
Справа № 466/6204/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2017 року Шевченківський районний суд м. Львова
в складі : Головуючого – судді Донченко Ю.В.
при секретарі Шпак Т.І.
з участю: позивача – ОСОБА_1 представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративний позов ОСОБА_1 до Личаківського обє'днаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити дії,,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Личаківського обє'днаного управління Пенсійного фонду України м. Львова, в якому просить визнати протиправним рішення Личаківського обє'днаного управління Пенсійного фонду України м. Львова від 03.08.2017 року № 3064/06-40 про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити призначену їй пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 08 липня 2009 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших виплат з яких нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне страхування) згідно з поданою довідкою 24.07.2017 року № 4266/10/13-06-05-00-26/225 про заробітну плату, у розмірі 85 % середньомісячної заробітної плати. Провести нарахування та виплату пенсії без зміни базового місяця для індексації та збереження фінансових індексацій.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що з 08 липня 2009 року позивачу призначено пенсію як державному службовцю відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.2003 року (зі змінами та доповненнями ). Пенсію визначено на умовах статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії) у розмірі 85 відсотків заробітної плати з урахуванням лише посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років та зависокі досягнення у праці. А такі виплати як інші в т.ч. суми індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань і т.д з яких теж нараховуються внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне страхування до розрахунку пенсії не включено.
ОСОБА_1 зверталась до відповідача з проханням провести перерахунок розміру пенсії згідно з поданою довідкою про складові заробітної плати, а саме, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, проте, отримала відмову. Вважає, що дані виплати входять до системи оплати праці державного службовця, а тому, повинні бути враховані при визначенні розміру її пенсії.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала, надала пояснення, аналогічні викладеним у позові, просила позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених в письмових запереченнях. Просила відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення позивача представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 08 липня 2009 року позивачу було призначено пенсію як державному службовцю на підставі Закону України " Про державну службу" від 16.12.2003 року (зі змінами та доповненнями ). Пенсію визначено на умовах статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії) у розмірі 85 відсотків заробітної плати з урахуванням лише посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років та за високі досягнення у праці. А такі виплати як інші в т.ч. суми індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань і т.д з яких теж нараховуватись внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне страхування до розрахунку пенсії не включено.
Позивач зверталась до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії, 27.07.2017 року, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Рішенням від 03 серпня 2017 року № 3064/06-40 Личаківське обє'днане управління Пенсійного фонду України м. Львова відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати у розумінні ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» і Постанови КМУ від 30 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а також у зв'язку з тим, що чинним законодавством не передбачено можливості для врахування сум, пов'язаних з індексацією заробітної плати
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у відсотковому співвідношенні від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Згідно з цією статтею (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, на яку нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та за кожний повний рік роботи понад 10 років на державні службі та на службі в органах місцевого самоврядування пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавок передбачених Законом без обмежень граничного розміру пенсії.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року.
Довідкою про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про Державну службу» від 24.07.2017 року № 4266/10/13-06-05-00-26/225, виданою Личаківською об'єднаною ДПІ ГУ ДФС у Львівській області підтверджено, що на всі виплати включені в довідку (в тому числі і матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати) нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних груп.
Згідно ст. 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року.
Згідно з п. 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли в результаті перерахунку пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, базовий місяць для визначення індексації пенсій не змінюється.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та такий необхідно задовольнити частково з врахуванням встановлених строків звернення до адміністративного суду.
На підставі статей 33, 37 Закону України «Про державну службу», статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", статей 1, 2 Закону України «Про оплату праці», статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та керуючись статтями 2, 9, 11, 70, 159-163, 256 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та інші виплати з яких нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне страхування в заробітну плату для призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати Личаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова перерахувати та виплачувати призначену ОСОБА_1 пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», за останні шість місяців від дати пред’явлення позову тобто починаючи з 28 лютого 2017 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати) згідно довідки від 24.07.2017 року № 4266/10/13-06-05-00-26/225 про заробітну плату, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно Закону України «Про державну службу», у розмірі 85 % заробітку, на який нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,без зміни базового місяця для індексації пенсії та збереження фінансових індексацій.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя ОСОБА_3Судове рішення № 69380528, Шевченківський районний суд м. Львова було прийнято 04.10.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні дані про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам швидко знаходити необхідні дані.
Це рішення відноситься до справи № 466/6204/17. Компанії, які зазначені в тексті цього судового документа: