257,22 грн.);
- згідно акту №27 від 31.01.2016 за січень 2016 року на суму 39 444 730,38 грн., строк оплати настав 15.02.2016, отже прострочка з 16.02.2016, часткова оплата здійснена 27.01.2017, таким чином індекс інфляції підлягає нарахуванню за період з березня по грудень 2016 року та складає 4 657 019,07 грн.;
- згідно акту №58 від 29.02.2016 за лютий 2016 року на суму 24 271 741,69 грн., строк оплати настав 15.03.2016, отже прострочка з 16.03.2016, часткова оплата здійснена 30.01.2017, таким чином індекс інфляції підлягає нарахуванню за період з квітня по грудень 2016 року та складає 2 596 942,18 грн.;
- згідно акту №100 від 31.03.2016 за березень 2016 року на суму 24 414 149,69 грн., строк оплати настав 15.04.2016, отже прострочка з 16.04.2016, часткова оплата здійснена 28.02.2017, таким чином індекс інфляції підлягає нарахуванню за період з травня 2016 по січень 2017 року та складає 1 985 481,57 грн.;
- згідно акту №271 від 31.10.2016 за жовтень 2016 року на суму 7 486 378,69 грн., строк оплати настав 15.11.2016, отже прострочка з 16.11.2016, часткова оплата здійснена 25.05.2017, таким чином індекс інфляції підлягає нарахуванню за період з грудня 2016 по квітень 2017 року та складає 436 343,57 грн.;
- згідно акту №1 від 30.11.2016 за листопад 2016 на суму 49 818 462,25 грн., строк оплати настав 15.12.2016, отже прострочка з 16.12.2016, часткова оплата здійснена 19.08.2017, таким чином індекс інфляції підлягає нарахуванню за період з січня по липень 2017 року та складає 4 067 130,74 грн.;
- згідно акту №1 від 31.12.2016 за грудень 2016 року на суму 65 782 767,77 грн., строк оплати настав 15.01.2017, отже прострочка з 16.01.2017, оплата відсутня, таким чином індекс інфляції підлягає нарахуванню за період з лютого по серпень 2017 року та складає 4 525 892,62 грн.;
- згідно акту №1 від 31.01.2017 за січень 2017 року на суму 76 099 878,47 грн., строк оплати настав 15.02.2017, отже прострочка з 16.02.2017, оплата відсутня, таким чином індекс інфляції підлягає нарахуванню за період з березня по серпень 2017 року та складає 4 430 412,91 грн.;
- згідно акту №6 від 28.02.2017 за лютий 2017 року на суму 61 386 812,40 грн., строк оплати настав 15.03.2017, отже прострочка з 16.03.2017, оплата відсутня, таким чином індекс інфляції підлягає нарахуванню за період з квітня по серпень 2017 року та складає 2 425 225,12 грн.;
- згідно акту №10 від 31.03.2017 за березень 2017 року на суму 28 883 754,80 грн., строк оплати настав 15.04.2017, отже прострочка з 16.04.2017, оплата відсутня, таким чином індекс інфляції підлягає нарахуванню за період з травня по серпень 2017 року та складає 873 304,65 грн.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню у розмірі 359 403 902,17 грн., з яких 248 188 116,82 грн. основний борг, 53 824 179,10 грн. пеня, 10 223 597,71 грн. 3% річних, 30 323 601,41 грн. втрати від інфляції та 16 844 407,13 грн. штраф.
Отже, позов підлягає задоволенню частково.
В частині стягнення суми 73 880,34 грн. провадження підлягає припиненню.
При розподілі сум судового збору суд враховує, що відповідно до п. 3.17.4 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26 грудня 2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" судовий збір у разі зменшення судом розміру неустойки (штрафу, пені) покладається на відповідача без урахування зменшення такої неустойки.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати, повязані зі сплатою судового збору у сумі 229 606,08 грн. покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог.
Щодо клопотання відповідача про відстрочку виконання рішення на 1 рік, суд, не вбачає підстав для його задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.83 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Пунктом 7.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 року №9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" передбачено право господарського суду за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови (далі - рішення), змінити спосіб та порядок їх виконання.
Відповідно до п. 7.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 року № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України": підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 Господарського процесуального кодексу України, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Згідно з ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Посилання відповідача на те, що боржник є підприємством, основною діяльністю якого є надання послуг з теплопостачання; станом на 01.07.2017 згідно статистичної та податкової звітності має збитки у розмірі 80249,9 тис грн., кредиторську заборгованість у розмірі 977170,00 тис. грн.., у тому числі заборгованість за спожитий природний газ у розмірі 95246,00 тис. грн. не свідчать про неможливість виконання судового рішення.
Законодавець пов'язує відстрочку виконання судового рішення у судовому порядку з об'єктивними, непереборними, іншими словами виключними обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення.
Надані відповідачем звіти про фінансові результати за січень-червень 2017 року, баланс (звіт про фінансовий стан) від 30.06.2017, звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за 1 півріччя 2017 року, постанови про арешт коштів боржника не підтверджують виключних обставин, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення.
Сам по собі факт наявності збитків не є підставою для розстрочення виконання рішення суду, оскільки збитки це наслідок господарської діяльності відповідача.
Оскільки позивач також знаходиться в скрутному матеріальному становищі, відносно нього порушено провадження у справі про банкрутство, беручи до уваги зменшення розміру штрафу та пені на 50%, клопотання Комунального підприємства Кам'янської міської ради "Тепломережі" про відстрочку виконання рішення господарського суду задоволенню не підлягає.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог, стягненню з відповідача підлягає сума 229 606,08грн.
Керуючись статтями 1, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Припинити провадження у справі в частині стягнення суми 73 880,34 грн.
Стягнути з Комунального підприємства Кам'янської міської ради "Тепломережі" (51914, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Тритузна, буд. 168, код ЄДРПОУ 03342573) на користь Приватного акціонерного товариства "Дніпровська Теплоелектроцентраль" (51925, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Заводська, 2, код ЄДРПОУ 00130820) заборгованість у розмірі 248 188 116,82 грн., 3% річних у розмірі 10 223 597,71 грн., штраф у розмірі 16 844 407,13 грн., пеню у розмірі 53 824 179,10 грн., індекс інфляції у розмірі 30 323 601,41 грн., витрати зі сплати судового збору у розмірі 229 606,08 грн., про що видати наказ.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
В задоволенні клопотання Комунального підприємства Кам'янської міської ради "Тепломережі" про відстрочку виконання рішення суду відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 06.10.2017
Суддя Н.М. Євстигнеєва